Pārvarēsim šķēršļus pareizi

Televizorā konkūra sacensības taču izskatās tik skaisti, pat uzmetas zosāda! Viss liekas izklaidējoši un vienkārši. Parādi zirgam šķērsli, un tas to pārleks, tik vienkārši! Vai, vai – tā tomēr nav. Jātniekiem krieti vien jāmācās, lai iegūtu pilnīgu saskaņu ar zirgu un sasniegtu panākumus sacensībās. Šķēršļu pārvarēšana sagādā prieku, bet tā var būt arī bīstama – tāpēc ieteicams trenēties pie pieredzējuša profesionāļa, ne tikai, lai būtu droši, bet arī, lai iemācītos lekt tehniski pareizi.

Izplatītākās kļūdas un risinājumi, lai tās labotu.

1. Lekšana pirms zirga – jātnieks sasveras seglos uz priekšu, tā „izlecot“ pirms pats zirgs ir izdarījis lecienu. Šāda darbība ir ļoti nedroša un ļauj zirgam jātnieku jebkurā brīdi nomest. Palieciet seglos līdz pat sķērslim, skaitiet tempus (trīs, divi, viens..) un tad nedaudz piepaceliet gūžas. Pret neparedzētiem gadījumiem labākā aizsardzība ir laba uzsēde, tāpēc šis ieradums jālabo. Labs risinājums ir pārvarēt šķēršļus puspiesēdē un, kad iegūta pareizā sajūta, tad mēģināt lekt „pilnajā“ uzsēdē.

2. Iepalikšana – jātnieks ar sliktu uzsēdi vai mazu pieredzi pirms lēciena iepaliek un pēc lēciena par ātru tiek atsviests seglos. Šāda piezemēšanās traumē zirga mugurkaulu un nav labs piemērs. Lai to labotu, jātniekam ļoti daudz jājāj bez kāpšļiem un arī puspiesēdē, lai attīstītu muskuļus. Daudz jālec mazi šķēršļi, lai attīstītu pareizo sajūtu un tikai tad progresētu tālāk. Var ieņemt lekšanas uzsēdi (puspiesēdi) jau labu laiku pirms šķēršļa un tad, izmantojot cilpu ap zirga kaklu vai krēpes, spiest uz leju papēžus, turēt kāju nekustīgi. Kad ir iegūta sajūta par zirga kustībām leciena brīdī, var atgriezties pie „pilnās“ uzsēdes.

3. Turēšanās mutē – lēcienā zirgam ir nepieciešams atdot pavadas, lai tas varētu lekt pareizi un sevi virs sķēršļa noapaļot. Lēciena brīdī nedrīkst turēties pavadās, lai to labotu – jau pirms šķēršļa izstiepiet rokas līdz zirga kakla vidum un turieties tā krēpēs, tā netraumēsiet zirga muti. Daudz strādājiet rikšos pāri kavaletēm, lai rokas iemācītos darboties atsevišķi. Pēc tam var sākt nākamo fāzi – turēt rokas sev priekšā uz zirga kakla, lai iegūtu pārliecību un mācītos kontrolēt savas kustības.

Mērķis uz ko tiekties – lai jātnieks brīvi savu ķermeni balansētu un iztiktu bez roku novietošanas uz zirga kakla.

4. Skatīšanās uz zemi – šīs ir viens no nejaukākajiem ieradumiem. NEKAD neskatieties uz zemi! Tā jūs zirgam sakat „vai, vai, es esmu tagad par šo šķērsli satraucies“. Uz ko zirgs atbild „nu, tad es laikam labāk apstāšos“. Skatieties tieši uz priekšu pāri šķērslim – uz cilvēku, uz koku, jebko, lai fokusētos un neskatītos uz zemi. Šķēršļa aplūkošana nepalīdzēs izmērīt attālumu, tāpēc ir jāskaita tempi un jāvadās pēc sajūtām.

5. Pārak augsti šķēršļi – lai lekšanas nodarbības būtu drošas un abpusēji patīkamas gan zirgam, gan jums – neforsējiet zirgu lekt augstus šķēršļus, ja tas tiem nav gatavs – viss atnāks ar laiku.

Šīs bija izplatītākās kļūdas šķēršļu pārvarēšanā. Katra jātnieka labākā aizsardzība ir profesionāls treneris. Treneris arī palīdzēs tikt galā ar sliktiem ieradumiem un veicinās drošu un pilnvērtīgu attīstību. Treneris dod arī pārliecību pār saviem spēkiem un nepieciešamības gadījumā var zirgam uzkāpt un palabot tā kļūdas vai niķus. Šķēršļu pārvarēšana ir jāmācās, jo vairāk leksiet, jo dabiskāk tas sanāks. Šķēršļu pārvarēšanai ir jārada prieks!

Avots: http://www.helium.com/items/1880777-common-rider-mistakes-when-jumping-horses

Zirgam jautā: vai Tev ir bijis kāds slikts šķēršļu pārvarēšanas ieradums, kāds tas ir bijis un kā spēji to izlabot? Ar kādiem vingrinājumiem?

Atpakaļ

4 komentāri

 • Favis

  Favis Man uz kāda ļoti strauja un asām kustībām apveltīta zirga, bija izveidojies ieradums lecienā ļoti strauji un mazliet par daudz padot ķermeņa korpusu uz priekšu. Uz tā konkrētā zirga tas derēja un vēl uz daudziem citiem, tas nesagādāja problēmas, bet sāku jāt arī zirgu, kurš apveltīts ar ļoti labu lekšanas tehniku, pāris reizes dabūju apskatīt zirga skaustu degungalā un kļūdas sāka laboties pašas no sevis. :D

  16. aprīlis, 2013 @ 11.55
 • Laura

  Laura Ideāls raksts priekš jaunajiem jātniekeim un zirgiem! -Liels paldies :))

  16. aprīlis, 2013 @ 17.12
 • wilma

  wilma Kādreiz arī sagāzos uz priekšu jau stipri pirms šķēršļa, to laboju skaitot līdzi tempus un izmantojot kārtiņu pirms šķēršļa - tiklīdz pāri kārtiņai tikai tad var pacelt sēžamvietu un padot roku. Galvenais tā skaitīšana un koncentrēšanās ne tik daudz uz šķērslīti, bet uz atspēriena punktu.

  16. aprīlis, 2013 @ 19.57
 • L&L

  L&L Savulaik jāju ar ķēvi, kuru "pametot" pirms šķēršļa sekoja zoks. Pie tam zirgs bija no tā tipa, kas entuziastiski lēkšo uz šķērsli un, ja pazūd kontakts pirms šķēršļa, nomet pa mēmajiem. Labākais risinājums bija sēdēt atpakaļ, ar roku pieturēt un it kā teikt "Nē, nē", bet ar kāju mudināt "jā, jā, lecam", fokuss un neizlīšana pirms šķēršļa, pats par sevi saprotams. Ja trūka kaut viens no šiem punktiem, momentā bija zoks. Šis zirgs palīdzēja sevis disciplinēšanai. Kārtiņa pirms šķēršļa un tempu skaitīšana arī ir labs palīgs.

  21. aprīlis, 2013 @ 9.54

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase