Saki „Jā!” savam zirgam

Zeme pamazām ir sākusi atkust, un saules siltums atsedz visu, kas vēl nesen bija paslēpts zem sniega segas. Visapkārt izjūtot pavasari, mūs pārņem atklāsme, ka varam atsākt regulāru jāšanu! Šis ir lielisks mirklis, lai sāktu sava zirga un savā dzīvē īstenot jaunu sapni. Tā ir iespēja sākt visu no jauna un ļaut nevēlamajiem paradumiem aizplūst dubļos līdz ar kūstošo sniegu.

Šis laiks var būt arī mulsinošs, kad nākas saprast, ka zem zirga mestā ziemas kažoka var slēpties arī tās pašas problēmas, kas viņā tika atstātas, beidzot iepriekšējo jāšanas sezonu. Tieši tāpēc būtu tik svarīgi tvert iespēju sākt visu no jauna. Ceru sniegt Jums vērtīgu vielu pārdomām, kas palīdzēs uzlabot sekmes visā, ko darāt ar zirgiem.

Kā profesionāls iejādes jātnieks un „dabiskots zirgu pazinējs”, es saprotu, cik nozīmīgi ir uz sarežģītiem elementiem tiekties no pamatu pamatiem, kas tiek īstenoti ar skaidras komunikācijas palīdzību. Zirgs, kas notiekošo saprot un ir gribošs tajā iesaistīties, būs labāks partneris un jāšanai patīkamāks, nekā tāds, kas jūtas garlaikots, pakļauts, izmantots, nenovērtēts un manipulēts!

Es stingri uzsveru sarunas kvalitāti saziņā ar saviem zirgiem. Sarunu kvalitātes uzlabošana pat visikdienišķākajos jautājumos uzlabo komunikāciju un partnerattiecības kopumā. Ja vienkāršas lietas padarīsi izcilas, grūtākas lietas kļūs vieglas.

Harmonijas trūkums ir nesakritība starp iecerēto un realitāti. Lai tiktu sasniegta harmonija, mums vai nu uz mirkli ir jāmaina iecerētais, vai nu ir jāpalīdz zirgam mainīt viņa realitāti!

Ir kāds vingrinājums, kuru ikdienā izmantoju – Sasniegt 100%. Sasniegt 100% piedāvā iespēju teikt „Jā!” savam zirgam, tā vietā lai teiktu „Nu, tas bija tīri labi, vismaz, priekš mums…”, vai lai vēlētos, kaut viss notiktu citādāk. Taču bieži mēs neļaujam harmonijai pie mums nākt, kad par gana labu pieņemam jebko, kas nav sasniedzis pilnu 100% potenciālu. Daži no jums varētu padomāt – „Oho! Karena ir perfektcioniste! Tas būtu pārlieks slogs; es taču nevaru gaidīt, ka mans zirgs vai es pats būsim perfekti visu laiku!” Taču neuztraucieties.

Sasniegt 100% nenozīmē neko „pareizu”, „nepareizu” vai tiekšanos pēc perfekcijas. Tas nozīmē tiekšanos pēc skaidrības un savstarpējas sapratnes. Jautājumiem, kurus uzdodam saviem zirgiem, vajag būt zirgam saprotamiem, pamatotiem un atbildamiem. Ja spējat īstenot šos nosacījumus, kāpēc gan netiekties pēc visiem 100%? Kad veicat kādu jaunu vingrinājumu, tiecieties pēc visiem 100% „pirmajā mācību mēģinājuma” versijā. Tas, manuprāt, ir labāks risinājums, nekā pieprasīt perfektu izpildījumu un pieņemt nepilnīgu ieguldījumu vai apmulsuma pilnu reakciju. Mēģiniet atklāti palūkoties uz to, cik kvalitatīvi savam zirgam uzdodat jautājumus, sākot no satikšanās ganībās, līdz pat tīrīšanai; sākot ar darbu no zemes, līdz pat jāšanai. Tad novērtējiet atbildes kvalitāti (ņemot vērā zirga izpratni un mentāli-fizisko iesaistīšanos). Jūs varētu būt pārsteigti par rezultātiem.

Zirgi patiesi vēlas saprast, ko mēs no viņiem gribam. Viņi vēlas, lai mēs būtu tajā mierpilnajā, pašpārliecinātajā stāvoklī, kurā nonākam, kad esam harmonijā starp iecerēto un realitāti. Sasniegt visus 100% ir ne ar ko nesajaucama sajūta. Pavaicājiet sev – „Vai es sasniedzu visus 100%?” – un, ja atbilde nav tūlītējs „Jā!”, tad tie nebija visi 100%. Uzticieties savai intuīcijai.

Kā būtu, ja katra saruna varētu būt kā šī:

Cilvēks – „Vai tu, lūdzu, izdarīsi to un to ?”
Zirgs – „Jā! Vai izdarīju to pietiekami labi?”
Cilvēks – „Jā!”

Pretstatā šādai:

Cilvēks – „Dari tā!”
Zirgs – „Kā?”
Cilvēks – „TĀ!”
Zirgs – „Vai Tu domā kaut ko aptuveni šādu?”
Cilvēks – „Nu, aptuveni.”
Zirgs – „Tad tu gribi, lai es to daru, vai negribi?”
Cilvēks – „Nu, manis pēc, laikam jau tas bija mūsu līmenim gana labi.”

Atslēga ir spējā vizualizēt to, ko gaidām no sava zirga. Zināt, kā izskatīsies pareizā atbilde. Ja rezultāts neizskatās kā cerētajā ainā, raugiet saprast – kāpēc!

 • Padariet savu komunikāciju skaidrāku.
 • Mainiet jautājuma uzdošanas formu, lai veicinātu labāku tā izpratni.
 • Pateicieties zirgiem par katru mēģinājumu, taču dariet zināmu, ka nākamajam mēģinājumam vajadzētu būt jau labākam. („Liels paldies par šiem 40%, bet tagad pamēģināsim vēlreiz!”)
 • Atkārtojiet prasību, lai sniegtu zirgiem iespēju būt 100% sekmīgiem.
 • Nekavējoties izsakiet atzinību viņu centieniem.

„Un tagad mēs kopā…” ir nozīmīgs elements komunikācijā. Ne jau tikai zirgi vien dara, kas darāms. Arī mēs esam atbildīgi par savu ietekmi zirgu panākumos. Reizēm vienīgais, kam vajadzētu mainīties, esam mēs! Esiet zinātkāri. Nesamierināties ar mazākiem panākumiem. Esiet saudzīgi pret sevi, ja tas ir grūti. Ja jums liekas, ka nespēsiet sasniegt savas vizualizācijas potenciālu par visiem 100%, izvēlieties vieglāk sasniedzamu mērķi un sasniedziet visus 100% tajā! Reizēm tas nozīmē neprasīt neko tādu, ko jau zināt, ka nespēsiet sasniegt!

Jūsu mērķis ir sasniegt „Jā!” mirkli. Jūs būsiet patīkami pārsteigti par to, cik ļoti jūsu zirgi novērtēs, kad viņiem teiksiet „Jā! Paldies Tev!” Jādelēt domājot, ka nekas nenotiek gluži kā paredzēts, nav patīkama sajūta, un nešaubieties ne mirkli, ka arī Jūsu zirgi to jūt. Šī disharmonija ir liels saspringuma iemesls.

Sasniegt visus 100% nenozīmē, ka tam ir jābūt grūti. Rūpīgi izvēlieties iecerēto rezultātu un padariet to iespējamu konkrētajam zirgam viņa tā brīža apmācības stadijā. Manas ieceres mainās no zirga uz zirgu, tāpēc mani jaunzirgi spēj saņemt tik pat daudzus „Jā!”, cik mani daudz pieredzējušākie zirgi.

Ja Jūs lūdzat savam zirgam pavirzīties tīrīšanas laikā un viņš uz to reaģē ar spērienu, pēc tam satraukti izvairās no iztēlota sitiena, tādējādi nonākot tajā punktā, kur gribējāt viņu redzēt, esat sasniedzis iecerēto rezultātu bez kvalitatīvas komunikācijas. Būtu ļoti noderīgi, ja Jūs to izpētītu padziļināti. Kā to uzlabot?… Lūk tas būs pats interesantākais!

Kā Jūs justos, ja Jūsu skolotājs teiktu:

 • Ak, Tavam līmenim tas bija tīri labi…

Vai, ja Jūs viņam jautātu, vai kaut ko esat paveicis pareizi, un skolotājs atbildētu:

 • Nu, aptuveni.
 • (Vai, sliktākā gadījumā:) „Nē.” – bez papildus paskaidrojumiem.

Jūs justos neapmierināts, apmulsis un nenovērtēts. Neļaujiet tā justies saviem zirgiem. Jūs taču zināt, cik patīkami ir, kad skolotājs Jums īstajā mirklī sniedz uzmundrinošu „JĀ!”.

Pirms dodaties pie sava zirga, veltiet mirkli, lai vizualizētu pat sīkākās detaļas. Iztēlojieties sarunu, kurā savam zirgam jautājat „Vai Tu, lūdzu, izdarīsi to un to?” un tad uzklausiet viņa atbildi. Kā palielināt „Jā!” un „Paldies!” daudzumu sarunā starp Jūsu zirgu un Jums? Apsoliet savam zirgam, ka komunikācijā tieksieties pēc 100% skaidrības un dosiet iespēju viņam būt 100% sekmīgam tā, lai viņš tiešām SAPRASTU, ka visu ir paveicis pareizi. Uzdodiet jautājumu. Saglabājiet pozitīvu attieksmi – „Piedod, ka nebiju gana skaidrs pirmajā reizē; kā es varu Tev palīdzēt mani saprast?” Un, kad zirgs ir to sapratis, skaļi sakiet „JĀ!”, pēc tam dziļi izelpojot! Jūsu zirgam tas patiks un jūs kopā varēsiet izbaudīt harmonijas piepildītus sarunas rezultātus!

Par autori – Karena Rolfa ir profesionāla iejādes jātniece, kas ir pievērsusies Parelli dabiskās zirgu apmācības metožu izpētei un to savienošanai ar klasiskajiem jāšanas principiem. Viņas mērķis ir noturīgāku zirga un cilvēka partnerattiecību veidošana un veselīgākas biomehānikas izpēte, apvienojot dabisko zirgu apmācību un iejādes mākslu. Karena Rolfa apceļo pasauli, vadot seminārus, kā arī trenējot zirgus un cilvēkus Temenos Fields stallī Okalā, Floridas štatā. Vairāk par Karenu Rolfu var uzzināt viņas mājas lapā – www.dressagenaturally.net .

 

Tulkojums – Laura Krastiņa

Avots – http://www.dressagenaturally.net/education/articles-by-karen-rohlf/yes-moments

Attēls – http://www.dressagenaturally.net/images/stories/karen-album/PiaffeKRweb.jpg

Atpakaļ

6 komentāri

 • Kitija

  Kitija wooow, super, ļoti patika raksts! :))

  11. aprīlis, 2013 @ 20.03
 • jātniece

  jātniece Vienkārši lielisks raksts! Prieks bija lasīt! :)

  11. aprīlis, 2013 @ 20.56
 • Ziņa

  Ziņa Paldies par šo rakstu!

  13. aprīlis, 2013 @ 13.22
 • Vita

  Vita Kur Latvijā, Rīgas tuvumā var iemācīt sevi :) un zirgu 4 gv sadarboties bez trenzes? Gribās dabisku sadarbību, kas balstīta uz abpusēju prieku.

  23. aprīlis, 2014 @ 0.00
  • Piika

   Piika » Vita zirguskola.lv

   23. aprīlis, 2014 @ 0.21
  • Renaate

   Renaate » Vita Armanda Lauku Jātnieku Klubā arī var.

   31. maijs, 2016 @ 17.33

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase