Garšvielas zirga uzturā

Kad prātu sāk nodarbināt domas – kādas piedevas nepieciešamas manam zirgam, lai viņš būtu vesels un laimīgs – reizēm atliek tikai ielūkoties virtuves garšvielu skapītī! Lai arī nopirkt jau gatavus maisījumus var likties vieglāk un pārliecinošāk, dabiskas izcelsmes uztura elementi zirga gremošanas sistēmā uzsūcas pilnvērtīgāk un var nodrošināt visu to pašu, ko rūpnieciski ražotās piedevas finansiāli izdevīgākā veidā.

Šoreiz par trīs garšvielām, kas mūsdienās ir atrodamas teju katrā virtuvē un ir viegli nopērkamas dažādās tirdzniecības vietās – kurkumu, kanēli un ingveru. Tās pievieno zirga ikdienas uzturam, devu līdz ieteiktajai palielinot pakāpeniski un ik pēc mēneša lietošanas ieturot pauzi pirms nākamā kursa. Jāpiemin, ka garšvielās sastopamās aktīvās vielas nav izmantojamas akūtu veselības problēmu ārstēšanai, jo uzkrājas organismā un pilnu iedarbības potenciālu sasniedz pakāpeniski – tāpēc ieteicams tās lietot profilaktiski, vispārējā veselības stāvokļa uzlabošanai.

 

Kurkuma

Šī aromātiskā garšviela ir bieža sastāvdaļa karija pulverī. Tas ir daudzgadīgs augs, kas aug lielākoties tropiskajos apgabalos un spēj izaugt līdz pat trīs metriem augsts. Tās resnie sakneņi ir kurkumas visbiežāk izmantotā daļa. Kurkumas saknenis izdala dzelteni-oranžu krāsvielu, kas joprojām tiek izmantota krāsošanas nolūkos Indijā un Ķīnā. To izmanto arī, lai ietonētu sviestu, sieru, konservus, sinepes un citu pārtiku.

Kurkumas aktīvā viela ir kurkumīns, kas ir spēcīgs antioksidants un aizsargā no brīvo radikāļu nodarītā kaitējuma. Ir pierādīts, ka tam piemīt plašs terapeitiskās iedarbības spektrs. Antioksidanti ir vielas (kā, piemēram, ūdenī šķīstošie vitamīni E un C), kas aizsargā ķermeņa šūnas no oksidācijas kaitīgās ietekmes. Tas mazina iekaisuma procesus, pazeminot histamīna līmeni organismā, un, iespējams, arī paaugstinot virsnieru dziedzeru ražotā dabiskā kortizona līmeni. Kurkumīnam piemīt aknu audus aizsargājošas īpašības, kas palīdz novērst toksisku savienojumu (piemēram, aknas ietekmējošu farmaceitisko līdzekļu) ietekmi. Ir veikti arī eksperimenti, kuros secināts, ka kurkumīns spēj apturēt melanomas metastāžu vai limfomas šūnu izplatīšanos. Dzīvnieku izpētes darbs Rutgers izglītības centrā norāda uz kurkumīna iespējām novērst arī audzēju attīstīšanos.

Kurkumas pozitīvo īpašību dēļ to šobrīd nereti var atrast dažādos maisījumos, kas paredzēti zirgu locītavu veselības atbalstam. Tai piemīt arī pretsēnīšu, brūces dziedējošas un asinis attīrošas spējas. Kurkuma nodrošina labāku žults izdalīšanos, tādējādi spēcinot aknu funkcijas.

Provizoriskos pētījumos ar kurkumas izmantošanu reimatiskā artrīta ārstēšanā cilvēkiem tika atklāts, ka kurkumīns spēj samazināt slimības izraisīto iekaisumu un simptomus, kā sāpes un stīvumu. Zirgiem kurkumu ir iespējams izbarot, iemaisot ikdienas spēkbarībā un tā var palīdzēt aizsardzībā pret kuņģa čūlām, kuras izraisījuši kairinoši medikamenti. Lietojot to ieteiktajās devās, kurkuma nav kaitīga zirga veselībai, taču, līdzīgi kā citu bioloģiski aktīvo vielu gadījumā, kurkuma var kairināt zirga gremošanas sistēmu, ja deva ir nesamērīgi liela vai tiek dota ilgi un bez pārtraukumiem. Gan zirgiem, gan cilvēkiem nav ieteicams uzņemt lielus daudzumus kurkumas grūtniecības laikā, jo tā var izraisīt dzemdes kontrakcijas.

Ieteicamā dienas deva pieaugušam zirgam – 1 ēdamkarote.

Kā kurkuma var noderēt Tavam zirgam:

 • Vispārīgās veselības un imunitātes uzlabošanai.
 • Kā spēcīgs antioksidants.
 • Locītavu veselībai gan profilaktiskos nolūkos, gan lai atbalstītu artrītisku izmaiņu skartās locītavas.

Kā lietot kurkumu:

 • Dienas devu pievienot spēkbarības porcijai.
 • Sākt izbarot mazāku devu, to pakāpeniski palielinot līdz standarta dienas devai.
 • Atturēties no izbarošanas ķēves grūsnības laikā!
 • Atturēties no izbarošanas pirms plānotām operācijām, jo kurkumīnam piemīt asins recēšanu palēninošas īpašības.
 • Pārtraukt izbarošanu, ja pēc kurkumas lietošanas tiek novērota caureja vai apetītes zudums.

Papildus informāciju par kurkumas izmantošanu zirgu osteoartrīta terapijā var gūt šajā pētījumā: http://www.nouvelleresearch.com/PDF/Curcumin_paper.pdf

 

Kanēlis

Insulīna rezistence sāk kļūt par zirgu vidū pārāk bieži sastopamu problēmu. Taču kulinārijā iecienītais kanēlis var palīdzēt to novērst!

Insulīna rezistence ir ķermeņa nespēja asinīs esošo cukuru (glukozi) izvadīt no asins cirkulācijas sistēmas. Insulīna rezistence var izraisīt vairāku savstarpēji saistītu slimību attīstīšanos, piemēram, laminītu un zirgu Kušinga sindromu. Pārlieks ķermeņa svars, kustību trūkums un/vai modernizēts uzturs ar augstu cukura un cietes līmeni (kas ir bieža parādība dažādos komerciāli ražotajos, gatavajos barības maisījumos – granulās un mušļos) var padarīt zirgu par kandidātu insulīna rezistences attīstīšanai.

Tipisks zirgs ar insulīna rezistenci ir viegli uzbarojams, ar izteiksmīgu tauku seksti uz kakla vai neparastiem tauku spilventiņiem uz sāniem un/vai pie astes. Šādiem zirgiem mēdz būt siltāki nagi un paaugstināta nagu jutība, kā arī nosliece uz laminītu.

Zirgs ar insulīna rezistenci – tipiskas ķermeņa pazīmes.

Kā kanēlis var palīdzēt novērst insulīna rezistenci? Vienkāršos vārdos, kanēlis palīdz šūnām atpazīt un reaģēt uz insulīnu – hormonu, kas pārvieto glukozi (cukuru) no asinīm un nogulsnē to atbilstošajās ķermeņa šūnās. Kanēlī sastopamās aktīvās vielas padara šūnas spējīgas daudz labāk reaģēt uz insulīnu, tajās aktivizējot enzīmu, kas liek insulīnam pieķerties šūnām, un nomācot enzīmu, kas šo procesu bloķē.

Visspēcīgākie kanēļa paveidi nāk no Dienvidaustrumu Āzijas, sevišķi no Vjetnamas reģiona. Divi tradicionālajā Ķīnas medicīnā visbiežāk izmantotie kanēļa paveidi ir Rou gui (Cortex cinnamomum cassia), sevišķi šī kanēļkoka miza, un Gui zhi (Ramulus cinnamomum cassia) kanēļkoka mazie zari un galotnes. Kanēlis Tavā garšvielu skapītī, visticamāk, nāk no Indonēzijas vai Meksikas, un ir maigāks gan garšā, gan iedarbībā. Ja ir iespējams iegūt kanēli, kas ražots no pieminētajiem Ķīnas kanēļkoku paveidiem, tad ir vērts atcerēties, ka Rou gui spēcīgāk stimulē insulīna receptoru darbību, savukārt Gui zhi piemīt ekstremitāšu asins cirkulāciju stimulējošs process, kas ir īpaši noderīgi hroniska laminīta terapijas gadījumā.

Kanēli nav ieteicams lietot drudža un akūtas asiņošanas gadījumā, kā arī, ja zirgam ir augsts jutīgums pret insulīnu. Lietojot to kā papildinājumu uzturam, kura sastāvā ir maz cietes un maz cukuru, kanēlis spēj palīdzēt zirgiem ar insulīna rezistenci.

Ieteicamā dienas deva pieaugušam zirgam – viena tējkarote ar kaudzi uz 125 kg svara.

Kā kanēlis var noderēt Tavam zirgam:

 • Kā profilaktisks un terapeitisks līdzeklis zirgam ar noslieci uz laminītu vai ar hronisku laminītu.
 • Zirgiem ar insulīna rezistenci.
 • Kā piedeva pie uztura ar zemu cietes un cukuru līmeni.

Kā lietot kanēli:

 • Dienas devu malta kanēļa veidā pievienot spēkbarības porcijai.
 • Sākt izbarot mazāku devu, to pakāpeniski palielinot līdz standarta dienas devai.
 • Atturēties no izbarošanas drudža un akūtas asiņošanas gadījumā vai, ja zirgam ir augsts jutīgums pret insulīnu.
 • Pārtraukt izbarošanu, ja tiek novērotas alerģiskas reakcijas.

 

Ingvers

Jai vairāk nekā 2000 gadus ingveru izmanto, lai uzlabotu gremošanas sistēmas darbību, novērstu gremošanas traucējumus, caureju un nelabumu. Izsenis ingvers ir bijis populārs līdzeklis, lai ārstētu arī artrītu, kolikas un sirdsdarbības traucējumus. Viena no ingvera visvērtīgākajām īpašībām ir tā spēja ar sastāvā esošo antioksidantu palīdzību samazināt iekaisuma procesus, neitralizējot brīvos radikāļus, tāpēc daudzi speciālisti izmanto ingveru tādu slimību terapijā, kas ir cieši saistītas ar dažādiem iekaisumiem – piemēram, artrīts, bronhīts un čūlainais kolīts, kā arī saaukstēšanās slimības.

Ingverā esošās aktīvās vielas atvieglo sāpes un uzlabo asins cirkulāciju visā ķermenī, tādējādi tas ir sekmīgi izmantojams terapijā zirgiem, kas cieš no muskuļu, stiegru un locītavu sāpēm – piemēram, navikulārās slimības, locītavu pārslodzes, vecuma vai traumu dēļ, kā arī zirgiem ar intensīvu ikdienas slodzi. Ingvers palīdz gremošanas traucējumu gadījumā, tā kā tas palielina siekalu izdalīšanos un stimulē zarnu peristaltiku.  Pie tam, ingvers nepatīk parazītiem, tāpēc tā lietošana uzturā novērš parazītu vairošanos zirgā. To var izmantot arī, lai novērstu caureju pēc antibiotiku lietošanas un uzlabotu vispārējo veselību hroniskas Laima slimības gadījumā.

Ingveru ir iespējams izbarot arī svaigu – sagriežot sakni sīkos gabaliņos – taču tā īpatnējās un spēcīgās garšas dēļ zirgs pie tā ir jāpieradina ļoti pakāpeniski, jo pilnu devu izvēlīgi zirgi var noraidīt uzreiz. Taču vieglāk un ikdienā ērtāk ir izmantot maltu ingveru.

Ieteicamā dienas deva pieaugušam zirgam – divas tējkarotes līdz ēdamkarote. Vispārējā vadlīnija ingvera lietošanā ir 3-5 grami uz 100kg dzīvsvara dienā.

Kā ingvers var noderēt Tavam zirgam:

 • Vispārīgās veselības un imunitātes uzlabošanai.
 • Zirgiem ar locītavu un kustību aparāta problēmām.
 • Zirgiem, kam nepieciešams elpceļu atbalsts.
 • Zirgiem ar gremošanas traucējumiem.

Kā lietot ingveru:

 • Dienas devu malta vai svaiga ingvera veidā pievienot spēkbarības porcijai.
 • Sākt izbarot mazāku devu, to pakāpeniski palielinot līdz standarta dienas devai.
 • Ingvers ir drošs ilgstošai lietošanai.

Visbeidzot, padomi ikdienai –

 • Šīs garšvielas maltā veidā ir iespējams sajaukt nepieciešamajās proporcijās (balstoties uz ieteicamajām dienas devām) un dot kā kopēju piedevu. Pirms tam tomēr ir ieteicams ar katru no garšvielām zirgu iepazīstināt atsevišķi.
 • Garšvielas ieteicams glabāt labi noslēgtā traukā, tumšā un vēsā vietā. Taču ar laiku tās tik un tā zaudē savas aktīvās īpašības, tāpēc ieteicams tās iegādāties izlietošanai aptuveni mēneša laikā un nākamo devu iegādāties tikai tad, kad to paredzēts lietot.
 • Kurkumu, kanēli un ingveru ir iespējams iegādāties gandrīz katrā lielākajā pārtikas vai garšvielu veikalā, taču, lai nodrošinātu nepieciešamo daudzumu „zirga devām” par izdevīgāku cenu, tās var meklēt vairumtirdzniecības bāzēs „Gemoss” – http://www.gemoss.lv/ .
 • Zirgam garšvielas būs vieglāk apēst, ja spēkbarība, kurā tās ir iemaisītas, tiks viegli mērcēta vai, piemēram, samaisīta ar eļļas porciju.

Laura Krastiņa

Izmantotie avoti:

Bildes

http://thumbs.ifood.tv/files/images/editor/images/turmeric%20for%20burns.jpg

http://www.natures-health-foods.com/images/Cinnamon.jpg

http://us.123rf.com/400wm/400/400/elenathewise/elenathewise1006/elenathewise100600007/7117170-fresh-and-ground-ginger-root-spice-on-wooden-table.jpg

http://www.myequineclinic.com/wp-content/images/insulin_resistance_big.jpg

Literatūra

http://www.holistichorse.com/equine-therapy/herbs/470-turmeric-curcuma-longa-

http://sebs.rutgers.edu/

http://equimed.com/news/diseases-and-conditions/consider-curcumin-for-joint-inflammation-in-horses

http://www.wholehorse.com/articles/cinnamon_article.htm

http://www.naturalhorsesupplies.co.uk/p/product/0910221204-Cinnamon++900g++%A3699/

http://www.dezingendesmid.nl/catalog/product_info.php?products_id=165&language=en&osCsid=u0t27fnvkkmhqfaqt2pah023i4

http://www.naturallyequine.com/herbalindex.shtml

http://www.thehorse.com/articles/22328/herbs-for-horses

http://www.eaap.org/Previous_Annual_Meetings/2006Antalya/Papers/H30.1_Williams.pdf

Atpakaļ

11 komentāri

 • Marina

  Marina Saviem zirgiem katru pavasari rivejam ingveru klat pie auzam. Rezultats labs!

  8. aprīlis, 2013 @ 10.20
 • elī

  elī Atceramies, ka vietējais tomēr ir vislabākais! Ķiploks:) Elpošanai, parazītiem, imunitātei..

  8. aprīlis, 2013 @ 15.00
  • Virsaitis

   Virsaitis » elī Par ķiploku gan var atrast arī ļoti pretrunīgu informāciju - ir avoti, kas norāda, ka regulāri lietojot svaigu ķiploku, tas var izraisīt vienu no anēmijas formām, savukārt termiski apstrādātās ķiploku piedevas esot bez labvēlīgā efekta.

   8. aprīlis, 2013 @ 15.11
 • admin

  Zirgam.lv Varbūt kādam ir pieredze ar tēju, garšvielu vai citu dabisku "zālīšu" lietošanu, kas paredzētas temperamentīga zirga nomierināšanai/līdzsvarošanai?

  8. aprīlis, 2013 @ 17.38
  • B.

   B. » Zirgam.lv Parsto apinis- lieto veternarija, ka nomierinosu, ka ari pretiekaisumu un diuretisku lidzekli -teja ;)

   8. aprīlis, 2013 @ 17.55
  • Virsaitis

   Virsaitis » Zirgam.lv Iespējams, pietiktu ar cukura/cietes daudzuma samazināšanu uzturā? Vai arī, ja uzturā ir lucerna, var gadīties, ka zirgs pret to ir ar paaugstinātu jutīgumu. Dzirdēts, ka populārs līdzeklis ir lavanda - ir gan uz zirga ķermeņa smērējamas ziedes ar lavandas aromātu, gan var, piemēram, kādu lāsi lavandas ēteriskās eļļas uzziest uz zirga iemauktiem/apaušiem/segas/boksā. Personīgas pieredzes ar šo līdzekli gan nav. Bez jau pieminētajiem apiņiem, no zālītēm var izmantot baldirjāņus, kumelītes, vībotnes.

   9. aprīlis, 2013 @ 15.24
 • Agrita

  Agrita Nomierinoša iedarbība ir arī tādiem augiem kā baltā panātre, timiāns, dzeltenā madara, piparmētra, vērmele, vīgrieze, bērzu lapas, asinszāle, ugunspuķe, gurķumētra, raudene, baltapse, baltā balanda, cigoriņš, lauku kosa, pļavas ķērsa, ķimenes, sirds mātere, melisa, pērkoņamoliņš, pērkonīte, nokarenā plaukšķene, žibulītis un virši. (Vērmele un asinszāle jālieto uzmanīgi, nepārdozējot!)

  9. aprīlis, 2013 @ 17.49
 • jūlijs

  jūlijs Vai ingveru un kanēli var lietot ilgstoši?

  26. augusts, 2014 @ 16.07
  • zelma

   zelma » jūlijs tos var dot ilgi, bet, kā jau visām piedevām ieteicamas pauzes. es savam zirgam parasti dodu aukstajā sezonā un vasarā taisu pauzi.

   26. augusts, 2014 @ 23.30
  • jūlijs

   jūlijs » jūlijs Paldies! Esmu izmēģinājusi ingveru un pašreiz dodu to saviem zirgiem. Domāju par kanēli, jo vienam no maniem zirgiem ir rakstā pieminētā nosliece uz lieko svaru un aizdomīgie "spilventiņi". Varbūt kāds var padalīties, kas jau ir izmēģinājuši problemātiskos gadījumos- vai patiesi ir novērojami uzlabojumi?

   27. augusts, 2014 @ 16.26
 • madara

  madara par kurkumu- meitenes uzgāja lielisku info, ka kurkuma vislabāk iedarbojas lietojot kopā ar eļļu un svaigi maltiem pipariem, turklāt kurkuma lietota kopā ar kanēli pastiprina viena otras īpašības. eļļas, ko labāk izmantot- jeb citas nerekomendē - ir kokosriekstu eļļa, augstas kvalitātes olīveļļa un linsēklu eļļa- tas palīdz kurkumai labāk uzsūkties, visvairāk, cik noprotu, priekšroka tiek dota kokosriekstu eļļai.turklāt svaigi maltos piparos izdalās viela peperīns- palabojiet ja kļūdos- un arī tam bija īpaša nozīme kurkuma iedarbībai. turklāt nederēs veikalu plauktos nopērkamais kurkums- kurkumā īpašā viela ir kurkumīns- to izmanto arī farmacijā- tāpēc veikalu plauktos nonāk kurkuma ar niecīgu vai 0% kurkumīna saturu- tas jau aizceļojis uz aptieku plauktos nopērkamām kapsulām(kuras cilvēkiem itin labi palīd, bet nedrīkst dot dzīvniekiem). pērku kurkumu indiešu bodē- tur ražotāji sola, ka esot 2% kurkumīna saturs. lai palabo mani,kas labāk šo visu pārzin- es tikai iemetu informāciju- lai tiem, kas nobrieduši lietot kurkumu- gan sev gan zirgam, tas tiešām darbotos un palīdzētu. turklāt- zirgs izēdis savu bļodiņu nāk sabučoties ar tādu kanēļmaizītes aromātu:) diezgan patīkami- jo īpaši tāpēc, ka kanēlis ir mans viens no mīļakajiem aromātiem un garšām:)

  27. augusts, 2014 @ 14.58

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase