Uzmanīgi jānovēro ķēves pēdējos grūsnības mēnešos

Pavasaris kavējas, bet kumeļi gan nē, tie atskrien tad, kad tam jānotiek. Un lai gan vienu brīdi viss var būt jauki un labi, tomēr nākamajā mirklī ķēves grūsnība var pārvētsties par neparedzētu murgu. Amerikas Zirgu veterinārārstu asociācija (American Association of Equine Practitioners’) iesaka izstrādāt atbilstošu rīcības plānu paaugstināta riska ķēvēm.

Paaugstināta riska grūsnās ķēves ir tās, kurām kumeļi ir pirmo reizi, kurām iepriekš bijušas problēmas ar grūtniecību, kā arī tām, kurām dzimumorgānos ir konstatēti kādi defekti. Tiek norādīts, ka pēdējos pāris ķēves grūsnības mēnešos īpaša uzmanība būtu jāpievērš piecām galvenajām problēmām.

Kolikas. Neatkarīgi no cēloņa, kolikas ir salīdzinoši parasta problēma ķēvēm to grūsnības pēdējos mēnešos. Tādēļ būtu jārūpējas par to, lai nepieļautu šādus riskus, kā arī būtu jāmēģina tos novērst.

Neparasti izdalījumi. Iesaka īpašu uzmanību pievērst tad, ja uz astes ir saķepuši sari, kā arī, ja ir asiņaini vai strutaini izdalījumi. Tad nekavējoties vajadzētu sazināties ar veterinārārstu. Šādos gadījumos var konstatēt kādu infekciju, kas nekavējoties jāārstē.

Problēmas ar tesmeņa piebriešanu. Ja tesmenis attīstās pārāk ātri, vai tas nenotiek vispār, tas nav normāli. Ja šai problēmai vēl pievieno iepriekšējo, tad iespējams ķēvei ir placentas infekcija. Ja ķēvei pārāk ātri attīstās tesmenis, tad iespējams, tā gaida dvīņus, kā arī tas var signalizēt par iespējamu abortu. Taču ir arī gadījumi, kad nav fiksēts pareizs aplecināšanas datums, tādēļ varētu šķist, ka tesmenis attīstās ātrāk nekā gaidīts.

Neparasta vēdera formas veidošanās. Tas var liecināt par vēdera muskulatūras plīsumu. Šāds plīsums ir sāpīgs un apdraud ķēves dzīvību. Neparasta vēdera forma var vrasties arī, ja veidojas pārāk daudz augļūdens. Veterinārārsts var uzstādīt diagnozi un nozīmēt ārstēšanu.

Citas problēmas. Traumas, ieilgusi grūtniecība un citas problēmas var negatīvi ietekmēt ķēves veselību.

Ja tiek konstatēta kāda no iepriekš minētajām problēmām, jāstabilizē pacienta stāvoklis. Īpašniekiem ļoti uzmanīgi vajadzētu novērot grūsnās ķēves, lai laicīgi konstatētu iespējamās problēmas, kā arī kopā ar veterinārārstu vajadzētu pārrunāt piemērotāko ārstēšanas plānu.

Avots: TheHorse.com

Bildes atsauce

 

Atpakaļ

2 komentāri

  • Zane

    Zane Bet vai tad kaut kādiem minimāliem izdalījumiem nav jābūt.? Manai ķēvei visu grūsnības laiku ik pa laikam kaut kas drusku ir pie "vietiņas", kaut kādi izdalījumi tur ir nākuši, nezinu gan kā bija pirms grūsnības, jo tad to īpaši nepārbaudīju. Vai man būtu jāsatraucas un jāsauc vetārsts, zinot arī, cik sarežģīti ne-Rīgā ir kādu sakarīgu vetārstu atvilkt līdz savam stallim, ja runa nav par kaut ko steidzamu un akūtu, nesamaksājot mazu miljonu. Vai arī tas bija domāts par tādiem kārtīgiem izdalījumiem, un es tikai lieki satraucos? :D

    6. aprīlis, 2013 @ 22.50
  • Bubis

    Bubis Man bija ķēve,kam bija no iepriekšējām dzemdībām vagīnas plīsumi-,gan iekšēji,gan ārēji....Viņai parasti grūtniecības laikā bieži bija nelieli izdalījumi.Bet pārējām ķēvēm nekad nekas tāds nebija un nav novērots.Grūsnību iznēsāja visas un piedzemdēja visas bez problēmām,gan ķēve ar nelielajiem izdalījumiem,gan ķēves bez tādiem.Bet lieka konsultācija,kaut vai telefoniska-domāju nepatraucēs. ;)

    7. aprīlis, 2013 @ 20.13

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase