Nepieredzējis jātnieks nerada zirgam stresu

Iedomājieties situāciju – samērā nepieredzējis jātnieks uzrāpies mugurā nepieredzējušam un jaunam zirgam, tad vada to uz šķērsli. Recepte lielam stresam? Jātniekam noteikti, uzsver vācu zirgu pētnieki. Taču zirgam šādā situācijā nav nekāda stresa!

Vācijā veikts pētījums, kā rezultātā noskaidrots, ka, salīdzinot ar pieredzējušiem zirgiem, nepieredzējušiem zirgiem nav lielāku fizioloģiskā stresa pazīmju, kad tie pirmo reizi tiek vadīti pa jaunu šķēršļu maršrutu. Patiesībā jaunajiem zirgiem stresa līmenis nemaz nemainās pat tad, ja mainās jātnieki, neatkarīgi no tā, vai jātnieks ir ar vai bez pieredzes.

Pētnieki norāda, ka zirgam patiesībā esot vienalga, jo kā izrādās, pieredzei nav nekādas ietekmes uz zirga stresa līmeni, lecot pāri šķēršļiem.

To pašu gan nevar sacīt par jātniekiem. Nepieredzējuši jātnieki izjūt daudz lielāku stresu nekā jātnieki ar pieredzi, un jātnieku stress ir vēl lielāks, kad tie jāja ar jaunu zirgu.

Pētījumā piedalījās 16 Vācijas sporta zirgu un 16 jātnieku. Tika šķērsoti 7 šķēršļi, kas nebija augstāki par 97 centimetriem. Puse zirgu bija iepriekš piedalījušies konkūra sacensībās, bet otrajai pusei bija tikai pamata apmācība un neviens no tiem nebija startējis sacensībās. Arī jātniekus iedalīja divās daļās – profesionālie jātnieki un amatieri.

Katrs jātnieks jāja ar pieredzējušu un nepieredzējuši zirgu. Pētnieki novērtēja gan jātnieku, gan zirgu stresa hormona līmeni un pulsu pirms un pēc lēkšanas. Pulss tika arī mērīts lēcienu laikā. Rezultātā nācās secināt, ka jātnieki zirgam nenodod savu stresu. Jātniekiem gan var likties, ka zirgi uztver jātnieku stresa līmeni, taču patiesībā tā nemaz nav. Taču paši jātnieki stresa situācijās neapzināti var jāt savādāk nekā ierastās situācijās, kas liek zirgam attiecīgi reaģēt. Pētnieki vēl norādīja, ka šo pētījumu turpinās.

Bildes atsauce

Raksta atsauce

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase