Atsauksmes par JK “Erceni” termogrāfijas semināru

Šā gada 9. martā JK „Erceni” aicināja zirgu īpašniekus un veterinārārstus uz semināru „Veterinārā termogrāfija”, kurā piedalījās lektore no Lielbritānijas – Sofija Genta. Viņa studējusi cilvēkiem pielietojamo termogrāfiju Kembridžas universitātes medicīnas centrā, ko absolvējusi kā klīniskās termogrāfijas speciāliste. Pēc vairāku gadu pieredzes strādājot savā privātpraksē, Sophie devusies uz ASV, kur apguvusi veterināro termogrāfiju Dr Peter Leando vadībā un kļūstost par pirmo akreditēto šāda veida speciālistu Lielbritānijā.

Zemāk piedāvājam informāciju par digitālo infrasarkano termogrāfisko skenēšanu un semināra dalībnieku atsauksmes.

Digitālā infrasarkanā termogrāfiskā skenēšana (DITS

DITS ir klīniski lietderīga un efektīva, riska brīva diagnostikas tehnoloģija, kas piedāvā tūlītēju rezultātu apskati. Tā var tikt pielietota veterinārijā dažādu, sevišķi neskaidru, fizioloģisku traucējumu gadījumos, kad nepieciešama problēmas papildus diagnostika un izvērtēšana, tādejādi nodrošinot precīzāku izmeklēšanu un efektīvāku ārstēšanu.

Pretēji dažādiem citiem izmeklējumiem, DITS ir neinvazīva un ļoti precīza un uzticama grafiskās kartēšanas metode, kas atspoguļo ādas virsmas temperatūru. Šāda veida skenēšana dod iespēju konstatēt, izvērtēt, novērot un dokumentēt ļoti dažādas traumas un problēmas, ieskaitot mīksto audu ievainojumus un sensoro/autonomo nervu šķiedru disfunkcijas. Praktiskās DITS pielietošanas iespējas, problēmu konstatēšanā:

 • mīkstie audi (balsta-kustību aparāta problēmas, saišu un stiegru pārrāvumi, iekaisīgi procesi krustu rajonā, muguras sāpes un vispārīgas muskulatūras problēmas),
 • locītavas (artrītiski procesi, piemēram, reimatisms un osteoartrīts, deģeneratīvas locītavu slimības),
 • nervu sistēma (nospiesti nervi, radikulārā disfunkcija, nervu saknīšu kairinājums),
 • skelets (čipu atrašanās vieta, sprieguma lūzumi, „kissing spines” sindroms, iekaisīgas reakcijas no apkaulojumiem),
 • vispārīgi (abscesi, metaboliskas reakcijas, postķirurģiskas infekcijas).

Izmantojot DITS, daudzas no augstākminētajām problēmām iespējams diagnosticēt agrīnās stadijās, kas būtiski atvieglo ārstēšanu. DITS galvenie praktiskā pielietojuma gadījumi:

 • klibuma izvērtēšana (nespecifiska un grūti diagnosticējama klibuma diagnostika ir viens no galvenajiem šīs metodes pielietošanas laukiem veterinārmedicīnā, jo iespējams izolēt primāro disfunkciju nespecifiskos vai vairāku kāju klibuma gadījumos. Noderīga gan hronisku, gan akūtu gadījumu izvērtēšana, jo iespējama arī sekundāru problēmu atrašana),
 • preventīvā skenēšana (ar DITS var noteikt disfunkciju agrīnās stadijās, novērojot deģeneratīvas izmaiņas saitēs un stiegrās 2 – 4 nedēļas pirms notikušas strukturālas izmaiņas (bieži izmantots sporta zirgiem vai zirgiem ar saistaudu problēmām pagātnē.) Skenēšana dod iespēju diagnosticēt iekaisuma procesus un lokalizēt tos sākuma stadijā, kā rezultātā iespējams pielietot atbilstošu ārstēšanu pirms izveidojusies pati trauma, tādēļ sporta zirgiem noderīgi veikt skenēšanu regulāri, izvērtējot rezultātu korelāciju un līdz ar to problēmas esamību/neesamību),
 • sāpju apmēra noteikšana (termogrāfija ir viena no retajām diagnostikas metodēm, kas ļauj kvantitatīvi noteikt zirga subjektīvo sāpju izjūtu, atspoguļojot fizioloģisko disfunkciju, kas var būt noderīgi izvērtējot sūdzības, kas saistītas ar uzvedību. Novērtējot sāpju apmēru iespējams arī lokalizēt ārstēšanu, kā arī apsvērt vai iespējams atstaroto sāpju gadījums un problēmas cēlonis atrodas citur),
 • atveseļošanās monitorings (veic skenēšanu, lai novērtētu zirga reakciju uz ārstēšanu, tādejādi objektīvi nosakot iekaisuma un neiroloģisko procesu intensitāti noteiktā laika periodā. Būtiska arī sekundāro problēmu novērošana rehabilitācijas laikā, piemēram, klibuma gadījumā ar skenēšanu iespējams pārbaudīt ārstējamo zonu, vienlaicīgi „paturot acīs” problēmas, kas var būt attīstījušās nevienādas gaitas rezultātā. DITS var palīdzēt arī postķirurģiskās infekcijas novērošanā, ko svarīgi izvērtēt, atgriežot zirgu normālā treniņu režīmā).

Sīkāka informācija par DITS šeit (lejupielādēt)!

Atsauksme par semināru „Digitālā infrasarkanā termogrāfiskā skenēšana”

Semināra tēma bija termogrāfijas izmantošana zirgu veterinārmedicīnā. Tēma bija aktuāla gan veterinārārstiem, gan zirgu īpašniekiem, jo termogrāfija ir viena no papildus diagnostikas metodēm veterinārmedicīnā, un tā ir pilnīgi droša un nekaitīga dzīvniekam. Seminārs tika sadalīts divās daļās – teorētiskajā un praktiskajā, līdz ar to varējām pārliecināties par termogrāfa praktisko pielietošanu.

Seminārs tika noorganizēts ļoti augstā līmenī, tā rīkotāji bija parūpējušies, lai dalībnieki varētu justies brīvi un nepiespiesti, tā laikā valdīja mājīga atmosfēra. Iespējams, ka zirgu īpašniekiem bija grūti saprast profesionālo veterinārmedicīnas terminoloģiju, taču veterinārmedicīnas studentiem un veterinārārstiem šāda terminoloģija bija ļoti labi uztverama un saprotama. Lektores stāstījums bija ļoti profesionāls un pārliecinošs. Semināra laikā un pēc tā ikvienam bija iespēja diskutēt ar lektori par interesējošajiem jautājumiem.

Paldies par iespēju piedalīties šajā seminārā! Veterinārārsts Nauris Laizāns, veterinārārste Gita Alksne

Seminārs ļoti patika, lektore bija pozitīva un smaidīga, līdz ar to arī kopējā semināra atmosfēra bija forša. Sevišķi priecēja, ka bija plašāka praktiskā daļa, kuras laikā varēja uzskatāmi redzēt, kā darbojas termogrāfs. Izmantoju arī iespēju veikt termogrāfisko skenēšanu savam zirgam – biju domājusi, ka tas aizņems vairāk laika un būs sarežģītāk, taču tas norisinājās ātri un profesionāli.

Dace

Atpakaļ

3 komentāri

 • Cherrij

  Cherrij Izklausās pēc ļoti vērtīga semināra.

  13. marts, 2013 @ 14.02
 • feby

  feby es gan biju pēc semināra, bet rīkotāji uzņēma ļoti jauki un viss notika kā iecerēts. Gaidu turpmākos seminārus :)

  13. marts, 2013 @ 17.23
 • Favis

  Favis Bija ļoti vērtīgs un foršs pasākums- gan tematiski, gan organizatoriski. Nu ļoti gribās cerēt, ka arī mums reiz tepat būs kas tāds pieejams. Bet no organiztoriem gaidam nākamās svaigās idejas. :) Paldies!

  14. marts, 2013 @ 9.41

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase