Jaunzirgu turēšana aplokos samazina traumas

Ir ļoti svarīgi jaunzirgus pēc iespējas vairāk turēt plašās ganībās – tur zirgs iemācās kontrolēt savu ķermeni, kļūst atlētisks un koordinēts. Īpaši, ja tam ir vēl kāds sava vecuma vienaudzis ar ko spēlēties. Augošiem zirgiem audi ir ļoti elastīgi, ko gan nevar teikt par pieaugušiem. Tāpēc ir nepieciešams laiks, lai tie izveidotos un pilnībā attīstītos palielinātas slodzes izturēšanai. Pirmos 6 mēnešus kumeļu nedrīkst turēt stallī vai nelielā aplokā, tas ir jālaiž ganībās – jo ilgāk, jo labāk.

Pētījumi ir atklājuši, ka kumeļi un jaunzirgi ganībās iemācās pārvietoties ar samazinātu locītavu kustīgumu, bet tajā pat laikā tiem ir labāka koordinācija starp priekš un pakaļkājām. Šādi tiek attīstīta zirga gaita, ritms un kadence, dodot tam visu nepieciešamo sava potenciāla realizēšanai. Pētījumi apstiprina, ka „pilna laika“ aploku jaunzirgiem muskuloskeletālie audi ir daudz izturīgāki pret savainojumiem, pretēji zirgiem, kas regulāri tiek turēti boksā vai nelielā aplokā.

Protams, ne visiem ir iespēja zirgu turēt visu laiku ārā, vairums gadījumu ķēve ar kumeļu tiek ārā izlaisti tikai uz kādu noteiktu laiku (piemēram, pāris stundām). Pētījumi apliecina, ka šādos gadījumos, kad zirgs no enerģijas pārpilnības „eksplodē“ aplokā, tiek negatīvi ietekmēta tā audu izturība pret traumām. Neskatoties uz to, jaunzirgam labāk kaut vai pāris stundas pavadīt ārā, nekā visu dienu stallī.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Atpakaļ

5 komentāri

 • Sigita

  Sigita Gribētos piebilst, ka JEBKURA zirga maksimāla turēšana ārā samazina traumu iespējas, pretēji tam uzskatam, ko nereti nākas dzirdēt no zirgu īpašniekiem, kas savus mīluļus nelaiž aplokos, jo baidās, ka satraumēsies. Gribētos, kaut vairāk staļļu īpašnieku to apzinātos un nodrošinātu šādas iespējas.

  11. marts, 2013 @ 21.50
 • Aija Pavlovska

  Aija Pavlovska Arī hiperaktīva zirga uzvedība mainās, jo aplokā enerģija tiek patērēta skrienot, staigājot un monotoni graužot zāli, uzmanoties no"baismām", cīnoties ar kodējiem. Tas siltajā gadalaikā. Arī svaigs gaiss, vējš, saule, lietus un ziemā sniegs norūda zirgu, ja vēl ir kompānija, tad laime pilnībā. Vismaz mūsu zirgiem. Kur vēl labie vitamīni no krūmu mizām, pērnā gada zīlēm un augu saknēm! Par traumām. Arī boksā zirgs var satraumēties, bet aplokā zirgi pārsvarā veiksmīgi izvairās no brāļu kodieniem, spērieniem vai citām uzbrūkošām lietām. Trenē reakcijas ātrumu.

  12. marts, 2013 @ 11.55
 • Bubis

  Bubis Manā stallī pirmo reizi nonāca kumeļš,kurš praktiski pirmos 7-8 mēnešus bija turēts tikai un vienīgi boksā un ārā laists tikai tad,kad māte gāja ar klientu nomas izjādē.Tagad kumeļam būs 2 gadi,dzīvo no aprīļa līdz oktobrim 24 h ārā plāšās ganībās,ziemā iet ārā 12-14 h,bet nekad viņš nebūs tāds,kādam būtu jābūt. Katru dienu skatos uz viņu ar nožēlu un dusmām par to,ka kumeļā viņam ir atņemts viss,lai izaugtu par labu un atlētisku zirgu.

  12. marts, 2013 @ 16.20
 • Ausma

  Ausma Ne par velti ķēvju lecināšanu jau no aizlaikiem rēķināja gada pirmajā pusē (ko mūsdienās daudzi ignorē). Tad arī kumeļš var izmantot visu, ko pavasaris, vasara un rudens var sniegt. Protams, ja saimnieks ir saprātīgs!!!

  13. marts, 2013 @ 8.48
  • Bubis

   Bubis » Ausma Bet ko darīt,ja saimnieks ir tik "saprātīgs" ka visu vasaru kumeļu notur smacīgā boksā? :(

   13. marts, 2013 @ 10.50

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase