Tests: problēmas ar zirga uzvedību vai turēšanas apstākļiem?

Saskarsmē ar zirgiem – vienalga vai tā būtu vienkārši sadzīviska komunikācija vai nopietni sporta treniņi – nereti sastopamies ar kādām zirga uzvedības problēmām – zirgs nevēlas strādāt, bēg prom, viņu nevar noķert ganos, viņš ir pārāk enerģisks, agresīvs, bailīgs, nevaldāms vai arī pārāk gauss, neatsaucīgs, apātisks utt. Parasti cilvēki šādos gadījumos meklē palīdzību pie treneriem, zirgu uzvedības speciālistiem, staļļa biedriem, interneta un žurnālu resursiem, lai atrisinātu dažādās zirga uzvedības un audzināšanas problēmas. Taču ļoti bieži izrādās, ka radušās problēmas nebūt nav saistītas ar zirga audzināšanu vai trenēšanu, bet gan ar zirga turēšanas veidu un apstākļiem.

Pirms labot zirga uzvedības problēmas, pievērsties tā pāraudzināšanai vai izmaiņām treniņos, būtu pēc iespējas jāoptimizē zirga turēšanas apstākļi. Pretējā gadījumā var sanākt tā, ka mēģinām iemācīt labas uzvedības normas zirgam, kurš nonācis grūtos sadzīves apstākļos, saskarsmes izolācijā, vai arī dzīvo nemitīgās sāpēs un diskomfortā, lai gan visi „uzvedības traucējumi” var būt tikai zirga aizsardzības reakcija uz šādiem dzīves apstākļiem.

Informācija par zirgam piemērotiem turēšanas un barošanas apstākļiem ir atrodama kā literatūrā, tā arī daudzos interneta avotos. Atliek vien iepazīt pēc iespējas daudzveidīgākus viedokļus un izvērtēt, kas no tā visa visvairāk atbilst zirga dabiskajām vajadzībām. Būtu tikai saprātīgi nodrošināt zirgam piemērotus dzīves apstākļus un apmierināt dzīvnieka pamatvajadzības, pirms ķerties pie viņa pāraudzināšanas.

Lai arī zirgi ilgstoši dzīvo līdzās cilvēkiem un tiek veikts ievērojams selekcijas darbs, šie dzīvnieki joprojām ir dabas daļa un tādejādi pakļauti dabas nosacītajām vajadzībām un uzvedības īpatnībām. Zirgi ir bara dzīvnieki, kam nepieciešama regulāra saskarsme ar savas sugas brāļiem vai, sliktākajā gadījumā, kādu citu kompanjonu. Zirgs nav piemērots vientuļnieka dzīvei, drošību un komfortu viņam sniedz bara dzīves apstākļi. Tāpat, lai saglabātu fizisko un psihisko labsajūtu, daba zirgam ir noteikusi nepieciešamību pēc daudzveidīgām kustībām un iespējas brīvi pārvietoties pēc iespējas lielākās platībās. Turēšana nelielās telpās zirgam ir līdzvērtīga ieslodzījumam krātiņā. Savukārt zirga organisms, tā gremošanas sistēma, kustību aparāts un citas orgānu sistēmas ir piemērotas noteiktam barošanās veidam, kustībām, fiziskajai un psiholoģiskajai slodzei.

Atņemot zirgam iespēju apmierināt viņa dabiskās pamatvajadzības, mēs radām viņam fizisku un psiholoģisku stresu un diskomfortu, kas agrāk vai vēlāk sāk izpausties kā uzvedības problēmas, „kaitīgu ieradumu” veidošanās, grūtības ikdienas saskarsmē un treniņos.

Lai pārbaudītu, vai jūsu zirga pamatvajadzības tiek apmierinātas, varētu palīdzēt tests ar 24 apgalvojumiem par zirga turēšanas apstākļiem. Par katru apgalvojumu, kas pilnībā atbilst situācijai vietā, kur mitinās jūsu zirgs, pieskaitiet vienu punktu. Ja apgalvojums neatbilst – izlaidiet šo punktu. Ja par kādu jautājumu šaubāties, izlaidiet to, nepieskaitījuši punktu – tas būs jūsu zirga labā, nevis dos rezultātus, kas radīs iespaidu, ka ar zirga turēšanu ir labāk nekā patiesībā. Testa beigās saskaitiet iegūto punktu skaitu.

Jāņem vērā, ka daudzos staļļos zirgu turēšanas veids ievērojami mainās atkarībā no gadalaika. Tādā gadījumā izpildiet testu, ņemot vērā vispirms vienu gadalaiku, un pēc tam izpildiet testu vēlreiz atbilstoši zirga turēšanai citā gadalaikā.

1. Zirgam ir iespēja brīvi pastaigāties vairākas stundas dienā (vismaz 10-12) jebkuros laika apstākļos.

2. Zirgs dzīvo/ganās kopā ar baru vai vismaz vienu pastāvīgu kompanjonu (citu zirgu, poniju, ēzelīti).

3. Zirgs dzīvo/ganās lielās platībās (aplokos, ganībās ar platību vismaz 1 ha uz 1 zirgu).

4. Zirgam ir iespēja vienmēr ganīties/pastaigāties dabīgā vidē, nevis pa mākslīgi veidotu pastaigu laukumu.

5. Pastaigu laukumā/ganībās ir pieejams labs pamats (nav pārāk mīksts, staigns; nav pārāk akmeņains, grambains; ziemas laikā nav ledains un ar sasalušiem kukuržņiem u.c.; pamats ļauj zirgam brīvi pārvietoties visās gaitās)

6. Zirga bokss ir „atvērts” augšdaļā – zirgs var komunicēt ar blakus esošajiem zirgiem vai vismaz tos redzēt. (Ja zirgs dzīvo ārā barā un regulāri redz citus zirgus – arī pieskaitiet 1 punktu).

7. Boksa platība (vai atpūtas vietas platība, ja zirgs visu laiku dzīvo ārā) ir pietiekoši liela, lai zirgs varētu brīvi apgriezties, apgulties un pilnībā izstiepties, guļot uz sāniem.

8. Stallī ir efektīva ventilācijas sistēma, vai arī tas tiek regulāri vēdināts jebkuros laika apstākļos (pastāvīgi atvērti logi un/vai durvis). (Ja zirgs visu laiku dzīvo ārā – pieskaitiet 1 punktu).

9. Boksa pakaiši tiek pilnībā nomainīti katru dienu, un pastaigu laukumos tiek savākti mēsli (izņēmums ir ļoti lielas ganības vairākos desmitos hektāru).

10. Zirgam visu diennakti ir brīvi pieejams svaigs un ne ledaini auksts ūdens.

11. Siens galvenokārt ir labas kvalitātes – bez pelējuma un putekļiem.

12. Zirgam visu diennakti ir brīvi pieejams siens vai ganību zāle neierobežotā daudzumā.

13. Siena izbarošanai boksā vai aplokos tiek izmantotas „lēnās barotavas” – piemēram, siena tīkli ar mazām acīm vai speciāli aprīkotas barotavas, kas nodrošina lēnu barības uzņemšanu nelielu kumosu veidā. (Redeļu barotavas vai tīkli ar lielām acīm neatbilst „lēno barotavu” principam.)

14. Ganos/pastaigu laukumā ir pieejama nojume (ar jumtu un sienām), lai patvertos no nokrišņiem, vēja, kukaiņiem, vai arī zirgs vajadzīgajos brīžos tiek apsegts ar atbilstošu segu (pret lietu, kukaiņiem un tml.)

15. Zirgs katru dienu aplokā daudz pārvietojas – spēlējas vai pastaigājas ar citiem zirgiem, ganās un tml.

16. Zirgam tiek nodrošinātas regulāras (vismaz 2-3 reizes nedēļā) aktivitātes – pastaigas, nodarbības ar cilvēku, daudz soļošanas.

17. Zirga nagi tiek regulāri un pareizi kopti/griezti. Nav nagu slimību (staru puve, abscesi, baltās līnijas slimība, plaisas u.c.).

18. Zirgs netiek kalts.

19. Ar zirgu galvenokārt darbojas viens cilvēks.

20. Zirgs saņem pietiekami daudz minerālvielas un vitamīnus kā ziemas laikā, tā arī vasarā, ja nav pieejamas kvalitatīvas ganības (kompleksa papildbarība, sabalansēta spēkbarība).

21. Zirgs netiek bieži pārvadāts (ne vairāk kā 1-2 reizes gadā).

22. Jauna barība un piedevas uzturā tiek ieviestas pakāpeniski 2-3 nedēļu laikā. Barības maiņa gada laikā nenotiek vai notiek ļoti reti.

23. Jūsu zirgam un/vai citiem zirgiem, dzīvojot šajā stallī, neparādās un nesaasinās hroniskas saslimšanas (laminīts, klibums, elpceļu slimības (hronisks klepus, aizdusa), kuņģa čūla u.c.). Zirgam nav biežu koliku, iekaisumu, traumu.

24. Jūsu zirgam un/vai citiem zirgiem, dzīvojot šajā stallī, neparādās „kaitīgi ieradumi” – gaisa rīšana, aušana, boksa durvju graušana vai spārdīšana (it īpaši pirms barošanas), galvas kratīšana bez redzama iemesla u.c.

Maksimālais punktu skaits ir 24. Jo tuvāks jūsu rezultāts maksimālajam, jo laimīgāks ir jūsu zirgs. Jo mazāk punktu, jo sliktāki ir zirga dzīves apstākļi. Ja knapi savākti 10-12 punkti, jūsu zirgs atrodas ļoti nelabvēlīgos apstākļos un viņa pamatvajadzības netiek apmierinātas. Patoloģiska uzvedība šādos apstākļos ir tikai likumsakarīga, jo zirgs nemitīgi cieš no psiholoģiska vai fiziska diskomforta un, iespējams, arī no sāpēm. Šādā gadījumā steidzami ir kaut kas jāmaina zirga turēšanas apstākļos, ja vien nevēlaties, lai jūsu zirgs slimotu, ciestu un pāragri novecotu, un ja vēlaties ar viņu veikt produktīvu darbu.

Pirms meklējat palīdzību zirga uzvedības un treniņu problēmu risināšanā, mēģiniet uzlabot zirga turēšanas apstākļus atbilstoši testā minētajiem punktiem. Šādu zirga dzīves apstākļu nodrošināšana nav bagātu staļļu luksuss vai lieka greznība, bet gan nepieciešamais minimums, kas nodrošina zirga psihisko un fizisko labsajūtu un veselību. Jāpatur prātā, ka daudzas zirgu slimības norit ļoti nemanāmi, un brīdī, kad tās tiek konstatētas, ir jau par vēlu ko darīt lietas labā. Negaidiet, kad sāks parādīties problēmas – uzlabojiet zirga dzīves apstākļus jau tagad. Tiklīdz uzlabosiet zirga sadzīvi, sekos arī uzlabojumi zirga uzvedībā.

Ja zirga turēšana ir uzlabota un varat apstiprinoši atbildēt uz vismaz 18-20 no 24 testa apgalvojumiem, taču zirga uzvedība nav mainījusies, tad tās, visticamāk, ir uzvedības un audzināšanas problēmas, kurām tad attiecīgi var meklēt risinājumu.

Informāciju sagatavoja Agrita Žunna

Avots: http://equusliberum.blogspot.ru/2013/02/blog-post_7.html

Atpakaļ

6 komentāri

 • S.

  S. 9 punkti. Ir par ko padomāt. Bet šo lasot, var secināt, ka ļoti liela daļa Latvijas staļļu nav piemēroti efektīvai zirgu turēšanai, un ļoti daudz sporta zirgu dzīvo gan fiziski, gan psiholoģiski ļoti nepiemērotos apstākļos. Diez vai tas tuvākajā laikā mainīsies. Paldies par rakstu!

  28. februāris, 2013 @ 22.21
 • feby

  feby hm.. man sanaca 16, un ari taikai tāpēc ka pati katru dienu esmu klāt.

  1. marts, 2013 @ 8.37
 • Zane

  Zane Oho, 17, un kā reiz tās lietas, kas mums tur pietrūkst uz vasaru mainīsies. Neslikti. :)

  1. marts, 2013 @ 9.38
 • the_big_beast

  the_big_beast Par iegūto rezultātu, līdz ar to dzīves apstākļiem nevaru sūdzēties, 21 punkts. Bet jāpiekrīt S., ka līdzīgi apstākļi, manuprāt, ir patiešām retums un lielais vairums zirgu stāv vidē, kurā, agrāk vai vēlāk, rodas gan psiholoģiskas, gan fiziskas dabas problēmas. Vidējais latviešu zirdzinieks arī meklē risinājumus zirgu vairāk disciplinējot, nemaz neaizdomājoties par to, ka vaina slēpjas dzīves vidē. Diemžēl, šādi domājoši ir arī ļoti daudzi Latvijas "lielie" ar zirgiem saistītie cilvēki, kuri, attiecīgi, nodod šo praksi tālāk. Un tā jau saka, ka lielie staļļi ir piemēroti nevis zirga, bet gan absolūti tikai cilvēka vajadzībām un ērtībai. Šausmīgi skumja patiesība, par ko ieteiktu aizdomāties katram zirga īpašniekam/jātniekam/trenerim!! Kārtējo reizi paldies zirgam.lv komandai! :)

  1. marts, 2013 @ 11.28
 • Bubis

  Bubis Man sanāca 22 punkti.Nesakrīt tikai regulāra mēslu lasīšana no pastaigu aploka, un tas,ka ar zirgu darbotos tikai viens cilvēks. Bet nu tā kā man paiet vismaz puse dienas lasos bumbuļus no boksiem diendienā,tad vēl to darīt aplokā arī netaisos :)

  1. marts, 2013 @ 16.16
 • Alegra

  Alegra Manējai bumbuļus pa ganiem nav jālasa. Pati viņus "krāmē" vienā stūrītī. : ) Tā pat arī boksā.

  23. februāris, 2016 @ 17.45

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase