Padomi no Karla Hestera – II

Izcilā iejādes jātnieka Karla Hestera padomi par visādām – ar iejādi saistītām lietām: sākot ar to, kā atrast pareizo zirgu, līdz trenēšanas un staļļa vadīšanas noslēpumiem!

1 Iejāde nav domāta tikai sacensībām. Tā ir ģimnastiskā vingrošana zirgiem, un visiem zirgiem tā var nākt par labu, jo palielina to iespējas saglabāt savu veselību, iemācīties pastiept garāku kaklu, iegūt elastīgu ķermeni un vieglas kustības.

2 Nav obligāti jāiztērē milzu bagātība, iegādājoties iejādes zirgu – ja vien tas ir apveltīts ar labām pamatgaitām, pārējo var panākt treniņu rezultātā. Galvenās gaitas, kurām jāpievērš uzmanība, ir soļi un lēkši, jo, ieguldot nedaudz darba, rikšus var uzlabot pat zirgam ar viduvēju gaitu.  Soļos jāraugās, lai zirgs kustētos caur visu ķermeni un liktu pakaļkāju soļus pāri priekškāju pēdu nospiedumiem. Labus lēkšus raksturo noapaļots temps, pakaļkājām pavirzoties krietni zem zirga ķermeņa un priekšpusei paceļoties augšup. Vissvarīgākais ir labs, dabisks ritms, kas vienmēr ir būtiskāks par plašām gaitām.

3 Ja zirgs ir noguris, tas mēģinās stiepties lejup. Ļaujiet viņam to darīt kādu brīdi, jo tā ir vēlama un atbalstāma uzvedība. Lai liktu zirgam pastiepties, palaidiet pavadas garākas, nolaidiet rokas zemāk un paspēlējieties ar trenzi zirga mutē, maigi saspiežot un atlaižot katru pavadu. Ik pa laikam treniņos lieciet zirgam pastiepties, lai viņš atbrīvotos un tādējādi samazinātos saspringuma risks.

4 Lēkšos vienmēr jājiet uz priekšu – iedomājieties, ka otrā manēžas galā jūs sagaida augsts šķērslis, ko jūs gatavojaties pārvarēt!

5 Iejāde ir saistīta ar atkārtošanu – atkārtojot vingrinājumus vēl un vēl, līdz tie kļūst par daļu no zirga dabiskā kustēšanās veida. Tam ir nepieciešama apņēmība, taču mērķis ir vienkārši radīt labi skolotu zirgu – tādu, kādu mēs visi vēlētos!

6 Pat ja jūs esat iejādes entuziasts, iesaistiet zirga apmācībā izjādes apvidū un lekšanu, jo tas palīdzēs zirgam atslābināties un saglabās tā interesi.

7 Vienmēr sacensībās startējiet vienu līmeni zemāk, nekā strādājat mājās, tādējādi jūs spēsiet tikt galā ar grūtībām sacensībās, kur jau tā ir krietni vairāk visādu uzmanību novērsošu faktoru.

8 Spoguļi ir ļoti lietderīgi treniņos, jo ļauj redzēt, ko zirgs dara – piemēram, kā lai zina, vai zirgs ir iztaisnojies, ja jūs to neredzat?

9 Iesildīšanās ir viens no vissvarīgākajiem iejādes aspektiem. Ir jāpanāk, lai zirgs ir garš, apaļš un pastiepies, pirms uzsākt nopietnāku darbu, lai muskuļi priekšpusē un pakaļpusē būtu elastīgi un gatavi darbam – vieglatlēti jau arī nelec momentā pāri kārtīm! Ideālā variantā sāciet treniņu ar 10 minūšu soļiem, vai sāciet uzreiz ar rikšiem, ja zirgs jūtas ļoti enerģisks.

10 Zirgam ir jāreaģē uz kāju un jābūt „priekšā”  tai. Tas nozīmē, ka zirgam jākustas pašam no sevis, un viņš nedrīkst gaidīt, ka jūs to visu laiku motivēsiet. Piemēram, ja liekat tam lēkšot, zirgam ir jālēkšo bez jebkāda kājas spiediena, līdz jūs liksiet tam darīt ko citu.

11 Ja zirgs nereaģē uz kāju, apturiet to un ar nomestu pavadu aši iebungājiet to ar kāju, līdz tas aizvirzās uz priekšu – nav svarīgi kādā gaitā, galvenais ir dabūt to uz priekšu!

12 Izveidojiet stallī darba zonu, kurā notiek viss ar darbu saistītais – piemēram, seglošanās un mazgāšana, lai zirgs bokss paliek kā miera zona. Tad zirgs zinās, ka var pilnībā atpūsties, kad atrodas boksā, un viņam nebūs jāstrādā.

13 Ja zirgs pārāk jūtīgi reaģē uz kāju, piestrādājiet vairāk pie lejupejošām pārejām.

14 Daudz pārejas starp lēkšiem un rikšiem palīdzēs uzlabot rikšus, liekot zirgam vairāk pārnest svaru uz pakaļkājām.

15 Lai saglabātu līdzsvaru, strādājot ar zirgu, izmantojiet daudz pusietures. Mēģiniet piedomāt par to lietošanu ik reizi, pirms paprasīt zirgam kaut ko.

16 Iedodiet zirgam cukurgraudu treniņa laikā kā atalgojumu vai uzslavu, lai rosinātu siekalu izdalīšanos un palīdzētu dabūt zirgu vieglāku rokās.

17 Jājot zirgu „uz priekšu un atpakaļ”  nozīmē, ka jūs liekat tam izpildīt vairākus pagarinātus soļus, pirms prasāt tam atgriezties pie darba gaitas, tad atkārtojot to vairākas reizes. Tas palīdzēs zirgam nest pašam savu galvu un kaklu, nekarājoties jums rokās.

18 Veicot kājmaiņas lēkšos vairākos tempos ar pieredzējušākiem zirgiem, ieteicams to darīt gar manēžas garo sienu, lai palīdzētu zirgam būt taisnākam.

19 Ja zirgs ir iemācījies sakopotus lēkšus, tie jāizpilda tādā ātrumā, lai jums blakus mierīgi varētu iet kāds cilvēks.

20 Izmantojiet pieņemšanu ar pretējo nostādni lēkšos, lai uzlabotu zirga reakciju uz jūsu kāju.

21 Lai palīdzētu saglabāt ritmu jāšanas laikā, iedomājieties kādu dziesmiņu un dungojiet to pie sevis jājot.

22
 Palūdziet, lai jūsu jāšanu kāds nofilmē, tādējādi varēsiet redzēt, kā jums sanāk un kur vēl jāpiestrādā. Reizēm tas ir lietderīgāk nekā kāds palīgs vai treneris uz zemes, kas stāsta jums, ko jūs darāt nepareizi.

23 Labu rikšu „sāls” slēpjas kadencē. Ja zirgs ir pietiekami spēcīgs un nobriedis, mēs tam sākam mācīt pasāžu un izmantojam to, lai panāktu rikšos lielāku kadenci. Šo vingrinājumu mēs veicam atvieglotajos rikšos, jo tā zirgam ir vieglāk un tas veicina pacelšanos. No pasāžas mēs izejam enerģiskos rikšos, līdz zirgs saprot, ka viņam ir jāsaglabā tā pati kadence, kādu viņš demonstrēja pasāžā.  Ja viņš zaudē šo kadenci, apturam zirgu, atkārtojam pasāžu un tad mēģinām vēlreiz, līdz zirgs spēj saglabāt šo kadences līmeni arī rikšos.

24 Laba pārbaude savām jāšanas prasmēm – uzsāciet atvieglotos rikšus un nometiet pavadas. Zirgam ir jāpastiepjas lejup, bet, ja tas uzrauj galvu gaisā, jūsu treniņos kaut kas ir jāmaina.

25 Nekad nesodiet zirgu, mācot tam kājmaiņas lēkšos – tā vietā turpiniet tās atkārtot, kamēr zirgam izdodas tās veikt pareizi, pretējā gadījumā tas tikai sanervozēsies un sasprings ik reizi, kad runa aizies par kājmaiņām.

26 Ja nespējat veikt taisnu apstāšanos uz visām četrām kājām uz viduslīnijas, tā ir jūsu vaina! Tam nepieciešama trenēšanās, tādēļ iemāciet zirgam, ka tam vienmēr jāapstājas vienmērīgi, pat tad, kad kāpjat mugurā un nost no zirga. Šim nolūkam, sāciet to darīt gar manēžas garo malu – uzsāciet rikšus, pārvediet uz pāris soļiem, tad apstādiniet zirgu. Zirgam ir jāieiet uz priekšu apstājoties, nevis atpakaļ.

27 Jāšana apvidū kalnup palīdzēs uzlabot zirga kondīciju un attīstīt muskulatūru.

28 Soļos centieties pārāk neiejaukties un atcerieties, ka shēmas laikā brīvi soļi garā pavadā nav atpūtas pauze! Tiem ir nepieciešams tikpat daudz uzmanības un koncentrēšanās kā citiem elementiem.

29 Nesteidzieties treniņos un neprasiet no zirga par daudz un par ātru. Ir svarīgi, lai zirgs būtu pietiekami spēcīgs, lai varētu izpildīt to, ko prasāt no viņa, pretējā gadījumā jūs riskējat ar traumām. Lai tiktu līdz Lielās Balvas līmenim, parasti ir vajadzīgi četri līdz pieci gadi, ar nosacījumu, ka nenotiek nekādas ķibeles, jo zirgam ir nepieciešams tik ilgs laiks, lai nobriestu un nostiprinātos un varētu izpildīt elementus tādā līmenī. Ja ir kādas problēmas vai sarežģījumi, šis process var vilkties ilgāk, kā tas parasti arī notiek.

30
 Apstājoties un sveicinot tiesnešus sacensībās, atcerieties vienmēr smaidīt!

31 Ierodieties sacensībās laicīgi un ļaujiet zirgam aplūkot apkārtni, pastaigājoties garā pavadā, tā lai viņš pierastu pie tās, pirms ķerties pie darba.

32 Zirgam ir nepieciešams pavadīt daudz laika aplokā, jo tas ļauj zirgam atbrīvoties, kā rezultātā viņš būs mierīgāks un relaksētāks treniņos.

33 Sacensībās velciet tādas drēbes un lietojiet tādu ekipējumu, kas ir ērts jums un zirgam. Ja pēkšņi izmantosiet citu ekipējumu, tas var ietekmēt jūsu sniegumu sacensību dienā. Ja jums ir atsevišķi zābaki un ekipējums sacensībām, ievalkājiet tos jau mājās pirms sacensībām.

34 Svarīgākais zirgu trenēšanā ir pacietība un konsekvence – gan nonāksiet pie mērķa!
35 Ja iespējams, mēģiniet nokopēt tāda tipa laukumu, pa kādu nāksies jāt tuvākajās sacensībās, un patrenēties tajā. Piemēram, nomēriet laukumu pēc izmēra vai, ja sacensības paredzētas uz zāles laukuma, iemēģiniet to mājās jau laikus.

Avots

Atpakaļ

4 komentāri

 • jātniece

  jātniece Super padomi :)) paldies par rakstu :)

  29. janvāris, 2013 @ 17.03
 • Linda Kupča

  lindathesaint No konkūra jātniekiem nav nekādu padomu? Protams, šis viss ir noderīgi, un iejāde ir visa pamatā, bet sen nekas nav lasīts tieši no konkūra puses

  29. janvāris, 2013 @ 17.58
 • renoo

  renoo Paldies par šo rakstu :)

  30. janvāris, 2013 @ 8.47
 • domiga

  domiga Paldies par šo rakstu. Viss ir vienkārši un saprotami pateikts. Manuprāt tas ir galvenais, kas jāievēro. Esmu to pārbaudījusi praksē.

  1. februāris, 2013 @ 9.56

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase