Probiotikas un prebiotikas. Kāda atšķirība?

Dažādi ražotāji piedāvā ļoti lielu barības piedevu klāstu. Barības piedevas ir kļuvušas ļoti populāras. Piedevas, kas paredzētas gremošanas uzlabošanai ir tik pat pieprasītas kā tās, kas domātas locītavām. Ir zināmas divu veidu piedevas – prebiotikas un probiotikas, kas nav tikai divas dažādas līdzīgu piedevu formas. Tie ir divi pilnīgi atšķirīgi produkti, katram no kuriem ir unikāls darbības mehānisms. Vienkāršojot var sacīt, ka probiotikas ir „labās“ baktērijas un mikrobi, bet prebiotikas ir barbība, kas baro šīs labās baketērijas un mikrobus.

Interesanti, ka probiotiku lietošana ārstniecībā pastāv jau kopš seniem laikiem. Pirmo reizi to aprakstīja krievu zinātnieks Iļja Mečņikovs. Viņš pierādīja, ka atsevišķas baktērijas stimulē baktēriju Vibrio cholerae augšanu, bet citas to nomāc. Par šo darbu 1908.gadā viņš tika apbalvots ar Nobela prēmiju.

Kā skaidrots lapā iaptieka.lv, jāizšķir šķirt divi jēdzieni: “probiotikas” un “prebiotikas”.

Prebiotikas ir nesagremojamas vielas, kas labvēlīgi iedarbojas uz organismu, veicinot noteiktu baktēriju augšanu un aktivitāti zarnās, piemēram, laktuloze.

Probiotikas ir dzīvi mikroorganismi. Tiem jāatbilst noteiktām prasībām:

• jāpaliek dzīvotspējīgiem uzglabājot,

• jāizdzīvo zarnu ekosistēmā,

• jābūt pietiekamā daudzumā,

• labvēlīgi jāiedarbojas uz saimnieku (ķermeni).

Biežāk lietojamās mikroorganismu formas ir saldētas-kaltētas, kaltētas, termiski apstrādātas. Tās var izmantot dažādās kombinācijās.

Probiotikas tiek iedalītas

• bakteriālajās probiotikās,

• rauga sēnīšu probiotikās.

Šis dalījums veidots, vadoties pēc pilnīgi atšķirīgiem šo mikroorganismu darbības mehānismiem, metabolisma un antibiotiku rezistences [1].

Aprakstītās probiotikas tiek izmantotas akūtu un hronisku diareju ārstēšanā un profilaksē.

Kā minēts portālā TheHorse.com  abu kombināciju sauc par sinbiotikas jeb kombinētās probiotikas ir barības piedevas, kas pieejamas tirgū, lai veicinātu un aizsargātu dažādu zīdītāju – cilvēku, zirgu, suņu un govju – gremošaas sistēmu. Prebiotikas un probiotikas ir populārākās sastāvdaļās, kas tiek iekļautas gremošanas uzlabošanas produktos. Mikrobi un baktērijas, kas atrodamas probiotikās ir svarīgas zirgiem, jo tās palīdz zirga gremošanas sistēmai sadalīt un fermentizēt zāli un sienu. Fementizācijas procesā zirgs saņem ievērojamu enerģijas daudzumu. Šie mikrobi arī rada B vitamīnu un citas barības vielas, kas ir svarīgas zirga veselībai. Labie mikrobi, piemēram, rauga sēnīta, neļauj savairoties sliktajiem mikrobiem, piemēram, salmonellai.

Prebiotikas veicina labo baktēriju augšanu. Tipiski prebiotikas ir ogļhidrāti. Zirgi paši nepārstrādā šīs barības sastāvdaļas. Prebiotikas apēd labās baktērijas zirga gremošanas sistēmā.

Uzskata, ka probiotikas un prebiotikas ir ļoti vērtīgas, ārstējot dažādas saslimšanas, tajā skaitā diareju, gastrītu, vaginālās infekcijas, ādas infekcijas, atopisko dermatītu, kā arī citas veselības problēmas. Tipiski zirgiem prebiotikas un probiotikas dod, lai novērstu dažādas problēmas, kas saistītas ar gremošanas sistēmu, lai nepieļautu slimību izraisošu baktēriju invāziju. Šīs barības piedevas var dot arī vecākiem zirgiem, kā arī zirgiem ar lielu slodzi. Šīs piedevas parasti nav ļoti dārgas un tās ir salīdzinoši viegli iedot zirgiem.

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase