Dabīgās zirgu parazītu kontroles metodes

Rakstā par ārstniecības augu izmantošanu zirgu veselības uzlabošanai (http://zirgam.lv/2012/12/06/arstniecibas-augu-izmantosana-zirgu-veselibas-uzlabosanai/) tika minēts, ka fitoterapija var būt veiksmīga izvēle dažādu zirga saslimšanu ārstniecībā un veselības uzlabošanā. Zirgu iekšējie parazīti arī var tikt uzskatīti par veselības traucējumu, jo reizēm pārlieka parazitāro tārpu savairošanās un aktivitāte var radīt diezgan nopietnas veselības problēmas. Tādēļ šoreiz par to, kā ārstniecības augus var izmantot zirgu parazitāro tārpu kontrolei.

Par parazītu un to saimniekorganismu (šajā gadījumā – zirgu) kopdzīvi joprojām nav pilnīgas informācijas un skaidrības. Neliels tārpu daudzums zirga organismā ir pieņemams un varētu pat būt labvēlīgs, tomēr lielākoties tiek uzskatīts – jo mazāk parazītu, jo labāk. Mājas zirgu turēšanas apstākļi bieži vien diezgan ievērojami atšķiras no savvaļas zirgu dzīves veida. Līdz ar to parazītu slodze uz mājas zirgiem parasti ir lielāka nekā uz savvaļas zirgiem, un cilvēkam reizēm ir jāpalīdz šo parazītu daudzumu ierobežot. Viens no veidiem ir parazītus iznīcinošu un no organisma izvadošu preparātu lietošana. Pirms lietot kādu no šiem līdzekļiem, būtu vērtīgi pārbaudīt, cik daudz un vai vispār zirgam ir kādi parazīti, lai pēc iespējas efektīvāk varētu plānot attārpošanas pasākumus.

Visbiežāk parazītu kontrolei tiek lietoti ķīmiskie preparāti, kurus zirgam iebaro reizi pusgadā vai pat daudz biežāk. Kā jebkuram ķīmiskam preparātam, arī šādām prettārpu zālēm ir nevēlami blakus efekti un tie rada nevajadzīgu slodzi dzīvnieka aknām un nierēm. Ķīmiskie prettārpu līdzekļi var izraisīt limfmezglu uztūkumu, kolikas, alerģiskas reakcijas, laminītu, zarnu problēmas, ādas problēmas, siekalošanos, nagu un iekšējo orgānu problēmas, kā arī tie iedragā zirga imūnsistēmu.

Ķīmiskie preparāti ir ļoti rūpīgi jāizvēlas, ņemot vērā to iedarbību uz konkrētiem parazītu veidiem, kā arī tie ir lietojami tikai ļoti precīzās devās. Bieži vai nevajadzīgi lietojot ķīmiskos preparātus, parazīti ar laiku var izstrādāt uz tiem rezistenci, kā arī nepareizi vai neatbilstošās devās lietoti preparāti var nopietni kaitēt zirga veselībai.

Ar zirga fekālijām un urīnu šie preparāti nokļūst ārvidē. Tie piesārņo augsni un ūdeni, ir toksiski un pat nāvējoši bezmugurkaulniekiem, putniem un ūdens dzīvniekiem. Būtiska nianse ir arī tā, ka ķīmiski attārpotu zirgu mēslus vairs nevar izmantot kā mēslojumu bioloģiskajā lauksaimniecībā, jo to saturā ir zemes tārpiem un citām sīkbūtnēm kaitīgas vielas.

Alternatīva būtu ārstniecības augu maisījuma lietošana zirgu attārpošanai. To varētu uzskatīt kā daļu no holistiskās pieejas zirga veselības uzturēšanai. Holistiskās terapijas iedarbojas uz dzīvnieka kopējo veselības stāvokli, nevis koncentrējas uz atsevišķām slimībām vai problēmām, un tādejādi lēnām, taču pamatīgi nolīdzsvaro visas orgānu sistēmas, stiprina imūnsistēmu un novērš saslimšanas. Šādas pieejas ietvaros dabīgās attārpošanas metodes tiek lietotas arī preventīvos nolūkos, nevis tikai tad, kad parazītu problēma jau ir kļuvusi nopietna.

Augu maisījuma sagatavošana un lietošana nav īpaši vieglāka par ķīmisko preparātu lietošanu. Nedz arī tā ir lētāka gadījumos, kad augi vai gatavais maisījums tiek pirkts, nevis pašu vākts un gatavots. Tomēr tā ietekme uz zirga organismu ir ievērojami saudzīgāka un labvēlīgāka nekā ķīmiskajiem līdzekļiem. Turklāt šie augu maisījumi patiešām ir iedarbīgi. Pārdomāti izvēloties augus, tie ne tikai iznīdē parazītus, bet arī uzlabo organisma funkcijas, ārstē tārpu radītos bojājumus, stiprina zirga imunitāti. Daži augi nogalina parazītus, citi tos izdzen no organisma, vēl citi spēj paralizēt parazītu kāpurus, līdz ar to, nonākot ārvidē, tie nespēj pārvietoties un nonākt zālē, lai zirgs tos vēlreiz apēstu.

Lietojot ārstniecības augus, ir ievērojami mazākas iespējas tos pārdozēt vai radīt organismam nevēlamu iedarbību. Kā arī šādi prettārpu līdzekļi ir piemēroti veciem, slimiem zirgiem, kumeļiem, un pat grūsnām ķēvēm (pārbaudot gan, vai kādu no augiem nav ieteicams lietot grūsnības laikā).

Līdzīgi kā ar jebkuriem citiem ārstniecības augu maisījumiem, arī prettārpu zālīšu sastāvs var būt gan salīdzinoši vienkāršs un līdz ar to reizēm ne tik efektīvs, gan arī var lietot ļoti iedarbīgus un specifiskus, taču ne tik viegli pieejamus augus.

Šur tur interneta plašumos var atrast dabīgos zirgu attārpošanas preparātus – gan jau nopērkamus gatavus, gan receptes to pagatavošanai, tā teikt, mājas apstākļos. Lielākoties šādu preparātu sastāvā ir bieži sastopami, viegli iegādājami augi, un to pagatavošana neprasa daudz laika un piepūles.

Populārākie augi ar prettārpu iedarbību ir vērmeles, vībotnes, ķirbju sēklas, ķiploki, timiāns. Papildus šiem augiem pievieno augus, kas uzlabo gremošanas sistēmas un zarnu darbību, palīdz pret spazmām un gāzu uzkrāšanos zarnās, un ir ar vieglu caureju veicinošu iedarbību, lai parazītus vieglāk izvadītu no organisma. Kā arī pievieno augus ar nomierinošu, sāpes remdējošu efektu, gadījumiem, ja ir kādi tārpu darbības dēļ iekaisuši vai bojāti audi. Kā šādi papildus augu parasti tiek lietotas fenheļa sēklas, salvija, baziliks, kumelītes.

Retāk izmantoti, taču ļoti iedarbīgi augi, ko lietot prettārpu augu maisījumos, ir anīss, balanda, biškrēsliņi, divšķautņu asinszāle, raudene, bērzu pumpuri, izops, parastā pīpene (margrietiņa), lielā krastakaņepe, kārklu mizas, kliņģerītes, ķimenes, piparmētras, pētersīļi, sarkanais āboliņš, vīrcele.

Kliņģerītes

Vērmeles, biškrēsliņi, krastakaņepes jālieto uzmanīgi, nepārdozējot!

Augus parasti sajauc vienādās devās. Reizēm, vajadzības gadījumā, vairāk pievieno kādu no stiprākas iedarbības augiem (piemēram, vērmeles).

Pastāv dažādi šo augu maisījumu lietošanas ieteikumi:

 • Prettārpu maisījumu var lietot pa vienai devai reizi nedēļā.
 • Ja zirgs ir ļoti invadēts, var sarīkot vairāku nedēļu ilgu prettārpu kūri, katru dienu izbarojot pa devai augu maisījuma.
 • Viens no iedarbīgākajiem veidiem varētu būt augu maisījuma došana 5 dienas katra pilnmēness laikā (sākot dienu pirms un beidzot dienu pēc pilnmēness), jo dabīgos attārpotājus ir ieteicams lietot vairākas dienas pēc kārtas.
 • Var sagatavot divus augu maisījumus – vienu ar mazāk aktīviem augiem un otru ar iedarbīgajiem augiem, ko nevajadzētu lietot pārāk bieži (piemēram, vērmele, biškrēsliņi). Vājāko maisījumu lieto reizi nedēļā, bet stipro dod 3 dienas pēc kārtas ik pa 4 līdz 8 nedēļām.

Augu maisījumu sausā veidā var izbarot kopā ar auzām, citām barības piedevām vai dārzeņiem. Vienas devas lielums dažādos avotos mēdz būt atšķirīgs, atkarībā no preparāta veida un augu sastāva. Nereti tiek minēts, ka vienas reizes deva ir aptuveni trīs ēdamkarotes, taču tā noteikti varētu būt arī kārtīga sauja vai pat vairāk. Pārdozēt dabīgos līdzekļus ir grūtāk nekā ķīmiskos preparātus, tomēr iesākumā varētu dot mazākas devas, lai zirga organisms var pierast pie augiem, kā arī lai redzētu, vai dzīvniekam neparādās kādas nevēlamas reakcijas.

Dabīgie preparāti jālieto ilgstoši, vismaz vairākus mēnešus. Rezultātus nevajag gaidīt tik ātrus kā lietojot ķīmiskos preparātus. Ārstniecības augi pret tārpiem iedarbojas lēnāk, taču pamatīgāk, un ar laiku zirgam izveidojas labākas spējas pretoties pārmērīgai tārpu savairošanai organismā. Rezultāti būs atkarīgi no zirga veselības stāvokļa, dzīves apstākļiem, kā arī no tārpu daudzuma. Tāpat jāņem vērā, ka vienus tārpus augi iznīdē ļoti ātri un viegli, taču citu apkarošanai vajag ilgāku laiku.

Ar laiku ir iespējams pāriet uz uzturošu, preventīvu augu maisījuma lietošanu, ko dod visu cauru gadu, lai uzturētu parazītiem netīkamu organisma iekšējo vidi. Šādam maisījumam var izmantot vieglākas iedarbības augus nekā tārpus izdzenošajam, kā arī lietošanas grafiku var izvēlēties ne tik intensīvu.

Ja šķiet, ka izvēlētais augu maisījums nedod vēlamos rezultātus, var pamainīt zālīšu sastāvu, palielināt devas, izvēlēties citādu lietošanas grafiku. Jāatceras, ka tāpat kā ar jebkuriem citiem ārstniecības augiem, arī prettārpu augu efektivitāte ir atkarīga no pareiza augu ievākšanas, sagatavošanas un lietošanas veida.

 

Jāpatur arī prātā, ka viena pati prettārpu preparātu lietošana (vienalga – dabīgo vai ķīmisko) var nenodrošināt pietiekošu parazītu apkarošanu. Nozīme ir arī zirga imunitātei, vispārējam veselības stāvoklim, kā arī staļļa un ganību apsaimniekošanai, tīrības uzturēšanai.

Tieši zirga imūnsistēma ir tā, kas nosaka zirga veselības stāvokli. Līdz ar to jāapsver doma, ka nevis parazītu esamība rada veselības problēmas, bet gan jau esošās veselības problēmas veicina invadēšanos ar parazītiem un to pārlieku savairošanos organismā. Tādejādi jautājums „Kādēļ zirgi invadējas ar parazītiem?” varētu būt nozīmīgāks nekā jautājums „Kā parazītus apkarot?”

Zirga veselības stāvokli, imūnsistēmu un spēju pretoties parazītiem un infekcijām pasliktina hroniskas infekcijas, slikti barošanās apstākļi (tajā skaitā pelējušas barības izbarošana, jo pelējums satur toksīnus), pakļaušana jebkāda veida stresam (laikapstākļu maiņas, pārvadāšana, trokšņi, barības maiņa u.c.), bieža vakcinēšana, antibiotiku lietošana, pārāk intensīva attārpošana ar ķīmiskiem preparātiem vai bieža saskarsme ar ārvides toksīniem (no ķīmiskiem pretkukaiņu līdzekļiem, insekticīdiem un pesticīdiem barībā). Daļa šo faktoru negatīvi ietekmē arī dzīvnieku gremošanas sistēmas darbību un tādejādi iedragā arī imūnsistēmu. Visa rezultātā dzīvnieks kļūst daudz uzņēmīgāks pret parazītu invāzijām, vīrusiem un infekcijām. Nozīme ir arī dzīvnieka vecumam – jauni un veci dzīvnieki ir vairāk pakļauti parazītu uzņemšanas riskam.

Šeit arī vērojams ķīmisko preparātu būtisks mīnuss – tie nestiprina zirga imunitāti un neuzlabo organisma stāvokli, tādejādi tie neveicina organisma neuzņēmību pret nākošo tārpu invāziju. Preparāti gluži vienkārši attīra zirgu no esošajiem parazītiem, sagādājot brīvu „dzīves vietu” nākošai tārpu invāzijai. Savukārt dabīgie attārpošanas līdzekļi, papildus attārpojošam efektam, palīdz arī stiprināt zirga imunitāti, uzlabo dzīvnieka veselību un palielina organisma pretošanās spējas.

Zirgam ir grūtāk pretoties tārpu invāzijai arī tad, ja viņam ir kādu minerālvielu trūkums vai disbalanss. Varš un sērs visbiežāk tiek minēti kā nepieciešamie elementi, lai zirgs spētu pretoties tārpu invāzijām. Kā arī kalcija, fosfora un magnija disbalanss var palielināt parazītu savairošanās risku. No dabīgajām piedevām, kas palīdzētu uzlabot dzīvnieka imunitāti un minerālvielu balansu, var lietot, piemēram, jūraszāles, ķiplokus, dolomītu, mežrozīšu augļus.

Veselīgu un pēc iespējas dabīgākos apstākļos dzīvojošu zirgu parazīti apdraud mazāk. Pat atrodoties vidē, kas nebūt nebūs priekšzīmīgi tīra, dzīvnieka organisms spēs veiksmīgi pretoties jaunām parazitāro tārpu invāzijām. Tomēr jāpievērš uzmanība arī staļļa, pastaigu laukumu un aploku sakopšanai, turklāt ja dzīvniekiem ir novājināta imūnsistēma, to apkārtnes tīrībai jāseko rūpīgāk. Dzīvnieku mēsli regulāri jāizvāc no to boksiem un barošanas vietu apkārtnes. Jo mazāki aploki, jo lielāka uzmanība jāpievērš mēslu aizvākšanai vai izkliedēšanai tajos, kā arī jāapdomā iespēja par ganību rotācijas režīmu. Jo lielākas ganības, jo mazāk svarīgi ir šādi pasākumi. (Attiecībā uz ganību rotāciju gan jāņem vērā, ka bieža aploku maiņa un uzturēšanās nelielās platībās var būt negatīva no kustību iespēju viedokļa, kā arī jārēķinās, ka zirgi pierod pie noteiktas teritorijas un lielākās platībās dzīvniekiem ir labākas iespējas izvēlēties atpūtas, barošanās, vārtīšanās vietas, kā arī vieglāk atrast patvērumu no vēja, saules, kukaiņiem.)

Lai arī kādu attārpošanas metodi jūs izvēlētos saviem zirgiem, izpētiet pēc iespējas vairāk informācijas, izvērtējiet visus pieejamos viedokļus un izsveriet dažādu metožu plusus un mīnusus. Nedariet kaut ko tikai pieraduma vai baiļu dēļ, vai gluži vienkārši tādēļ, ka „visi taču tā dara”.

Paldies Agritai Žunnai par materiālu!

Izmantotā literatūra:

http://www.equineiridology.eu/worms.php

http://www.thehorseshoof.com/art_parasite.html

http://www.wormingyourhorse.info/index.html

http://www.ecofarm.ie/articles/worming.html

http://www.myfineequine.com/herbalwormer.htm

H. Rubīne, V. Eniņa „Ārstniecības augi”

M. Trebēna „Dieva aptiekā rastā veselība”

Atpakaļ

4 komentāri

 • _draugiem_147210

  Daina Luksa Lielisks raksts! Paldies par Tavu apņēmību, Agrita, apvienot savas zināšanas ar citu pieredzi un uzrakstīt tādus noderīgus rakstus!

  7. janvāris, 2013 @ 19.33
 • Bamboocha

  Bamboocha Agrit, paldies :)

  8. janvāris, 2013 @ 13.52
 • madara

  madara padalīšos ar informāciju- varbūt kādam noder-varbūt kāds ir info meklējumos:) par grūsnām ķēvītēm - ko nedrīkstētu dot- biškrēsliņi vērmeles(nav ieteicams arī zīdošām ķēvēm) sarkanais āboliņš ķiploki timiāns pelašķis piparmētru un kumelītes vajadzētu dot mazākās devās, kā parasti ieteicams- ķirbju sēklas ķimenes piemēram- pirmo reizi vācu ārstnieciskos augus parazītu kontrolei savai grūsnajai ķēvei- un šobrīd, kad gaidām- ir maisījums - vībotne, piparmētra, ķimenes, kumelītes, vīrcelītes un ķirbju sēklas, (šodien iedevu pirmo reizi - sajaucu ar saujiņu auzām un smalko himalaju sāli- ēda labprāt) ik pa laiciņam uzēdam kādu sarkano bieti. Lai veselīgi zirgi un braši kumeļi!

  3. septembris, 2014 @ 23.34
  • madara

   madara » madara piedošanu, ka nav pieturzīmes- atdalīju ar ENTER- diemžēl nenopublicējās- lai skaidrāk - piparmētru un kumelītes ieteicams dot mazākās devās kā parasti

   3. septembris, 2014 @ 23.36

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase