Galvas kratīšana ir ārstējama slimība

Galvas kratīšanas sindroms novērtos zirgiem, kuri bez jebkāda izskaidrojama iemesla nekonrolēti krata vai purina galvu. Šim sindromam ir pārsteidzoša līdzība ar sejas sāpju sindromu (trigeminālā neiralģija), ar kuru sirgst cilvēki. Lai gan ir panākts progress slimības diagnosticēšanā un ārstēšanā zirgiem, šīs slimības pataloģija tik un tā palikusi nezināma.

Kā ziņo ScienceDaily.com, nesen veikts pētījums Bristoles Veterināro zinātņu skolā Liverpūles Universitātē Lielbritānijā, novērtējot ilgtermiņa sekmes pēc inovatīvas ķirurģiskas operācijas, kuras rezultātā tiek mazinātas sāpes.

Pētījums liecina, ka šāda operācijas ir iespēja, lai ārstētu zirgiem galvas kratīšanu, ko izraisa sāpes. Šī procedūra ir bijusi veiksmīga 50 % gadījumu. Taču pētnieki turpina darbu, lai atrastu efektīvāku ārstēšanas metodi, lai ārstētu galvas kratīšanu zirgiem.

Pētniece Veronika Robertsa ir lūgusi zirgu īpašniekus, kuri gatavojas zirga likvidācijai galvas kratīšanas dēļ, kontaktēties ar viņu, lai dzīvnieku varētu iekļaut pētījumā un meklētu efektīvu šīs saslimšanas ārstēšanu.

Pētījums publicēts Zirgu veterinārajā žurnālā (Equine Veterinary Journal). Pētnieki izvērtējuši 58 astoņu zirgu medicīniskos datus, šiem zirgiem operācija tika veikta laika posmā no 2004. līdz 2011.gadam. Pētītie zirgi bija vecumā no vienam līdz 17 gadiem un tika izmantoti amatieru jāšanā, konkūrā, iejādē, un visiem bijušas galvas kratīšanas problēmas.

Pētījumā tika secināts:

– ķirurģiska operācija bija veiksmīga 35 no 57 zirgiem, taču galvas kratīšana atsākās pēc deviņiem līdz 30 mēnešiem deviņiem zirgiem;

– operācija tika atkārtota desmit zirgiem;

– pēc operācijas 30 zirgiem tika konstatēta deguna kasīšana, kas pārgāja visiem, izņemot četrus zirgus, kas vēlāk tika eitanazēti.

Pētnieki norāda, ka galvas kratīšana ne vienmēr ir nelāgs ieradums, bet gan būtiska veselības problēma, kas būtu plašāk jāpēta, lai būtu veiksmīgi ārstējama.

Bildes atsauce

Atpakaļ

9 komentāri

 • up

  up Interesants raksts, interesētu mazliet plašāks apraksts par pašu slimību.

  3. janvāris, 2013 @ 16.38
 • Favis

  Favis Tiešām gribētos vairāk info par šo slimību. Man arī ir viens zirgs, kas varētu būt, ka slimo tieši ar šo. Tas ir briesmīgi, zirgs ilgtermiņā bija praktiski pilnīgi nejājams. Pašlaik gan šķiet, ka problēma ir atrisināta ar homeopātisko preparātu palīdzību.

  4. janvāris, 2013 @ 8.56
  • Cherrij

   Cherrij » Favis Dažreiz palīdzot tīkliņš uz deguna... protams, atkarīgs kā izraisīts ir headshakers. Vienu ķēvi es ar mēģināju jāt, tas bija praktiski neiespējami, jo raustot galvu raustījās viņa visa, rikši neizsēžami, rokas saraustītas un dzīvnieks ne pārāk laimīgs.. lai gan sieviete, kas viņu bija it kā paņēmusi sev viņu atdeva tālāk, jo nespēja ar tādu zirgu savā vecumā strādāt..

   4. janvāris, 2013 @ 11.44
 • admin

  Zirgam.lv Šeit ir plašāka informācija par šo slimību cilvēkiem: http://www.stradini.lv/page/877

  4. janvāris, 2013 @ 9.58
 • Favis

  Favis Cherrij, mums ne tas gadījums. Es domāju, ka galvas kratīšanas, kā nopietnas slimības gadījumā, nekādi tīkliņi nepalīdz. Tas nav vienkārši kad zirgs purina galvu ik pa brīdim, vai vicina purnu, tas ir briesmīgi. Turklāt manam zirgam tika pārmēģināts viss, sākot ar kārtējo zobu vīlēšanu, inventāra izķidāšanu, tikām arī līdz šim deguna tīkliņam. Rezultāts tam visam bija nulle.

  4. janvāris, 2013 @ 12.01
 • up

  up Tīkliņš līdz, ja galvas kratīšanu izraisa alerģija pret putekšņiem un putekļiem. Man šķiet, ka galvas kratīšanai ir iespējami milzum daudz iemesli, bet kā noteikt, ka pie vainas ir tieši augstākminētā slimība? Vai tādā gadījumā zirgs galvu rausta arī ganībās un boksā?

  4. janvāris, 2013 @ 16.27
 • Cherrij

  Cherrij Vienam ponijam lika uz purna tīkliņu... viņam laikam bija tā putekļu alerģija.. Ķēvei, pilnīgi nekas nepalīdzēja un īsto iemeslu neatrada, bija aizdomas par mugurkaula traumu.. galvu raustīja arī boksā un ganībās, bet jājot tas pastiprinājās. Brīžiem likās, ka ķēve neko citu nevar kā tikai nikni mētāk kaklu uz visām pusēm.

  4. janvāris, 2013 @ 17.38
 • Ingūna

  Ingūna hm man radās jautājums kā zirgs rausta galvu. Regulāri purina vai uz augšu-leju, vai pa labi-kreisi rausta? Nekad dzīvē neesmu redzējusi tādēļ nezinu. Un vai ar tādu zirgu var braukt, jāt vai darboties pie rokas?

  14. marts, 2013 @ 17.24
  • Virsaitis

   Virsaitis » Ingūna Izskatās apmēram tā - https://www.youtube.com/watch?v=QiGKqGGaN5g

   14. marts, 2013 @ 21.03

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase