Vai mīksta mugura ietekmē zirga darbaspējas?

Virsējās līnijas – skausta, muguras, krustu veidojumi: 1 – augsts, garš skausts, ieliekta mugura, normāla slīpuma krusti; 2 – zems, garš skausts, taisna mugura, horizontāli krusti; 3 – zems, īss skausts, izliekta mugura un jostasvieta, normāla slīpuma krusti.

Jautā Alise:

Labdien! Mani ļoti interesētu jautājums par zirgiem ar mīkstām mugurām. Kas veicina tās rašanos? Kā trenēt šādu zirgu, vai ir nepieciešamas speciālas treniņu metodes? Un vai tas būtiski ietekmē zirga darbaspējas? Paldies!

Atbild Zirgam.lv

Zemāk pievienojam informāciju no A. Seržāna grāmata “Zirgkopība”, tā varētu palīdzēt rast atbildes uz dažiem jautājumiem.

Virsējās līnijas – skausta, muguras, krustu veidojumi: 1 – augsts, garš skausts, ieliekta mugura, normāla slīpuma krusti; 2 – zems, garš skausts, taisna mugura, horizontāli krusti; 3 – zems, īss skausts, izliekta mugura un jostasvieta, normāla slīpuma krusti.

Ieliekta muguras un jostasvietas līnija raksturo nepietiekamu muguras saišu izturību. Ieliekums parasti saistīts ar lielu muguras un jostasvietas garumu. Ieliekta mugura var būt pārmantota no priekštečiem; tā var rasties arī tad, ja augstu novietots barības galds.

Nedaudz ieliektu muguru vezumniekiem par eksterjera trūkumu neuzskata. To muguras garums un vidukļa lielā masa parasti saistās ar vieglu ieliekumu. Šādu ieliekumu pieļauj arī ātras gaitas šķirņu ķēvēm pēc vairāku kumeļu iznēsāšanas. Veciem zirgiem elastīgie saistaudi kļūst vaļīgāki, tāpēc tiem virsējās līnijas ieliekums ir normāla parādība.

Jājamzirgiem un nastu zirgiem, kuru izmantošana jātnieka vai nastu masas dēļ saistīta ar muguras un jostasvietas stipru noslogojumu, ieliektu muguru vai jostasvietu uzskata par lielu eksterjera trūkumu.

Atbild LŠZAA valdes locekle, zirgu vērtēšanas eksperte Laine Orbidāne:

Jebkura izmantošanas virziena zirgam ir vēlama taisna un vidēji gara, spēcīgi muskuļota mugura ar īsu jostas vietu, tas ir tilts starp zirga ķermeņa priekšdaļu un pakaļdaļu. Ieliekta mugura uzskatāma par būtisku eksterjera trūkumu, kas norāda uz vispārēju zirga organisma attīstības vājumu. Taču jāvērš uzmanība uz to, cik lielā mērā izteikta ir novirze no taisnas muguras. Mazs ieliekums tūlīt aiz skausta nav uzskatāma par ieliektu muguru, tam par iemeslu ir individuāls mugurizaugumu garums. Nedaudz ieliekta mugura zirgam veidojas vāju saišu dēļ, tāda muguras forma ir ļoti ērta jātniekam, zirgam nereti ir „mīksta” gaita, taču zirgs ar ieliektu muguru nebūs pietiekoši izturīgs un ātrāk nogurs. Izteikti ieliekta mugura uzskatāma par būtisku eksterjera kļūdu.

Šis eksterjera trūkums var būt iedzimts, novērojams zirgiem ar garu muguru vai jostu, īpaši, ja zirgam ir zems un vāji apmuskuļots skausts. Ieliekta mugura rodas arī straujas mugurkaula augšanas rezultātā. Trūkums tāpat raksturīgs pārsmalcinātas uzbūves zirgiem saistībā ar nepietiekamu saišu izturību. Ieliektas muguras veidošanos ietekmē arī nelabvēlīgi turēšanas apstākļi jaunzirga vecumā, maz kustību, kas neveicina muskulatūras un saišu attīstību.

Nebūs ieteicams ķēvi ar šādu trūkumu izmantot vaislai, ne tikai lai izvairītos no šīs pazīmes pārmantošanas pēcnācējiem, bet arī tamdēļ, ka vāja un ieliekta mugura būs saistīta ar papildus slodzi mugurkaulam grūsnības laikā. Vecām ķēvēm ieliekta mugura uzskatāma par normu, šī ķermeņa uzbūves iezīme ir  vispārēja organisma novājināšanās sekas, īpaši, ja bijis liels grūsnību skaits.

Izmantojot zirgu ar šādu eksterjera trūkumu, ir jāuzmanās, lai zirgam treniņa procesā nerastos mugurkaula un saišu aparāta pārslodze un sāpes. Zirgam ar ieliektu muguru var būt koordinācijas traucējumi priekškāju un pakaļkāju darbībai. Grūtības ar smaguma centra pārnešanu uz pakaļkājām ir vairumam zirgu ar garu muguru, bet, ja mugura ir ieliekta, jātnieka svaram atrodoties uz muguras vājākā posma, var sekot muguras sāpes un traumas. Zirgs ar šo eksterjera trūkumu nebūs piemērots smagam jātniekam. Īpaši rūpīgi jāizvēlas piemēroti segli, vēlams, konsultējoties ar speciālistu, atkarībā no muguras garuma un formas, jo zirgam sāpes radīt var gan jātnieka svara pārnešana uz seglu aizmugurējo daļu, gan nepietiekama seglu piegulēšana.

Ja ieliekta mugura zirgam saistīta ar vāji muskuļotu virsējo līniju, muguras stiprināšanai palīdzēs saudzīgs un pārdomāts treniņu darbs, jāšana lauka uzsēdē, darbs kordā.

Paldies LŠZAA par palīdzību atbildes sagatavošanā!

Atpakaļ

3 komentāri

 • Bubis

  Bubis Interesē,vai ir jātnieki,kas tieši dzīvē ir saskārušies un strādājuši ar mīkstu muguru zirgiem.Savulaik Lietuvas jātnieks un treneris Z. Šarka dalijās pieredzē ar sastapto mīksto muguru zirgiem.Viens no tiem bijis Krievijas olimpiskās komandas zirgs ar izteikti izliektu muguru,ka visi pārējie olimpiādes dalībnieki pat gājuši uz šo zirgu pabrīnīties.Izskatijies kā "kaņok-garbunok" bet lecis kā zvērs. Kā arī treneris pastāstija,kādos punktos iespējama zirga veicināšana muguru trenēt.

  30. novembris, 2012 @ 16.03
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska Aleksandram Belehovam daudz uzvaras atnesushais Liding Light ir ar ieliektu muguru. Ká strádá? Tápat ká páréjos, kuriem muguras nav ieliektas :) Zirgam ir 13 gadi, 2 gadu laiká, kopsh es zinu sho zirgu, man jau ir sajucis skaits, cik reizes vinsh skréjis goda apli, noteikti 9as no katriem 10 startiem un katras 6 no 10 savus marshrutus ir vinnéjis.

  30. novembris, 2012 @ 19.44
 • Ausma

  Ausma Zināmā mērā piekrītu Evitai, bet tomēr tas nenozīmē, ka šim faktam nav jāpievērš uzmanība. Domāju, ka Beļehova zirgam (lai arī ir ieliekta mugura) noteikti ir labi trenētas un stipras muguras saites, kas garantē tās izturību. Lai Liding Light veicas arī turpmāk. Turpretīm, ja zirga mīkstā mugura ir komplektā ar saišu vājumu, pie lielākām slodzēm tas var radīt sāpes un pat traumu mugurai. Domāju, ka nav viennozīmīga vērtējuma. Katrs gadījums ir individuāls.

  3. decembris, 2012 @ 9.22

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase