Kas jāņem vērā, turot zirgus ārā 24/7?

Jautā Mega:

Sveiki, ar zirgam.lv starpniecību vēlējos vērsties pie zirgu īpašniekiem, kam zirgi visu gadu dzīvo ārā. Patreiz esmu izvēles priekšā- taisīt boksus iekšā (veca kūts) vai taisīt āra nojumi/boksus. Vairāk sliecos uz otro variantu, bet šajā sakarā ir radušies daži jautājumi.

Tātad – ka Jūs atvēsinat zirgu pēc jāšanas/braukšanas. Jo īpaši interesē muguras atvēsināšana, lai pasargātu no apsaldēšanas/apaukstēšanas, kad tiek noņemti sedli un zirgs dodas atpakaļ aplokā.

Kāda ir Jūsu pieredze ar grūsnām ķēvēm, dzemdībām, kumeļa pirmā dzīves nedeļa (plānotais atnešanās laiks- marta vidus/beigas).

Ja pieturamies pie āra dzīves- vai pietiek ar nojumi, jeb tomēr priekš grūsnām ķēvēm labāk veidot āra boksus? Kas būtu labāks ķēvei un kumeļam uzreiz pēc dzemdībām?

P.S. Zirgi patreiz visu diennakti pavada ārā, nojumes nav.

Ar nepacietību gaidīšu atbildi. Paldies 🙂

Atbild Dabas Zirgi, Līga Tīsiņa:

Sniedzot atbildi, balstīšos uz personīgo pieredzi un novērojumiem.

Aukstā/mitrā laikā pēc jāšanas zirgus sedzam ar flīsa segām, kas gan palīdz ātri izžūt, gan neļauj zirgam strauji atdzist. Ja stipri līst, tad cenšamies zirgus ievietot uz laiku nojumēs. Segas paliek tikai tik ilgi, kamēr zirgs sauss. Un tas patiešām nav ilgāk kā tad, ja zirgs dzīvo stallī, jo arī tad zirgu taču atsoļojam tik ilgi, kamēr spalva izžuvusi.

Pie mums ārā dzimis tikai viens kumeliņš, jo vaislas darbs nav staļļa specializācija. Ķēvīte (emfizēmiķe) atbrauca aprīļa sākumā un bija grūsnības 9 mēnesī, kumeļš piedzima jūnija beigās. Dzemdības notika ganībās, dienas vidū, bez sarežģījumiem. Kas būtiski, viņa izvēlējās dzemdēt prom no cilvēka, pārredzama lauka vidū, visam baram (tobrīd kopā 11 zirgi) klātesot. Jau no pirmajām kumeļa dzīves stundām, bars pret jauno dzīvībiņu izturējās ar ārkārtīgi lielu pietāti, cieņu un mīlestību.

No odiem, dunduriem, rudenī no lietus, slapja sniega ķēvīti veiksmīgi sargāja pūkainais kumeļa kažociņš. Nekad netikām manījuši jel kādas pazīmes, ka viņai saltu. Šobrīd dāmai divi gadi, joprojām dzīvo ārā, ir pilnīgi vesela, spēcīga, izturīga, dzīvespriecīga un ļoti mīlīga. Gribas ticēt, ka šo viņai devis āra zirga rūdījums un iespēja jau no dzimšanas diendienā būt kopā ar citiem zirgiem.

Ja man šobrīd būtu jāsagaida kumeliņš pavasarī, ķēvei piedāvātu, ierādītu sausu, tīru, plašu, atvērtu nojumi kā iespējamo dzemdību vietu, bet pieņemu, ka ķēve izvēlēsies darboties pēc scenārija, ko aprakstīju iepriekš, jo kā dzīvnieks, kas dabā ir upuris, acīmredzot daudz labāk un drošāk jūtas pārredzamā vietā un bara aizsardzībā. Šis gan varētu apgrūtināt īpašnieka kontroli pār dzemdību norisi, jo ķēve vispirms jāsameklē, bet tuvojoties dzemdībām pieņemu, ka baru iespējams ierobežotu kāda konkrētā ganību aplokā.

Pēc dzemdībām vērotu gan ķēvi, gan kumeļu, ja tie jūtas labi, tad nekā īpaši nerīkotos, vienīgi ļoti sliktos laika apstākļos – ilgstošs/stiprs lietus, vējš, savam sirdsmieram ievietotu slēdzamā nojumē. Tikko laika apstākļi uzlabojas, uzreiz ārā. Noteikti nodrošinātu atsevišķu, slēdzamu nojumi ar labu apgaismojumu, kur, piemēram, pie dzemdību sarežģījumiem ievietot ķēvi, sniegt tai un/vai kumeļam nepieciešamo veterinārmedicīnisko palīdzību.

Un, jā, pie mums dzīvo lielisks četrus gadus vecs krievu rikšotājs, kas dzimis, audzis un joprojām dzīvo ārā. Kā burvīgs piemērs tam, kam ticam par visiem 100% – uzturēšanās ganībās 24/7 ir vislabākais veids, kā zirgam būt, ja tas dzīvo pie cilvēka.

Lai veicas!

Paldies Līgai par palīdzību atbildes sagatavošanā!

Atpakaļ

8 komentāri

 • Favis

  Favis Es arī noteikti izvēlētos nojumi un āra bokšus, kam kā galvenā pozitīvā iezīme. ir daudz svaiga gaisa. Pēc treniņa tieši tā arī darām, ka uz pavisam neilgu brīdi uzmetam flīsa segu. Ja par kumeļmammu, tad marts, aprīlis jau vairs nav tas laiks, kad būtu jāuztraucas, ka arī āra boksī būs par aukstu. Bet nu uzmanītu gan un izmantotu iespēju sliktos laika apstākļos ķēvi ar kumeļu turēt boksī. Vasarā tas nav tik būtiski, bet agrā pavasarī gan.Mazajam nebūs auksti pat pie zemas temperatūra, bet viņam būs auksti, ja pie zemas temperatūras būs arī nokrišņi. Kumeļbērna kažociņš ir kā švammīte, viņam nav izauguši garie mati, kas palīdz ūdenim notecēt pa kažoku. Un nu nav ķēves tik gudras, lai sliktos apstākļos padomātu par kumeļu- pašām lietus netraucē, tad kumeļa dēļ uz nojumi neies.

  25. oktobris, 2012 @ 23.28
 • renoo

  renoo nojume normāliem apstākļiem, vai arī iekārtot to kūti tā, ka zirgi var staigāt iekšā ārā pēc izvēles. Jo kūts noteikti būtu lieliska karstajās vasarās, kad tur vajadzētu būt vēsākam, un zirgi būtu pasargāti no kukaiņiem.

  26. oktobris, 2012 @ 9.57
 • Zane

  Zane Man jautājums par šo pašu ārā dzemdēšanas tēmu: Varbūt kāds ir novērojis, kā uzvedas pārējie zirgi barā, kad vienai bara loceklei piedzimis kumeliņš, vai kāds necenšas izdarīt pāri kumeliņam? Manā ganāmpulkā ir 3 pieauguši zirgi( 2 kastrāti un 1 grūsna ķēve, kurai jāatnesās marta vidū) un ponijķēvīte, kas arī dzīvo ārā. Viens no kastrātiem ir diezgan agresīvs, ja barā parādās kāds jauns zirgs. Mani interesē tas, kā viņš varētu reaģēt, ja pats redz, ka kumeliņš piedzimst un ienāk ganāmpulkā...

  26. oktobris, 2012 @ 10.04
 • Bubis

  Bubis Man barā ir divi agresīvi kastrāti,kas piedevām savā starpā dala ķēves,bet kumeliņus jau no pirmajām dzimšanas dienām viņi dievina,liekas ka aizmirst pat elpot,kad tie nāk klāt.Aiz laimes izskatās ka kusīs un viens par otru mēģina būt gādīgāks,pacietīgāks un uzmanīgāks,lai izpelnītos mazo razbainieku uzmanību.

  26. oktobris, 2012 @ 18.15
 • Donny

  Donny Var būt visādi. Piemēram šopavasar viena no ķēvēm/bijusī kumeļmamma/ sadomāja īstajai mammai kumeļbēbi ņemt nost. Bija mazulis ar mammu jādala atsevišķā aplokā. Un šogad aprīļa pirmās dienas iekrita slapjdranķī un aukstumā. No visiem saprātīgajiem risinājumiem uzskatu, ka sauss, labi vēdināts bokss saimniecībā ir noderīgs. Esmu redzējusi vasaras vējainajās un lietainajās dienās, kas ieilgst, ka kumeļam punķi un klepus. Jā - varbūt vienam no desmit, bet mēdz gadīties. Reiz bara līderzirgs bija nodomājis, ka dažas nedēļas vecajam kumeļam, kurš nepavisam negribēja pie mammas dzīvoties, tomēr pie tās mammas ir blakus jābūt. Tad nu viņš visu dienu to kumeļu bija nodzenājis tā, ka atvedot mammu ar nepaklausīgo mazuli uz boksu, bebis nokrita gar zemi teju pavisam beigts. Un nevarat Jūs prognozēt ko darīs padsmitgadīgi citi zirgi ar kumeļu, ja viņa saimnieks/par piemēru/ sadomājis, ka viņa četrkājainais draugs pēkšņi būs t.s. dabas zirgs. Piesardzība un kāds rezerves risinājums var noderēt...

  26. oktobris, 2012 @ 19.50
 • up

  up Mana pieredze rāda, ka ziemas kumeliņi jau dzimst ar biezāku kažociņu, tāpēc domāju, ka par salīgumu satraukties nevajadzētu. Vienīgi, iesaku īpaši uzmanīties ar kumeļa nabiņu, jo ārā guļot (jo īpaši marta un aprīļa dubļainajā laikā) tajā var iekļūt infekcija, kā arī uzmanīt ķēves tesmeni, tas pirms dzemdībām un, sākot zīdīt, ir īpaši jūtīgs pret vēju.

  26. oktobris, 2012 @ 20.07
 • Agrita

  Agrita Pagājušajā nedēļā LLU Veterinārmedicīnas fakultātē notika Norvēģijas vetārsta seminārs. Viņš runāja arī par zirgu turēšanu ārā 24/7 un atzina to par labu un piemērotu gandrīz visiem zirgiem. (Vienīgais, kur viņam šķita, ka āra dzīve nav piemērota, ir ļoti augsta līmeņa sporta zirgi, kuriem nepieciešams ļoti fokusēties uz savu darbu.) Kā viņš izteicās - zirgs miljoniem gadu ir spējis izdzīvot bez segām, kāju saitēm un tml., tad kāpēc viņam tas būtu vajadzīgs tagad. Vetārsts uzsvēra, ka vajag labu nojumi, barību, ūdeni, sausu guļvietu, pienācīgu apmatojuma apkopi, lai mati spēj labi darboties kā aizsargslānis, koptus nagus, lai zirgs var viegli pārvietoties. Tika arī minēts, ka veselīgu zirgu var saprātīgi nodarbināt līdz pat mīnus 25 grādiem (ņemot vērā vēja ietekmi). Pēc slodzes veselu zirgu nav nepieciešams segt, pat ja viņš ir sasvīdis vai ar slapju muguru. Ja vien zirgam nav muguras muskuļu problēmas vai problēmas ar labu apmatojumu, tad viņu var atsoļot un laist ganos, negaidot, kad viņš būs pavisam sauss. Ja ir muguras problēmas, tad tās ir jāārstē. Zirga skūšanu viņš neatzina kā labvēlīgu zirgam un izteicās, ka viņš nekad nav redzējis zirgu saslimstam tādēļ, ka viņš ir bijis sasvīdis. Es zirgu pēc jāšanas atsoļoju, lai nomierinās elpošana, un to slapjo muguru, vēderjostas vietu, krūtis izrīvēju ar salmiem, sienu, birsti vai dvieli, lai apmatojums nav saķepis un piegludinājies ādai, un laižu zirgu ganos. Turklāt, cik man gadījies novērot, tad veselīgs, ārā dzīvojošs zirgs ātrāk atjauno normālu elpošanas ritmu un labāk regulē pats savu nožūšanu pēc slodzes.

  29. oktobris, 2012 @ 12.18
 • Milestone

  Milestone Noteikti ārā nojume/boksi. Kūts noteikti ir ar zemiem griestiem un mūra sienām, vai ne tā? Šāda tipa ēkās zirgus turēt nav pārāk veselīgi, šādi viens kastrāts mums iedzīvojās nopietnās elpošanas problēmās, ka, lai atveseļotos, atlika visu vasaru un rudeni turēt tikai ārā. Zirgiem piemēroti ir augsti griesti un plašs, labi vēdināms stallis, ar kūtīm vajag uzmanīties. Tāpat arī zirgus nevajadzētu turēt kopā ar vistām pūku dēļ.

  29. marts, 2013 @ 18.49

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase