Pētījums par zirgiem, kuri zaudē svaru par spīti labai ēstgribai

Ja zirgs nepieņemas svarā, bet gluži otrādi – to zaudē, uztraukti ir ne tikai īpašnieki, bet arī veterinārārsti, it īpaši tad, ja zirgs turpina labi ēst. Svara zaudēšanu var izraisīt dažādi iemesli, taču bieži ir ļoti grūti noteikt šās problēmas cēloni. Tā kā šāda zirga problēma līdz šim nav pietiekami pētīta, īru zinātnieku grupa nesen mēģināja atrast saistību starp zirga svara zaudēšanu un konkrētām veselības problēmām, ziņo portāls TheHorse.com.

“Pat tad, ja zirga apetīte ir laba, pastāv dažādi zirga kopšanas apstākļi, kas būtu jāaplūko. Jāizslēdz visi iespējamie iemesli pirms mēģināt diagnosticēt kādu saslimšanu,” skaidro pētniece Lisa Katca (Lisa Katz), kura darbojas Dublinas Universitātes koledžas veterinārmedicīnas skolā.

Konkrētajā pētījumā Katca ar kolēģiem novērtēja 40 zirgu ārstēšanas kartītes, kas aizpildītas laika posmā no 2002. līdz 2011.gadam, reģistrējot gadījumus, kad zirgam ir laba ēstgriba, bet tas turpina zaudēt svaru.

60 procentiem gadījumu bija noteikta diagnoze (deviņiem pēc post mortem izmeklēšanas), kamēr 40 procenti gadījumi tika identificēti kā – svara zaudēšana nezināmu iemeslu dēļ. Zināmajos gadījumos svara zaudēšanā vainojama bija nepietiekama barības vielu uzņemšana organismā dažādu gremošanas sistēmas iekaisumu vai saslimšanu dēļ.

Pētnieki secināja, ka dzimumam, vecumam, šķirnei un slimības ilgumam nebija nekāda sakara ar rezultātu. Taču tika atklāti trīs faktori, kas izraisīja dzīvnieku nāvi:

 – slikts ķermeņa stāvoklis

– zems proteīnu daudzums asinīs

– zems albumīna (noteikts proteīna veids asinīs) līmenis.

Šie atklājumi ļāva pētniekiem secināt, ka zirgu izdzīvošanas iespējas gadījumos, kad tas zaudē svaru, bet turpina ēst, var uzlabot, meklējot sakarības starp slikto ķermeņa stāvokli un albumīna koncentrācijas līmeni asinīs.

Katca iesaka zirgu īpašniekiem, kuri novērojuši šādas problēmas, nekavējoties runāt ar veterinārārstu, nevis cerēt, ka problēma tiks atrisināta pati par sevi. Parazīti vai dažādi zirga turēšanas apstākļi būs galvenais svara zaudēšanas iemesls, bet ir gadījumi, kad problēmu radīs kas cits, tādēļ laicīgi būtu jāuzsāk zirga ārstēšana.

Pētījums publicēts žurnālā “Equine Veterinary Journal” un ar to var iepazīties (angļu valodā) šeit.

Bildes atsauce

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase