Laura Behtolšeimere ar saviem jaunzirgiem nesteidzas

Laura ar savu Lielās Balvas zirgu Tellwell

Zirgu trenēšana

Papildus saviem diviem Lielās Balvas zirgiem, vairākums britu jātnieces Lauras Behtolšeimeres zirgu faktiski atrodas vēl sākuma apmācības stadijās un nav sasnieguši Mazās Balvas līmeni. Olimpiskā zelta medaļniece komandu konkurencē un individuālās bronzas medaļas ieguvēja atklāj, ka viņai patīk jāt visu līmeņu zirgus, un uzskata, ka, lai veiksmīgi apmācītu jaunzirgus, nekur nevar steigties. Behtolšeimere pastāstīja portālam Eurodressage, ka šoziem viņai papildus nākuši 4 jaunzirgi jāšanā.

„Ir grūti pateikt, cik daudzi no šiem jaunzirgiem nonāks līdz Lielās Balvas līmenim”, Laura uzskata, ka tas ir atkarīgs no daudziem faktoriem.

“Tā kā mums ir neliels, privāts stallītis, mēs parasti zirgus pārdodam jau ātri vien, pat ja domājam, ka šim zirgam ir Lielās Balvas potenciāls. Ja mēs nesaskatām viņā superzvaigznes talantus vai arī zirgs nav piemērots manam jāšanas stilam, tas tiek pārdots”.

Jaunzirgu trenēšana līdz Lielās Balvas līmenim ir ļoti garš process, un Laura uzskata, ka paša zirga spējas reizēm padara visu vēl grūtāku.

“Ļoti talantīgie zirgi bieži vien var būt grūti, un reizēm pats grūtākais ir noturēties uz tādiem. Vairumam jaunzirgu patiesībā ir vajadzīga tikai pacietība. Man patīk visu padarīt un dabūt gatavu, tāpēc ir lieliski, ka mans tēvs ir man blakus lielākoties, lai atgādinātu, ka tās jau nav nekādas ātrumsacīkstes! Patiesībā būtība slēpjas tajā kvalitātē, ko iespējams radīt nesteidzoties!”

Viņas labākais jaunzirgs Polar Bear pašlaik ir 8 gadus vecs un divkārt īpašs, jo ir pašu audzēts.

“Polar Bear, iespējams, ir labākais zirgs, kāds man jebkad ir bijis, bet to rādīs tikai laiks”, apgalvo Laura. „Pašlaik viņš ir vidējā līmenī, tāpēc līdz Lielajai Balvai Rio ir vēl tāls ceļš ejams! Viņam ir 3 anormāli plašas gaitas un tomēr arī talants sakopoties. Viņam arī ir pietiekami labs raksturs, kas ļauj viņam veiksmīgi tikt galā ar jebkādām situācijām”.

Tā kā mūsdienās tiek audzēti tik daudz izcili jaunzirgi, jaunzirgu čempionātu uzvarētājs automātiski nenāk ar garantiju, ka no tā dienās sanāks Lielās Balvas čempions. Tas ir atkarīgs no ļoti daudziem citiem faktoriem.

Laura ar pašaudzēto Polar Bear (no Polarion)

“Tas ir pilnībā atkarīgs no zirga kopšanas un trenēšanas tajos būtiskajos gados, sākot no jaunzirga, attīstoties par pieaugušu zirgu. Augstas klases zirgi tiek pārdoti par lielu naudu, un tāpēc no tiem sagaida ļoti daudz vēl pirms tie ir paspējuši nobriest un attīstīt nepieciešamos muskuļus. Tie pārsteidz pircējus uz adrenalīna rēķina un tiek pārslogoti, jo jātnieki tik alkatīgi vēlas parādīt zirgu talantu. Daži zirgi, protams, nonāk līdz galamērķim, arī būdami veiksmīgi kā jaunzirgi, bet tas nav garantēts, jo pat ārkārtīgi talantīgiem zirgiem nepieciešams laiks, lai attīstītu spēku un izturību, kā arī pietiekami daudz laika, lai ļautu prātiņam nobriest un tikt līdzi mācību vielai! Tas ir tāpat kā ar bērniem skolā”.

Laura piemetina, ka šis parasti ir iemesls, kāpēc daži zirgi nenonāk līdz Lielajai Balvai, jo tie ir pārlieku ātri pārslogoti vai nonākuši pie nepareiziem jātniekiem.

“Zirgs var arī nesasniegt Lielo Balvu, ja to iegādājas nepiemērota persona. Lielā Balva jau nesastāv tikai no labām kustībām, un, pat ja jums ir labs jaunzirgs un jūs visu darāt pareizi, zirgam var vienkārši nebūt pietiekams talants uz sakopotajām kustībām, kas ir nepieciešamas LB līmenī, vai spēja tikt galā ar starptautisko arēnu atmosfēru un stresu”.

Laura nešķiro – jaunzirgs vai LB līmeņa zirgs, viņai patīk jāt abu veidu zirgus, jo katrs no tiem nāk ar saviem izaicinājumiem un mērķiem.

“Ar katru zirgu jāstrādā pie dažādām lietām, un apmierinājums rodas tad, kad tie ieklausās, iemācās un attīstās. Ar jaunzirgiem progress notiek daudz ātrāk, trenējoties mājās, un tā droši vien ir treniņu visbaudāmākā daļa, bet izjāt sarežģītu kjūru ar augstas klases LB zirgu liela skatītāju pūļa priekšā arī ir ļoti īpaša sajūta, it kā demonstrētu visus smagā darba garos gadus, kas ieguldīti zirgā. Es nespēju dzīvot ne bez vienas, ne otras sajūtas ilgāku laiku!”

Laura ar Mistral Hojris

Londonas panākumu partneris Mistral Højris (mājās saukts par Alfu) ir labākais zirgs, kāds Laurai jebkad ir bijis. „Noteikti panākumiem visbagātākais”, viņa piemetina.

“Viņam ir 3 labas gaitas, visus elementus viņš spēj izpildīt teicami, viņa acīs ir tāda dzirksts un viņa attieksme pret darbu ir ideāla – viņš ir uzticamākais darba rūķis, kādu es jebkad esmu sastapusi. Viņam grūti padodas saskarsme ar pūļiem un sacensību atmosfēru, un bija nepieciešams ilgs laiks, lai iemantotu viņa uzticēšanos un attīstītu viņa pašpārliecību. Pie Lauras viņš ieradās jau 9 gadu vecumā kā veiksmīgs, bet „traks” Mazās Balvas zirgs ar lielu potenciālu, bet arī spēcīgi izteiktu bēgšanas instinktu. Laura stāsta: „Tieši tas viņu un viņa stāstu padarīja tik unikālu. Viņš ir tik mīļš un uzticams zirgs, ka, par spīti visam, viņš ir kļuvis par vienu no stabilākajiem zirgiem iejādes aprindās, kurš ieguvis 10 medaļas kopā ar mani. Viņš noteikti ir unikāls!”

Lūkojoties uz jaunzirgiem, Laura stāsta, ka viņa pievērš uzmanību labām gaitām, atsaucībai uz kāju un roku, spējai sakopoties – tās visas ir būtiskas sastāvdaļas, bet zirgam ir jābūt apveltītam ar vēl ko īpašu – “Viņam jābūt tādam prātam, kas padodas pozitīviem izaicinājumiem”.

Iegādājoties perfekto jaunzirgu, zirgs būs tas, kas noteiks, cik ātri noritēs progress atkarībā no dabiskajām dotībām.

“Tas ir atkarīgs no zirga – ar dažiem jau agri ir jūtams, ka zirgam ir viss nepieciešamais, kamēr citiem nākas gaitas attīstīt treniņu procesā”.

Lai gan Laura nav pārliecināta, ka ir iespējams paredzēt zirga nākotni, skatoties uz divgadniekiem, viņa toties zina, ka ir daži cilvēki, kuriem ir „acs” uz tādām lietām, bet viņa paļaujas uz sajūtām.

“Manai mātei ir tāda acs, viņa spēj pateikt visu ātri”, Behtolšeimere atzīst. „Man gan vajag uzkāpt mugurā zirgam, pirms noteikt, vai viņam ir talants vai nē, un vai tas ir piemērots man, lai mēs varētu izveidot partnerību. Dažiem zirgiem ir talants, bet viņiem varbūt vajag citu jātnieku”.

Kad ieviest jaunus aspektus jaunzirga trenēšanā, ir atkarīgs no katra zirga unikālajām prasībām, bet Laurai ir aptuvens plāns.

Laura ar savu Lielās Balvas zirgu Tellwell

“Mūsu zirgi tiek iejāti 3 gadu vecumā, bet tad pēc tam tie dodas atpakaļ ganībās. Četru gadu vecumā tos atsāk trenēt un pajāj ilgāk, bet lielāko daļu tā gada viņi tomēr pavada ganībās. Piecos gados tos sāk trenēt vairāk kā sporta zirgus – sākas locīšanas, atbrīvošanas un spēcināšanas darbs, ar pārejām, plecu, sāniskajām kustībām. Rudenī viņiem atkal pienākas 2 mēnešu pauze ganībās. Sešos gados sākas nopietnāks darbs ar sānu kustībām, ķeroties jau pie traversiem un pieņemšanām. Ja zirgs spēj labi veikt kājmaiņas caur soļiem, tad var paprasīt kādu kājmaiņu arī lēkšos. Tas var būt 6 vai 7 gadu vecumā. Tad zirgus iepazīstina ar pirmajiem pussoļiem pasāžā un piafē, kādam palīdzot no zemes. Visiem zirgiem pienākas atvaļinājums pēc sezonas beigām, un aktīvajā darba periodā tie, ja laika apstākļi atļauj, bauda pastaigas nelielos zāles aplokos”.

Dažādība apmācībā ir svarīga, lai zirgs saglabātu entuziasmu. „Mums ir arī smilšu celiņš, pa kuru var lēkšot apkārt laukiem, tā kā zirgiem ir iespējamas dažādas nodarbības un tie tiek rosināti kustēties uz priekšu”, Laura stāsta. „Sasniedzot 8, 9 gadu vecumu, tie jau gatavojas vai arī ir gatavi Mazajai Balvai, un mājās jau palēnām mācās piafē un pasāžu, lai nostiprinātos. Zirgam būtu jābūt gatavam Lielajai Balvai laikā no 9 līdz 11 gadu vecumam”.

Lai gan visi zina, ka ar jaunzirgiem nevar steigties, ir jāļauj tiem attīstīties, Laura uzskata, ka vienīgais, par ko tiešām var būt drošs, ir – jāieklausās savā zirgā!

“Zirgs parasti visu pasaka priekšā. Ievērojiet treniņu skalas un neizlaidiet nevienu pakāpi vai nesteidziniet tās. Ja zirgam viss padodas viegli, varat turpināt, bet ja tam kaut kas ir par grūtu, tad padomājiet – kāpēc, un piestrādājiet pie šīs lietas, vai nu tā būtu ielocīšanās vai līdzsvars, vai atsaucība. Vienmēr padomājiet, kā varat zirgam skaidri likt saprast, ko vēlaties no viņa. Zirgi jau nemēdz atteikties, lai mūs kaitinātu; ja viņi kaut ko atsakās darīt, ja tiem ir neērti vai arī tie nesaprot kaut ko. Paturot to prātā, trenēšana ir krietni vieglāka un patīkamāka lieta gan zirgam, gan jātniekam!”

Autors: Sāra Varne, Eurodressage

Foto © Risto Aaltonen – Astrid Appels

Rakstu sagatavoja Sigita Eitcena

Titulbildes atsauce

Atpakaļ

5 komentāri

 • Zane

  Zane Tieši šodien skatījos dokumentālo filmu, kur bija redzama Laura, tagad pat interesantāk lasīt šo rakstu, man patika!

  19. oktobris, 2012 @ 13.06
  • Nadina

   Nadina » Zane kas par filmu?

   19. oktobris, 2012 @ 17.04
  • Zane

   Zane » Zane Jennifer Saunders Back in the Saddle. Filma man nelikās laba, it nemaz, bet filmā ik pa laikam uzpeldēja labākie UK jātnieki un viņu staļļi.

   21. oktobris, 2012 @ 22.25
 • Rosalinda

  Rosalinda Liels paldies Sigitai par kārtējo interesanto rakstu!

  20. oktobris, 2012 @ 20.37
 • Laila

  Laila Pēdējā rindkopa rakstiņā- ļoti laba.

  21. oktobris, 2012 @ 15.54

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase