Kā sagatavot un aprūpēt zirgu ilgai transportēšanai?

Jautā Edīte:

Labdien! Vēršos pie jums pēc atbildes. Gribēju uzzināt vai varat man pastāstīt. Situācijā tāda. Braukšu strādāt uz Vāciju (3 mēnešiem) un līdzi ņemšu savu zirgu. Un tas būs pirmais lielākais ceļojums, ko būšu pārvedusi zirgu. Braukšu es viena un zirgu vedīšu vienvietīgā treileri. Mans maršruts būs tāds Rīga-Liepāja tad ar prāmi līdz Kiel un no Kiel 26km līdz mūsu galamērķim. Man zirgs pašlaik ganās 24h ganībās un iet slodzē. Kā rīkoties pareizi, vai vajadzētu sākt turēt viņu mājās kādās 2 nedēļas pirms izbraukšanas? Kad viņš būs prāmi – stāvēs apmēram virs 24h treileri. Dot viņam auzas, musli, vai tikai sienu un ūdeni? Likt viņam segu vai tas nav vajadzīgs. Parasti vedu ar pārvadājamajiem zābakiem, tos viņam atstāt uz visu ceļojuma laiku, vai ņemt nost kad būsim uz prāmja. Un cik zinu, ka pasē vajadzīgie izmeklējumi ir pote(gripas) un asinsanalīzes. Pašai ir sertifikāts, ka varu transportēt dzīvniekus, bet, kad ieguvu sertifikātu par zirgiem – var teikt neko neviens nestāstīja .Varbūt vēl kas jāzina? Ceru uz jūsu atsaucību. Paldies,Edīte.

Atbild Zirgam:

Zemāk piedāvājam dažus padomus saistībā ar ilglaicīgu zirgu pārvadāšanu, kurus mums izdevās atrast internetā. Ceram, ka noderēs.

1) Ja iespējams, paņemiet līdzi ūdeni, kuru zirgs pieradis dzert iepriekš. Ja ceļojums ir garš, regulāri piedāvājat tam padzerties (reizi 4-6 stundās). Īpaši svarīgi ir dot ūdeni, kuru zirgs pēc smaržas atpazīst, jo “svešu” tas var arī nedzert. Ja nav iespējams paņemt līdzi “savu” ūdeni, tad nedēļu pirms brauciena sāciet pieradināt zirgu pie ūdens, kas atšķaidīts ar Gatorade dzērienu. Ceļojuma laikā tam piedāvājiet uz vietas pieejamo ūdeni, kam pievienots Gatorade – zirgs šādu ūdeni dzers, jo būs pieradis pie Gatorade garšas. Vēl var lietot arī ēdiena garšvielas – piemēram, ūdenim pievienot piparmētras garšu. Pirms brauciena tiek rekomendēts lietot arī elektrolītus, lai palielinātu zirga vēlmi dzert, bet to nav ieteicams darīt bez konsultācijas ar veterinārārstu.

2) Braucienā ņemiet līdzi “savu” sienu, lai zirgs visu ceļojuma laiku to varētu ēst un arī pāris dienas tad, kad būs ieradies savās jaunajās mājās. Īpaši labi būs, ja sienu pirms likšanas treilerī izmērcēsiet ūdeni – tā zirgs uzņems gan sienu, gan arī nedaudz šķidrumu. Ēdot sienu, zirgs sevi nomierinās un uzlabos gremošanas sistēmas darbību.

3) Līdz brauciena dienai zirgam nav nepieciešama kāda īpaša aprūpe, tikai pašā izbraukšanas dienā tā ikdienas graudu/”mušļu” devu vajadzētu samazināt līdz minimumam (1/4 daļa no devas) vai nedot vispār, lai samazinātu koliku risku. Kā arī paša ceļojuma laikā nevajadzētu dot ne graudus, ne “mušļus”, jo zirgs treilerī nekustas un arī dzer mazāk, kā tam nepieciešams. Graudus un “mušļus” nav ieteicams dot iepriekšējā vakarā pirms brauciena dienas, labāk iedot vairāk siena. Ceļojuma dienā jādod pietiekami ilgs laiks, lai zirgs varētu paēst rīta maltīti (sienu).

4) Treileri nepieciešams rūpīgi izkaisīt ar skaidām tik biezā slānī, lai tās uzsūktu urīnu un nepatīkamās smakas.

5) Ja zirgam ir jutīga āda, tad labāk izvēlēties transporta apaušus ar flīsa polsterējumu, lai izvairītos no noberzumiem.

6) Transporta kājsargi pasargās zirgu nelielos ceļojumos, bet ilgākos braucienos tie var radīt nopietnas problēmas – samazinās asins cirkulācija zirga kājās, paaugstinās temperatūra un var rasties iekaisumi. Tāpēc nav ieteicams lietot transporta kājsargus, ja brauciens ir ilgs.

7) Ja iespējams, ik pēc 4 stundām vajadzētu apstāties uz 20 vai vairāk minūtēm, lai zirgs varētu atslābināties un atbrīvot kājas.

8 ) Pievērsiet uzmanību temperatūrai treilerī, ja zirgs ir pieradis dzīvot ārā, atstājiet vaļā logus, lai tam nebūtu karsti. Temperatūru treilerī pārbaudiet regulāri, lai zirgam nebūtu ne karsti, ne auksti. Vienmēr treilerī jābūt ēdienam-sienam, lai tas nepieciešamības gadījumā varētu ar to sevi sasildīt.

9) Ja iespējams, tad regulāri no treilera iztīriet mēslus, lai gaiss tajā būtu svaigs.

10) Pievērsiet uzmanību, lai zirga galva būtu piefiksēta tikai ar vienu atsaiti un tas spētu to noliekt gandrīz līdz treilera grīdai. Ir būtiski šo noteikumu ievērot, lai zirgs varētu atslābināt muskuļus ceļojuma laikā. Vēl ir variants, ka braukšanas laikā zirgs galva tiek fiksēta nedaudz īsākā saitē, bet, kad treileris ir apstājies – fiksējošā saite tiek atlaista, lai tas varētu brīvi noliekt galvu uz leju.

11) Pirms ceļojuma var apsvērt nedēļu zirgam dot piedevas, kas uzlabo gremošanas sistēmas darbību un satur pre un probiotiķus, lai uzlabotu zarnu mikrofloru.

12) Pēc atbraukšanas uz jauno stalli, nav ieteicams zirgam dot lielu barības maltīti, labāk ir neliela, putrveidīga maltīte ar pievienotiem elektrolītiem. Īpaša uzmanība jāpievērš, lai zirgs daudz dzertu. Pirmo dienu rekomendē dot ēst maz, bet bieži. Pēc zirga “izlādēšanas” no treilera, nevediet to tūlīt uz boksu, bet gan 20-30 minūtes ar to pastaigājiet.

13) Iepriekšējā dienā pirms brauciena, nenostrādiniet zirgu – ļaujiet tam atpūsties.

Avoti:

http://www.equinechronicle.com/health/recommendations-for-long-distance-hauling.html

http://www.equisearch.com/farm_ranch/trailering/trailer4703/

http://www.chronofhorse.com/article/mobile-horses-part-2-long-distance-trailering?page=4

Atbild veterinārārste Aija Pavlovska:

Vajadzētu noskaidrot, vai tajā stallī vai valsts daļā, kur tas atrodas, nav kādas īpašas prasības attiecībā uz zirgu ievešanu. Par cik zirga pārvietošana notiek ES robežās, kārtība parasti ir šāda:

1) Informē staļļa vai pagasta veterinārārstu, ka notiks zirga vešana uz Vāciju.

2) Piesaka PVD attiecīgajā nodaļā zirga izvešanas sertifikātu 3 dienas pirms izvešanas. Sertifikāta noformēšanas kārtību noteiks PVD, bet ir noteikti nepieciešams zirga asins izmeklējumi uz INAN (obligātais pasākums). Sertifikātu PVD inspektors izdod par samaksu izbraukšanas dienā, izbraucot uz zirga atrašanās vietu un iepriekš apskatot zirgu un transportu.

Tam ir nepieciešams 1. Asins izmeklējumi. 2. Iesniegums(norāda, ka izvešana uz laiku un braukšana ir ar prāmi).3. Zirga pases kopijas attiecīgajām lapām(nosaka PVD)4. Apliecinājums par zirga veselības stāvokli (aizpilda īpašnieks un veterinārārsts ). 5. Zirgam jābūt Datu centrā reģistrētam tajā novietnē, no kuras tas izbrauks.6.Zirgu pārvadātāja apliecības kopija.7. Transporta līdzekļa reģistrācijas numurs. 8. Zirgu pārvadāšanas autotransporta dezinfekcijas aktam.

Protams, ka viņš ir jāpieradina pie noslēgtas telpas apstākļiem, jo no ganībām uzreiz mazā treilerī un barības maiņa, nav ieteicams.Pa ceļam zirgs ir jādzirda un jābaro. Siens, ūdens, un viegli sagremojams muslis bez auzām, jo nav vajadzīga lieka enerģija. Deva apmēram puse no parastās dienas devas.

Ja zirgs ir pieradis dzīvot bez segas, to nevajadzētu likt. Protams, ja vieta uz prāmja nav uz klāja un ārā nav mīnusi ap 15 grādiem. Ceļojuma zābaki protams nav obligāti, ja zirgs nav apkalts un stāv mierīgi.

Vakcinācija nav obligāta, bet ieteicama. Asins analīzes obligāta.

 

Atbild SIA “Bricis”.Sporta zirgi” īpašniece Kate Ansone:

Mūsu pieredze zirgu pārvadāšanā uz dažādām valstīm ir krietni ilgāka par 10 gadiem, tādēļ varam dot dažus vērtīgus un profesionālus padomus. Parasti visi zirgi uz prāmja stāv mierīgi, ja vien nav ļoti milzīgs vējš. Pie ļoti sliktiem laikapstākļiem zirgus uz prāmja nelaiž.

Un tā, lūk padomi:

1) Pirmkārt – pēc kāda nepatīkama gadījuma pirms dažiem gadiem ar kādu Latvijas jātnieci, kura neievēroja zirgu pārvadāšanas noteikumus uz prāmja Liepāja-Ķīle (izveda zirgu no piekabes uz klāja, kur tas apgāzās), šis prāmis nevēlas pārvadāt zirgus mazajās piekabēs. Pirms pērkat biļeti, sazinieties ar konkrēto kompāniju, vai viņi Jums ļaus vest zirgu ar viņu prāmi. Mums ir speciāla atļauja no kuģa atbildīgajām personām, jo pārvadājam zirgus ar smago automašīnu. Bet, pēc toreizējā negadījuma ar minēto sievieti, man nācās ļoti grūti aizstāvēt visus zirgu pārvadātājus, taču es to izdarīju. Šobrīd situācija ir laba, tomēr drošības labad, tomēr noskaidrojiet, vai Jums ļaus vest zirgu ar piekabi. Alternatīva ir prāmis no Klaipēdas. Tie pārvadā visu un visus:)

2) Noteikti jāņem vērā fakts, ka dzīvnieku pārvadātāja nokļūšana pie zirga (uz prāmja) brauciena laikā ir ierobežota ar kuģa noteikumiem. Šī iemesla dēļ Jums ir vispirms jāsarunā ar personālu cikos un kā piekļūsiet zirgam, lai to pabarotu un padzirdinātu. Parasti kāds no personāla Jūs nāk pavadīt.

3) Zirgi reti kad dzer brauciena laikā, īpaši tie, kuri nav pieraduši braukāt. Par to nevajadzētu uztraukties. Mēs izmatojam kārtīgi saslapinātu sienu. Nedrīkstētu pārvadāšanas laikā dot auzas, mašu um mušļus, jo tas var izraisīt kolikas dēļ tā, ka zirgs nevar barību sagremot (brauciena stresa un vibrāciju dēļ). Veterinārārsta uz kuģa nav, līdz ar to, pastāv liels risks, ja pati nezinat un nemākat lietot medicīniskus preparātus veterināru problēmu gadījumā. Brauciena laikā zirgam jādod tikai labs siens, kuru labāk kārt maisā, lai zirgs lēnāk ēstu.

4) Uz kuģa segu neliek, ja vien ārā nav baigie mīnusi. Kuģis ir silts. Ieteiktu Jums lūgt, lai ar zirgu laiž noparkoties uz klāja, jo tur vienmēr ir svaigs gaiss un pilnīgi blakus krāns ar dzeramo ūdeni. Kājsargus mēs liekam tikai labajiem sporta zirgiem, kuri ir apkalti. Nekaltajiem labāk nelikt, jo tie, kuri nav pieraduši pie transporta kājsargiem, var spārdīties un sevi satraumēt. Kā Jūs viņam piekabē uz kuģa tad palīdzēsiet, ja 30 cm no Jums visapkārt būs mašīnas? Vēl es ieteiktu, uzbraucot uz kuģa, personālam laipni palūgt, lai nepieliek tuvu citas mašīnas pie piekabes ieejām, lai vieglāk piekļūt zirgam.

5) Uz kuģa ir īpaša “pasaule” ar savu kārtību. Visu nepieciešamo uz kuģa ir mīļi jāpalūdz. Nekādā gadījumā nedrīkst pieprasīt. Pretējā gadījumā Jūs nākamreiz vienkārši uz tā vairs nelaidīs (pases dati visi viņiem ir), ja būs sabojāta pārvadātāja reputācija. Pārvadātājiem vajag kuģi vairāk, nekā kuģim pārvadātājus, jo braucēju jau tā ir ļoti daudz. Uz svētkiem vispār ir jāpasūta biļetes laicīgi.

6) Tā kā mēs pārvadājam arī kumeļus, kumeļmātes un jaunzirgus, nekādu īpašu režīmu pirms tam neviens viņiem netaisa. Bieži zirgus paņem no pļavas un ved, protams, ievērojot visus pārvadāšanas noteikumus.

7) Par veterinārajiem sertifikātiem (obligāts) un potēm visu jautājiet savam veterinārārstam.

Paldies Aijai Pavlovskai  un Katei Ansonei par konsultāciju!

Zirgam labprāt dzirdētu arī Tavu pieredzi ar zirgu transportēšanu un padomiem, kurus ir vērts ievērot. Padalies ar pieredzi un pievieno komentāru zem raksta!

Atpakaļ

4 komentāri

 • renoo

  renoo Es personīgi paņemtu līdzi kādus ātras iedarbības dabiskos nomierinātājus. Zirgi parasti braukšanas laikā stāv samērā mierīgi, jo viņiem ir jātur līdzsvars, taču 24h stāvēšana šaurā treilerī uz prāmja varētu izraisīt stresu. Ja vien, protams, zirgs nav pieradis pie šādiem pārbraucieniem un stāvēšanas. Bet nu tas mans personīgais viedoklis. Un graudus samazinātu/izslēgtu no ēdienkartes jau vairākas dienas iepriekš. Iespējams arī izskatītu iespēju Liepājā zirgu pirms prāmja izstaidzināt.

  4. oktobris, 2012 @ 20.10
 • Edīte

  Edīte Paldies,zirgam.lv par atbildi.Ļoti noderēja tagad zināšu kā rīkoties...:)

  4. oktobris, 2012 @ 21.48
 • zeme

  zeme Cik man zinams, pramis no Liepajas iet uz Travemund pie Libekas. Uz Kiel nak pramis no Klaipedas. Varbut Editei japarplano marshruts laicigi, ja galamerkis ir 26 km no Kiel.

  5. oktobris, 2012 @ 20.48
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska Transporta kájsargi tiek likti vienmér, músu celojumi bez iespéjám izládét zirgus ir ilgushi 30h un ilgák, nevienam nekádi iekaisumi vai launumi no tiem nav radushies. Uz prámja údens pieejams vienmér, prámja personáls laipns, ieprieksh sarunásiet kádos laikos iesiet zirgu barot un apciemot. Ideáls variants ir 4 stundu interváls, parasti maiss ar sienu tiek izésts tik ilgá laiká. Lai kur jús apstátos barot zirgu, sakopiet visu aiz sevis, lai nepaliek izbárstíts siens vai citi labumi. Zirgi parasti loti labi paciesh braucienu ar prámi, vai labas kvalitátes celiem.

  8. oktobris, 2012 @ 12.30

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase