Zirga nagi – uzbūve un funkcijas

Zirga nagi ir būtiska organisma sastāvdaļa, kas ne tikai nodrošina zirga pārvietošanos. Nagiem un to iekšējo struktūru darbībai ir svarīga loma zirga veselības un labklājības uzturēšanā. Ne par velti saka – nav nagu, nav zirga.

Pastāv salīdzinoši daudz un dažādi viedokļi par zirga nagu kopšanu un uzturēšanu, turklāt reizēm tie ir tik diametrāli pretēji, ka grūti saprast, kuram viedoklim uzticēties. Lai mēs katrs pats izdarītu izvēli par labu vienai vai otrai pieejai, būtu noderīgi zināt, kā zirga nags ir veidots, kā tas funkcionē un kādu ietekmi cilvēka iejaukšanās atstāj uz zirga nagiem un organisma vispārējo veselības stāvokli.

Naga uzbūve

Zirga nags ir sarežģīts, nepārtraukti augošs orgāns, kurš sastāv no vairākām daļām un katrai ir savas specifiskas funkcijas. Pareiza naga funkcionēšana ir ļoti būtiska zirga veselībai un labsajūtai.

Nosacīti nagu var iedalīt divās daļās – iekšējo mīksto audu daļā un ārējo struktūru daļā, kas veido naga kapsulu.

Naga iekšējos mīkstos audus veido dzīvnadzis, asinsvadi, nervi un saistaudi. Dzīvnadzis atrodas starp naga kapsulu un naga kaulu. Tas ir sava veida vielmaiņas orgāns, tātad tam ir nepieciešama laba asinsrite. Dažādās naga vietās dzīvnadzim ir atšķirīga struktūra – atbilstoši tam vai tas veido zoles, stara, kronīša, naga apmales (periopla) vai naga sienas lapiņu (lamināro) ragvielu. Naga sienas dzīvnadzis veido lapiņas (lamellas), kas pamīšus savienojas ar naga raga sienas lapiņām un tādejādi veido saistību naga kaulam ar naga kapsulu.

Naga kapsula sastāv no cietās ragvielas, kas veido naga sienas, naga balstus, zoli, un mīkstākās ragvielas, kas veido naga sienas lapiņas, naga staru un spilventiņus. Naga kapsulā tās cietās daļas mijas ar mīkstākām, tādejādi palīdzot nodrošināt naga elastību. Visu veidu ragviela satur ūdeni. Tā ir jutīga pret izžūšanu, kas veicina elastības zudumu un apgrūtina normālu naga darbošanos.

Zirga naga un pēdas uzbūve šķērsgriezumā – naga kauls atrodas paralēli zemei (šķērsgriezumā redzama tā vidusdaļa, kas ir izliekta uz augšu), pēdas kauli ir izvietoti harmoniski liektā līnijā.

Zirga naga uzbūve no zoles puses. (Attēla atsauce - http://austhorse.com/parts-of-the-horse/)

Naga iekšējo un ārējo struktūru pareizs novietojums ir nepieciešams naga pareizai funkcionēšanai. Dažādu apstākļu ietekmē (zirga turēšana, nagu kopšana, griešana, kalšana u.c.), izmainoties kādiem no naga struktūru parametriem, nagi vairs nespēj pilnvērtīgi veikt savas funkcijas. Ar laiku nagu darbības traucējumi atstāj sekas ne tikai uz zirga pārvietošanās spējām, bet arī uz vielmaiņas procesiem un iekšējo orgānu darbību.

Naga forma katram zirgam ir individuāli atšķirīga, taču ir parametri, kuri visiem zirgiem tomēr ir vairāk vai mazāk vienādi. Šiem parametriem būtu jāpievērš uzmanība, ja vēlaties sava zirga nagus saglabāt veselus un spējīgus pilnvērtīgi darboties.

 • Naga forma ir konusveida, kas paplašinās virzienā uz leju. Konusa apakšējai līnijai jābūt garākai nekā augšējai līnijai pie naga kronīša (vieta, kur sāk augt apmatojums). Papēža līnijai jābūt stāvākai uz leju pret zemi, nekā purna līnijai. Turklāt papēžiem jābūt gana platiem, lai piezemējot nagu, tas pareizi izplestos.
 • Naga kauls nosaka naga formu, šo kaulu no naga virsmas šķir tikai laminārās plāksnītes. Naga kapsula it kā veidojas apkārt naga kaulam un tai būt jāatkārto kaula forma. Priekškāju nagiem jābūt aptuveni 45° slīpumā, pakaļkājām – aptuveni 55°. To nosaka naga kaula priekšējās sienas slīpums un individuālās atšķirības ir vien dažu grādu robežās.
 • Naga kaula augstums dažādām šķirnēm neatšķiras, atšķiras tikai platums, kas nosaka arī kronīša diametra atšķirības.
 • Naga kauls ir novietots paralēli zemei. Tas nodrošina vienādu svara sadalījumu uz nagiem. Jāņem vērā, ka vidusdaļā naga kauls ir izliekts. Līdz ar to nagu šķērsgriezuma attēlos izskatās, ka kauls stāv uz purngala daļas, kaut patiesībā tas ir paralēli zemei.
 • Kronīša leņķim pret zemi optimāli jābūt ap 30°. Tas izriet no naga kaula novietojuma – esot paralēli zemei, tas veido šo 30° slīpumu.

Priekškājas naga kauls – pēc kaula uzbūves redzams, ka tā priekšējā siena veido aptuveni 45° leņķi pret zemi, savukārt kaulam esot paralēli zemei, naga kronīša līnijas slīpums ir 30°.

 • Naga zoles biezums nedrīkst ierobežot naga spēju izplesties un sarauties. Pārāk bieza zole traucē naga izplešanos, savukārt pārāk plāna zole rada diskomforta sajūtu uz cieta vai akmeņaina pamata. Zoles biezums ir individuāla īpatnība. Jāņem gan vērā, ka zoli var norūdīt un pieradināt pie cieta, nelīdzena pamata. Kā arī jāatceras, ka iekaisusi zole vienmēr būs jutīga, neatkarīgi no tās biezuma.
 • Pārāk augsti papēži rada nepareizu naga kaula novietojumu un izraisa citas problēmas ar pareizu naga darbību un vesela naga uzturēšanu. Kā arī augsti papēži izjauc stiegru līdzsvaru un zirgam papildus jāsasprindzina muskulatūra, savelkot kājas aizmugurē nošļukušo stiegru, lai varētu normāli stāvēt un gulēt stāvus pozīcijā.
 • Naga balstiem (sauktiem arī par bāriem) jābūt taisniem un zemākiem par naga ārējo sienu. Izliekti vai zolei uzklājušies naga balsti spiedīs uz zoli. Pārāk gari naga balsti traucē nagam izplesties, kā arī tie spiež uz naga iekšējām struktūrām.

Zirga naga preparāts – naga kapsulas iekšienē redzami tur ieauguši, uz tausti samērā asi naga balsti, kas dzīvā nagā spiestu uz tā iekšējām struktūrām un sagādātu zirgam nepatīkamas sajūtas.

Dzīvojot uz dažādas cietības pamatiem, zirgiem izveidojas nedaudz atšķirīgas nagu formas, kā arī skeleta un balsta aparāta īpatnības, kas piemērotas konkrētajiem dzīves apstākļiem. Tomēr zirga ekstremitāšu kaulu savienojumu un locītavu leņķi ir konstanti visiem zirgiem, neatkarīgi no to šķirnes vai turēšanas apstākļiem, jo tie ir optimālie leņķi, kas piemēroti zirga kustībām. Šos leņķus fiksē kaulu savienojumi un stiegras, kas ir noteiktā garumā. Novirzes naga uzbūvē ietekmē stiegras un kaulu savienojumu leņķus, taču pareizs šo struktūru novietojums ir ļoti būtisks, jo zirga nagu un pēdu veidojošie kauli, saites, stiegras, skrimšļi un locītavas veic atbalsta funkciju (svara uzņemšanu), nodrošina pareizas kustības, mīkstina triecienus un palīdz izvairīties no pēkšņām kāju traumām un pārslodzēm.

Tādejādi lielas variācijas zirga naga formā nav iespējamas, jo ikviena atšķirība no dabiski noteiktās naga formas ietekmē naga darbību, kaulu novietojumu zirga pēdā un tālāk pārējās ekstremitāšu locītavās. Tam var sekot dažādas ķermeņa konformācijas problēmas, kā arī iekšējo orgānu darbības traucējumi.

Naga funkcijas

Zirga nags ir kā pastāvīgi sevi atjaunojoša kurpe, kas veic vairākas funkcijas. Tiklīdz naga struktūru uzbūvē ir kādas novirzes no normas, tiek traucēta šo naga funkciju veikšana.

Zirga nags:

 • Aizsargā pret ārēju mehānisku iedarbību.
 • Veic termoizolācijas funkciju, kas nodrošina pareizus bioķīmiskos procesus un normālu vielmaiņu;
 • Ir drošs atbalsts uz jebkādas grunts – vesels, pareizas formas nags nodrošina labu saķeri ar jebkādu pamatu. Naga sienas un balsti nodrošina pretslīdes efektu, zoles un stara piesūceknim līdzīgā darbība palīdz noturēties uz slidena un gluda pamata (piemēram, ledus). Vesels nags dod zirgam iespēju sajust pamatu zem kājām, tādejādi palīdzot tam attiecīgi pielāgot savu gaitu.
 • Veido dažādas formas dažādām funkcijām. Priekškāju nagi ir apaļāki, lai labāk amortizētu triecienus, savukārt pakaļkāju nagi ir smailāki un nodrošina labāku saķeri ar pamatu.
 • Veic trieciena amortizēšanu, pārveidojot trieciena enerģiju deformācijas enerģijā, kā blakusproduktu izdalot siltumu (kas veicina vielmaiņas procesus). 60-80% no amortizācijas nodrošina naga kapsulas izplešanās spēja. Trieciena amortizēšanu nodrošina arī harmonisks kaulu novietojums un tos atbalstošās saites, elastīgais naga kaula novietojums naga kapsulā, naga ragvielas plātnīšu saspiešanās un naga lapiņu iestiepšanās. Efektīva trieciena amortizēšana ir ļoti būtiska kauliem, saitēm un locītavām.
 • Naga dzīvnadzis ir kā cirkulējošs sūknis, kas ar savu darbību atbalsta sirdi un asinsrites sistēmu. To nodrošina mainīgais spiediens uz dzīvnadzi naga sienas plešanās un saraušanās laikā, nagam veicot svara nešanas funkciju. Zirgam piezemējot nagu, tā kapsula izplešas un dzīvnadzis piepildās ar asinīm, savukārt atraujot nagu no zemes, kapsula saraujas un izspiež asinis no dzīvnadža uz augšu pa zirga kājām. Jebkas, kas traucē naga kapsulas izplešanos un saraušanos, traucē šai cirkulējošai sūkņa darbībai, pasliktina pašu nagu kvalitāti un rada sekas vispārējai zirga veselībai.
 • Izvada vielmaiņas proteīnu atkritumvielas naga ragvielas veidā. Vielmaiņas aktivitāte zirga nagā ir pielīdzināma nieru un aknu vielmaiņai. Vielmaiņas un tādejādi arī atkritumvielu izvades traucējumi var novest pie nopietnām problēmām ar citiem zirga vielmaiņas orgāniem – ādu, aknām, nierēm.

Priekšnoteikumi veselam nagam:

 • Kustības 24h diennaktī – nekādu slēgtu staļļu. Brīvas kustības ir nepieciešamas naga mehānisma darbībai, jo tikai kustību laikā nagi izplešas un saraujas. Naga mehānisma darbība ir nepieciešama arī veselas asinsrites sistēmas un sirdsdarbības uzturēšanai.
 • Zirga šķirnei piemērots pamats – pietiekami ciets, ar visu veidu gruntīm, ar kādām zirgs saskarsies darba laikā. Ja ir vēlme ar zirgu jāt pa cietu pamatu, tādam ir jābūt pieejamam arī zirga aplokā vai ganībās, lai nagi ikdienā norūdītos un pielāgotos šādam pamatam.
 • Nagiem ir nepieciešama ikdienas pakļaušana ūdens iedarbībai, lai saglabātu to elastību – dubļi/ūdens aplokā vai ganību daļā, speciālas nagu vannas vai mērcējamie zābaciņi. Pārklāšana ar eļļām vai smērēm, lai nagus mitrinātu, var būt nelabvēlīga, jo, eļļai žūstot, saules gaismas ietekmē, tā sadalās taukskābēs, kas bojā ragvielas slāni. Dabā zirgu nagi nonāk saskarē tikai ar ūdeni (it sevišķi dzeršanas laikā). Eļļas vai tauki dabā uz zirga nagiem nenonāk.
 • Pareizas naga formas uzturēšana – griešana, fiziskās aktivitātes, kas veicina nepieciešamo kustību daudzumu, nagu norūdīšanos un dabīgu dilšanu.
 • Piemērota vide, dzīves apstākļi – pēc iespējas tuvāk dabīgajiem apstākļiem.
 • Nekādu pakaišu nojumē vai aplokā – tie uzsūc un saglabā sevī amonjaku, kas ir kaitīgs nagiem.
 • Atturēties no tradicionālajiem medikamentiem, kas samazina asins cirkulāciju – laba asinsrite naga veselībai ir ļoti būtiska.
 • Nekādu pakavu – tie ierobežo naga mehānisma darbību, samazina asins cirkulāciju un vielmaiņu nagā, kā arī rada vairākas citas negatīvas sekas uz zirga veselību.

Zirgam ar veseliem, pareizi funkcionējošiem nagiem, atrodoties dabīgos turēšanas apstākļos, naga dilšana ir līdzsvarā ar naga augšanu un cilvēka iejaukšanās (griešana, naga aizsardzības metodes) parasti nav nepieciešama. Situācijā, kad nevaram nodrošināt savam zirgam ideālus dzīves apstākļus, mūsu pienākums būtu rūpēties par zirga nagiem, tos kopt un griezt saskaņā ar to uzbūves īpatnībām, dabīgajām funkcijām un prasībām.

Paldies Agritai Žunnai par materiālu un Evijai Sidrabai par bildēm!

Izmantotā literatūra:

Hiltrud Strasser „The Hoofcare Specialist’s Handbook: Hoof Orthopedics and Holistic Lameness Rehabilitation”

http://www.hufklinik.de

http://www.all-natural-horse-care.com/natural-hoof-trimming.html

http://www.localriding.com/horse-hoof.html

Atpakaļ

83 komentāri

 • indra

  indra nu šitas jau atkal izklausās pēc pārgudro naturāļu gudrībām....laikam jau gadsimtiem ilgi cilvēki nav pratuši rūpēties ne pa zirgiem,ne viņu nagiem.....acīmredzot arī lielie sportisti to neprot pēc jūsu ieskatiem....:D

  15. marts, 2014 @ 12.26
  • Agrita

   Agrita » indra Šis raksts sniedz informāciju par zirga naga anatomiju un fizioloģiju. Tā ir bioloģija un dabas kārtība, un šai informācijai nav sakara ar naturāļu gudrībām vai sportu. Par nagu kopšanu cilvēki ir zinājuši arī agrāk - atliek vien sameklēt vecas veterinārijas grāmatas vai pagājušo gadsimtu kalēju ieteikumus, kur tiek runāts tieši par šīm pašām lietām. Diemžēl mūsdienās šī informācija nereti tiek atmesta kā nevajadzīga. Savukārt sportisti šur tur pasaulē pamazāk sāk pievērsties zirgam piemērotai baskāju nagu kopšanai un konstatē, ka tādā veidā var uzlabot gan zirgu veselību, gan sniegumu.

   15. marts, 2014 @ 14.30
 • indra

  indra neviens nekalts zirgs neleks 1.60m,to neviens man neiestastis....

  15. marts, 2014 @ 14.57
  • busulis

   busulis » indra Tāpēc arī neleks, ka "to neviens neiestāstīs" gudrajiem īpašniekiem. (neko nezinu par naga uzbūvi un funkcijām, no raksta neko nesapratu, bet naturāļi stulbeņi, to tak visi zina, visu mūžu visi zirgi kalti, neviens nav nomiris)

   15. marts, 2014 @ 15.14
 • Agrita

  Agrita Ja neleks, tad varbūt ir vērts padomāt, kāpēc neleks. Varbūt šādai slodzei zirga organisms nemaz nav paredzēts. Taču tas, ka no zirgiem tiek prasītas lietas, kas ir ārpus veselības un komforta robežām, jau ir cits jautājums un cita saruna.

  15. marts, 2014 @ 15.34
  • indra

   indra » Agrita neleks tapec vien,ka uz zales laukuma vins bez pakaviem un shipiem izstiepsies visa garuma ar visu jatnieku,gudrite,,.:)

   15. marts, 2014 @ 17.06
  • Agrita

   Agrita » Agrita Fizioloģiski pareiziem nagiem ir savas dabīgās bremzes un saķeres iespējas arī uz slidena pamata. Turklāt, cik man zināms, zirgus vajadzētu sagatavot nest jātnieku, noturēt līdzsvaru, droši iziet līkumus, nevis vienkārši nēsāties ar tiem pa konkūra laukumu. Nevajag jaukt pareizi koptus nagus ar vienkārši nekaltiem. Neveseli nagi bez pakaviem saprotams turpinās radīt visas tās pašas diskomforta, slīdēšanas, krišanas, līdzsvara trūkuma un tml. problēmas. Ja nagiem ir problēmas, tie ir jāatveseļo, nevis jākaļ un jāturpina jāt ar neveselu zirgu.

   15. marts, 2014 @ 17.31
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska kur es Latvijā varētu aplūkot vienkopus visus augstākminētos priekšnoteikumus veselam nagam?

  15. marts, 2014 @ 15.45
  • Agrita

   Agrita » Evita Baradovska Tas droši vien jāatrod Jums pašai. Stallī, kur mitinās mans zirgs, ir nodrošināta lielākā daļa šo priekšnoteikumu - cilvēcisko iespēju un finansiālās rocības ietvaros. Zinu vēl pāris vietas, kur lielākā daļa šo priekšnoteikumu ir. Nav ideāli, bet cilvēki dara, cik dotajā brīdī ir iespējams. Nekas no tā visa nav nepaveicams vai neizdarāms - arī sporta stallī ar sporta zirgiem, ja vien ir vēlme, apņēmība un ideālā gadījumā arī pieejamas finanses.

   15. marts, 2014 @ 20.53
 • indra

  indra Busulis,skaidrs ir viens,ka te drīz vairs nekas nebūs,ko palasīt,jo naturāļi vien tik te raksta..... es uzskatu,ja zirgam ir diskomforts,ir jākaļ obligāti un ja ārā ir ziema,tad ir jāliek sega.....ne jau tas viss ir kāds bagātnieku izdomājums,kam nav,kur naudu likt.....

  15. marts, 2014 @ 17.04
  • Ziņa

   Ziņa » indra Zirga bioloģija un fizioloģija ir tāda, kāda tā ir, neatkarīgi no viņu saimnieku pārliecības un ideoloģiskās piederības. Tas, ka zirga nagu atveseļošanas vietā šobrīd ierastāk ir ar pakavu noslēpt esošo diskomfortu, un līdz ar to radīt veselu gūzmu citu veselības problēmu, ir patiešām skumji. Turklāt patiešām lielākā daļa no visādiem palīglīdzekļiem (gan zirgu pasaulē, gan citās jomās) ir "bagātnieku izdomājums", jo patieso problēmas cēloņu atklāšana un risināšana prasa ilgāku laiku un personīgo ieguldījumu. Vieglāk un "ekonomiski izdevīgāk" ir kaut ko nopirkt un ātri novērst sekas. Diemžēl uz zirga veselības rēķina.

   15. marts, 2014 @ 18.11
 • Agrita

  Agrita Šeit var palasīt par baskāju konkūra zirgu - http://thesoulofahorse.com/blog/how-can-this-national-champion-be-barefoot/ Citāts no teksta: "...I can always count on Wicked’s perfect hooves to turn tighter, gallop faster, and jump cleaner than my shod competitors. (...) This success was made possible through natural trimming, twenty-four hour turn out, limited sugar intake, and ignoring everything my trainers have told me when it comes to proper horse care." Savukārt, šeit par nekaltiem iejādes zirgiem - http://www.eurodressage.com/equestrian/2013/02/09/keeping-horses-barefoot-healthy-horse-ground Citāti: “I believe barefoot trimming is good for all horses. Even horses with bad hooves -- mine being one of them -- can perform well if the foot is given enough time to heal.” “The natural blood pumping mechanism of the foot starts to work properly again, legs tighten up, and the horses are just, in general, more sound. Also their self-carriage improves, as well as straightness, willingness to move forward; the list goes on.”

  15. marts, 2014 @ 17.40
 • Virsaitis

  Virsaitis Smieklīgi, ka atrodas tādi, kas pat visparastāko anatomiju, fizioloģiju un mehāniku noraksta "stulbajiem naturāļiem". Izglītības un sapratnes trūkums nekādi neatceļ šo faktoru ietekmi uz zirga kopējo veselību... Tas, ka cilvēks neredz vai izvēlas neredzēt, ka jāj ar faktiski slimu zirgu - arī cits jautājums un cita saruna. Diemžēl, tā ir visā pasaulē izplatīta sērga, lai arī arvien iet mazumā un arvien arī "lielajā" sportā parādās vairāk un vairāk zirgu - baskāju, kas, jā, lec lielos augstumus.

  15. marts, 2014 @ 17.57
  • _draugiem_445435

   Evita Baradovska » Evita Baradovska piemērus lūdzu, no "lielajā sportā" lecošajiem.

   15. marts, 2014 @ 18.14
  • madara

   madara » Virsaitis tieši to arī gribēju teikt! lasot komentārus zem zirgam.lv rakstiem rodas tāda sajūta, ka viss, kas paprasīs nedaudz vairāk laika un pamainīs "ar pātagu" iesisto PATIESĪBU automātiski ir piešūts "naturāļiem" - tātad neiedziļinoties un neizlienot no saviem rāmjiem uzreiz jāpakrata ar pirkstu un jāpasaka- fuj! problēma jau ir tajā, ka kaut kas IR pareizs vai NAV pareizs, bet gan tajā, ka kopumā esam kašķīga tauta, un vieglāk ir vienreiz iemācīties un nekad nemainīt viedokli, nevis piepūlēt doājamo aparātu, lai paanalizētu, kāpēc ir dažādi viedokļi ,kur sakņojas kura patiesība, ka katram tā ir sava, un daļēji tas pat ir pareizi, ja vien esi ar atvērtu prātu un esi gatavs uz paplātes pasniegto informāciju rūpīgi apdomāt, paņemt vajazīgo, pateikt paldies, un par to, par ko ir šauas, uzdot godīgu jautājumu, nevis bliezt pretī- nē tā nav, jo man tā nemācīja. liela daļa rakstu, ko šeit gan ar ovācijām gan ar nicinājumu sauc par "naturāļu utopiju" ir rūpīgu pētījumu rezultāti, pie kā strādājuši speciālisti. tas vien ir iemesls aizdomāties un atcerēties, ka sava viedokļa maiņa ir nevis vāja mugurkaula pazīme, bet gan rādītājs, ka cilvēks grib augt un attīstīties un ir spējīgs analizēt savu pieredzi kombinācijā ar jaunu informāciju.

   15. marts, 2014 @ 19.51
 • Virsaitis

  Virsaitis Daudz interesantas lasāmvielas par barefoot zirgiem, pirmajā rakstā - par FEI iejādes zirgu - baskāji, kā arī par endurance zirgiem (kuriem jāspēj pārvarēt simtiem jūdžu arī pa akmeņainu un klinšainu pamatu un jāiziet vetkontroles kontrolpunktos) - http://www.google.lv/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=53&ved=0CEMQFjACODI&url=http%3A%2F%2Fwww.gyllenhov.se%2FTHH37Lo7.pdf&ei=lIckU8OUNITw4gTM0IDoBg&usg=AFQjCNGFGk8SeHX_GwJ_J5bEgY6EzyoSqg&sig2=SnQhe4w_TBKuwNZS9m8Q_w&bvm=bv.62922401,d.bGE

  15. marts, 2014 @ 19.17
 • Virsaitis

  Virsaitis Te gan par lecējiem, gan par dažādu vesterna disciplīnu čempioniem, gan iejādniekiem un vēl - http://thesoulofahorse.com/blog/barefoot-champions/

  15. marts, 2014 @ 19.19
 • Virsaitis

  Virsaitis Vēl kāds piemērs - trīscīņa, iejāde, konkūrs, izturības jāšana... - http://barehooves.webs.com/barefootperformance.htm

  15. marts, 2014 @ 19.26
 • Virsaitis

  Virsaitis Vēl piemēri ar baskāju lecējiem - ja arī ne pats lielākais sports, tad vienalga var redzēt, ka zirgi kustas brīvi un labprāt (cik tad nu šajā diskusijā ir to 160cm lecēju, starp citu? :D ) - https://www.thehorseshoof.com/barefootperf_jump.html

  15. marts, 2014 @ 19.32
  • _draugiem_445435

   Evita Baradovska » Evita Baradovska es negribu linkus uz baskāju mājas lapu, es gribu linkus ar oficiālu sacensību rezultātiem. Kur es redzu, ka tāds un tāds sportists ar tādu un tādu zirgu ir startējis vismaz CSI3* sacensībās. Tad mēs varam runāt par "baskājiem" sportā, konkrēti konkūrā. Citādi tāds bla bla bla vien sanāk.

   15. marts, 2014 @ 19.44
  • Virsaitis

   Virsaitis » Virsaitis Oi, Evita, piedod, nebija ne jausmas, ka sacensību rezultātos norāda arī to, vai zirgs ir kalts vai nē. :D Ko gudram padarīs!

   15. marts, 2014 @ 19.50
 • Virsaitis

  Virsaitis Baskāji Dienvidāfrikas sportā - 140cm, 150cm... - http://www.google.lv/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=19&ved=0CGwQFjAIOAo&url=http%3A%2F%2Fwww.foddersolutionskzn.co.za%2FDiSlade2.pdf&ei=w44kU4LOLIPD4wS5toBw&usg=AFQjCNEMqypgGnqHgF6-NYyRfX1GBTDzEA&sig2=EzETdNqw-RC_Td4ZZBvCEQ&bvm=bv.62922401,d.bGE

  15. marts, 2014 @ 19.42
 • Virsaitis

  Virsaitis Sekmīgs baskājis hunter disciplīnā - te gan šķēršļi ir mazāki, taču zirgam vienalga ir jāspēj būt ilgtermiņā funkcionālam lecot un uz dažādiem pamatiem - http://www.chronofhorse.com/article/barefoot-way-life-tall-dark-and-handsome

  15. marts, 2014 @ 19.45
 • Virsaitis

  Virsaitis Pāris piemēru no Jaunzēlandes - http://www.naturalhoof.co.nz/brag.html

  15. marts, 2014 @ 19.49
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska nezinu kur mans komentārs aizdevās... Vairāku gadu garumā esmu strādājusi konkūra sacensībās praktiski visās Eiropas valstīs. Arī tādās, kuras pulcē aptuveni 2000 zirgus vienkopus. Es neesmu rezējusi NEVIENU nekaltu zirgu. NEVIENU! Internets ir baigā štelle un ja man kāds rezultātos iebaksta, ka šitas zirgs ir "baskājis" vajag vien dažas minūtes, lai noskaidrotu tā ir, vai tā nav.

  15. marts, 2014 @ 20.08
  • Agrita

   Agrita » Evita Baradovska Jā, nu Eiropa nav visa pasaule un izskatās, ka šobrīd liela daļa baskāju sportistu ir ne no Eiropas, un acīmredzot neviens no šiem nedaudzajiem sportistiem nav arī ieradies uz Jūsu apmeklētajām sacensībām. Un ko tagad darīt? Teikt, ka tāpēc lielajā sportā baskāji neeksistē? Un kurš ir teicis, ka lielais sports ir kritērijs kam labam un veselībai nekaitīgam? Nu labi, pieņemsim, ka izprast lielā sporta vajadzības var tikai daži cilvēki un liksim to mierā. Bet cik daudz mums Latvijā ir šo lielo sportistu? Vai tiešām visi Latvijas konkūristi ir tie lielie sportisti, kuru zirgi lec 1,60m un tādēļ ir obligāti jākaļ? Ja citur cilvēki spēj savus zirgus un viņu nagus padarīt tik veselus, lai lektu pat 1,50m, jātu iejādes Lielo balvu, piedalītos izturības sacensībās bez pakaviem, tad kādēļ gan vietējie sporta entuziasti un amatieri to nevarētu?

   15. marts, 2014 @ 20.43
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska kā nedaudzajiem? Dažus postus augstāk, to tak bija daudz. Nu kur citur? Kur ir tie 150cm lecēji nekalti? Abi ar Virsaiti man stāstiet, ka ir, bet parādīt nevariet. Ne jau kas mājās pārveļas kādai kārtiņai pāri, bet reālās sacensībās startējoši. Da kaut ar vienu zvaigzni CSI. Nu tak nosauciet man to vienu piemēru. Tāpat to vietu, kur Latvijā es dabā varu apskatīt visus augstāk minētos nosacījumus vesela zirga nagiem? Tas viss ir ar pirkstu mākoņos bakstīts, es redzu sporta rezultātus kaltiem zirgiem, startējošiem līdz tiem atļautajiem 19 gadiem, startējošus augstākajā līmenī. Liekat man pretī piemērus ar baskājiem tādā pat līmenī.

  15. marts, 2014 @ 21.00
  • Virsaitis

   Virsaitis » Evita Baradovska Atver linkus un palasi, Evita. Bija piemēri arī 150cm lecējiem, arī reālās sacensībās startējošiem (...bet kas ir nereālas sacensības? :)) ) Lai nu kā, esmu pārliecināta, ka raksts nebija tapis, lai kādam ar pirkstu acī bakstītu, ka tu, tu dari nepareizi, bet tā gan ir pareizi. Tā ir pilnīgi neitrāla, sausi zinātniska informācija par zirga naga fizioloģiju un iespējām - lai arī cik šī informācija kādam nebūtu nepatīkama.

   15. marts, 2014 @ 21.07
  • Agrita

   Agrita » Evita Baradovska Atbilde par vietām Latvijā ir sniegta zem Jūsu jautājuma šajos komentāros. Virsaiša linkos ir konkrētu cilvēku vārdi, zirgu vārdi, sacensību attēli, sacensību nosaukumi. Vai Jūs maz atvērāt un izlasījāt tās lapas? Nav mūsu pienākums meklēt sacensību rezultātus un Jums ko pierādīt. Ja Jums der tikai noteikta veida informācija un citādai informācijai neesat atvērta, tad diemžēl neredzu iespēju konstrutīvai sarunai, jo jebkuri mūsu izteikumi, atbildes, piemēri un skaidrojumi, Jūsuprāt, ir nederīgi un nepareizi.

   15. marts, 2014 @ 21.19
  • Ziņa

   Ziņa » Evita Baradovska Raksti par FEI konkūra baskājiem esot sastopami žurnāla "The Horse's Hoof" 22, 30 un 33. numurā. (http://www.gyllenhov.se/THH40Lo.pdf) Pieejas gan man šiem rakstiem nav, tāpēc sīkāk komentēt nevarēšu.

   15. marts, 2014 @ 23.10
 • Victory

  Victory Es šobrīd ZČ lecu ar baskāju griezumu, un domāju, ka pie šīs metodes pieturēšos visu sezonu. Tiesa, manos plānos nav lielie maršruti, bet gan 100-120 cm, ne augstāk. Ja visas sacensības notiktu tikai uz smilšu pamata, tad man vispār nebūtu par ko uztraukties, bet visticamāk, ka lietainos laika apstākļos uz zāles laukuma man būs no starta jāatsakās. Vai arī jālec treniņa pēc- lēnām un platiem līkumiem. Ļoti daudzus gadus mans zirgs bija katls cauru gadu, likās, ka nevar nekalt, jo bija nagu problēmas, bet tagad nagi ir veselīgi, vau jāt gan apvidū, gan uz mačiem braukt.

  15. marts, 2014 @ 21.31
  • _draugiem_445435

   Evita Baradovska » Evita Baradovska kapēc tad baskājis nevar lekt uz zāles laukuma? Nupat augstāk ir minēts, ka var un veiksmīgi var.

   15. marts, 2014 @ 21.33
  • Laura

   Laura » Victory Lūk, vēl viens pierādījums tam, kā baskāju griezums uzlabo zirga veselību;) Prieks, ka viedoklis mainās uz dabisko pusi un tam atrodas arvien vairāk piekritēju:)

   15. marts, 2014 @ 23.15
  • pamanīju

   pamanīju » Victory Evita, lasi uzmanīgāk - " Es šobrīd ZČ lecu ar baskāju griezumu, un domāju, ka pie šīs metodes pieturēšos visu sezonu." Cilvēks vienkārši vēl nav lēcis ar uz zāles pamata, nekas, pienāks vasara, pamēģinās, kas zin, sanāks!

   16. marts, 2014 @ 9.48
  • Anna V.

   Anna V. » Victory Es ar iepriekshejo zirgu lecu ar baskaju griezumu (nu labi, vienkarshi ljoti labiem nagiem, kurus neprasijas kalt) ari 110-120 uz zales laukuma. Bet tas bija zirgs ar izcilu lidzsvaru (neatceros, ka butu kadreiz aizslidejis likumaa) un tas bija amatieru limenis. Ar tagadejo zirgu prasas kalt vismaz uz priekshu, ja vispar gribu kaut ko lekt. Uz zales laukuma nekalta vina vienkarshi nelec, pie pirmas nedroshibas zem kajam sak shlukt okseros. Uz smilshu laukuma vel kaut ka tos 100cm tiks pari, bet planas zoles delj (genetiski) tapat baidas kartigi palekties, jo negrib piezemeties. Tapec sezonas laika vina ir kalta un nejutu, ka tas kaut ka nenormali slikti ietekmetu nagus ka tadus un zirga veselibu, faktiski izskatas otradi. Tapat man neliekas, ka visi kaltie zirgi butu ljoti neveseli un ar deformetiem nagiem (viena dalja, protams, ir - tapat ka dalja no nekaltajiem). Kalshana pec vajadzibas neizsledz citus dabiskas dzives aspektus un nenozime, ka zirgs sezh buda visu dienu, iznemot treninu.

   16. marts, 2014 @ 12.58
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska Es neatradu nevienu zirgu un minēto sportistu manis jau pieminētajā FEI datu bāzē, kurā ir apkopoti visi zirgi, jebkad startējoši CSI sacensībās. Ja mēs runājam par konkūru. Neapstrīdu rakstā ietverto informāciju, drīzāk apstrīdu komentāros sarakstītās lietas, par daudzajiem baskājiem, kā "lielā sporta" zirgiem. Raksts labs, bet es redzu situāciju reāli tādu, kāda tā ir. Par dažādiem dabīgajiem segumiem, brīvām ieejām dzeršanas vietās un visu pārējo. Kur mums ir tā vieta ar visiem tiem priekšnoteikumiem? Nekāds baskājis nespēs lekt ilgstošā laika periodā, dažādos laika apstākļos, dažādos laukuma segumos "lielos maršrutus". Sporta zirgs, no tā visa ir tik tālu, viņā jau sen nekā vairs dabīga nav. Viņam ir citāds režīms, barošana un "tehniskā apkope". Tāpat, kā jebkuram cilvēkam, kurš nodarbojas ar sportu profesionālā līmenī.

  15. marts, 2014 @ 21.32
  • Laura

   Laura » Evita Baradovska Un ja runā par iejādi? Vai arī tur kādu īpašu labumu dod pakavi?!:D Pakavi ir nepieciešami tiem zirgiem, kuriem bieži nākas pārvietoties pa betonētu vai vienkārši ļoti cietu pamatu. Kādu labumu dod pakavs, ja jāstartē smiltīs?! Lielai daļai visu gribas arvien mūsdienīgāku, bet jāpadomā, ko par to varētu teikt zirgs? Kā lai viņš jūtas, kad viņam kaut kāds bleķis pie naga piekalts?! /Katram ir savs viedoklis un var atšķirties, es tomēr palieku pie "baskāju sporta"./

   15. marts, 2014 @ 22.36
 • Alba

  Alba Domāju, ka Lielajā Sportā baskājisms nekad nebūs populārs, jo, lai nags būtu vesels un darbaspējīgs, bez fizioloģiski pareizas nagu griešanas jāizpilda vēl citi priekšnosacījumi, galvenais no kuriem - daudz kustību pa dažādiem pamatiem, kas ir nerealizējama utopija sporta staļļos, kur zirgs, segās satīņāts, pavada boksā 22 stundas diennaktī. Un tāds zirgs - griez kā gribi - uz saviem nenorūdītajiem nagiem būs pārāk jūtīgs un darba nespējīgs, tādējādi apstiprinot izplatīto priekšstatu, ka zirgs bez pakaviem pastrādāt nevar. Turklāt to patiešām lielo augstumu lekšana ir tik nefizioloģiska un pārlieka slodze uz nagiem, ka bez anestēzijas pakava veidā to izturēt varēs vien retais zirgs pat ar veseliem nagiem. Tātad, kāda gan būtu motivācija sportistam nopūlēties ar sarežģīto un darbietilpīgo nagu uzturēšanu pie veselības, ja var piesist pakavus, tādējādi atrisinot visas naga jūtīguma problēmas? Arguments, ka tas panākts uz zirga veselības rēķina, tā arī paliek par tukšu skaņu, jo visu mūžu visi zirgi kalti un uzreiz jau no pakaviem neviens nav nomiris. Otrkārt, lielajā Iejādē tik augstu vērtētās īpašās gaitas lielā mērā tiek panāktas ar nagu un pakavu dizainēšanu. (Iedodiet man apgriezt to Totilasu - viņa tizlos nagus atveseļošu, bet īpašās gaitas būs pagalam, paliks zirgs kā jau zirgs). Taču tas viss ir par Lielo Sportu, kas, pēc manas dziļākās pārliecības, pēc definīcijas nav savienojams ar veselību - ne zirgu, ne cilvēku veselību. Bet, kā jau šeit tika teikts - cik nu šajā diskusijā ir to 160 cm lēcēju?! Lielumlielais vairums zirgu pie mums ir hobija zirgi un amatieru sporta zirgi, kuri savu slodzi spētu nest arī nekalti, ja vien to īpašnieki apzinātos vesela nekalta naga nozīmi, gādātu par iespējami dabiskāku dzīvesveidu, nagu atveseļošanu un norūdīšanu, tā vietā lai maskētu diskomforta pazīmes ar pakaviem.

  15. marts, 2014 @ 21.33
  • _draugiem_445435

   Evita Baradovska » Evita Baradovska jā Alba, jā jā un vēlreiz jā. Tur jau tā lieta. Piekrītu cik vien var piekrist. Reālā situācija ir viena, vēlamā pavisam cita. Kur tad ir tās laimes pļavas un ideālie apstākļi tam pašam amatieru klases zirgam? Ir staļļi ar nelieliem smilšu aplokiem, ir ganības ar zāles pamatu, bet nav to apstākļu, lai tas nags būtu vesels un laimīgs. Sports un veselība nav savienojamas, tiem sporta zirgiem, kas startē lielajos maršrutos nauda ārstēšanai, fizioterapijai, osteopātijai un kam tik vēl nē netiek žēlota. Tie zirgi bez tā nevar. Tas ir pavisam cits stāsts, nekā tas, ko te apspriežam.

   15. marts, 2014 @ 21.43
  • Agrita

   Agrita » Alba Protams, ka Albai ir taisnība. Un ļoti žēl, ka ir cilvēki (kā, piemēram, Evita), kuriem tas šķiet normāli - ka zirgi maksā ar savu veselību un komfortu, lai cilvēki sacenstos, kurš var labāk iziet maršrutu, kas ir zirgam pārlieku liela un nepiemērota slodze. Un ka ir cilvēki, kuri sporta zirgu uztver kā kaut ko no dabas atrautu, kuram kā tādam automātam ir speciāla apkope un uzturēšana, bet laikam jau vairs nav tiesību uz veselīgu dzīvi. Un visai šai lielā sporta industrijai akli seko daudzi amatieri un hobija jātnieki, kuri jau nu gan varētu atļauties kopt un turēt savus zirgus savādāk (kā to, piemēram, spēj Victory). Taču laimes pļavas saviem zirgiem ir jāizveido, neviens neiedos ideālos apstākļus. Ir jāgrib tos izveidot. Jābūt gatavam kaut pašam ar savām rokām uzcelt nojumi, izrakt nagu mērcēšanas baseiniņu, ierīkot oļu laukumu utt., utjp. Ja reiz sportistiem ir laiks un nauda dārgiem speciālistiem un kalējiem, tad vai tiešām neatrastos arī līdzekļi zirga dzīves labiekārtošanai un kaut vai nagu mērcējamo zābaciņu iegādei?

   15. marts, 2014 @ 22.03
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska tu tak esi glupa... riktīga staļļa slota!!! Tu lasi ar, vai tikai tralalaaa komentē? Pieslēdz galvu, ja sportists labiekārtos zirga dzīvi, tas vairs nebūs sporta zirgs. Un kur man to nojumi celt? Grīziņkalna parkā? Jā, sporta zirgs diemžēl ir kā automāts, viņa režīms ir drastisks, praktiski izslēdzot variantus būt vienkārši zirgam. Un sporta zirgs no dabas IR atrauts. Ja vispār sajēdz, kas ir sporta zirgs.

  15. marts, 2014 @ 22.22
  • Virsaitis

   Virsaitis » Evita Baradovska Ko lai saka, ļoti žēl, ja mūsu "sporta zvaigznes", nespējot atrast pretargumentus, nolaižas līdz prastai, skolnieka līmeņa nolamāšanai un, pie tam, uzskata par paššaprotamu (!!!), ka "ja sportists labiekārtos zirga dzīvi, tas vairs nebūs sporta zirgs." Tad varbūt labak kādu citu hobiju atrast, nez, velosportu varbūt?

   15. marts, 2014 @ 22.27
  • Agrita

   Agrita » Evita Baradovska Paldies par Jūsu atklāto viedokli, Evita! Jā, es lasu, turklāt ne tikai interneta komentārus. Izvērtēju lasīto, iedziļinos, meklēju papildus informāciju un nevienā brīdī neuzskatu, ka tagad zinu visu un zinu, kā ir pareizi, tāpat kā neuzskatu, ka viss, kas notiek ir pareizs un nemaināms tikai tādēļ, "ka tā ir pieņemts" un "tā dara visi". Un es sajēdzu, kas ir sporta zirgs. Tieši tādēļ man ir visai sāpīgi uz to visu noskatīties. Jo tāpat es sajēdzu, ka sporta zirgs joprojām ir dzīva, jutīga, domājoša radība ar savu personību un tiesībām, nevis automāts, kuru cilvēks var lietot pēc savām iegribām.

   15. marts, 2014 @ 22.41
  • Kukainis

   Kukainis » Evita Baradovska Vienkārši skumji lasīt šādu "Evitas viedokli". Ļoti, ļoti skumji. Tas arī viss, jo nav absolūti nekādas jēgas turpināt diskutēt, to arī iesaku Virsaitim un Agritai.

   15. marts, 2014 @ 22.53
  • I.

   I. » Evita Baradovska http://zirgam.lv/2012/07/27/ka-motivet-iejades-zirgu-utas-grefas-ieteikumi/ redz, tepat zirgam.lv lielisks raksts. Zelta vārdi no Utas Grēfas: ''(..) vissvarīgākais faktors, lai saglabātu zirga vēlmi strādāt dienu no dienas, ir ļaut tam dzīvot maksimāli pietuvināti dabiskajam zirga dzīves veidam''. Kas tas par apgalvojumu, ka sporta zirgam nevajag zirga dzīvi??? Taču padomājiet loģiski, olimpieši - cilvēki arī nav cilvēki? Jā, protams, sporta zirgam ir citas veselības problēmas nekā hobijniekam vai zirgam, kurš tikai pa ganībām vazājas, bet tas joprojām ir Zirgs. Taisnība arī ,ka lielais sports no dabiskuma attālinās, bet vai sporta zirga sniegums uzlabosies, ja to pilnībā atraus no zirga dzīvesveida? Nu taču nē! Atgriežoties pie tēmas, pakavi jau nu nav tas lielākais ļaunums sporta zirgu dzīvē, es vairāk nosodu atsaites un visādas nenormālas trenzes, ko vairāki konkūristi izmanto ,jo ir par slinku ,lai mājās veltītu treniņos laiku darbam ar reaģēšanu uz komandām un pagriezienu izstrādāšanu. Tā kā pilnā nopietnībā izteikts apgalvojums, ka ,, ja sportists labiekārtos zirga dzīvi, tas vairs nebūs sporta zirgs'', ir vienkārši tik briesmīgs, ka te jau jāsāk domāt par dzīvnieku aizsardzības biedrībām!

   15. marts, 2014 @ 22.57
  • Laura

   Laura » Evita Baradovska Priekš tam arī visi runā par to, lai zirgs būtu TUVĀK dabai, nevis TĀLĀK!! Palasi pasaules līmeņa jātnieku atziņas, kaut arī Latvijā dabiskā dzīvesveida piekritēju netrūkst;) Visi cenšas saviem zirdziņiem izdabāt, lai tik viņš mazāk boksā būtu, lai ilgāk aplokā, lai var izskrieties, lai ar pārējiem staļļa iemītniekiem apčubināties un aprunāties varētu:) Šausminos par cilvēkiem, kas grib visu pārlieku sarežģīt, kkādus pakavus liekot un vēl sazin ko darot. IR gadījumi, kad pakavi ir vajadzīgi (pamats zem kājām lielākoties betonēts, ļooti ciets u. tml.), taču tas nenozīmē, ka zirgam, kurš 5-reiz gadā pastaigājas pa Kleistu teritoriju, ir nepieciešami pakavi;)

   15. marts, 2014 @ 22.58
  • Sandra

   Sandra » Evita Baradovska A kas Tu esi ... intiliģenta staļļa slota. Tik vien kā FEI rezultātus lasīt prāta pietiek!

   19. marts, 2014 @ 15.32
  • Karlis

   Karlis » Evita Baradovska Vina vienmer viedoklis par visu un visu visu vienmer zin.un taisniba ir tikai vinai.ja kads iebilst,tad tas ir mulkis un cirvis :D ja nesanak,tad vel sarakstas pati ar sevi.

   19. marts, 2014 @ 16.16
 • Lauma

  Lauma Man patiess prieks, ka Latvijā ir tik augsta līmeņa speciālisti,kas var atveseļot "Totilasa tizlos nagus" un izrādās īpašās gaitas, kuras iedzimst arī viņa bērniem acīmredzot ir vienkārši slimi nagi!Atvainojos, ka mans komentārs nav gluži par tēmu, bet izlasot diskusiju, nevarēju atturēties....

  15. marts, 2014 @ 22.23
 • evija

  evija nu bet piemēram, par to baskaaaju griešanu.. cik reaali vispār ir cilveku lv, kas to prot.. reaali prot, ne ar potenciālu sachakareet zirgu kaajas.. kas ir reaali staasti, ka ups nesanaaca??? es neesmu no Pierīgas, varbuut tas intereseetu, bet kurš brauks 290km no riigas uz kurzemi to izdariit? pashai peec interneta instrukcijaam? nu paldies.. man zirgam juutiiga zole, ziemaa kailsalaa regulaari atspiezh aplokaa uz kankaaljiem. nu regulaari un pamatiigi.. man ieteica kalt.. tas pats vasaraa ja traapa uz kaadu akmeni.. es tieshaam kalt.negribeetu, bet risinaajumu citu neredzu.. lecam amatieru liimenii

  15. marts, 2014 @ 22.25
  • Laura

   Laura » evija Trāpa ar akmeni pa kurieni?:D Akmens iestarpināsies pakavā, tad būs.. Ir cilvēki, kas mājās to dara, viņi cenšas, viņi dara, un galvenais, ka zirgiem viss kārtībā;) Palūdz kādu pieredzējušāku cilvēku šajās lietās, lai pieskata, palīdz, pielabo kļūdas. Darbietilpīgs un ķēpīgs process, taču nākošreiz jau zinās, kas un kā:) Lai veicas! Vai arī otrs variants - tiešām pacensties un sameklēt kādu cilvēku, kurš pārzin "pakavu būšanu" un kalšanu. Nav jau Kurzemē tik traki, sametaties vairāki cilvēki, lai kalējam nebūtu jābrauc uz otru Latvijas galu dēļ viena zirga;) Piemēram, Zanei Apiņai piesakās (kad viņa brauc šos 200 km) nejau tikai viens cilvēks, bet gan vesels bariņš, lai lētāk pašam un citiem izdevīgāk.:)

   15. marts, 2014 @ 22.47
  • Agrita

   Agrita » evija Tā diemžēl ir problēma - atrast labu vietējo baskāju nagu griezēju. Zinu pāris cilvēkus, kuriem uzticētu savu zirgu nagus. Taču griešana viena pati nelīdzēs, jo ir puslīdz jānodrošina arī pārējie apstākļi. Cilvēkam, kurš jau ir piešāvies griezt nagus (piemēram, tiem pašiem kalējiem) būtu salīdzinoši viegli pāriet uz baskāju griezumu, ja vien tam veltītu laiku un papildinātu zināšanas un izpratni par zirga nagiem. Atliek vien cerēt, ka cilvēku interese par šādu pakalpojumu augs un pieprasījums radīs piedāvājumu.

   15. marts, 2014 @ 22.54
  • evija

   evija » evija Laura Tev laikam grūti ar uztveri, jo esi sākusi jau bnk malt kko.. cieta, virsma, akmens un paari visam nags, taada kombinaacija nevar būt? man zirham grūti parvietoties par grants ceļiem utml. nagi nekad nav bijushii kalti, vienmēr laicīgi klasiski apgriezti. elastigi un veseligi. bet pilnigi atspiesti zilumi citreiz. zirgs pavada vasaru ganos, ziemu gaisho laiku ārā , nakts boksaa. domāju, ka viss ir ok. es neesmu tik tupa, lai taga izdomātu PATI savam zirgam griezt nagus pec pamācībām internetā vai telefona nostāstiem un riskētu ar viņa veselību... kam palūgt palidzibu, es atrodos 290km no Pierīgas Kurzemē. te visi griež klasiski vai kaļ. man 2 zirgi, esmu atkarīga no masas, kad un.ko tie izsauc par kalēju. galvenais kko buldurēt. manuprāt, Kurzeme IR traki gan ar vetarstiem, gan ar kalējiem, jo tie ir no katra pa vienam uz visu kurzemi. un dirz vaI Ivo studēs grāmatas, lai manam zirgam nogrieztu barefoot, ja es to vēlētos...

   16. marts, 2014 @ 10.41
 • Ziņa

  Ziņa Jo vairāk šādas informācijas parādīsies un vairāk interesentu uzradīsies, būs arī lielākas iespējas tikt pie atbilstoša speciālista. Neviens tāpēc nevaino kādu, ka šobrīd vēl rīkojas tā kā lielākais vairums - pēc ierasta scenārija, kas nav tas veselīgākais zirgam.

  15. marts, 2014 @ 22.43
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska Virsaitis, varbūt sāksim ar to, ka mums Latvijā varbūt ir 10 sporta zirgi, ne vairāk. Un sporta zirga dzīves labiekārtošana ir stipri atšķirīga no hobija klases zirga dzīves labiekārtošanas. Patīk man tas vai nē, es redzu šo atšķirību. Par to jau runāju pie tēmas par skūšanu. Nupat pavadīju zirgus no Krievijas līdz Spānijai, diez ko tur neskūtie zirgi sadarītu un kā tos maršrutus lektu. Pieņemsim, ka viņi 5ās nedēļās ko tur pavadīs nomainīs spalvu, ko viņi pliki un nesegti darīs Krievijā? Par kādiem dabiskiem apstākļiem varam runāt, ja šo zirgu dzīve ir nemitīgi gari pārbraucieni no vienas sacensību vietas uz otru? Nevis 100km, bet tūkstošiem kilometru. Ko darīt tiem, kuri lidmašīnās nesen kā uz Kataru aizlidoja? Viņiem pat lāgā nav sajēgas kur ir viņu mājas. Viņu uzlabotie sadzīves apstākļi ir pārvadājamās mašīnas ar klimata kontroli, bokss ar atvērtu logu, vai ventilators pie boksa durvīm. Ja paliek auksts biezākas segas. Tā dzīvo sporta zirgi.

  15. marts, 2014 @ 22.53
  • Laura

   Laura » Evita Baradovska "Ļar, ļar, ļar..... un tā dzīvo sporta zirgi." Skūšana ir cits gadījums, manēžas ir cita lieta. Bet pakavi?! (Ar tiem pašiem 10 sporta zirgiem mums pietiek, ar cerību, ka būs vairāk.) Nags ir daudz nozīmīgāks jebkura zirga dzīvē - ar pakaviem var labāk samaitāt zirga nagu nekā ar apvīlēšanu, apgriešanu. Mēs visi vēlamies zirgam labāku dzīvi, taču, ja Jūs pielaistu pie sporta zirga saimniekošanas? Vai Jūs liktu zirgam ar 1 stundu apostīt svaigu gaisu un atnākt bez maz vai ar:"Tā! Pietiek! Šodienas norma izsmelta!"?? Jādomā ir par to, ko ZIRGS VĒLAS, nevis kkāds saimnieks, kurš drīz zirgu iedzīs kapā. ZIRGS VĒLAS dzīvot dabiskā vidē, bez jebkādiem pakaviem un 101 segu tikai tāpēc, ka saimnieciņam auksti un grādi mazliet zem +5.

   15. marts, 2014 @ 23.10
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska un jā, pie visa, es neesmu "sporta zvaigzne", praktiski nejāju, ja nu uz mežu savam un zirga priekam. Es esmu sportista palīgs, ar to pelnu iztiku. Latvijā cik vien varu, vedu savus aprūpējamos maksimāli uz aplokiem, lai viņi vairāk laika pavadītu ārpus staļļa, vasarās atrodu katru brīvo zāles pleķi lai uzliktu aploku. Lielākai skaidrībai, man ir divi darba devēji, viens Latvijā un viens Krievijā. Latvijā caur un caur amatieris, Krievijā sportists ar lielu zirgu skaitu. Tie ir sporta zirgi, ļooooti dārgi sporta zirgi un tiek aprūpēti netaupot nekādus līdzekļus, bet laupot viņiem zirga dzīvi. Var mani nosodīt un teikt, ka tas ir nožēlojami, ka es domāju tā vai šā. Es varu neko nedomāt, tas tāpat nekā neietekmēs sporta zirga dzīves labklājību.

  15. marts, 2014 @ 23.04
  • Ziņa

   Ziņa » Evita Baradovska Pilnīgi pareizi - nedomāšana nekādus uzlabojumus nedos. Savukārt domāšana, kas ņem vērā patiesus dabaszinībās balstītus faktus, var pavērt ceļu pozitīvām izmaiņām.

   15. marts, 2014 @ 23.29
  • madara

   madara » Evita Baradovska izklausījās jau pēc padošanās runas- tāpat jau nekas neko nemainīs, tāpēc kāda jēga man vienai pūlēties, ja citi jau nemainās... nu ko. skumji. jo tieši jau parasti ar to vienu cilvēku izmaiņas var paveikt... raksts jau nav par to vai sporta zirgi ir vai nav zirgi. raksts liek apdomāt to, ka liekot rāmītī- sporta zirgs-viņa veselība- gan garīga gan fiziskā tiek pakļauta nopietniem draudiem. un to neviens šeit neapstrīd- arī ne Jūs, Evita. tad jautājums- kāpēc jāuzvelkas? kāpēc jākašķējas? jo gribas attaisnot sevi? tieši tāds šis Jūsu pēdējais komentārs izskatījās. veiksmi Jums jūsu darbā, -bez sakarsma un pārmetuma - bet cik nu variet, centieties gan to sportu zirgu labklājību, kas ir jūsu pārraudzībā ietekmēt pozitīvi, ja vien cilvēks grib -viss ir iespējams.

   15. marts, 2014 @ 23.58
 • knabis

  knabis 1) baltais zilonis Indra te biki ielika savu smirdīgo kluci (gan ar lielu novēlošanos) un akal panesās vecais bābu tesiņš ar tirgussomām 2) zinu 2 gadījumus, kad zirgam jābūt apkaltam (gan viņa paša labā): a) ja ar jātnieku mugurā jāiet pa tīru ledu (nelīdzēs nekāda veselīgā naga amortizācija); b) ja pēkšņi jākāto ar zirgu kādus 100 km kājiņām pa ceļu (vairumam jūsu pierīgas mīluļu vārguļu pietiktu ar km 20, lai no baskājiem kļūtu par bezkājiem) 3) pārējos gadījumos ir tāpat kā visiem sliktiem dejotājiem (ne jau vecais aņux par traucējošo kuli, ko atcerējāties) - ta orķestris netur takti, ta dāma kāpj uz kājām, nebūt ne pats nespēj nodejot (uzturēt nagus kārtībā). vai arī cilvis paņēmis sportam zirgu, kuram ir ģenētiski draņķīgi nagi, pēc 1.LR standartiem tādu būtu atdevuši desās (kādi nelieši, vai ne), bet tagad tādu papilnam un vēl tirgo pa dārgu naudu.

  16. marts, 2014 @ 3.22
  • Virsaitis

   Virsaitis » knabis Abos minētajos gadījumos var sekmīgi izmantot hoof boots - nagu zābaciņus. Jā, tie nav pavisam lēti un ir rūpīgi jāpiemeklē izmērs, taču ilgtermiņā nav lielāka noņemšanās vai izmaksas kā ar tiem pašiem pakaviem.

   16. marts, 2014 @ 20.42
  • indra

   indra » knabis klucis ir domats tikai tiem,kas nejedz,ko slave.....nupat viens baskaju klients ir palicis uz laiku nelietojams sporta.....slavejiet vien tos griezejus,redzes,kas beigas tur sanaks....nav pie mums tik zirgi ainavai....diemzel....

   16. marts, 2014 @ 22.40
 • madara

  madara pilnmēness nakts ir beigusies, laiks ievirzīt diskusiju pozitīvās sliedēs- Kurzeme vēlas "baskāju" griezēju? derētu sakoordineties kurzemniekiem un tiešām šādu tūri Kurzemes galā sarunāt. man ir trīs zirgi, kas vēlas patīkamu pedikīru, ceļu apmaksāt vienai negribas. un kur atradīsim griezēju? meklēsim- un atradīsim, vai ne tā?

  16. marts, 2014 @ 10.24
 • Karlis

  Karlis Tad visi kas pie mums starte sacensibas ar sazin kadiem tur zirgiem,nebutu jakal? par tiem kas lec 100,110 cm vsp nav ko runat,un tie ari lkm nav sporta zirgi :)) ja jaj un lec pa zales laukumu,pakavi nav nepieciesami un kur nu vel radzes?!?

  16. marts, 2014 @ 15.54
  • knabis

   knabis » Karlis par zābaciņiem: kad pirms gadiem 8 tiešām meklēju tādus, mana LB lopa nagi izrādījās iekrituši tukšumā, kur jājamzirgiem domātie izmēri beigušies un smagsvariem vēl nav sākušies. bet diskusija kopumā ir nebeidzama un nejēdzīga, jo nevar atrast kopsaucēju gadījumā, kad vieni iecēluši zirgu mīļdzīvnieka lomā, bet otriem tas ir sporta inventārs vai ražošanas līdzeklis. tā ka atslābstiet un strīdiem sublimēto enerģiju lietojiet sexuālajām aktivitātēm, tā gūstot vairāk gandarījuma.

   17. marts, 2014 @ 5.31
 • Virsaitis > knabis

  Virsaitis > knabis Nezinu, kā bija pirms astoņiem gadiem, bet tagad dažādu firmu zābaciņi ir pieejami arī pavisam lielajos izmēros.

  17. marts, 2014 @ 8.27
  • knabis

   knabis » Virsaitis > knabis bet tikmēr zirx ir atmetis auzu kuli, sandales tā arī nesagaidījis, un aizgājis labākās ganībās. šamā tika jau maza izbrāķēta LielVardes kolchozā tieši deļ nagiem un toreiz vēl kāc turēja rūpi lai brāķi nevairotos, bet mēs gribējām būt gudrāki, a māti dabu piečakarēt nesanāca - visu mūžu bija problēmas. Bet labi: tagad, kad visi, kam nav slinkums, tur zirgus un vairo tos bez nekādas kvalitātes kontroles (augstprātīgi aizmirstot, ka uzņemoties Dieva lomu, pienākas būt nežēlīgiem), cerot, ka tādu pusbraucamo necilu ķēveli drupaniem nagiem sakrustojot ar šiku sportistu, pasaulē nāx sapņu zirx ar zvaigzni pierē un vēju krēpēs stiklakalnā kāpējs, bet sanāk tik slikta raxtura nenosvērts lielgalvis patievām kājām ar vēl drupanākiem nagiem (ko desās sūtīt akal žēlīgā sirc neļauj), nu drīz katru mauriņu varēsim ar zirgu dekorēt.

   17. marts, 2014 @ 12.39
  • Zizu

   Zizu » Virsaitis > knabis Oi, Knabis atgriezies! Kopš TS foruma laikiem nebija manīts. Man prieks :)

   17. marts, 2014 @ 15.01
 • Lauma

  Lauma Kalt vai nekalt tas tomēr katram pašam jāizvērtē no konkrētās situācijas, jo ir zirgi, kam ir jūtīgi nagi un lai kā censtos uzlabot stāvokli, vislabākais beigās izrādās apkalt un jā ir gadījies arī ar nekaltu uz ledus pamatīgi krist, jo kāja "veselīgi" izslīdēja un labi, ka beigās mums abiem tas beidzās labi, tā ,ka pie mūsu apstākļiem aktivitātes ar nekaltu zirgu bieži vien tiešām nākas ierobežot ..Savukārt,ja gribas tikai papriecāties par to, kā zirgs izskatās piemājas mauriņā vai kārklu krūmā varbūt nomainīt savu sportam domāto šķirni(kuras pārsvarā tad arī mums ir) pret pārīti koniki polski un nekas vispār nebūs vajadzīgs-ne pakavi, ne zābaki, ne nagi jāmērcē.Un vēl, lai mazāk būtu to visu ar drupanajiem nagiem-jāpievērš uzmanība vairāk kā tiek barotas kumeļmātes un kumeļi, tie, kam bērnībā ir pietrūcis vitamīnu un kvalitatīvas barības vispār vēlāk arī ir no tiem, kur problēmas ar nagiem un zobiem...

  17. marts, 2014 @ 13.30
  • Agrita

   Agrita » Lauma "... jo ir zirgi, kam ir jūtīgi nagi un lai kā censtos uzlabot stāvokli, vislabākais beigās izrādās apkalt " - Varētu, lūdzu, pastāstīt, kas tieši tiek darīts, lai uzlabotu nagu stāvokli? Bet par ledu jāsaka, ka ikvienam var gadīties kādreiz krist - gan zvēram, gan cilvēkam. Es jebkurā gadījumā tomēr vairāk uzticēšos zvēram, kurš jūt pamatu zem kājām un mēģina pats sevi savākt, nevis klabina ledum pāri ar pakaviem. (Un radzes šādās situācijās drīzāk tikai nodarīs ļaunumu saitēm un locītavām ar savu pārāk bremzējošo efektu.)

   17. marts, 2014 @ 15.47
  • Ziņa

   Ziņa » Lauma Nekalts zirgs nav tas pats, kas zirgs, kura nagi kopti pēc atbilstošas barefoot sistēmas, vai kuram nodrošināti apstākļi, lai nags pats dabīgi nodiltu. Paslīdēt gan tiešām var gadīties katram.

   18. marts, 2014 @ 0.00
 • renoo

  renoo nez vai kādu mani centi interesē, bet kopējā katlā varu piemest... nagi noteikti ir viens no pēdējiem, uz ko skatās zirgaudzētāji - pie esošās populācijas atrast pilnīgi veselu zirgu, ieskaitot ģenētiskus vājumus šur vai tur ir grūti. ar kādiem nagiem pie katra cilvēka zirgs atnācis, ar tādiem jādzīvo. tomēr, tomēr, ir jau lietas, kas spēj tomēr arī augsta līmeņa sporta zirgus padarīt "dabai tuvākus" - piemēram, pilnvērtīga bērnība, vēlāka apkalšana - nez vai zirgus, kas nākotnē leks 150cm vajag apkalt jau tad, kad tie mācās lekt krustiņus. apkaļot divgadnieku vai trīsgadnieku, tiek zaudētas jebkādas iespējas zirgam izaudzēt normālus nagus, taču pirmoreiz kaļot piemēram 5 gadu vecumā, nags jau varētu būt normāli izaudzis. bet nu jā, cilvēkiem, kam zirgs ir inventārs, droši vien nevajadzētu iesaistīties šādās diskusijās.

  17. marts, 2014 @ 16.20
 • Favis

  Favis Man zirgs pilnīgi noteikti nav inventārs un esmu visīstākais hobijjātnieks, bet ir zirgi, kurus kaļam un kalsim. Nu nav visi zirgi vienā maisā bāžami. Ir zirgi, kas skrien un lec hobijlīmenī, jūtās brīnišķīgi, un tiešām nav iemesla viņam pakavu sist klāt. Bet ja zirgs dzīvo lielāko gada daļu ārā 24/7, ziemā tāpat savas 12-14 stundas un staigā pa visdažādāko pamatu un neko viņš tur nav norūdījis, bet izjūt diskomfortu uz cieta, nelīdzena pamata. Nē, nu savā nodabā viņš kaut ko tur arī mīdītos un turpinātu "rūdīt" nagus. Tomēr nu tik daudz jau es gribu viņu atraut no tās dabas un vēlos viņu jāt. Šinī brīdī zirgs laikam kļūst par manu inventāru. Jo es viņu apkaļu un šis pats zirgs dzīvespriecīgs un laimīgs drasē pa aploku un strādā zem segliem ar pilnīgi citu atdevi. Nu nezinu, neizskatās galīgi pēc nelaimīga nabadziņa, kam nelieši dzelzs gabalu pie kājas piesituši. Barefoots? Latvijā vispār nav neviena profesionāļa šajā jomā. Jeb es maldos un kāds kaut kur ir braucis un padziļināti mācījies šo nagu griezšanas metodi? Un varbūt ne pie tik ekstrēmas būtnes kā Štrāsere? Bet man šķiet ir tikai pašdarbnieki.

  17. marts, 2014 @ 17.05
  • Agrita

   Agrita » Favis Latvijā ir vismaz pāris cilvēki, kuri ir braukuši uz ārzemēm un padziļināti mācījušies griezt nagus, tā kā nav gan šeit tikai pašdarbnieki. Turklāt zinu vairākus cilvēkus, kuri iemācījušies saviem zirgiem nagus griezt paši pēc barefoot pieejas un sanāk viņiem daudz labāk, nekā ir gadījies redzēt daža laba augsti kvalificēta kalēja izpildījumā. Un zirgiem nav ne vainas - tiek jāti normālā hobija līmenī, tā kā baskāji ir piemērpti ne tikai mauriņa dekorēšanai.

   17. marts, 2014 @ 19.04
 • elī

  elī Izlasīju diskusiju, bet nesaprotu kāpēc neviens nespēj nosaukt kaut vienu "meistaru", kas var labi apgriezt nagus pa baskāju metodei??? Esmu hobija jātniece, vienam zirgucim nagi labi, bet uz vasaru tomēr plānoju kalt. Lecot (man zāles laukums) tomēr ļoti jūt starpību. Otram zirdziņam bez pakaviem galīgi nesanāk. Rudenī satraumējās, noņēmu pakavus, bet kad sāku jāt- zirgs galīgi nejutās labi. Uzkalu atkal. Es gribētu kaut pa ziemu nekalt, bet pasakiet kam man prasīt padomu! Diemžēl jāatzīst, ka ļoti jūt starpību ir zirgam pakavi vai nav. Zirgi Vidzemē.

  17. marts, 2014 @ 21.38
  • Agrita

   Agrita » elī Natālija Aleksandrova, piemēram. Jāpiebilst gan, ka plika griešana vien brīnumus nepaveiks un zirga īpašniekam ir jābūt gatavam saprast, kas un kāpēc tiek darīts, jo "barefoot" nav tikai nagu griešanas metode, tā ir dzīvesveida pieeja.

   17. marts, 2014 @ 23.20
 • Es

  Es Daži deklarētāji aizmirsuši, ka Lielā sporta zirgs lielu daļu savas dzīves (sportošanas laikā) pavada mašīnā. Pārējā laikā mitinās teju katru nedēļu savā valstī. Kaut tīri teorētiski izstāstiem man - KĀ šādam zirgam nodrošināt to apstākļus? Jūs te kladzinat, ka viss ir galvās un vajag tik gribēt. Bet kaut vai tikai teorētiski paskaidrojiet kā lai to izdara? Par piemēru varētu paņemt mums, laviešiem, "tuvāko sportistu - Kristapu. Vai kāds no zirgiem ar ko viņš startē maz nojau, kur ir viņa mājas? Vienu nedēļu startē vienā valstī, nākamajā nedēļā jau pavisam citur un arī šobrīd, drošvien, ir ceļā uz nākamo vietu. Protams, ja sports robežojās ar - reizi mēnesī aizripot līdz kleistiem, tad bez pakaviem var iztikt, jo var apmierināt jebkuru priekšnosacījumu veseliem nagiem. Nu labi, izņemot kvalitatīvu baskāju apkopēju.. :(

  17. marts, 2014 @ 22.44
  • Agrita

   Agrita » Es Jūs aprakstītajā situācijā diemžēl nav iespējams zirgam nodrošināt visus nepieciešamos apstākļus. Tas nozīmē, ka zirgs savu dzīvi pavada fiziski un psihiski nepiemērotos un nelabvēlīgos apstākļos. Tālāk rodas jautājums - kāpēc cilvēki zirgus šādiem apstākļiem pakļauj, un vai tas tiešām ir nepieciešams - sportot un gūt panākumus uz citu dzīvu radību veselības un labsajūtas rēķina?

   21. marts, 2014 @ 22.45
 • Alise

  Alise Paldies par rakstu! Man personīgi noderīgs,jo zināšu kā pareizāk savam zirgam griest nagus jo kalējs nav pieejams!

  18. marts, 2014 @ 8.30
 • K

  K Paldies par rakstu! Manu aci aizķēra šī frāze "Nekādu pakaišu nojumē vai aplokā – tie uzsūc un saglabā sevī amonjaku, kas ir kaitīgs nagiem." Vai kāds, kuram nojumē tik tiešām nav pakaišu varētu pakomentēt kā tas darbojas? Maniem zirgiem ir brīvi pieejama nojume ar smilšu pamatu, kas pārklāts aptuveni 10-15cm kārtā ar neapēstā siena/skaidu pakaišu miksu. Tā kā zirgi nojumi ir ļoti iecienījuši, tad tīrīt to sanāk diezgan bieži. Ja pakaišu kārtu noņemtu un atstātu tikai smiltis, tad esmu pārliecināta, ka viņiem zem kājām žļurkstētu smiltis, kas sasūkušās ar to pašu amonjaku. Vai tas būtu labāk? Vai labāk nojumē ieklāt betona grīdu? - Bet tādā gadījumā viņiem atkristu iespēja vārtīties nojumes pakaišos un vasarā tur gulēt (viņi šīs iespējas aktīvi izmanto) - jo uz betona jau to darīt nevar... uz smiltīm gan itkā varētu...

  18. marts, 2014 @ 11.01
  • Agrita

   Agrita » K Ir pieredze ar smiltīm nojumē. Zirgi gan nojumē pārāk bieži neuzturas, līdz ar to īpašas problēmas nav - iztīra visu, ko var iztīrīt, un pēc vajadzības uzber svaigu smilšu kārtiņu. Pieļauju, ka varbūt smiltīs tas amonjaks labāk sasūcas vai izvēdinās, nekā pakaišos, kur tas varētu vairāk/ilgāk izgarot. Droši vien ir vērts pamēģināt iztikt ar smiltīm un paskatīties, veidojas tā žļurga vai nē. Varbūt zirgi nojumi tā iecienījuši, jo tā ir vienīgā vieta aplokā, kur ērti gulēt un vārtīties. Tad var kaut kur citur aplokā ierīkot atsevišķu guļvietu no salmiem, siena paliekām (īpaši aktuāli tas ir ziemā, lai zirgiem ir iespēja negulēt sniegā). Šāda atklāta guļvieta arī vēdināsies labāk nekā nojumē ierīkota. Betona pamats nojumē man personīgi nešķiet laba doma - tas ir ciets un auksts, un ilgstoši atrasties uz šāda pamata zirgiem varētu nebūt patīkami, it īpaši ziemā.

   18. marts, 2014 @ 20.02
 • indra

  indra nojumē varat pašas dzīvot....ķērc te tā kā vārnas,nedod dievs to visu lasīt....murgs kaut kāds....Evit,neņem galvā viņas....:)

  21. marts, 2014 @ 22.17
 • Deja > Zirgam.lv

  Deja > Zirgam.lv Varbūt atklāti agresīvos, rupjos komentārus tomēr varētu kaut kā rediģēt? Vienalga kurai "pusei" autors pieder. Citādi te kā kaut kādā delfu forumā paliek.

  21. marts, 2014 @ 22.41

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase