Vai augļu koki ganībās ir zirgam bīstami?

Vai zirgs ir drošībā, ja ganībās aug augļu koki, it īpaši ābeles? Tuvojoties rudenim, šis pavisam drīz var kļūt par pietiekami aktuālu problēmu.

Augļu koki nav tas drošākais zirgam, it īpaši ražas laikā, ja iedomājas, cik ābolu saražo viena ābele. Ir grūti nepieļaut, ka zirgs nedosies nogaršot ābolus. Visdrīzākais tas pārēdīsies. No pārlieku lielā uzņemtā ogļhidrātu daudzumu zirgs var sasirgt ar laminītu. Nedrīkst piemirst arī to, ka pārlieku lielais fruktozes daudzums organismā var izraisīt insulīna trūkumu. Tādēļ viennozīmīgi jāsaka, ka nav droši turēt zirgu ganībās, kur tas var piekļūt augļu kokiem, kuri ražo augļus. Bez iepriekš minētajām problēmām zirgs var pieņemties svarā, regulāri lielā daudzumā ēdot augļus, tas var aizrīties, kā arī tas var sasirgt ar kolikām.

Vislabākais būtu ierīkot ganības cituviet, bet ja nav tādas iespējas, iespējams, augļu kokus var likvidēt. Ja tas nav risinājums, var ierīkot sētu ap katru koku. Sētas lielums ir atkarīgs no koka lieluma, nodrošinot, ka augļi nekrīt ārpus sētas. Sētas augstums ir arī atkarīgs no zirga auguma. Ja ir iespēja, vasaras beigās, kad gatavojas āboli, vislabāk ir ierīkot zirgu ganības citur.

Jāatceras, ka ķirši un plūmes var būt zirgiem toksiski, it īpaši to lapas, kas ražo cianīdu. Jo bīstamākas tās ir tad, kad sāk vīst.

Tādēļ sargāsim savus zirgus!

Raksta atsauce: Horsechannel.com

Bildes atsauce

Atpakaļ

7 komentāri

 • Virsaitis

  Virsaitis Paldies par rakstu! Bet - pāris "bet": "koka lieguma" = koka lieluma "ciānīdu" = cianīdu "lapas sāk vīt" - vīst

  28. jūnijs, 2012 @ 14.17
  • admin

   Zirgam.lv » Virsaitis Paldies, visu izlabojām!

   28. jūnijs, 2012 @ 14.19
 • Virsaitis

  Virsaitis Vēl var pieminēt, ka arī citi koki zirgiem var būt indīgi dažādās pakāpēs. Piemēram, pārlieka jauno ozolu ēšana var radīt aknu problēmas ilgtermiņā, pavisam indīgs ir melnais valriekstkoks un sarkanā kļava (tie laikam Latvijas ganībās diez vai augs), zirgkastaņa (indīgi ir jaunie dzinumi, jaunās lapas un jaunie kociņi : pēc indīgās devas uzņemšanas var parādīties muskuļu vājums un krampji, sāpes vēdera dobumā, gremošanas traucējumi, koma) un baltā akācija.

  28. jūnijs, 2012 @ 14.59
 • Lionetta

  Lionetta Varu tik teikt, ka manās ganībās ir divas ābeles. Katru gadu raža pārpārēm. Ja zirgs nav badā , nekāda ābolu pārēšanās nevar notikt. Pie tam katru rudeni papildus pie auzām pievienoju ābolus. Zirgi ļoti apmierināti.

  28. jūnijs, 2012 @ 21.17
 • gitutuuu

  gitutuuu vai kāds var atbildēt, vai zirgam ir kaitīgas arī ogas, piemēram, upenes, mellenes?

  28. jūnijs, 2012 @ 23.02
 • Virsaitis

  Virsaitis Kazenes, avenes ir zirgam visai veselīgas, bet vairāk par sauju dienā neesot vēlams apēst, jo varot izsaukt caureju. Melleņu cerus mežā var droši ļaut ēst arī bez ogām (un, protams, arī ogas var), tāpat arī avenājus, meža zemeņu cerus un pašas zemenes - tie sniedz zirgam tās pašas vērtīgās vielas, ko cilvēkam, vitamīnus un antioksidantus. Ēdot tīras ogas vienkārši nevajag pārspīlēt ar daudzumu. Par jāņogu un upeņu došanu gan nav dzirdēts nekas - ne slikts, ne labs.

  29. jūnijs, 2012 @ 8.39
 • Favis

  Favis Nav jābūt zirgam badā, lai ābolus pārēstos. Viss atkarīgs no zirga negausības. Mums 2x ir bijis, kad ābolu pārēšanās ir sagādājusi pamatīgas raizes. Vienu reizi pieaudzis zirgs pārēdās borsīšu, veselu dienu kakāja ar strūklu līdz otrai sienai, jutās briesmīgi, bet nu beidzās viss labi. Otro reizi kumeļi pārēdās meža ābolus. Tās divas mežābeles pat neaug īsti aplokā, normālos apstākļos tur kāds ābolīts var ieripot aplokā, bet tai dienā sacēlās ļoti stiprs vējš un tad to ābolīšu aplokā saripināja tā pavairāk. Ķēvēm nebija nekas, laikam jau nemaz tik garšīgi tie mežāboli nebija, bet abiem sīkajiem mielasts likās ļoti labs. Abi kumeļi dabūja kolikas- viens tika vieglāk cauri, ar otru visu nakti nomocījāmies. Šim laikam tie jēpīši likās makten garšīgi.

  29. jūnijs, 2012 @ 9.09

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase