Kas jāņem vērā pārvadājot zirgu?

Katram zirga īpašniekam pienāk brīdis, kad nepieciešams savu zirgu kaut kur transportēt – vai nu uz citu stalli, sacensībām, bet varbūt uz izjādi gar jūru? Var izvēlēties kādu paziņu, kas to māk darīt (ir nepieciešamie dokumenti) vai saņemties pašam nokārtot visus papīrus, kas nepieciešami, lai varētu zirgu vest ar treileri.

Kas nepieciešams, lai Latvijā pārvietotos ar 1-2 vietīgo zirgu pārvadājamo piekabi?

1) Kategorija B vai BE

2) Auto ar āķi un piekabe

3) Derīga TA (tehniskā apskate) un OCTA gan auto, gan piekabei

4) Zirga pase

5) 95 CSDD kods (skatīt info zemāk)

6) Dokmenti no PVD (skatīt info zemāk) 

Vispirms nepieciešams iegūt tiesības vadīt B kategorijas mehānisko transporta līdzekli. Ar B kategorijas tiesībām drīkst braukt ar auto, kura pilna masa nepārsniedz 3500 kg un sēdvietu skaits (neskaitot vadītāja vietu) nepārsniedz 8 vietas. Ar „B” tiesībām drīkst vilkt tādu piekabi, kuras pilna masa nepārsniedz 750 kg vai piekabes + auto pilna masa nepārsniedz 3500 kg. Jāņem arī vērā, ka piekabes pilna masa nedrīkst pārsniegt vilcēja pašmasu.

Piemēram, ja jūsu auto pilna masa ir 2000 kg un piekabes + zirga pilna masa ir 1500 kg, tad jūs drīkstat vilkt ar B kategorijas tiesībām piekabi, jo kopējā pilnā masa nepārsniedz 3500 kg. 

Pārsvarā vairums zirgu mīļu uzreiz izvēlas nokārtot BE kategorijas tiesības, jo tad nebūs jāaizraujas ar pilnas masas aprēķiniem. Lai šādas tiesības iegūtu, personai jabūt vismaz 21 gadus vecai un ar „B” kategorijas 1 gada stāžu. Ar BE kategorijas tiesībām drīkst vilkt zirgu piekabi (ar 1 vai 2 zirgiem), kuras masa nepārsniedz vilcēja izgatavotāja noteikto.

Kad nokārtotas nepieciešamās kategorijas tiesības, tad atliek tikai sagādāt auto ar āķi un piekabi, kā arī pārliecināties, lai auto un piekabei būtu derīga TA un OCTA.

Kas nepieciešams, lai Latvijā pārvietotos ar vairāku zirgu pārvadājamo furgonu?

1) Kategorija C vai CE

2) Smagā kravas mašīna, kas piemērota zirgu pārvadāšanai

3) Derīga TA (tehniskā apskate) un OCTA

4) Zirga pase

5) 95 CSDD kods (skatīt info zemāk)

6) Dokmenti no PVD (skatīt info zemāk)

Ja tomēr liekas, ka nāksies sēdēt pie stūres zirgu pārvadājamajam furgonam, tad būs nepieciešamas C kategorijas tiesības. C kategorija ļauj vadīt transporta līdzekli, kura pilna masa pārsniedz 3500 kg, kā arī šādam auto drīkst pievienot piekabi, kuras pilna masa nepārsniedz 750 kg (zirgu gan tur neiestūķēsiet). C tiesību iegūšanai nepieciešams „B” kategorijas 2 gadu stāžs un vismaz 21 gadu vecums.

Augstākā pilotāža noteikti būs vadīt lielo zirgu furgonu ar tam piekabinātu 2 zirgu treileri. Tad būs nepieciešamas CE kategorijas tiesības – tās ļaus piekabināt treileri, kura pilna masa pārsniedz 750 kg. CE kategorijas iegūšanas prasības ir šādas – vismaz 21 gads un „C” kategorijas 1 gada stāžs.

Papildus informācija:

1. 95 KODS

Prakse rāda, ka Latvijā 95 kods netiek pārbaudīts – kaut gan likums saka pretējo. 95 kods ir nepieciešams ikvienam, kas veic dzīvnieku komerpārvadājumu. Darbība, kad Tu ved sev nepiederošus dzīvniekus, tiek klasificēta kā komercpārvadājums. Ja tiek vesti sev piederoši dzīvnieki – nav problēmu, ja kādam citam – komercpārvadājums.

Latvijā gan 95 kodam nepievērš uzmanību, bet to noteikti vajag tad, ja zirgi tiek transportēti ārpus Latvijas, jo tur dokumentus pārbaudīs daudz stingrāk.

2. Dokumenti no PVD

Pašreizējā likumdošana pieļauj atkāpi, ka Latvijas teritorijā pārvadājot zirgu dzimtas dzīvniekus uz sacensībām, konkursiem vai selekcijas nolūkos, nav nepieciešami kādi īpaši dokumenti no PVD, pat ja pārvadājums ir saistīts ar saimniecisko darbību.

Jāatceras tikai, ka zirga pārvietošanas (no viena staļļa uz otru vai selekcijas nolūkos) gadījumā, nepieciešams aizpildīt tā pārvietošanas deklarāciju. Šeit var atrast noderīgu VIDEO par dzīvnieku pārvietošanas deklarācijas aizpildīšanu:

http://www.ldc.gov.lv/lv/elektroniska_datu_ievade/ka_pazinot_dzivnieku_parvietosanu/

2.1. Saimnieciskā darbība (pārvadāšana, kas tieši vai netieši ietver vai ir vērsta uz materiāla labuma gūšanu, t.sk. – sniedzot dzīvnieku pārvadāšanas pakalpojumu).

Pārvadājot zirgu dzimtas dzīvniekus saistībā ar saimniecisku darbību, nepieciešami šādi dokumenti:

A. Ja pārvadājuma attālums ir lielāks par 65 km, bet ilgums nepārsniedz 8 stundas:

– dzīvnieku pārvadātāja atļauja (apliecība) Tips 1

– transportlīdzekļa vadītāja vai pavadoņa kvalifikācijas sertifikāts

B. Ja pārvadājuma ilgums pārsniedz 8 stundas:

– dzīvnieku pārvadātāja atļauja Tips 2 (atļauja Tips 2 ir derīga visiem pārvadājumiem)

– transportlīdzekļa vadītāja vai pavadoņa kvalifikācijas sertifikāts;

– transportlīdzekļa atbilstības sertifikāts (atļauja transportlīdzeklim dzīvnieku pārvadāšanai).

Dzīvnieku pārvadātāju atļaujas un transportlīdzekļu atbilstības sertifikātus izsniedz Pārtikas un veterinārais dienests vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts atbildīgā institūcija. Šie dokumenti ir derīgi ne ilgāk kā 5 gadus.

Transportlīdzekļu vadītāju vai pavadoņu kvalifikācijas sertifikātus izsniedz šim nolūkam nozīmēta Eiropas Savienības dalībvalsts institūcija; Latvijā – Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs.

Pārvadājot ārpus Latvijas tādus zirgu dzimtas dzīvniekus, kuri nav (ciltsgrāmatā) reģistrēti zirgu dzimtas dzīvnieki, ja pārvadājuma ilgums pārsniedz 8 stundas, pārvadātājs sagatavo pārvadājuma žurnālu un iesniedz to apstiprināšanai Pārtikas un veterinārajā dienestā.

2.2. Transporta līdzekļu marķējums

Transportlīdzekļiem, kuros Latvijas teritorijā saistībā ar saimniecisku darbību pārvadā zirgu dzimtas dzīvniekus (izņemot, ja īpašnieks pārvadā savus dzīvniekus attālumā līdz 50 km), ir jābūt skaidri un redzami marķētiem, norādot dzīvu dzīvnieku klātbūtni. MK noteikumu Nr.1079 9.punkts precizē, ka transportlīdzeklī, kurā saistībā ar saimniecisku darbību pārvadā dzīvniekus (mugurkaulniekus), izvieto zīmi “Dzīvi dzīvnieki” (skatīt zemāk). Autotransportā šī zīme ir jānovieto uz priekšējā stikla labajā augšējā stūrī un uz aizmugures durvīm vai stikla, bet pārējos transporta līdzekļos – uz tā nodalījuma durvīm, kurā atrodas dzīvnieki.

Materiāls tapis sadarbībā ar CSDD un PVD

Paldies Evitai Baradovskai par padomiem materiāla tapšanā

Atpakaļ

7 komentāri

 • Mārīte

  Mārīte Ja runājam par transporta līdzekļu marķējumu,tad neredzu tam jēgu,ja vien kautkas nav mainijies pēdējo gadu laikā,jo iepriekšējie marķējumi bija tik maziņi,ka izņemot pašu pārvadātāju,pārējiem nebija iespējams saskatīt,kas uz tā marķējuma attēlots vai uzrakstīts.Un ja to nav iespējams saskatīt,tad kāpēc tādu vispār jālieto?

  22. jūnijs, 2012 @ 0.10
 • elī

  elī Manuprāt marķējumam ir jābūt uz piekabes. Zviedrijā visas piekabes no aizmugures marķētas ar zīmi "Zirgu transports".

  25. jūnijs, 2012 @ 11.13
 • Inga

  Inga Pārāk jau nu izplūdusi šī robeža saimnieciskā/ne saimnieciskā darbība un komercpārvadājums/ne komercpārvadājums. Reāli (laimīgā kārtā) pie mums tiek atkontrolēti vienīgi transportlīdzekļu dokumenti un E kategorijas esamība.

  24. septembris, 2012 @ 8.29
 • Zana

  Zana Zirgam manupārt nepietiek tikai ar B kategoriju http://autoskola-eksperts.com/b-kategorija-cenas/ Cik zinu ar B kategoriju var vilkt jebkuru savienojumu ar piekabi, kura pilna masa nepārsniedz 750 kg.

  11. februāris, 2016 @ 11.46
  • EVA

   EVA » Zana Piekabes masa nedrikst parsniegt vilceja masu.Vel tur skatas uz asu skaitu,bet lai vilktu zirgus,ir jabut kategorijai.

   11. februāris, 2016 @ 11.58
 • _draugiem_879934

  Marta Dilba(Vanaga)54 Vai kads varetu atbildet,kas vajadzigs poniju transportesanai uz Latviju no citas valsts?Paldies.

  25. februāris, 2018 @ 15.20
 • _draugiem_713835

  Rasma Bumbiere Jums vajag sameklēt sertificētu pārvadātāju vai arī varat paši dabūt sertifikātu PVD, ja Jums ir piemērots transporta līdzeklis. Zirgu(poniju) īpašniekam ir jānoformē veterinārais sertifikāts, lai zirgus izvestu.Ir jābūt zirgu pasei.

  26. februāris, 2018 @ 13.11

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase