Zirgu turēšana 24/7 ganībās visu gadu III

Praktiski ieteikumi zirga turēšanai ārā visa gada garumā

Ierastās staļļa dzīves pārkārtošana zirgu turēšanai ārā visu cauru gadu prasa zināmu laika, darbaspēka un līdzekļu ieguldījumu, taču jebkuros apstākļos ar labu devu entuziasma un apņēmības ir iespējams veikt kaut daļu no nepieciešamajām izmaiņām, kas uzlabotu zirgu dzīves kvalitāti.

Izmaiņas ierastajā dzīves kārtībā visbiežāk ir apgrūtinošas tieši cilvēkiem, jo reizēm jāatsakās no dažām pierastajām ērtībām zirga labsajūtas un veselības dēļ.

Pie staļļa dzīves pieraduši zirgi sākotnēji mēdz prasīties iekšā stallī. Zirgs ir ieradumu dzīvnieks un pierod pie noteiktas kārtības un apstākļiem, turklāt stallis zirgiem bieži asociējas ar barību. Reizēm stallī ilgstoši turēti zirgi gluži vienkārši ir pārāk nobijušies no apkārtējās vides un nejūtas droši ārpus boksa. Tādos gadījumos zirgu pie dzīves ārā radina pamazām un jauno dzīves ritmu ievieš lēnām.

Pārejot uz pastāvīgu dzīvi ārā, jāņem vērā katra zirga individuālās īpatnības un tā brīža veselības stāvoklis. Veselam zirgam nevajadzētu būt īpašām grūtībām pāriet uz dzīvošanu ārā visu cauri diennakti jebkurā gadalaikā, tomēr gan zirgam, gan it īpaši cilvēkam varētu būt vieglāk, ja zirgs pārejai uz dzīvošanu ārā tiktu sagatavots pamazām gada siltajā sezonā, lai dzīvniekam būtu pietiekoši laika adaptēties klimatiskajām izmaiņām, uzaudzēt siltāku kažoku, uztrenēt termoregulāciju nodrošinošos muskuļus, uzkrāt izolējošo tauku slāni un izveidot atbilstošus uzvedības modeļus.

Ja zirgam ir veselības problēmas, viņš kādu iemeslu dēļ salst vai izrāda citas diskomforta pazīmes, laiku pa laikam varētu izmantot segu, kuras lietošanas nepieciešamību gan vajadzētu izvērtēt apdomīgi, paturot prātā arī tās negatīvos efektus, vai arī aukstā, ļoti lietainā un vējainā laikā zirgu var ievest stallī. Taču jāatceras arī, ka drebināšanās ir tikai veids kā zirgs sevi silda un, ja vien tas nav saistīts ar kādu tā brīža slimību, iespējams zirgam pietiks ar papildus siena devu, aizvēju un iespēju kustēties, lai sasiltu.

Lai droši turētu zirgus ārā visu diennakti, ganībām jābūt labi norobežotām un nožogojums (sēta, elektriskais gans) regulāri jāpārbauda, lai laicīgi novērstu radušos bojājumus.

Turot zirgus diennakts ganībās jāņem vērā, ka tikpat būs nepieciešams savākt mēslus. Vietās, kur zirgi uzturas visbiežāk (pie barotavām, nojumēs, atpūtas vietās), atkarībā no zirgu skaita, mēsli būtu jāsavāc katru vai katru otro dienu.

Ganos jāierīko nojume vai arī esošo staļļa ēku var pielāgot, lai tā ir zirgiem brīvi pieejama jebkurā laikā un dzīvnieki paši varētu izvēlēties, kur uzturēties. Vējainā laikā zirgi parasti meklē aizvēju, kā arī nojumes ir ļoti būtisks patvērums kukaiņu laikā. Retāk tās tiek izmantotas, lai patvertos no nokrišņiem. Nojumei jābūt vismaz trim sienām un tās izvietojums jāizvēlas ņemot vērā valdošo vēju virzienus. Nojumes pamatam jābūt stingram, ar labu noteci. Ja ganībās ir vairāk par dažiem zirgiem, var būt nepieciešamas vairākas nojumes, turklāt tās ieteicams veidot ar vairākām ieejām, lai ir brīvāka zirgu kustība iekšā un ārā no pajumtes. Nojume ir arī piemērota dažādu barības piedevu (sāls, kaļķis, u.c.) izvietošanai, lai pasargātu tās no samirkšanas.

Kukaiņu laikā nojumes ieejas var aizkarināt ar strēmelēs sagrieztu plēvi vai dušas aizkariem, garām žalūzijām, aukliņām vai kādu citu materiālu, lai samazinātu kukaiņu iekļūšanu. Brīva pieeja pajumtei jebkurā laikā vasaras sezonā ļoti atvieglo zirgiem kukaiņu uzbrukumu pārciešanu. Nereti zirgi vasarā tiek izlaisti ganos pa dienu, kad kukaiņu ir visvairāk, bet dzīvniekiem nav kur patverties, savukārt uz nakti zirgus ieved iekšā. Dzīvojot brīvi visu diennakti, zirgi paši izvēlas, kad meklēt patvērumu no kukaiņiem un kad nodoties savām zirgu dzīves aktivitātēm. Viena pozitīva īpašība kukaiņiem gan ir – tie veicina zirgu izkustēšanos.

Pie nojumes sienas vai gar ieeju var piestiprināt speciālus kasīšanās paklājiņus vai atbilstoši pielāgotas birstes, gumijas paklājiņus vai kādu tamlīdzīgu materiālu, ko zirgi varētu izmantot, lai izkasītu kažokus. Tas atturēs dzīvniekus no kasīšanās pret žoga stabiem, krūmiem un kokiem, kas reizēm rada netīkamus ādas nobrāzumus un skrāpējumus.

Ieteicams izveidot vienu boksa vietu, ko izmantot gadījumos, kad kādu zirgu būtu nepieciešams uz laiku nodalīt no bara slimības vai traumu gadījumos, vai lai veiktu kādas medicīniskas apkopšanas vai izmeklēšanas procedūras. Tāpat šādu boksu var izmantot zirga nagu sakopšanai vai arī šim mērķim iekārtot speciālu vietu.

Zirgiem var ierīkot speciālu atpūtas vietu (piemēram, ar sienu noklātu laukumiņu), lai ir iespēja izvēlēties mīkstāku un siltāku guļvietu, ja veselības problēmu vai kādu citu iemeslu dēļ zirgs nevēlas gulēt uz zemes vai sniegā.

Piemērots pamats aplokā ir ļoti būtisks, lai nodrošinātu naga mehānisma (naga plešanās un saraušanās) darbību. Bieži ganības mūsu zemē ir pārāk mīkstas un rada nagu problēmas. Ja ganībās nav pietiekoši cieta zeme, būtu nepieciešams atsevišķās vietās izvietot betona plāksnes, grants vai oļu laukumiņus. Šādus cieta pamata laukumiņus visoptimālāk izvietot vietās, kuras zirgiem sanāk bieži šķērsot – pie barotavām, dzirdnēm, vārtiem un tml. Tādejādi daļu laika zirgi pavadīs uz stingra pamata. Arī nojumēs vēlams stingrs pamats – tas būs labvēlīgs zirgu nagiem, kā arī pasargās no amonjaka uzkrāšanās.

Jāņem vērā, ka zirga nagi pielāgojas pamatam, pa kādu tie pārvietojas. Jo dažādāks būs ganību pamats, jo izturīgāki būs zirga nagi. Ja ir paredzēts ar zirgu bieži pārvietoties pa cietu, grantainu pamatu, tad arī ganībās vietām jāsagādā šāds pamats, lai dzīvnieka nagi spētu tam adaptēties.

Ar to vien, ka zirgam būs pieejamas lielas ganības ar dažādu pamatu nebūs pietiekoši. Zirgam ir jārada motivācija pārvietoties. Pārdomāti iekārtojot ganības, nepieciešamo kustību daudzumu var nodrošināt pat salīdzinoši nelielā teritorijā. Daļu no kustībām nodrošina ganīšanās un citu zirgu sabiedrība. Papildus kustības var nodrošināt, izvietojot barotavas, siena tīklus, siena ruļļus atstatu vienu no otra. Ja zirgiem sienu dod no ruļļiem, tos vēlams ievietot tīklos vai vismaz izritināt uz zemes, lai zirgiem nav iespēja iebāzt purnus rullī izēstajos caurumos un ieelpot siena putekļus. Dzeršanas vietu, sāli un citas barības piedevas var izvietot izkaisīti pa ganiem, lai zirgam nāktos pārvietoties no vienas vietas uz otru.

Lieliski, ja ganību teritorija ir reljefaina, ar krūmu joslām vai nelieliem pudurīšiem un citiem dabiskiem šķēršļiem, kas veicina zirgus pārvietoties līkločiem nevis taisni no viena objekta pie cita. Gadījumos, kad aploks ir ļoti viendabīgs, līdzens un neliels, kustību daudzumu var palielināt izveidojot mākslīgus šķēršļus un koridorus.

Ja ziemā papildus sienam ganos tiek izlikti dažādu koku zari, tos var novietot nostāk no siena barotavām. Spēkbarības, dārzeņu, piedevu pasniegšanai var iekārtot noteiktu vietu, lai zirgi paši nāk pēc barības, tā vietā, lai barību viņiem pienestu klāt.

Bieži problēmas sagādā zirgu dzirdināšana, it sevišķi ziemas laikā. Lieliski, ja ganos ir pieejama dabīga ūdenstilpne ar tīru ūdeni vai ir ierīkota automātiskā dzirdne. Iespēja remdēt slāpes jebkurā brīdī nodrošina labāku gremošanas sistēmas darbību un zirgs nekad arī nebūs tik izslāpis, lai uzreiz izdzertu lielu ūdens daudzumu, kas nereti sagādā raizes, ja zirgs tiek nodarbināts intensīvākā slodzē.

Jāatceras, ka pastāvīga pieeja tīram ūdenim zirgiem ir nepieciešama arī ziemas laikā, jo ar sniegu dzīvnieki nespēj uzņemt pietiekamu ūdens daudzumu. Nelielu zirgu skaitu var dzirdīt no spaiņiem vai uzpildāmām silēm, piedāvājot ūdeni vairākas reizes dienā, taču ērtāks risinājums būtu apsildāmās dzirdnes ierīkošana. Sākotnēji dzirdnes ierīkošana prasa darba un līdzekļu ieguldījumu, taču pēc tam var gana droši neuztraukties par zirgu dzirdināšanu pat ziemas laikā. Ja dzirdne ir ierīkota pārdomāti un kvalitatīvi, tai nevajadzētu radīt problēmas pat lielā aukstumā. Apsildāmās dzirdnes var iegādāties lauksaimniecības preču veikalos.

Piemēram:

http://vienotais-apgades-centrs-sia.infolapa.zl.lv/

http://www.laktro.lv

http://www.pakavs.lv

http://www.agrocesis.lv

LLU tehniskās fakultātes mājas lapā mācību materiālu krātuvē var atrast aprakstu par apsildāmajām dzirdnēm – failā ar nosaukumu Lopkopības mehanizācija:

http://www.tf.llu.lv/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=15&Itemid=30

Nelielas problēmas var sagādāt zirgu piebarošana, ja aprūpējamo zirgu skaits ir paliels. Nenoliedzami ērtāk ir sabarot boksos esošus zirgus, kad tie ir nošķirti viens no otra. Ja nav pieejams variants ar pastāvīgi atvērtiem boksiem, kad barošanas laikā zirgi paši ieiet katrs savā boksā, tad viens risinājums varētu būt speciālas barotavas ierīkošana. Ja zirgu skaits ir salīdzinoši neliels, katram zirgam var izveidot savu barotavas norobežojumu, kurā dzīvnieks var netraucēti izēst savu barības trauku. Ja zirgu ir ļoti daudz, barošanu var veikt pa grupām. Ar laiku zirgi iemācās ievērot gan savu barotavas nodalījumu, gan arī barošanas kārtību.

Šādu barotavu konstrukcija var būt salīdzinoši vienkārša, un, pārdomāti izvietojot zirgus, var nodrošināt, ka tie netraucēs un neuzbruks viens otram ēšanas laikā.

 

Barotavas nodalījumus vairākiem zirgiem salīdzinoši ātri un vienkārši var izveidot no kārtiņām vai, piemēram, grāvmalās izzāģēto krūmu stumbriem.

Iedvesmu, idejas un papildus informāciju aploku ierīkošanai var smelties dažādos interneta resursos. Piemēram:

http://www.starstruckranch.com/apps/photos/album?albumid=8040158

http://paddockparadise.wetpaint.com/page/Paddock+Paradise+Videos

http://paddockparadise.wetpaint.com/page/Blue+Heron+Farm

Pārejot uz zirgu turēšanu diennakts ganībās, jārēķinās, ka sākumā ne viss var izdoties tik viegli kā gribētos, turklāt biežākais traucēklis ir tieši pašu zirgu saimnieku pārliekā vēlme zirgu pasargāt no jebkāda diskomforta un šķietamām grūtībām, kas pēc cilvēka domām viņam jāpiedzīvo esot ārpus staļļa siltajām, drošajām sienām. Tādos brīžos vajag atcerēties, ka daba zirgu un cilvēku ir radījusi un pielāgojusi dažādiem dzīves apstākļiem un tas, kas der mums, parasti tomēr neder mūsu zirgiem. Katru reizi, kad rodas šaubas vai neziņa par kādu situāciju vai zirga turēšanas aspektu, der paturēt prātā zirga bioloģiskās īpatnības un vajadzības, un izvēlēties pēc iespējas dabiskāku pieeju.

Autore: Agrita Žunna

Foto: Evija Sidraba

Izmantotā literatūra:

Sabine Kells „The Secret of Happy Horses”

Hiltrud Strasser & Sabine Kells „The Hoofcare Specialist’s: Hoof Orthopedics and Holistic Lameness Rehabilitation”

Sandra Rose-Meierhöfer, Sabine Klaer, Christian Ammon, Reiner Brunsch, and Gundula Hoffmann. 2010. Activity Behavior of Horses Housed in Different Open Barn Systems. Journal of Equine Veterinary Science, Vol. 30, No. 11.

http://www.all-natural-horse-care.com/natural-boarding.html

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase