Zirgu turēšana 24/7 ganībās visu gadu II

Turpinājums no raksta I daļas:

http://zirgam.lv/2012/04/12/zirgu-turesana-247-ganibas-visu-gadu-i/

Kustību brīvība

Zinot, ka zirgs ir zālēdājs, kurš spēj pārvietoties pat līdz 15 km dienā, kļūst skaidrs, ka staļļa dzīves veids, ar atrašanos ierobežotā platībā, šim dzīvniekam nebūt nav piemērots. Dzīve visu cauri diennakti ar brīvām kustību iespējām nodrošina zirgam nepieciešamo pārvietošanās iespēju un noslodzi nagiem, muskuļiem un kustību aparātam, kontaktēšanās iespēju ar ganību biedriem, nodarbinātu prātu un ķermeni, dzīvošanu svaigā gaisā, brīvu pieeju barībai.

Turot zirgu stallī, mēs ne tikai ievērojami samazinām dzīvniekam nepieciešamo kustību daudzumu, bet arī radām apstākļus dažādu veselības problēmu attīstībai. Staļļa gaiss bieži ir ar paaugstinātu putekļu daudzumu un amonjaka koncentrāciju, kas ļoti negatīvi ietekmē zirga elpošanas sistēmu. Nereti gaisa piesārņojums tuvu staļļa grīdai sasniedz tādu līmenī kādā netiktu pieļauta cilvēku strādāšana atbilstoši darba drošības noteikumiem. Mēs to visbiežāk pat nepamanām, jo elpojam gaisu krietni virs šī līmeņa, taču zirgs lielu daļu laika pavada ar nolaistu galvu un tādejādi ieelpo putekļus un urīna izgarojumus. Dzīvojot āra apstākļos, zirgs elpo svaigu un tīru gaisu, tādejādi pasargājot sevi no elpošanas sistēmas problēmām.

Ilgstoša stāvēšana stallī nelabvēlīgi ietekmē nagu stāvokli – tie kļūst trausli, sausi un nereti deformējas. Lai zirga nagi būtu veselīgi, tiem nepieciešamas kustības pa piemērotu pamatu. Stāvot boksā, zirga nagi cieš ne tikai no samazinātas asins cirkulācijas un traucētas vielmaiņas tajos, bet arī no amonjaka ietekmes. Papildus tam, zirgi boksā nereti ilgstoši stāv nemainīgās pozās, kas ilgtermiņā var radīt izmaiņas nagu augšanā un veicināt asimetrisku nagu formas izveidi. Nepietiekams kustību daudzums var veicināt arī klibumu rašanos, staru puvi, samazināt zirga kaulu blīvumu un izturību, radīt locītavu problēmas. Ilgstoša stāvēšana apgrūtina arī zirga sirdi, jo bez nagu mehānisma atbalstošās darbības, sirdij ir papildus slodze, nodrošinot organismā asinscirkulāciju.

Brīvi pārvietojoties, zirga nagi spēj saglabāt labu stāvokli, turklāt kustību uzlabotā asinsrite palīdz zirga sirdij un veicina pilnvērtīgu vielmaiņu un visu pārējo orgānu darbību. Kustības pietiekošā daudzumā pa piemērotu, mēreni cietu un dažādu pamatu uzlabo nagu veselību, veicina vielmaiņas procesus, kas nodrošina veselīgu un izturīgu naga struktūru augšanu, zoles nostiprināšanos, nelielu naga deformāciju izlabošanos.

Turēšana stallī, it sevišķi nelielā boksā, nelabvēlīgi ietekmē arī zirga ķermeņa stāvokli un var radīt konformācijas problēmas. Bieži vien boksa sienas ir ļoti augstas un zirgs, lai vērotu apkārt notiekošo vai lai kaut nedaudz kontaktētos ar blakus esošajiem zirgiem, bieži stāv ar augstu paceltu galvu. Šāda poza ne tikai nosprindzina kakla un muguras muskuļus, bet arī negatīvi ietekmē kāju stāvokli, stiegras un vēzīšu un nagu novietojumu pret zemi, radot nevajadzīgu slodzi uz zirga balsta un kustību aparātu. Jo ilgāk zirgs stāv šādā nedabīgā pozā, jo apgrūtinošāka kļūst atslābšana un muguras atbrīvošana un pacelšana jāšanas laikā.

Staļļa kārtība bieži nenodrošina zirgam atbilstošus barošanās apstākļus, kādus tam paredzējusi daba. Ganoties zirgs ir gandrīz nemitīgā kustībā un barību uzņem nelielās devās. Stallī zirgam šī pārvietošanās iespēja barošanās laikā ir liegta, turklāt barība visbiežāk tiek izsniegta ar pārtraukumiem un porciju veidā, kas nelabvēlīgi ietekmē zirga gremošanas sistēmas fizioloģiju. Visu barošanās laiku zirgs pavada vienā vietā, kā arī barība mēdz būt pārāk vienveidīga un ar laiku zirga organismā var rasties noteiktu vielu deficīts. Veģetācijas periodā, atrodoties ganībās visu cauru diennakti, zirgi paši sev nodrošina dabīgos barošanās apstākļus. Cilvēkam jāseko vien, lai ganības ir pietiekoši bagātīgas un ar daudzveidīgu augu sastāvu. Ziemas periodā dabīgos barošanās apstākļus var imitēt un nepieciešamo kustību daudzumu veicināt, ierīkojot zirgu barotavas vairākās vietās, lai dzīvnieki būtu motivēti pārvietoties no vienas barotavas pie otras.

Dzīve barā

Dzīve barā zirgiem dod drošības sajūtu, kas viņiem kā zālēdājiem ir ļoti svarīga. Drošība ir viena no galvenajām zirgu pamatvajadzībām un, ja tā netiek apmierināta, zirgs nespēj justies komfortabli, atbrīvoties atpūtas un barošanās laikā. Bara dzīve labvēlīgi ietekmē arī zirgu sociālo uzvedību un emocionālo stāvokli. Kumeļi un jaunzirgi mācās bara dzīves un uzvedības noteikumus, dzīvnieki pavada laiku spēlējoties, kārtojot bara hierarhijas attiecības, ieskājot viens otru, uzmanot teritoriju, izvēloties barošanās un atpūtas vietas. Dzīvojot barā, zirgi kļūst nosvērtāki, mierīgāki un pašpārliecinātāki, pierod pie dažādām apkārtējās vides norisēm un izmaiņām, kas reizēm mēdz būt biedējošas staļļos turētiem, pie ārējās vides un citu zirgu sabiedrības nepieradušiem zirgiem. Dzīvnieka enerģijas patēriņš ir vienmērīgāks un nav jāuztraucas par pārlieko aktivitāti un nevaldāmību, kas reizēm vērojama stallī ilgi noturētiem zirgiem.

Staļļa dzīves izolācija un ierobežojumi aktivitātēs rada negatīvu ietekmi uz zirga prātu un emocionālo stāvokli. Nesaņemot nepieciešamo sociālo kontaktu daudzumu, zirgs ne tikai ir stresā, bet arī var attīstīt dažādus uzvedības netikumus (piemēram, aušanu, gaisa rīšanu) vai kļūt nervozs, bailīgs un pat agresīvs un bīstams. Visbiežāk tas novērojams ar ērzeļiem, kurus tur pilnībā izolēti no citiem zirgiem un kuru uzvedība var kļūt bīstama un grūti vadāma. Jāatceras, ka arī ērzelis ir zirgs ar visām zirga dabiskajām vajadzībām, un viņam tāpat ir nepieciešama kustību brīvība un kontakti ar citiem zirgiem.

Ļoti nelabvēlīgi boksu dzīves apstākļi ietekmē kumeļus. Stāvēšana boksā samazina kumeļa ķermeņa attīstībai tik nepieciešamo kustību daudzumu, kā arī izolācija no citiem bara locekļiem un bieži vien nepārredzamās boksu sienas atņem kumeļu mentālajai un sociālajai attīstībai nepieciešamos stimulus un iespaidus.

Zirgi ir sabiedriski dzīvnieki, kuriem nepieciešama regulāra saskarsme ar sev līdzīgajiem.. Šajā ziņā zirgi daudz neatšķiras no cilvēkiem. Arī viņi savā starpā veido attiecības un izvēlas draugus, ar kuriem spēlēties, kopā ganīties vai ieskāt vienam otra kažokus.

Termoregulācija

Zirga āda ir lielisks izolators un labi uztur konstantu iekšējo temperatūru. Salīdzinot cilvēka un zirga ķermeņa masas un ķermeņa virsmas attiecību, cilvēka ķermenim siltuma zudumi var būt pat līdz 20 reizēm lielāki nekā zirgam. Zirgi spēj izdzīvot gan pie + 40..50°, gan – 40..50° grādiem, taču aukstumu šiem dzīvniekiem ir vieglāk pārciest nekā lielu karstumu. Kaut arī dažādas zirgu šķirnes ir izveidojušās dažādos klimatiskajos apstākļos, jebkurā vidē dzīvniekiem ir nācies pielāgoties temperatūras svārstībām – vai tās būtu sezonālās svārstības, mainoties gadalaikiem, vai diennakts svārstības, kas īpaši izteiktas ir tuksnešos. Līdz ar to jebkurš veselīgs dzīvnieks spēj pielāgoties skarbākiem dzīves apstākļiem, ja vien viņa organismam tiek dota iespēja iedarbināt pielāgošanās mehānismus.

Nemainīgu ķermeņa temperatūru zirgam palīdz uzturēt zemādas tauku slānītis, asinsrites sistēmas darbība, svīšana un apmatojuma pacelšana vai nolaišana. Pēdējos trīs mehānismus nodrošina muskuļi, kurus ir nepieciešams trenēt, lai tie veiksmīgi veiktu termoregulācijas funkcijas. Dzīvojot visu diennakti ārā, zirga termoregulācijas sistēma radinās pie temperatūras svārstībām un pati „uztrenē” atbilstošos muskuļus pielāgoties šīm svārstībām.

Veselam zirgam, kuram ir brīva pieeja pajumtei, svaigam ūdenim un barībai, nelabvēlīgi laika apstākļi nesagādā ne mazākās rūpes.

Stallī gaisa temperatūra gada aukstajos mēnešos bieži ir pārāk augsta, turklāt tā ir nemainīga. Ārā gaisa temperatūra paaugstinās un pazeminās pakāpeniski un zirga ķermenis tai viegli pielāgojas diennakts laikā. Staļļa konstantā temperatūra neveicina zirga ādas muskuļu trenēšanu un termoregulācijas sistēma nav spējīga efektīvi darboties. Vedot zirgus iekšā un ārā no staļļa, viņu ķermeņi ir pakļauti krasām temperatūras izmaiņām, kas rada stresu zirga termoregulācijas sistēmai, izmaiņas zirga ķermeņa temperatūrā un vielmaiņā. Tas savukārt pazemina zirga organisma aizsargspējas pret patogēniem organismiem un rada lielāku inficēšanās risku.

Labākais veids, kā zirgam palīdzēt sagatavoties aukstam laikam, ir ļaut tam pamazām pierast pie temperatūras samazināšanās, nodrošināt nepārtrauktu pieeju barībai un ūdenim, dot kustību brīvību un gādāt par iespēju atrast aizvēju. Segu lietošana ne vienmēr ir piemērotākais risinājums. Tās nospiež dzīvnieka apmatojumu, neļaujot tam pacelties un darboties kā dabīgam termoregulācijas mehānismam. Zem segas parasti rodas mazliet mitruma no zirga ķermeņa siltuma, kuru žāvējot zirgam jāpatērē papildus enerģija. Saulainā laikā segas veicina pārkaršanu, savukārt vēsā laikā ar segu pārklāto ķermeņa daļu temperatūra kontrastē ar neapklāto ķermeņa daļu (vēdera, kāju, bieži arī kakla) temperatūru, radot apjukumu zirga termoregulācijai, jo dzīvnieks nespēj vienlaicīgi sildīt vienas ķermeņa daļas un dzesēt citas.

Vesela zirga apmatojums spēj lieliski pasargāt arī no izmirkšanas lietū. Kažoka virskārtā mati sakārtojas, veidojot notekas lietus ūdenim, un dzīvnieka āda paliek sausa. Papildus tam ap matiem esošā taukvielu kārtiņa arī palīdz nodrošināt kažoka ūdensnecaurlaidību. Grūtāk varētu būt ilgstoša, stipra lietus un vēja apstākļos, taču, ja zirgiem ir nepārtraukti pieejama barība un aizvējš, viņi īpaši nesūdzas arī par šādiem laika apstākļiem.

Sniegs, kas reizēm sakrājas uz zirga apmatojuma, sagādā papildus izolācijas slāni, kas pasargā zirga ķermeni no siltuma zuduma.

Turpinājumā gaidiet:

3. daļā praktiski padomi zirga turēšanai ārā visa gada garumā

Autore: Agrita Žunna

Foto: Evija Sidraba

Izmantotā literatūra:

Sabine Kells „The Secret of Happy Horses”

Hiltrud Strasser & Sabine Kells „The Hoofcare Specialist’s: Hoof Orthopedics and Holistic Lameness Rehabilitation”

Sandra Rose-Meierhöfer, Sabine Klaer, Christian Ammon, Reiner Brunsch, and Gundula Hoffmann. 2010. Activity Behavior of Horses Housed in Different Open Barn Systems. Journal of Equine Veterinary Science, Vol. 30, No. 11.

http://www.all-natural-horse-care.com/natural-boarding.html

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase