Kā kumeļu atradināt no “knakstīšanās”?

Jautā Sintija:

Labdien! Kumeļi parasti ar savu bērna prātu grib visu ķert ar zobiem. Gluži, kā manā uzraudzībā atstātais ērzelēns. Visu ko redz, to viņš vēlas paņemt ar zobiem, tā pat arī cilvēka apģērbu. Tad nu es vēršos pēc atbildes, vai ir kāds veiksmīgs risinājums, kā no tā var atradināt bez pliķēšanu pa zobiem, lai kumeļš nesāk no manis raustīties? Ceru sagaidīt atbildi. Paldies!

Atbild Armands Šteins no Armanda Lauku Jātnieku kluba:

Labdien, Sintija!

Protams, ka ir veiksmīgs risinājums, tikai tas nav kāds atsevišķs paņēmiens, vai triks. Drīzāk tas ir audzināsanas darbs, kā rezultātā cilvēks iemāca zirga bērnam, neatkarīgi no vecuma, vēlamo attieksmi pret sevi, tai skaitā arī aizliedzot nevēlamu zobu lietošanu. Un pliķēšana pa zobiem, kas patiesībā jāizpilda nevis kā sitiens (var būt, ka pietiek ar vienkāršu noraidošu zirga purna atvirzīšanu), bet gan kā bloks pret neatļautu zirga purna ielaušanos cilvēka personīgajā telpā, var būt jālieto, un var arī nebūt, jo tā ir zirga izvēle, cik daudz un, ko viņš pret mums atļausies, kas izriet no viņa attieksmes pret mums. Bet šo attieksmi mēs savukārt viņā radām ar savu attieksmi un no tās izrietošajam darbībām.

Ņemot vērā, ka jautājumā ietvertais situācijas apraksts ir visai trūcīgs – nav minēts ne ērzelēna vecums, un nav saprotams, vai viņš mēģina spēlēt dominances spēles, kā jau tas ērzelēniem ir parasts, vai tikai zinātkāri knakstās, vai varbūt kož aizstāvot savu teritoriju, mēģināšu aprakstīt vispārēju audzināšanas darba shēmu, kura vienmēr un visos gadījumos ir nesusi labus rezultātus, gan ar kumeļiem, gan jaunzirgiem, gan arī psihiski sanerrotiem zirgiem.

Tātad, pats pirmais un galvenais priekšnoteikums – Jūsu pozitīvā attieksme, visas pārējās tehnikas un paņēmieni ir pakārtoti attieksmei. Jums jāsaprot un attiecīgi arī sevi jānoskaņo, ka viss, ko Jūs ar zirgu darāt, ir veltīts viņam un ir viņa labā. Ja sāk trūkt pacietības, zirgs sāk kaitināt, vai uzmācas dusmas, pārtrauciet nodarbību, jo jums ir vajadzīgs pozitīvs, zirga akceptēts rezultats, nevis cīņa.

Ja spēsiet saglabāt šādu attieksmi, tad, lai ko jūs darītu – vai glāstītu, vai pliķētu pa zobiem, zirgs to pieņems bez bailēm, tāpat kā kumeļs pieņem savas mātes kodienu kā pamācību, ko darīt nedrīkst, vai norādījumu, ko darīt vajag.

Sāciet ar to, ka glaudot, paijājot, skrubinot varat pieskarties zirgam jebkurā vietā un zirgs to mierīgi pieļauj, vienalga vai tās būtu paslēpenes, ausis, vai apvidus zem astes. Tai pat laikā, ar bloku jānoraida jebkurš zirga mēģinājums ielauzties jūsu personīgajā telpā. Jūsu nostājai jābūt, ka jūs varat pieskarties zirgam kur un kad vien vēlaties, bet viņš jums drīkst pieskarties tikai pēc jūsu aicinājuma vai atļaujas. Savas personīgās telpas robežas jūs vienkārši iedomājaties, un uz robežas pretī zirga kustībai uzliekat bloku ar roku, kāju vai koku. Bloks nav sitiens. Blokam ir jābūt kā nepārvaramam šķērslim pret kuru atduras zirga kustība. Bloka spēks izriet no zirga kustības intensitātes. Bloks var būt jebkas, kas aptur zirga nevēlamu darbību. Ņemiet vērā, ka ja zirgam neizdosies ielauzties jūsu telpā ar purnu, viņš to var mēģināt izdarīt ar sānu, mēģinot jūs pastumt malā, arī šeit būs vietā pielietot bloku. Ievērojiet, zirgs vērtēs jūsu spēju neizkustēties no vietas. Pēc jūsu attieksmes, spēja nosargāt savu personīgo telpu nepiekāpjoties, būs otrais kritērijs pēc kura zirgs vērtēs jūsu hierarhiskās tiesības viņam ko liegt, vai likt darīt.

Un tad, kad jums būs izdevies iemācīties ar smaidu nosargāt savu personīgo telpu, pēkšņi izrādīsies, ka problēma ar košanu knakstīšanos u.t.t. būs izzudusi. Piedevām jūsu zirgs būs kļuvis ievērojami uzmanīgāks pret jūsu dotajiem uzdevumiem un prasībām.

Atbild Raivo Saļms no jātnieku kluba “Erceni”:

Košana, knakstīšanās un apkārtējās pasaules pārbaudīšana ar zobiem ir dabīga uzvedība, kas ir instinktīva vīriešu kārtas kumeļiem. Zirgam dzīvē ir tikai divi mērķi – izdzīvot un vairoties. Ērzelis savvaļļā ir atbildīgs par savas pozīcijas un savu ķēvju aizstāvēšanu no citiem ērzeļiem, iesaistoties cīņās, kuru laikā notiek arī pamatīga košanās. Kā arī vairošanās laikā, ērzelis ar zobiem kož ķēves skaustā. Līdz ar to mutes un zobu izmantošana ir tieši izteikta gan jauniem, gan pieaugušiem ērzeļiem.

Ir specifiski veidi kā samazināt un novērst zirga vēlmi kost, bet konkrētu padomu varētu dot tikai uzzinot pilnīgu informāciju par zirgu, konkrētajiem apstākļiem un par saimnieka vai aprūpētāja pieredzi darbā ar zirgiem, it sevišķi ērzeļiem. Uz šo jautājumu varu dot tikai divus vispārīgus padomus:

1) Mans uzskats ir, ka drošības dēļ ar ērzeļiem ir jādarbojas tikai profesionāļiem. Varbūt visvienkāršākais risinājums ir kastrācija?

2) Košanu un knakstīšanos var pastiprināt arī barošana no rokas. Ja ir vēlme zirgu lutināt ar kārumiem, tad ieberiet tos viņa silē, bet nedodiet no rokas.

Liels paldies Armandam un Raivo par padomiem!

Foto atsauce

 

Atpakaļ

2 komentāri

  • Sintija

    Sintija Nu izkastrēt jau ir pats slinkākais ko var darīt :D Labāk mācīt zirgu, nevis rīkoties kā slinķim.

    21. aprīlis, 2012 @ 20.21
  • inga

    inga Man patīk Armanda atbilde un padoms, jo kastrēšana nav risinājums, man ir bijusi darīšana ar daudziem ērzeļiem, un arī šobrīd mājās ir 3 pieauguši ērzeļi(4, 5 un 10 gadi), 2 no tiem ir no dzimšanas brīža pašu audzēti, lai cik raksturīgi tas būtu ērzelim un pašsaprotami, neviens no viņiem nekož, vismaz ne cilvēkam, un kost var arī ķēve, tam nav nozīme cik vecs un kāda dzimuma zirgs, galvenais ir pareizajā brīdī, pareizā attieksme...zirgam ir jāsaprot kurš ir noteicējs pār situāciju.

    15. marts, 2016 @ 10.59

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase