Hiropraktika zirgiem – sena ārstēšanas metode

Hiropraktika ir ļoti sena netradicionālā ārstēšanas metode, kas palīdz risināt dažādas veselības problēmas zirgiem. Izmeklēšana un pati ārstēšana notiek ar rokām un netiek izmantoti nekādi medikamenti. Varētu teikt, ka hiropraktiķis manuāli “sakārto” zirga locītavas un skriemeļus, procedūras mērķis ir atjaunot mobilitāti visās ķermeņa locītavās, taču pamatā tiek strādāts tieši ar mugurkaulu. Pat mazākā nobīde un blokādes locītavās/ skriemeļos maina informācijas plūsmu nervu sistēmā, tādējādi ietekmējot visa organisma sistēmu funkciju.

Kas ir blokādes?

Blokāde ir kādas locītavas vai muguras skriemeļa ierobežots kustīgums. Burtiski tulkojot “blokāde” būtu savienojumposma absolūta nespēja kustēties, tomēr lielākoties kustība ir iespējama, tikai ne pilnīgi un tam paredzētajā diapazonā. Skriemelis vai nu ir “izlecis” no savas pareizās atrašanās vietas, vai mazliet “izmežģījies” tādējādi radot zirgam sāpes vai diskomfortu. Parasti zirgi cenšas mainīt savu stāju, kustēšanos veidu, lai nenoslogotu sāpīgo blokādes vietu, taču tādā veidā pārslogo citas ķermeņa daļas, no kā rodas citas blokādes un situācija vēl vairāk pasliktinās.

Kas var radīt blokādi?

● Kritiens, paklupšana, paslīdēšana u.c.

● Nepiemēroti segli

● Jātnieka nepareiza uzsēde (jātnieks pastāvīgi sasvēries uz vienu sānu, ir saspringts u.c.)

● Pārlieku liela slodze mugurkaulam (pārmērīgi zirgu nodarbinot sportā)

● Kustību trūkums (zirgs vārtoties un “mētājot pakaļu” spēj atbrīvoties no muskuļu saspringuma)

● Klibums un cita veida slimības, kuru dēļ zirgam jāmaina kustēšanās veids

● Transportēšana

● Pilnā narkoze

● Problēmas dzemdībās (blokāde var rasties gan ķēvei pēc dzemdībām, gan kumeļam problemātisku dzemdību laikā).

Simptomi

Biežākie mugurkaula skriemeļu blokāžu simptomi:

● zirgs izrāda sāpēs (piemēram, pieskaroties )

● redzams muskuļu saspringums

● nevēlēšanās kustēties

● zirgs kļūst problemātiski jājams (galvas raustīšana, atsacīšanās iet uz priekšu u.c.)

● pasliktinās zirga darbspējas

● pēkšņs klibums

● redzamas stājas anomālijas (piemēram, zirga krusti sašķiebusies uz vienu pusi)

● zirgs kļūst īpaši jūtīgs uz pieskārieniem

● galvas mētāšana vai asas astes kustības

● zirgs pēkšņi sācis kost vai glaust ausis seglojot

● uzvedības maiņa (piemēram, zirgs kļuvis bailīgāks)

● gaitas problēmas (saīsinājies solis, zirgs vairs “neiet tīri” ar pakaļkājām)

● iznākot no boksa zirgs ir stīvs

● klibums

Pieredzējis hiropraktiķis spēj precīzi noteikt problēmu un blokādes vietu, bet, lai zinātu, vai speciālistu pieaicināt ir nepieciešams, zirga īpašnieks vai jātnieks var pats pārbaudīt savu zirgu.

Zirgam būtu jāvar brīvi, bez saspringuma kustēties visos virzienos, gan ar jātnieku mugurā, gan bez. Sava zirga “kustīgumu” varat pavisam vienkārši pārbaudīt:

● ar kāda kāruma palīdzību, prasiet, lai zirgs saliec uz sāniem kaklu (tā, lai ar purnu pieskartos sānam). Ja zirgam ir grūti to izdarīt, tas var nozīmēt, ka ir kāda blokāde kakla skriemeļos.

● pārbaudiet muguras kustīgumu- nostājoties zirgam pie sāna, uzlieciet vienu roku uz mugurkaula, ar otru mazliet pavelkot zirga asti uz savu pusi- ar roku būtu jāsajūt vai mugurkauls nedaudz saliecas. Ja uz vienu pusi zirgam mugurkaula kustība ir mazāka, tas var liecināt par blokādi.

● viegli uzspiežot no augšas uz mugurkaulu, tam būtu nedaudz, viegli un vienmērīgi jāsaliecas uz leju, taču tam nevajadzētu likties stīvam, nekustīgam.

● apskatiet vai jūsu zirgam abās ķermeņa pusēs muskuļi ir vienādi attīstīti, iztaustiet, vai nekur muskuļi nav cietāki, savilktāki, vai zirgam nesāp, ja uz muskuļa uzspiež.

Bieži tie ir tieši jaunzirgi, kuriem nepieciešama hiropraktiķa palīdzība, jo tie ir neuzmanīgāki un dauzoties bieži paslīd vai nokrīt, tādējādi dodot iespēju rasties blokādēm. Tā kā jaunzirgi strauji aug, tiem ir īpaši svarīgi, lai nerastos nepareizs ķermeņa noslogojums.

Sporta zirgiem arī hiropraktika ir ļoti noderīga, jo tā kā sportojot slodze zirga mugurai ir pastiprināta, blokāžu risks arī kļūst lielāks. Tradicionālā medicīna var novērst sāpes vai muskuļu saspringumu, taču hiroraktika palīdz atrisināt sākotnējo problēmu.

Gados vecākiem zirgiem stīvums un apgrūtinātas kustības ir bieža parādība, taču hiropratika var palīdzēt arī zirgiem, kas ar dažādām blokādēm dzīvojuši jau gadiem un arī vecam zirgam ļaut kustēties daudz brīvāk, bez sāpēm un paaugstināt tā dzīves kvalitāti.

Kā notiek hiropraktiska procedūra?

Kvalificēts veterinārs-hiropraktiķis izmeklē zirgu un novērtē precīzi kur zirgam ir blokāde. Speciālists izmanto tikai metodes, kas zirgam nevar kaitēt un, lai arī pats blokādes novēršanas mirklis nav patīkams, jau pēc pirmās procedūras zirgs jūtas jau daudz atbrīvotāks un blokādes radītās sāpēs lielākoties ir zudušas. Pirmā procedūra, kurā tiek veikta diagnosticēšana, parasti nav garāka par 45-60min un uzlabojumi redzami ir jau pēc pirmās reizes. Akūtu problēmu gadījumā ir nepieciešamas 1-2 šādas procedūras, hronisku problēmu gadījumā 2-4 hiropraktikas procedūras, taču ļoti retos gadījumos ir nepieciešama ilgstošāks terapijas kurss.

Hiropraktiķis izmanto īsu, ātru impulsu, lai atbrīvotu bloķēto skriemeli. Netiek izmantotas nekādas nedabīgas kustības un zirgam netiek nodarītas sāpes, lai arī impulsa brīdī ir dzirdams krikšķis.

Šī “krikšķa” dēļ, hiropraktiķus bieži sauc par “kaulu lauzējiem”, taču patiesībā tie šo kustību veic locītavas/ skrimšļa dabīgajā kustību diapazonā un tikai atbrīvo radušos blokādi. Procedūras mērķis ir panākt, ka vairāk netiek nospiesti nervi un zirga mugurkauls spēj kustēties, kā tas ir paredzēts.

Par pašiem zirgu hiropraktiķiem

Par zirgu hiropraktiķiem Latvijā pagaidām nekas vēl nav dzirdēts, arī Baltijas valstīs neizdevās atrast kādu speciālistu. Taču, ASV un Eiropā šī ārstēšanas metode ir ļoti populāra. Vācijā vien ir izdevās atrast sarakstu ar vairāk kā 15 speciālistiem.

Hiropraktiku ir iespējams apgūt, pirms tam gan ir jābūt iegūtai veterinārajai izglītībai. Zirgu hiropraktikas kurss ir 5-24 mēnešus garš (atkarībā no izglītības iestādes un iegūstamās kvalifikācijas). ASV ir daudz plašākas iespējas apgūt šo prasmi, bet tepat Eiropā to piedāvā piemēram, Internacionālajā dzīvnieku hiropraktikas akadēmijā (International Academy of veterinary chiropractic).

Runājot par zirgu hiropraktiku Eiropā, noteikti ir jāpiemin viens no talantīgākajiem un zināmākajiem hiropraktiķiem- vācietis Tamme Hankens. Viņa mājās, mazā pilsētā Filsā (Filsum), kas atrodas Vācijas ziemeļrietumos, viņš katru nedēļu pieņem vizītes zirgiem, kuriem vajadzīga palīdzība. Ierodoties uz vizīti, obligāts nosacījums ir līdzi paņemt arī zirga seglus, iemauktus un trenzi, jo, kā hiropraktiķis atzīst, arī tie var būt kā iemesls tam, ka veidojās blokādes. Viena vizīte zirgam pie Tammes maksā 130 eiro.

Tamme Hankens ir pazīstams ne tikai Vācijā, viņš braukā pa dažādām Eiropas valstīm un sniedz savu palīdzību. Varbūt būtu noderīgi viņu uzaicināt arī uz Latviju?

Rakstu sagatavoja Marta Birzleja, izmantojot šādus materiālus:

Vet-chiropraktik-fuer-pferde.de

Pferde-reha-zentrum-nord.de

Ehow.com

Der-xxlostfriese.de

Izmantotie attēli:

Titulbilde

Attēls 1

Attēls 2

Attēls 3

Attēls 4

Attēls 5

 

Atpakaļ

19 komentāri

 • Favis

  Favis Tas būtu debišķīgi, ja beidzot būtu arī Latvijā pieejams tāds speciālists! Vienmēr esmu ar baltu skaudību nodomājusi par to valstu zirdziniekiem, kur šādi speciālisti ir pieejami. Man šķiet jebkuršs zirgdzinieks, nereti vien, kādu problēmu sāktu risināt tieši ar šāda speciālista palīdzību, nevis bieži vien ārstētu bezjēdzīgi mistiskus klibumus, stīvumus utt.

  4. aprīlis, 2012 @ 12.00
 • _draugiem_12980

  Liena Sproģe Padzīvojot Vācijā rehabilitācijas centrā zirgiem gribas aizžmiegt acis domājot par veterinārijas, ārstēšanas un rehabilitācijas līmeni Latvijā... Hiropraktiku gan pagaidām esmu redzēju dzīvajā tikai uz suņa (http://www.pferdechiro.eu), bet ļooti interesanti un vērtīgi.

  4. aprīlis, 2012 @ 12.14
 • Sandra

  Sandra Pilnīgi piekrītu Favim un Lienei, un labprāt parādītu savu zirdziņu.

  4. aprīlis, 2012 @ 16.39
 • Terēze

  Terēze Tieši pēdējā laikā sanācis saskarties ar seglu radītām problēmām, kurām chiropractor lieti noderētu. Varbūt, ja rodas pietiekami liels interesentu pulks, kādu kaimiņvalstu speciālistu varētu uzaicināt? Nevajag jau obligāti to, kas 130 EUR ņem, galvenais, ka ir kvalifikācija un pieredze, gan jau, ka var arī lētākus un gana labus speciālistus atrast.

  4. aprīlis, 2012 @ 17.47
 • up

  up arī es ļoti gribētu savu zirgu parādīt šādam speciālistam.. Piekrītu Terēzei, ka tiešām ir vērts saorganizēties un uzaicināt kādu speciālistu uz Latviju. Kurš varētu uzņemties iniciatīvu?

  4. aprīlis, 2012 @ 17.57
  • _draugiem_12980

   Liena Sproģe » Liena Sproģe Es varu painteresēties vai Nicky brauc arī uz citām valstīm strādāt un vai viņai tam ir reāli laiks, ja tam patiesi LV ir reāls pieprasījums.

   5. aprīlis, 2012 @ 8.50
 • Una

  Una nu labi speciālisti nez ko mazāk nemaksā. un mēs paši ļoti daudz varam darīt lai novērstu pašas vienkāršākās problēmas- lietot atbilstošus seglus, iemauktus,trenzes, kāju sargus, tīru inventāru. jau labu laiku novēroju tendences-wow, tajā žurnālā/internetā redzēju tādu trenzi-smuki izskatījās-man vajag! nepadomajot-ka varbūt nemaz tam zirgam tā neder, bet kas par to-galvenais ka smuki. bieži vien jauni zirgi nav sagatavoti atbilstoši līmenim, nav pietiekoši izauguši bet tiek dragāti uz pilnu klapi-arī no ta rodas vēlāk daudzas problēmas. it ka jau viena daļa to labi zina, bet kas liek to darīt vēl un atkal?

  4. aprīlis, 2012 @ 18.11
 • Nadina

  Nadina es te biezhi saskaros ar shiem manualajiem terapeitiem. feini ja. tikai no pieredezes teikshu, ka tie ari mak aizskalot ipashnieku smadzenes taa, ka beigas vaina ir nevis jaatniekaa, seglos vai vel kautkamaa, bet nepietiekamaa hiropraktora vizishu skaitaa. nopietni :) es jaju vienu zirgu, kurs vienkarshi faktastiski gaja, tad vinu pardevam, un tagad vinu jaju loti reti, jaun samniece jaja drausmigi un zigma sap mugura no vinjas, a shi nevelas ieklausities, tika maksa hiropraktoram .beedigi

  4. aprīlis, 2012 @ 19.08
  • Marika

   Marika » Nadina yepp.. sooo true ;) bet hiropraktikjiem-naudas kaaseejiem Lv nebuutu ko dariit! njetu rinka ;)

   5. aprīlis, 2012 @ 12.02
 • Nadina

  Nadina bet patiesibā, par blokādēm sauc zāļu ievadīšanu nervos. sheit pareizāk ir lietot bloki

  4. aprīlis, 2012 @ 19.19
 • aurian

  aurian Būtu šeit pieejams tāds speciālists, parādītu arī savu ērzeli. Labāk izlietot naudu lietderīgi parādot zirgus speciālistiem, nevis pērkot maksas rakstus :D Cerams, ka tuvākajā nākotnē pie mums vizītē ieradīsies kāds speciālists :) btw Akapunktūristi J gan nosauktu par nelietderīgu naudas izmešanu, manam zirgam vismaz pateica diagnozes galīgi garām.

  6. aprīlis, 2012 @ 1.07
  • up

   up » aurian Jā, diemžēl par akupunktūras efektivitāti dzirdētas diezgan daudz sliktas atsauksmes... Runājot par hiropraktiku, mani pārliecina tas, ka visa tās darbība ir tik loģiska- skriemeļi ir nepareizi sastājušies, tiek nospiesti nervi un hiropraktiķis tos iekustina pareizajā vietā. Es katrā ziņā būtu gatava pamēģināt, lai arī tas būtu dārgi... Līdz šim vienīgais, ko esmu dzirdējusi par zirga muguras problēmu ārstēšanu LV ir bijis saistīts ar pretsāpju zāļu kūri un mainītām treniņu metodēm, lai zirgs nodarbinātu pareizos muskuļus, nevis turpinātu saudzēt sāpīgo vietu..

   6. aprīlis, 2012 @ 12.46
 • aurian

  aurian Es būtu gatavs maksāt par vienu seansu līdz 200eur. No sākuma mums bija topā LT vets, kas brauca ar savu rentgenaparātu, tad Jasmīna un tagad jāseko kādam citam :) Cik esmu dzirdējis, tad akupunktūra if efektīva, ja tiek veikti vismaz 10 seansi, Jasmīna ar 1 seansu 6 mēnešos nespētu darīt brīnumus.

  6. aprīlis, 2012 @ 21.29
 • Zane

  Zane Prieks, ka cilvēkiem Latvijā ir interese par šādu speciālistu. Pati šobrīd dzīvoju un strādāju ārzemēs (joprojām ar zirgiem) un pamazām virzos uz priekšu izglītībā (šobrīd esmu cilvēku masiere), lai kļūtu par zirgu masieri un eventuāli par fizio/osteopātu.Ceru uz atsaucību, kad būšu Latvijā praksē gada beigās!

  7. aprīlis, 2012 @ 1.07
  • Antra

   Antra » Zane Labdien ! Nesen nopirku jaunzirgu, smuka liela auguma ķēve. Bet man liekas, ka viņai ir nelielas problēmas ar muguru, jo cenšas asti turēt vienā vai otrā sānā (biežāk uz kreiso pusi). Darbojoties lēkšos un lecot pāri barjerām aste ir pilnīgi taisna. Dikti gribētu pakonsultēties ar šā profila ārstu. Vai ir iespējams ar kādu sazināties ?

   11. jūnijs, 2013 @ 12.04
 • Zane -> Antrai

  Zane -> Antrai Sveiki, Antra! Dodiet man ziņu uz zane.apina@gmail.com vai 29116849 - aprunāsimies!

  19. jūnijs, 2013 @ 0.38
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska Oi, biju palaidusi garám labu rakstu! Esmu redzéjusi dzívé un pasai nácies piedalíties sádá pasákumá. Labs! Tas ir neticami, bet péc seansa zirgi patiesám kustas daudz atbrívoták. Un patiesám loti daudzi sportisti izmanto sho pakalpojumu. Tikai jásaka gan, ar regularitáti vismaz 1x 3 méneshos.

  19. jūnijs, 2013 @ 7.09
 • Anda

  Anda Arī es gribētu apmeklēt šādu vizīti ,ja vien kāds spētu noorganizēt,parasts cilvēks kā es neesmu spējīga .

  4. jūnijs, 2015 @ 15.45
 • bubis

  bubis Ļoti vajadzīgs šāds speciālists. Vai varbūt ir informācija,kas varētu profesionāli palīdzēt akūtā situācijā pēc iespējas ātrāk?

  25. decembris, 2015 @ 21.39

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase