Noslēpumi veiksmīgai un harmoniskai shēmas izjāšanai

Iejādes tiesnesis Čarlzs de Kunfijs (Charles de Kunffy) paskaidro dažus iejādes noslēpumus un arī to, kā koncentrēties uz savu zirgu nevis uz iejādes elementiem, lai sasniegtu harmonisku un vieglu iespaidu iejādes laukumā.

Noslēpums, kas palīdz sasniegt harmonisku un veiksmīgu iejādes shēmu, aptver 2 pamatprincipus:

Pirmkārt – kad jājiet iejādes shēmu, koncentrējat visu savu uzmanību uz zirga, nevis uz elementiem.

Otrkārt – iesildiet savu zirgu atbilstoši, lai varat parādīt enerģisku zirgu un raisīt vieglu un harmonisku kopskatu.

Shēmu jājiet kopā ar zirgu

Pārāk daudz jātnieki jāj no punkta uz punktu, nevis jāj kopā ar zirgu. Precizitāte tiek augsti novērtēta, it īpaši lielajā balvā, bet nav pareizi ziedot elementa kvalitāti un zirga pakļāvību un mieru, tikai lai būtu precizitāte. Tas pārbauda jātnieka spējas kontrolēt zirgu, lai tas kustētos pareizi – ritmā, pakļāvībā, elastīgumā un kontrolē. Es bieži redzu jātniekus, kas nevar vienu un to pašu elementu izpildīt labi vairākas reizes.

Piemēram, ja jātnieks aptur zirgu pie burta A un viņa zirgs pasper dažus soļus atpakaļ, daudzi jātnieki apturēs zirgu vēlreiz. Taču šāda rīcība tikai pazeminās jātnieka vērtējumu, jo tiesneši vienmēr vērtēs pirmo apstāšanos, nevis otro. Apstādināšanai ir jābūt nekustīgai, nevis pielabotai. Ir jācenšas zirgu sagatavot pēc iespējas labāk pirms nākamā elementa izpildes.

Pareizi iesildiet zirgu

Iesilde ir ļoti svarīgs līdzeklis, lai pēc iespējas labāk sagatavotu zirgu shēmai. Efektīva iesilde ir balstīta uz sistēmu, kas sastāv no 3 fāzēm. Starp šīm fāzēm ir ieteicams zirgu paslavēt ar atpūtu brīvos soļos un kādu kārumu.

Iesildi sāciet ar stiepšanās vingrojumiem, lai zirgs atrastu savu balansu, impulsu un atbrīvotos. Visefektīvāk to var panākt jājot virziena maiņas pēc iespējas biežāk, izmantojos voltus, diagonāles un serpentīnus. Bieža virziena maiņa liek zirgam pārnest savu svaru no vienas puses uz otru, kas palīdz zirgam ātrāk atbrīvoties. Virziena maiņas liek zirgam vairāk strādāt ar pakaļkājām un gurniem, kas uzlabo tā gaitas.

Taisiet pārejas no sakopojuma uz paplašinājuma, pagarinot zirga soli. Tas liks zirgam vairāk pievērst uzmanību gaitām un piesaistīs pakaļkājas.

Atkārtojiet elementus, lai Jūs tos zinātu perfekti. Atcerieties, ka mērķis ir lai jātnieks perfekti izpildītu un zinātu elementus. Zirgam nav vajadzīga vingrojumu atkārtošana, tas ir jātnieka ziņā.

“Nedrillējiet” elementus

Izvairieties no pārāk biežas elementu atkārtošanas un nestrādājiet ar mērķi nogurdināt zirgu, to pārslogojot iesildē. Ja Jūs iesildi sākat ar stīvu zirgu, nav ieteicams uzreiz jāt sakopotās gaitās, tā Jūs liegsiet iespēju zirgam atbrīvoties. Ir viens princips, kas vienmēr paliks nemainīgs – Jūsu zirgs ir Jūsu pulkstenis. Zemāka līmeņa iejādes zirgam var pietikt pat ar 15 minūšu iesildi, tur pretim lielās balvas zirgam būs nepieciešamas 35-45 minūtes, lai iesildītos.

Šī ir tikai vispārēja pamācība un var atšķirties no katra individuālā zirga. Jums kā jātniekam, kam ir laba sapratne ar zirgu, ir pašam jāzina, kad Jūsu zirgs ir atbrīvojies, pakļāvīgs un apmierināts. Dažādi vingrojumi un atbilstoša iesilde Jūsu zirgam ir atslēga veiksmīgai un harmoniskai shēmas izjāšanai.

Avots: www.localriding.com

Informāciju sagatavoja Linda Josta

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase