“Dabas zirgu” padomi zirgu turēšanai ārā

„Dabas zirgu” iemītnieki visu gadu dzīvo diennakts ganībās. Latvijā šis zirgu uzturēšanas veids vēl nav guvis plašu popularitāti un esam viena no nedaudzajām vietām, kur zirgu īpašnieki var uzturēt savus mīluļus līdzīgi, kā citviet tiek īrēta boksa vieta stallī. Tomēr pasaulē diennakts ganības, jeb „24/7 pasture board” kļūst par arvien izplatītāku tendenci, un ne velti – tās pozitīvais sniegums zirgu labsajūtā ir pārliecinošs. Par spīti daudzu interesentu sākotnējām šaubām, varam apliecināt, ka arī Latvijas salīdzinoši bargās ziemas zirgi spēj pārlaist esot veselīgi un ar dzīvi apmierināti.

Tomēr, lai nodrošinātu zirgiem vispiemērotākos apstākļus, ir jāņem vērā daži svarīgi faktori:

• Nepieciešams nodrošināt zirgu skaitam atbilstoša izmēra nojumi/nojumes, kurās tie spētu brīvi patverties no kukaiņiem un karstuma, vēja, lietus vai citām laikapstākļu svārstībām.

• Jābūt diennakts pieejai kvalitatīvam ūdens avotam – automātiskajai dzirdnei, regulāri uzpildītām silēm vai dabiskai ūdenstilpnei ar tīru ūdeni.

• Jāpārliecinās par zāles kvalitāti un piemērotību zirgu uzturam ganībās.

• Ziemas laikā jānodrošina neierobežota pieeja kvalitatīvam sienam, jo no rupjās barības uzņemtā enerģija ir galvenais siltuma ražotājs zirga organismā.

• Ganības jāaprīko ar kvalitatīvu sētu vai elektrisko žogu, kas regulāri jāpārbauda, lai novērstu cilvēku, meža zvēru vai pašu zirgu radītos defektus.

• Jānodrošina atbilstošs ganību lielums – aptuveni 1ha uz vienu zirgu. Ziemas aploks var būt mazāka izmēra, jo zirgi kustēsies mazāk un lielākoties uzturēsies siena barotavas tuvumā. Atstāt zirgus visu gadu vienā un tajā pašā teritorijā nav vēlams, jo tiks izmīdīta un pārganīta ganību augsne, nākamajā zāles sezonā to padarot neauglīgāku.

• Vēlamas ganības ar daudzveidīgu reljefu un pamatu, lai stimulētu zirgu kustību un dabisku nagu nodilšanu, pārvietojoties pa dažādas cietības pamatiem.

• Lai arī vairs nav boksu, ko tīrīt, nepieciešams uzturēt tīru pamatu nojumēs, pie barotavas un citos punktos, kur zirgi uzturas ilgākos laika periodos.

• Vēlams parūpēties par vismaz viena boksa pieejamību, ko izmantot karantīnas vai kustību ierobežošanas slimību/traumu gadījumā.

• Ir ieteicams uzraudzīt zirgu bara mikroklimatu un kopā turēt savstarpēji saderīgus zirgus, kas netiecas uzturēt ilgstošus konfliktus.

• Iepriekš stallī dzīvojušus zirgus vēlams pieradināt pie diennakts dzīves ārā jau pavasarī/vasarā, lai viņu organisms paspētu pielāgoties temperatūras izmaiņām un laicīgi uzaugtu ziemas kažoks. Skūta un siltumā turēta zirga pēkšņa atstāšana aukstā ziemas naktī var būt ievērojami nelabvēlīga viņa veselībai, bet jāpiebilst, ka veseli zirgi ar neierobežotu piekļuvi rupjajai barībai spēj sekmīgi pārlaist pat visaukstākās ziemas.

„Dabas zirgu” barā sekmīgi sadzīvo dažādu vecumu ķēves un kastrāti, kas savu iekšējo hierarhiju organizē līdzīgi kā savvaļas zirgi savos baros. Ir gan vadošā ķēve, gan dominējošais „ērzelis” – šajā gadījumā ērzeļa lomu pilda dominantākais kastrāts. Zirgiem ir pieejamas nojumes, dabiska ūdenstilpne dzeršanai vasarā un apsildāma dzirdne ziemā; ziemā tiem ir neierobežota pieeja labas kvalitātes sienam un visa gada garumā papildus tiek barotas auzas. Vasaras sezonai beidzoties, zirgi tiek pārvietoti uz ziemas aploku un tur uzturās līdz brīdim, kad vasaras ganībās ir pietiekami daudz zāles visu uzturam. Kā vasaras, tā ziemas teritoriju ietver elektriskais gans.

Diennakts ganības ir zirgu uzturēšanas veids, kas ir pirmkārt labvēlīgs zirgam, tāpēc diez vai liksies pievilcīgs zirgu īpašniekiem, kuriem svarīgākā ir vienmēr tīra, sausa un ērti pieejama zirga ātra izmantošana treniņos un pilna kontrole pār zirga ikdienas režīmu. Jārēķinās, ka ārā dzīvojošs zirgs visai bieži var pie sava saimnieka nākt gan slapjš no lietus, gan tikko izvārtījies dubļos, gan ar kādu kodumu pēc sadzīviska kašķa ar kādu no bara locekļiem. Tomēr, ja zirgs un viņa labsajūta ir prioritāte, tad ieguvumi ir neatsverami:

• Vispārēji labāks zirga fiziskais stāvoklis. Nedrīkst aizmirst, ka zirgs ir radīts kustībai – kustība regulē gan zirga locītavu, gan stiegru, sirds, elpceļu, gremošanas un pārējā organisma veselību. Un iespēja bez ierobežojumiem pārvietoties visu diennakti ievērojami uzlabo visus šos zirga veselības aspektus. Diennakts ganības ir īpaši ieteicamas zirgiem ar elpošanas problēmām, zirgiem, kam nepieciešams daudz brīvo kustību, kumeļmātēm, kumeļiem un jaunzirgiem. Tiek nodrošināta arī zirgu psiholoģiskā un fizioloģiskā nepieciešamība praktiski nepārtraukti ēst, kas ļauj pareizi nodilt zobiem, uztur veselu gremošanas sistēmu un īsteno vienu no zirga pamatinstinktiem.

• Vispārēji labāks zirga psiholoģiskais stāvoklis. Iespēja dzīvot brīvu zirga dzīvi īstā zirgu barā palīdz zirgiem būt mierīgākiem, nosvērtākiem un dzīvespriecīgākiem; var atbrīvot no dzīves laikā iegūtiem „staļļa niķiem” (piemēram, gaisa rīšanas, aušanas, u.tml.), atjauno enerģiju apātiskos un depresīvos zirgos, jo vairs netiek ierobežota zirga komunikācija ar sugasbrāļiem un iespēja izpaust dabiskos instinktus.

• Uzlabojas zirga fiziskās spējas un vingrums – dzīve āra laikapstākļos un brīvās kustībās norūda zirgu un padara to izveicīgāku arī darbā ar jātnieku.

Reizēm var gadīties, ka kāda zirga īpašnieku sagaida pārsteigums – dzīvojot diennakts dzīvi ārā, mainās līdz šim it kā pilnīgi iepazītā zirga raksturs, tas var palikt ziņkārīgāks, komunikablāks, vienlaikus arī neatkarīgāks. Viņa ikdiena vairs lielākoties nav atkarīga no cilvēka noteiktā režīma, nekas vairs neierobežo pastaigu un komunikācijas laiku, rodas jaunas attiecības un darīšanas bara ietvaros, kas ar bagātiem iespaidiem piesātina katru dienu. Cilvēks var neraizēties, ka zirgs kādu dienu var palikt „neizkustināts” vai garlaikots, jo tagad par savām fiziskajām un garīgajām aktivitātēm zirgs parūpējas pats, kļūst it kā pieaugušāks un patstāvīgāks savos lēmumos. Tomēr tiem ļaudīm, kas jau ir iepazinuši diennakts ganību priekšrocības zirgu dzīvē, patstāvīgs, neatkarīgs un dabiski dzīvespriecīgs zirgs sagādā pat lielāku prieku, nekā sasniegumi treniņos vai sacensībās, jo tieši šāds režīms skaidrāk par skaidru parāda, vai zirgs izvēlēsies no sirds būt ar savu cilvēku un uztvert viņu kā sava bara pilntiesīgu un augstākstāvošu locekli, neskatoties uz savu iespēju pilnībā pievērsties brīva zirga dzīvei.

Laura Krastiņa

Raksts veidots, balstoties tikai uz “Dabas zirgi” zirgu īpašnieku personīgo pieredzi

Atpakaļ

9 komentāri

 • Māra

  Māra Simtsprocentīgi piekrītu !!! Pašai jau ceturto gadu zirgi stalli nav redzējuši. Zirgs labā garastāvoklī vienmēr tevi sagaida!

  14. marts, 2012 @ 17.41
 • Katrīna

  Katrīna Bet kāda Jums pieredze ar apkārtējiem cilvēkiem? Manējiem jau arī otrā ziema ārā, bet tā kā aploks labi redzams no ceļa, tad cilvēki nu nekādi nevar nomierināties - zirdziņiem austiņas salst, kājiņas salst, zirdziņi pamesti utt utjp. Un tik zvanās visām iespējamām iestādēm pēc kārtas. Goda vārds, pat zinot, ka esmu saviem zirgiem nodrošinājusi labāko variantu kāds vien pastāv, dažreiz paliek grūti klausīties tajos murgos.

  14. marts, 2012 @ 19.09
  • dabaszirgi.lv » Katrīna Esam visnotaļ nomaļā vietā, kur tuvāko māju iedzīvotāji ir pieraduši, ka zirgiem viss kārtībā, bet tādi garāmgājēji vai garāmbraucēji ir reti - maz kurš tāpat vien mežvidū pārvietojas. Ja arī kādam rodas jautājumi par zirgu labklājību, tad ar pacietību un pozitīvu attieksmi var nonākt pie kopsaucēja. :)

   14. marts, 2012 @ 20.22
  • _draugiem_127578

   Maija Briška|* » Maija Briška|* Mums arī līdzīgi nu jau 5 gadu, bet kā tikko kāds apkārtējais gudrinieks, ko sadomā, es vienmēr norādu, ka gan profesionāls vetārsts, gan kalējs var manā pusē apliecināt, ka zirgi ir vislabākajā stāvoklī un apstākļos, kādus vien var vēlēties, jo regulāri pārbauda un apciemo. Ja man vēl nenotic, tad pazīstamiem profesionāļiem gan. Ir bijis arī PVD izsaukts pie mums no kaimiņiem, un aizbrauca tukšām rokām - viss vislabākajā kārtībā vienā no lielākajām sala dienām :D vajag iemest pastkastē kopētu atstāto slēdzienu ''anonīmajam zvanītājam'' - lai daudz vairs mēli nekulsta. Ir miers :)

   15. marts, 2012 @ 14.05
  • Māra

   Māra » Katrīna Mani arī sākumā vainoja bezsirdībā, draudēja ar dažādām iestādēm. Korekti aprunājot šo tematu, pareklamējoties pagastā, ātri vien pārliecinājām neticīgos. Tagad, ar prieku konstatēju, ka ir sekotāji!

   16. marts, 2012 @ 15.18
 • Ingūna

  Ingūna Man arī šausmīgi tracina cilvēki kuri saceļ brēku par to ka ziemas laikā zirgi stāv ārā naktīs. Liekas smieklīgi. Pašiem zirgi ar pa āru vien dzīvojas un nav nekādas vainas. Kad vienreiz cilvēki sapratīs ka zirgam nekas labāks par dzīvošanu ārā nekā siltā stallī nevar būt?

  18. marts, 2012 @ 13.59
 • Juris

  Juris Man zigi 2. gadu stāv ārā. Nav ne reizi ieklepojušies vai kādi izdalījumi no deguna, vai vēl kādi slimību simptomi. Kaut reizem slapjdraņķī skats baigs - zirgs dibenu pagriezis pret vēju, no siena ruļļa nenoiet, un mugura apsalusi ar ledu kā ar zvīņām un pat lāstekas gar sāniem. Šogad gan tā nebija, tas bija pagājušo gad. Un kēve bija grūsna un arī nekadu problēmu :) Un tas arī ir lētāk un vieglāk un zirgs paldies jums saimnieki pateiks! :)

  6. aprīlis, 2012 @ 19.55
 • Lila

  Lila 100% piekritu visam ieprieks minetajam! Man visa veida un kalibru zirgi ir dzivojusi TIKAI ara jau gadus 20 toč! Varu apgalvot drosi, ka pat visbaismigaka dusula zirgs tiek uz pekam, jo dabun pa meziem un plavam staigajoties salasit sev VAJADZIGAS arstnieciskas zalites, turklat, nodarbinati vini man vienmer ir tikusi TIKAI vasaras laika un ari loti reti hobija limeni.... Ari ir bijusi grusna keve, kurai diemzel saimnieki nezinaja ka ir grusna, atsutija desas :D :D kevite dzemdeja februara beigas - pats aukstums bija taja gada - pirmas nedelas dzivojas pa nojumi starp siena cukiem, bet velak jau pats bazas ara un keve aicinaja - tagad ir TADS SPECIGS UN VESELIGS 6 gadi jauns zirgs!!! Iet kaa negudrs!!! ;) Ne mirkli nekas neliecinaja ka ir slikti. Daba pielagojas! Daba zin pati kas un kad tai vajadzigs! Mes cilveki gribam parak daudz iejaukties un parak daudz darit to aks NAV JADARA!!! Cilveks doma ka dzivnieks doma taa pat kā vins - UN SAUMNIEKS SMAGI KLUDAS!!!! Vot i ir problemas... ;) Jo dabigak - jo labak!!! Protams, es nerunaju par tiem skutajiem un siltumnicas klimata audzetajiem zirgiem kam kolikas ir ierasti un klepsu sirups ir regulari jadod.... ;)

  13. septembris, 2012 @ 21.40
 • Krizdole

  Krizdole Labdien, jautājums Dabas zirgiem, varbūt arī kāds cits var padalīties personīgajā pieredzē :) Lai arī ir nojume, tāpat mitrums tajā iekļūst, plus vēl zirgiem patīk tur nokārtot dabiskās vajadzības, rezultātā smilts ar visu pārējo ir vienā putrā. Kādas idejas, lai šādā stipri lietainā un slapjā laikā saglabātu viegli kopjamu nojumes un zirgu tuvāko uzturēšanos vietu?

  11. februāris, 2016 @ 12.28

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase