Vai zirgi ir jāvakcinē?

Portāls www.zooinfo.lv publicējis veterinārārsta Naura Laizāna rakstu par zirgu vakcinēšanu:

Pēc Latvijas Pārtikas un veterinārā dienesta prasībām, zirgi nav obligāti jāvakcinē. Pēc Latvijas jātnieku federācijas noteikumiem, kuri savukārt atbilst starptautiskās jātnieku federācijas (FEI) noteikumiem, visiem zirgiem, kas piedalās Latvijas un starptautiska mēroga sacensībās, jābūt regulāri vakcinētiem pret zirgu gripu.

Šobrīd Latvijā ir pieejamas 2 veidu vakcīnas:

1) vakcīna pret zirgu gripu + tetanusu (stingumkrampji),

Ja zirgs nepiedalās sacensībās, saimnieks pats var pieņemt lēmumu par to – vakcinēt vai nē un ar kāda veida vakcīnu. Ja zirgs un arī viņa saimnieks nav kontaktā ar citiem zirgiem, dzīvniekam nav liels risks saslimt ar gripu vai rinopneimoniju. Savukārt stingumkrampjus, jeb tetānusu ierosina baktērijas, kas atrodas augsnē. Zirga organismā baktērijas var iekļūt caur atvērtu brūci, arī pēc ķirurģiskām manipulācijām (piem., kastrācija). Līdz ar to neviens zirgs nav pasargāts no inficēšanās.

Vakcinēšanas grafiks: 1) Primārais vakcinēšanas kurss: ievada 1 vakcīnu (zirgiem no 6 mēnešu vecuma), tad 2 vakcīnu, pēc 4 nedēļām. 2) Revakcinēšana: pirmā revakcinācija (trešā vakcīna) seko 5 mēnešus pēc primārā vakcinācijas kursa, kura nodrošina imunitāti pret zirgu gripu uz 12 mēnešiem. Katra nākamā revakcinācija seko ik pēc 12 mēnešiem, izņemot zirgus, kuri piedalās starptautiskās sacensībās – tiem atbilstoši FEI noteikumiem revakcinācija jāveic ik pēc 6 mēnešiem.

2) vakcīna pret Herpes vīrusu (rinopneimonija).

Zirgu Herpes vīrusam ir 2 biežāk sastopamās formas EHV-1 un EHV- 4. EHV-1 izraisa abortus ķēvēm, elpošanas sistēmas slimību un neiroloģisku saslimšanu, EHV-4 – elpošanas sistēmas slimību un retāk abortus. Vakcīna samazina elpošanas ceļu slimības klīniskās pazīmes, kuras izraisa EHV-1 un EHV-4, kā arī daļēji pasargā ķēves no abortu riska. Vakcinēt var zirgus no 5 mēnešu vecuma.

Vakcinācijas shēma – līdzīga kā gripas vakcīnai: primārais kurss, kas sastāv no divām vakcinācijām ar 4-6 nedēļu intervālu, kuram seko revakcinācija ik pēc 6 mēnešiem.

Grūsnas ķēves abortu riska novēršanai vakcinē trīs reizes – 5, 7 un 9 grūsnības mēnesī.

Nav noteikts gadalaiks, kurā labāk vakcinēt zirgu. Vēlams, lai nebūtu ekstrēmi laikapstākļi (ļoti liels sals, vētra utt.), kas varētu ietekmēt zirga vispārējo veselības stāvokli. Pats svarīgākais – lai zirgs vakcinēšanas brīdī būtu vesels. N. Laizāns informē, ka zirgu drīkst vakcinēt ar abām potēm, bet nav ieteicams to darīt vienlaicīgi – vislabāk ar mēneša starplaiku.

Autors: Nauris Laizāns, veterinārārsts

www.zooinfo.lv

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase