Viss par purnenēm III daļa: kādas purnenes izvēlas jātnieki un treneri?

Lai gan teorētiski purnenei nevajadzētu būt pārvilktai, mūsdienu starptautiskajos sacensību laukumos redzamais iekrāso pavisam citu ainu, pat Olimpiska līmeņa jātnieki mēdz pārlieku cieši savilkt purnenes saviem zirgiem. To nesoda tiesneši un FEI stjuarti, kuri nevēlas pamanīt un nosodīt neapmierinošu kontaktu, kamēr vien pārējais sniegums ir nevainojams, un uzdrošināties aizrādīt jātniekiem un treneriem trenžu pārbaudes laikā.

Mēs vēlējāmies noskaidrot, kādām purnenēm dod priekšroku vairāki starptautiska līmeņa iejādes treneri un jātnieki. Vaicājām arī vairākiem kādreizējiem FEI līmeņa jātniekiem, kādas purnenes tie izvēlējās savas karjeras sākumā un kādas pašlaik.

Volframs Vittigs (Wolfram Wittig), panākumiem bagāts treneris, jātnieks un Lielās Balvas līmeņa zirgu audzētājs:
”Strādājot zirgus ar parasto trenzi, es dodu priekšroku purnenei ar astotnieka siksnu, jo tā neatrodas pārāk zemu un vieglāk un vienmērīgāk sadala spiedienu uz deguna kaula. Taču galu galā zirgs nosaka purnenes izvēli. Piemēram, Breitling W mēs allaž esam trenējuši, izmantojot vienkāršu angļu tipa purneni.”

Kira Kirklunda (Kyra Kyrklund),neskaitāmu Lielās Balvas līmeņa zirgu un jātnieku trenere un panākumiem bagāta jātniece: “Es parasti izmantoju zemo purneni jaunzirgiem, un, kad tie ir jau pieraduši pie trenzes, es pāreju uz purneni ar astotnieka siksnu. Manuprāt, zemās purnenes mazāk traucē trenzei, jo es tās lieku diezgan brīvi. Ir svarīgi, lai zemā purnene būtu piemērota zirga deguna eksterjeram (siksniņa, kas stiepjas pāri degunam, nedrīkst būt pārāk gara). Vēlāk purnene ar astotnieka siksnu palīdz sagatavot zirgu laužņa iemauktiem. Man reizēm bija zirgi, kuri mēdza atvērt muti, izstumt uz vienu vai otru pusi apakšžokli vai izbāzt mēli vienā pusē. Šādiem zirgiem es vispirms pārbaudīju, vai trenzes tiem ir piemērotas, pamēģināju nomainīt trenzi, taču reizēm es arī izmantoju astotnieka siksniņu uz laužņa iemauktiem. Es to brīvi aplieku, lai apakšžoklim būtu stabilāka sajūta. Es neatbalstu purneņu pārlieku ciešu savilkšanu, tā gan var uz brīdi atrisināt problēmu, taču ilgtermiņā rodas vēl lielāks saspringums un vairāk problēmas mutē”.

Brigittes Vittigas zirgs Balmoral W

Kristilota Boilena (Christilot Boylen), septiņkārša Olimpisko spēļu dalībniece, iejādes jātniece no Kanādas ar vairāk kā 45 gadu ilgu sportisko karjeru: “70’to gadu laikā zemās purnenes tika plaši izmantotas, līdz tās nomainīja un par standartu kļuva purnene ar astotnieka siksnu, tā nāca komplektā visiem jauniegādātajiem iemauktiem. Zemās purnenes ir grūtāk pareizi noregulēt… nereti tās ir pārāk lielas, traucē trenzei. Ja pareizi noregulētas, tās zirgiem, šķiet, patīk labāk kā purnenes ar astotnieka siksnu. It īpaši tās patīk zirgiem, kuri necieš spiedienu mutes augšdaļā. Arī purnenes ar astotnieka siksnu ir pareizi jānoregulē. Es bieži redzu, ka augšējā purnenes daļa atrodas par zemu, kur trenzes riņķi jau sāk traucēt. Tā saucamās zviedru tipa purnenes ir viegli aiztaisīt, taču tas nenozīmē, ka tās būtu jāaizvelk no visa spēka. Es bieži savām purnenēm izduru papildus puscaurumus, jo nereti attālums starp vienu caurumu un otru ir pārāk liels. Laika gaitā arī āda pastiepjas.

Ar dažiem zirgiem es arī esmu izmantojusi t.s. „pusmēness” purnenes, īpaši tiem, kuriem ir tieksme krustot žokļus. Tāpat kā ar visām purnenēm, svarīgākais ir, lai tās būtu piemērotā izmērā zirgam, tām jābūt labi noregulētām un tās nekad nedrīkst būt par ciešu. Pārāk ciešas purnenes neļauj zirgam košļāt un gremot trenzi, un it īpaši zemās purnenes var ierobežot gaisa pieplūdi, ja ir pārāk cieši savilktas un par zemu novietotas. Es esmu izmantojusi arī „meksikāņu” jeb astotnieka tipa purnenes. Tās labi der ļoti jūtīgiem zirgiem, jo to iedarbība liekas tāda izkliedēta. Tomēr uz iejādes zirgiem tās neizskatās pārāk labi.

Rezumējot jāsaka: zirgu galvas un deguna formas ir ļoti dažādas, un mutes forma lielā mērā nosaka to, kura purnene katram zirgam būs ērtāka un efektīvāka. Neatkarīgi no purnenes tipa, pats svarīgākais ir, lai tā derētu pareizi”.

Harijs Boldts (Harry Boldt), divkārtējs Olimpisko spēļu komandu čempions un individuālās sudraba medaļas ieguvējs, kā arī Vācijas iejādes komandas treneris 1980’tajos un 1990’tajos gados:
”Kad es sāku jāt 1940’to gadu beigās, parastajiem iemauktiem tika izmantotas zemās purnenes, taču tām bija savi trūkumi.
Ja purnenes augšdaļa bija par īsu vai par garu, tā krokojās mutes kaktiņos. Tāpat ja purnene tika par ciešu savilkta, tā iespiedās nāsīs un traucēja zirgam elpot. Šī iemesla dēļ jau tolaik konkūristi biežāk izmantoja angļu tipa purnenes. No tām attīstījās purnenes ar astotnieka siksnu, kas mūsdienās ir visizplatītākās. Tās ir pierādījušas savu efektivitāti, un man nav zināmi nekādi to trūkumi. Turklāt tās iespējams dažādi izgreznot, sekojot modes tendencēm”.

Šī zemā purnene ir pārāk cieši savilkta

Ulla Hakansone (Ulla Hakanson), vairākkārtēja Olimpisko spēļu dalībniece Zviedrijas komandas ietvaros, kas piedalās starptautiskajās sacensībās kopš 1967. gada: „Es dodu priekšroku purnenei ar astotnieku, jo, manuprāt, tās zirgiem ir ērtākas nekā zemās purnenes. Tās netraucē elpošanai un notur muti ciet labāk nekā parasta angļu purnene. Tomēr savam jaunākajam Lielās Balvas zirgam Richelle es izmantoju tikai parastu angļu tipa purneni, jo viņai labi uzņem trenzi”.

Diāna Meisone (Diana Mason), kādreizējā Eiropas čempione trīscīņā un iejādē no Lielbritānijas, FEI tiesnese un kādreizējā invalīdu jāšanas sporta komandas menedžere: „Treniņos es sākumā izmantoju zemo purneni, tad parādījās purnenes ar astotnieka siksnu, pārgāju uz tām, jo man tās šķita ērtākas zirgam. Šīs purnenes palīdz neļaut zirgam atvērt muti un spēlēties ar mēli utt. Nekad neesmu izmēģinājusi nekāda cita tipa purnenes”.

Deivids de Vispelaere (David de Wispelaere), kādreizējais Lielās Balvas līmeņa jātnieks no ASV, kas ieguvis slavu kā viens no klasiskākajiem treneriem Eiropā. Viņš ir mācījies pie tādām iejādes leģendām kā Herbers Rēbains, Dr. Rainers Klimke, Alberts Štekens un Artūrs

De Vispelaere ar zirgu Solea (Foto © Nicole de Bruijn)

Kottas-Heldenbergs: “Es dodu priekšroku vienkāršai zemajai purnenei, ja lietoju parastos iemauktus. Angļu purnene ar astotnieka siksnu man šķiet par daudz. Pārāk daudz sprādzes un pārāk daudz kas nosedz zirga skaisto galvu! Manuprāt, zemās purnenes spēj nodrošināt to pašu efektu, kā astotnieka siksna, un tās ir daudz vienkāršākas. Man tās patīk arī tāpēc, ka tām ir savā ziņā vecmodīgs un „klasisks” izskats. Man nepatīk zviedru tipa purnenes, jo tās ir pārāk viegli pārvilkt, un tas nav vajadzīgs, patiesībā, pat kaitīgs zirgam. Manuprāt, tas ir tāpat, kā nēsāt ķiveri, kas ir par mazu jūsu galvai visu laiku. Ir svarīgi, lai varētu starp purneni un zirga degunu ievietot divus pirkstus, tā rakstīts noteikumos! Es izmantoju purneni, jo tāda tiek prasīta sacensībās, un tā sniedz papildus stabilitāti pavadu kontaktam, pat, ja ir brīva.

Otrs purnenes tips, kuru izmantoju, ir angļu tipa purnene bez astotnieka siksnas. Tādu pašu, kādu lietotu laužņa iemauktiem. Man ir zirgs, kurš mēdz būt pārāk jūtīgs un nomesties aiz pavadas ar zemo purneni. Ja pamanu, ka viņš sāk mesties aiz pavadas, es pāreju uz angļu purneni bez astotnieka siksnas. Tā kā varu teikt, ka šim zirgam zemā purnene var būt par asu.

Es uzskatu, ka labi trenētu zirgu var jāt vispār bez purnenes. Tas ir iespējams gan tikai, ja zirgs ir trenēts ar vieglu kontaktu un spēj nest pats sevi līdzsvarā. Tas nozīmē, ka zirgs nav mācīts būt atkarīgam no ciešas purnenes, lai nevirinātu muti.”

Roberts Dovers (Robert Dover), vairākkārtējs Olimpisko spēļu bronzas medaļas ieguvējs no ASV iejādes komandas un panākumiem bagāts treneris: „Attiecīgā uz purneņu lietošanu, es varu teikt, ka vairumam zirgu ar parastajiem iemauktiem izmantoju purneni ar astotnieka siksnu. Tās, manuprāt, der vislabāk.
Galu galā es esmu nonācis pie secinājuma, ka tad, kad zirgs tiešām ir uzņēmis kontaktu, vairs nav nekādas atšķirības, kādi iemaukti vai purnene tam ir galvā. Tāpat arī spēkā ir pretējais – ja zirgs nepakļaujas komandām korekti, vienalga, kāda purnene vai trenze tiek lietota, zirgam tāpat būs problēmas ar muti un žokli, kuru cēlonis ir grūtības citās jomās”.

Ruta Klimke (Ruth Klimke), pati kādreiz bijusi Lielās Balvas līmeņa jātniece un aizsaulē aizgājušā Dr. Rainera Klimkes sieva, kura trenējusi arī viņa zirgus: „Es dodu priekšroku angļu tipa purnenei, jo tās neietekmē nāšu rajonu un zirgs var elpot brīvi. Agrāk mēs parasti izmantojām zemās purnenes, kurām mērķis bija neļaut zirgam virināt muti. Bieži vien ir redzams, ka zirgi ar šīm purnenēm nejūtas ērti, jo tās traucē elpošanai”.

Andreas Hausbergers strādā ar zirgu Conversano Dagmar grožos

Andreas Hausbergers (Andreas Hausberger), galvenais jātnieks Spāņu Jāšanas skolā Vīnē un starptautisku Lielās Balvas līmeņa jātnieku treneris: “Spāņu Jāšanas skolā mēs izmantojam tikai zemās purnenes kombinācijā ar Fulmera trenzi visiem ērzeļiem, kas tiek jāti ar parastajiem iemauktiem. Zemās purnenes lieliski saderas ar Fulmera trenzēm, kuras tiek piestiprinātas pie vaigu siksniņām ar nelielām ādas cilpiņām, tādējādi tās atrodas zirga mutē ideālā leņķī. Tā kā ar zemajām purnenēm pastāv risks, kas tās var būt novietotas par zemu un traucēt elpošanai, katram no mūsu Lipicas šķirnes ērzeļiem ir individuāli izgatavota zemā purnene, kas ideāli pielāgota konkrētā zirga galvai.

Apmācot skolniekus, mēs izmantojam tādas purnenes, kas zirgiem der vislabāk, tā kā lietojam arī angļu tipa purnenes un purnenes ar astotnieka siksnu. Astotnieka siksna bieži vien nāk komplektā ar zviedru tipa purneni, un ar to jāuzmanās, lai nepārvilktu par daudz. Spāņu Jāšanas skolā valda likums: starp zirga zodu un pazodes siksnu jāvar ievietot divus izstieptus pirkstus”.

Materiālu sagatavoja Sigita Eitcena!

Avots: Silke Rottermann, Eurodressage.com

Atpakaļ

2 komentāri

  • Sandra

    Sandra Liels paldies! Ļoti jauki bija iepazīties ar šiem matreiāliem. Ceru, ka daudzi cilvēki sapratīs purnenes pielietojuma mērķi un vajadzību.

    24. februāris, 2012 @ 18.52
  • Alegra

    Alegra Es tieši pirms šī raksta izlasīšanas gribēju savam zirgam iegādāties iemauktus ar astotnieka purneni Un tagad redzu ka daudzi treneri atbalsta šo purneni :)

    21. jūnijs, 2016 @ 16.33

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase