Drošības ABC darbā ar zirgiem

Neatkarīgi no tā, vai mācāties apieties ar savu pirmo zirgu vai vienkārši gribat doties brīvdienās paglaudīt zirdziņus tuvējā stallī, drošības noteikumu pārzināšana ļaus Jums izvairīties no negadījumiem un traumām. Pat vismierīgākais zirgs var savainot kādu, ja tiek sabiedēts vai pārsteigts nejauši; mijiedarbība ar zirgu var novest pie spērieniem, nomītām kājām, kodumiem vai ar vedamo striķi apdedzinātām roku plaukstām utt. Ja esat tikai iesācējs, sākumā var likties, ka visus daudzos drošības noteikumus atcerēties nav iespējams, taču tie ātri kļūst par ieradumu, tāpat kā – paskatīties pa labi un pa kreisi, pirms šķērsot ielu.

Vispirms aplūkosim, kas jāņem vērā, atrodoties uz zemes zirga tuvumā.

Tuvošanās zirgam

Būdami medījami dzīvnieki, zirgi ir apveltīti ar spēju ātri reaģēt un izvairīties no plēsējiem, kas palīdz tiem izdzīvot savvaļā. Šo pamata instinktu nav zaudējis arī pieradinātais mājas zirgs.  Ja to izbiedē kaut kas, kas atrodas aiz zirga, to dabiskā instinktīvā reakcija ir spert vispirms un tikai tad skatīties, kas tas bijis. Šādos gadījumos, ja zirgs iesper kaut kam vai kādam sev aiz muguras, tas nenotiek tāpēc, ka zirgam ir slikts raksturs vai tas apzināti vēlas kādam kaitēt; tā vienkārši ir baiļu izraisīta reakcija. Nervozi vai bailīgi zirgi ir vairāk tendēti uz šādu reakciju nekā mierīgie un pašpārliecinātie. Tāpat zirga dabiskais instinkts liek tam skriet prom, ja to kaut kas ir nobiedējis. Ja Jūs šajā brīdī atrodaties zirgam priekšā, tas mierīgi var Jūs notriekt zemē. Lai izvairītos no šāda riska:

 • Tuvojieties zirgam no priekšpuses tā, lai tas Jūs jau laikus varētu saskatīt un nenobītos, ja pēkšņi parādāties zirgam aiz muguras.
 • Tuvojoties zirgam, sāciet runāt jau no attāluma. Plēsēji uzvedas klusi, tādēļ, radot troksni, Jūs parādīsiet zirgam, ka neesat plēsējs. Zirgs var arī atpazīt Jūsu balsi, ja ir pie tās pieradis, un tas nomierinās zirgu.

Esot zirga tuvumā

Izturieties mierīgi, neveiciet straujas kustības, kas var izbiedēt zirgu, liekot tam spert vai salekties.

Drošākā vieta, kur stāvēt pie zirga, ir tam blakus, pie tā sāniem. Aiz zirga Jūs riskējat tikt sasperts, turpretī zirga priekšā tas var Jums uzkāpt uz kājas vai notriekt zemē, ja tiek sabiedēts.

1Monika

Tīrot zirga asti, stāviet pie viena sāna un viegli pavelciet asti sāņus tā vietā, lai stāvētu tieši aiz zirga. Stāviet kājās, izvairieties no notupšanās uz ceļiem vai saliekšanās.

2Monika

Tīrot zirga nagus, paceliet tā kāju augšup tā vietā, lai pats noliektos.  Kāpēc? Pirmkārt, zirgs spēs Jūs labāk uztvert, ja stāvēsiet, un ir mazākas iespējas, ka zirgs Jums nejauši varētu uzkāpt (ja tas, piemēram, salecas). Otrkārt, stāvot Jūs varat ātrāk pavirzīties prom no zirga, ja nepieciešams, nekā tupot uz ceļiem.

3abMonika copy

Viena no visizplatītākajām nejaušajām traumām tiek gūta, ja zirgs kādam uzkāpj uz kājas, tādēļ, esot zirgu tuvumā, nēsājiet izturīgus, robustus apavus, nekad nevelciet sandales vai plānas kurpes.

Vedot vai pārvietojot zirgu

Visdrošākais veids, kā pārvietot zirgu īsos attālumos, ir to pārvest ar apaušu un striķa palīdzību:

 • Turieties pie striķa, nevis pie apaušiem un neiepiniet pirkstus apauša detaļās. Ja zirgs parausies prom, Jūsu roka var iestrēgt un gūt traumas.
 • Tāpat nekad netiniet vedamos striķus vai kordas sev ap roku vai jebkuru citu ķermeņa daļu, lai neriskētu, ka Jūs var paraut vai vilkt aiz sevis satrakojies zirgs.

4abMonika copy

Zirgs ir jāved sev blakus tā, lai zirga plecs atrastos vienā līmenī ar Jums, ne aiz un ne pirms Jums. Tā ir ne tikai fiziski visdrošākā pozīcija, bet arī tāda, kurā Jūs varat maksimāli kontrolēt zirga kustības ar pavadas palīdzību.

5Monika

BILDE

 • Nereti zirgs centīsies iet aiz Jums, ko nedrīkst pieļaut, jo šādi zirgs var viegli uzkāpt Jums uz papēžiem. Tāpat, ja zirgs sabīstas, tā dabiskā reakcija ir skriet vai palekties uz priekšu, kā rezultātā tas var uzlekt Jums virsū.

6Monika copy

BILDE

 • Ja ļausiet zirgam iet sev pa priekšu, tas zirgam liks domāt, ka esat zemākā ranga pozīcijā nekā viņš (zirgu psiholoģijā vadošais zirgs ir dominējošais, bet pārējie zirgi padodas tam), kas nozīmē dziļākas problēmas. Tāpat Jūs pakļaujat sevi sasperšanas riskam, kā arī Jums ir krietni mazāka kontrole pār zirgu, ja tas atrodas Jums priekšā.

Zirga piesiešana

Piesienamajām pavadām jābūt aprīkotām ar ātras attaisīšanās sistēmas slēdžiem (t.s. panikas karabīnēm), lai gadījumā, ka zirgs satrakojas un sapinas, tās varētu ātri atbrīvot. Ja pavada nav aprīkota ar šādu karabīni, piesieniet zirgu, izmantojot ātri atsvabināmus mezglus. Zirgs, kas nonācis panikā, var ievainot pats sevi un Jūs arī, tādēļ galvenais šādā situācijā ir ātri atsiet pavadu, lai nebūtu ilgi jāpinķerējas ar mezgliem.

drosibaskarabine

Piesietu zirgu nekad nedrīkst atstāt bez pieskatīšanas – viens un piesiets zirgs jūtas ļoti nedroši un nemierīgi, kā rezultātā tas var savainot sevi vai citus, kas mēģinās tam tuvoties.

Zirga barošana

Nav ieteicams barot zirgu no rokas, it īpaši, ja tas ir izsalcis vai negausīgs zirgs, kas nejauši var nokost pirkstu vai iekost plaukstā. Ja tomēr vēlaties barot zirgu no rokas, dodiet barību uz atvērtas plaukstas, turiet pirkstus sakļautus kopā un izstieptus.

7Monika

Dodot zirgam tā ikdienišķo barības devu, drošāk ir to iebērt silē, pirms ļaut zirgam nonākt pie tās (stallī vai aplokā). Ja tas nav iespējams, iemāciet zirgam gaidīt, līdz ēdiens tiek iebērts/ielikts. Pretējā gadījumā pastāv risks, ka zirgs notrieks Jūs no kājām, lai tikai pēc iespējas ātrāk tiktu pie ēdiena.

Vispārīgie noteikumi

Vienmēr ļaujiet zirgam saprast, kādi ir Jūsu nodomi, un neko nedariet pēkšņi. Piemēram, nemetiet seglus virsū zirgam, kas to negaida; ļaujiet zirgam aplūkot seglus un tad lēnām un uzmanīgi novietojiet tos uz zirga muguras. Ja vēlaties tīrīt zirga nagus, negrābiet un neraujiet kāju pēkšņi; tā vietā uzmanīgi uzlieciet roku uz zirga kājas un lēnām velciet to lejup, tad uzmanīgi paceliet zirga nagu augšup.

Ja nepieciešams zirgu sodīt, dariet to nekavējoties vai nemaz. Viens mirklis par vēlu, un zirgs vairs nesapratīs, par ko tiek sodīts. Neskatoties uz to, cik sāpīgs var būt bijis pāridarījums, ir jāspēj izvērtēt, vai tā bijusi zirga vai Jūsu vaina. Ja zirgs uzkāpis Jums uz kājas, jo nevedāt to saskaņā ar drošības noteikumiem, tad nedrīkstat zirgu par to sodīt. Sodu nedrīkst piemērot ar dusmām un agresiju.

Darbojoties ar zirgiem, centieties nenēsāt rotaslietas, ķēdes vai citus rotājumus, kas var ieķerties zirga ekipējumā un nodarīt bojājumus Jums vai zirgam.

Avots

Tekstu sagatavoja Sigita Eitcena, paldies Monikai Cālītei un Lodei par lielisko fotosesiju

Nepublicētais materiāls žurnālam “Zirgam”

Atpakaļ

6 komentāri

 • Oskars

  Oskars Vispirms jau nepieciešams ziemā uzvilkt cepurīti.

  3. februāris, 2012 @ 17.05
 • Agy

  Agy kaut ka nagus tirot milu pietupties! Ta man ir vieglāk ar savu slimo muguru! Bet censos atradināties!

  4. februāris, 2012 @ 18.04
 • līga

  līga mans vīrs, ģēnijs būdams, gribēja paskatīties, cik liela kumeļam (ērzelītm) izaugusi mantība un vēsā mierā notupās aiz muguras un pacēla asti :D es gandrīz noģību :D labi ka kumeļš tāds mierīgs un viņam vairāk ēšana prātā.

  19. februāris, 2012 @ 11.02
  • Enģelītis

   Enģelītis » līga :D Zināms ,ka Cilvēks Savam zirgam mierīgi var pa vēderapakšu ložņāt ...starp kājām un Visur Citur... Tur ir tikai ----> UztiCība...;)

   23. marts, 2013 @ 17.21
 • Bubis

  Bubis Par to uzkāpšanu cilvēkam uz kājas...Es te gan zirgam skaidri un gaiši norādu,ka viņam ir jādomā kur kājas liek un manas pleznas nav nekāds pilsētas bulvāris kur bradāt :D Maniem zirgiem jau no kumeļa ir ierādīts uzmanīties no manām kājām un lieli esot,tie praktiski nekad nekāps virsū,pat netīšām to nedarīs,jo ļoti uzmanīsies.Jauni zirgi,kas ienāk stallī savukār ļoti bieži nerespektē kur stāv cilvēks un miera vējos kāpj uz kājām.Pietiek ar pāris reizēm zirgam parādīt,ka man tas nepatīk un zibenīgi atkapt atpakaļ,uzpiežot uz kronīša vietu,lai zirgs ļooooti ātri saprastu-to darīt nevajag ir jāskatās kur cilvēkam kājas atrodas. Un par to līšanu zem vēderapakšas.Cik nu man to zirgveidīgo ir bijis kāds pārdesmits,visiem var ložņāt krustām šķērsām,jo savādāk nemaz nedrīkst būt,zirgam jābūt stabilam un nesatricināmam kā klintij :)

  23. marts, 2013 @ 19.14
 • _draugiem_445435

  Evita Baradovska nevediet zirgus ar panikas karabíni, aizmuks átri, nevediet zirgus plikám rokám, riskéjiet palikt bez pirkstiem. Par uzkápshanu uz kájas, piekritíshu Bubis, nav nekáds pastaigu bulváris.

  23. marts, 2013 @ 20.28

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase