Kā cīnīties ar kārpām jeb sarkoīdiem?

Jautā Laila:

Lūdzu profesionālu padomu kā cīnīties ar kārpām. Ķēvei tās uzmetās 1,5 g. vecumā. Nu ir 4,5 g., bet no kārpām vaļā neesam tikuši. Neglītie veidojumi vairāk ir uz kakla. Kārpas pamatā ir plakanas, bet viena ir bijusi tāda, ka esmu varējusi to pat nosiet. Ir izmēģinātas dažādas metodes, arī tautas līdzekļi, bet pagaidām bez rezultāta.

Atbild Aija Pavlovska:

Kārpas ir herpes vīrusa ierosināta saslimšana. Konkrētajā gadījumā zirgam šīs kārpas iespējams ir izaugušas jau par labdabīgiem ādas audzējiem. Tādas kārpas ir jānooperē. Precīzu dignozi nosaka veterinārārsts.

Atbild Juris Tolpežņikovs:

Cik vien no attēliem var nojaust – runa ir par t.s. zirgu sarkoīdiem. Tie ir ādas labdabīgi audzēji, kuru ārstēšana iespējama gan konservatīva, gan ķirurģiska pieeja. Ne viena, ne otra ārstēšanas pieeja, protams, nedod garantētu veiksmi. Lai ārstēšanu uzsāktu, noteikti aiciniet talkā veterinārārstu!

Paldies Aijai un Jurim par padomu!

Noderīga informācija no Liverpūles universitātes datu bāzes

Kas ir sarkoīds?

Sarkoīdu pirmais patoloģiskais apraksts ticis publicēts 1936. gadā, bet zīmējumi ar tiem sastopami pat 1856. gada zirgu slimību grāmatās. Pirms termina „sarkoīds“, tos sauca par kārpām un joprojām daudzi lieto šo vārdu apzīmējot sarkoīdus. Sarkoīdi ir herpes vīrusa ierosināta saslimšana.

Kam var rasties sarkoīdi?

Sarkoīdi var attīstīties jebkura vecuma zirgiem, ēzeļiem, mūļiem un zebrām. Vairums gadījumu tiek piefiksēti dzīvniekiem 2 līdz 10 gadu vecumā, bet ir zināms, ka sarkoīdi parādās arī 30 gados. Eiropā vidēji tiek fiksēti 2,5% saslimšanas gadījumu, Lielbritānijā 6-7% no visiem dzīvniekiem. Liela nozīme ir ģenētikai – pētnieki novērojuši, ka zirgi ir spējīgi nodot saviem pēcnācējiem spēju būt imūniem pret šo slimību un otrādāk.

Vai tas ir vēzis?

Šo slimību visticamāk var uzskatīt par ādas vēža paveidu. Ir gan daži pataloģiski iemesli kāpēc šo terminu nevarētu attiecināt uz zirgu sarkoīdiem, bet neskatoties uz to, sarkoīdiem tipiskās pazīmes (sarežģītā ārstēšana, palielināšanās un izplešanās uz ķermeņa u.c.) ir raksturīgas arī vēzim.

Pētnieki ir atklājuši 6 dažādus sarkoīdu paveidus, šeit par tiem var izlasīt sīkāk (angļu valodā).

Ārstēšana

Pasaulē ir ap 40 dažādām ārstēšanas metodēm, kas liecina par to, ka nav viena universāla metode, kas derēs visiem gadījumiem. Apstarošana ir visefektīvākā metode, bet tā pieejama tikai 2-3 klīnikās uz pasaules un tiem, kam ir lieli finansiālie līdzekļi.

1) ķirurģiska iejaukšanās – efektīva maziem sarkoīdiem drošās vietās (ne ap acīm u.c.), bet ir augsts risks, ka sarkoīds atgriezīsies

2) nosiešana – visizplatītākā metode, kuru pielieto zirgu īpašnieki. Tā var būt efektīva tad, ja sarkoīdam nav „sakņu sistēmas“. Jāatceras, ka sarkoīds nomirs vairāku nedēļu laikā un nokrītot atstās vaļēju brūci.

sarkoidsmazs

3) operācija ar šķidrā slāpekļa palīdzību – rezultāts var būt labs, bet metode ir diezgan drastiska un bīstama

4) BCG vakcīna (cilvēku tuberkolozes vakcīna) – der sarkoīdu ārstēšanai pie acīm, citur tā ir mazāk efektīva.

5) ķīmijterapija

6) citotoksiskā terapija

7) 5-fluorouracila smēre – tā varētu būt piemērota sarkoīdu vājākajām formām pirms citu metožu pielietošanas. Šis gan ir recepšu medikaments.

Atpakaļ

3 komentāri

 • Esila

  Esila Arī mums vienam zirgam ir problēmas ar kārpām. Viena un ļoti nepatīkama ir vēderjostas vietā, jostu lietkam aiz kaŗpas, betreizēm tā tiek nejauši satraumēta un tā sulo, tādēļ tur salīp arī netīrumi, kā salmi vai skaidas, ja zirgs laukā, tad arī ar dubļiem tiek nosmērēts vārtoties. Esam mēģinājuši dažādas tautas metodes, bet galīgi nelīdz, tācu kā vetārsts ir teicis, nav garantijas, ka peč operācijas tā kārpa neatgriežas..

  7. janvāris, 2012 @ 14.00
 • Es...

  Es... Man arī zirgam bija paliela kārpa uz krūtīm(apmēram kā īkšķa gals), vasarā mušas ēda visu jēlu, cīnijos visādi, bet rezultāta nekāda, beigās nopirku aptiekā Vartneru un dabūju to kārpu nost.

  10. janvāris, 2012 @ 9.09
 • Alise

  Alise Ko darīt ja zirgam ir kārpa? Kādi tautas līdzekļi varētu palidzēt? Un esmu dzirdējusi,ka daudzi vienkārši noplēš un viss kārtībā ? Vai nevar samesties vēl vairāk kārpu?

  21. februāris, 2013 @ 20.30

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase