Kā rīkoties, ja zirgam bijusi negatīva pieredze ar cilvēkiem?/R. Saļms

Jautā Sabīne:

Sveiki! Zinu, ka šeit atbild tiešām zinoši un kompetenti cilvēki, tāpēc vēlējos rast risinājumu arī savai problēmai. Jau kādu laiku (~3 ar pusi mēnešus) strādāju ar 6 gadus vecu ķēvi, pati vēl tikai mācos, tāpēc ir daudz kas, ko vēl joprojām nezinu, bet ļoti vēlētos šim rast kaut kādu izskaidrojumu. Zirgs ir centīgs, salīdzinot ar citām ķēvēm, nebaidās gandrīz nemaz, visu var sarunāt. Tomēr neatstāj sajūta, ka kaut kas tomēr nav īsti labi: ķēve vienmēr vairās no tā, ka pieskaras viņas galvai, vispār nepatīk daudz pieskārienu. Ilgs laiks bija vajadzīgs, lai no mazākā steka pieskāriena neuztrauktos un nenestos uz priekšu. Laiks arī bija vajadzīgs, lai iemācītos man uzticēties, jo no sākuma cilvēkam ienākot boksā spiedās pie sienas – tagad vairs nav tik traki, nu jau viņa pat bubina, kad saucu vārdā. Iepriekšējais jātnieks stāstīja, ka esot baidījusies tieši no vīriešiem – pašai gan vēl nav nācies pārbaudīt. Un varbūt izklausīsies mazliet muļķīgi – bet dažkārt pilnīgi acīs redzams, kā viņai negribās segloties un vispār kontaktēties ar cilvēku. Nekad neesmu redzējusi, ka viņa aplokā vai kordā iztrakotos – kā parasti jaunzirgi dara. Viņa šķiet mazliet iebaidīta, lai gan neko tādu par šī zirga pagātni nezinu. Kaut kad šai sakarā dzirdēts arī termins ‘zirgs bez bērnības’. Varbūt Jums pieejama sīkāka informācija par šo tematu?

Atbild Raivo Saļms no jātnieku kluba “Erceni”:

Ir diezgan grūti atbildēt vai komentēt šādu aprakstu. Es šeit redzu problēmu kopumu – bailes, uztraukums no steka, neuzticība, grūti pieskarties zirga galvai.

Ne visi zirgi vienmēr mēdz iztrakoties aplokā vai kordā, tas atkarīgs no zirga rakstura un temperamenta, barības, kā arī var būt saistīts ar turēšanas un nodarbinātības apstākļiem (maz kustību, boksa režīms – zirgs noteikti būs kustīgāks, trakulīgāks. Regulāri strādāts vai regulāri dzīvojošs pietiekoši plašā pastaigu aplokā vai ganībās noteikti nemēģinās iztrakoties kordā.)

Kopumā izskatās, ka zirgam nav bijusi pietiekama pozitīva pieredze saskarsmē ar cilvēku. Līdz ar to jaunajai saimniecei jāiegulda savs laiks darbojoties ar zirgu no zemes. Sākot ar viņa kopšanu, tīrīšanu – nesasteidzot šo procesu, sākumā izmantojot mīkstākas birstes zirga tīrīšanai, lai zirgam cilvēka pieskāriens radītu pozitīvas asociācijas. Jāiet ar zirgu pastaigāties, jāveic dažādus vingrinājumus (piemēram dažāda veida kavaletī, L veida manevra veikšana uz priekšu un atpakaļgaitā, pieradināšana pie bumbas utt.) laukumā. To visu būtu jādara vedot zirgu pie rokas. Tas noteikti uzlabos savstarpējo uzticēšanos un sadarbību gan uz zemes, gan jājot. Uzmanīgi vērojot savu zirgu, viņš jums parādīs pareizo ceļu kā iegūt pilnīgu viņa uzticību. Rīkojoties konsekventi un ar mīlestību – tad rezultāti neizpaliks.

Terminu ” zirgs bez bernības” nevarēšu komentēt, jo tur varbūt visplašākais problēmu klāsts.

Paldies Raivo par atbildi!

Atpakaļ

7 komentāri

 • Es

  Es Ar šādu attieksmi "Ilgs laiks bija vajadzīgs, lai no mazākā steka pieskāriena neuztrauktos un nenestos uz priekšu." ilgs laiks paies un zirgs Tev tik un tā neuzticēsies. Piekrītu Raivo viedoklim- sāc no zemes. Pastaigas, tīrīšana, padzīvojies ar zirgu kopā aplokā, aizej pie viņa tā pat vnk neko neprasot, samīļo, sačubini un ļauj tālāk atkal pašam dzīvoties pa aploku savā nodabā. Saisti ar sevi viņa patīkamās emocijas.

  5. decembris, 2011 @ 9.26
 • Anna

  Anna Arī varu pateikt ka mums tāds zirgs arī ir ,un vel aizvien 4.gadu laikā var citreiz viņa rāda savas bailes :( Tāka domāju ka tev pajies ilgs laiks, kamēr viss atkal būs kārtībā .

  5. decembris, 2011 @ 10.54
 • Sandra

  Sandra Manuprāt, tas, ka zirgs "nesas uz priekšu" no steka pieskāriena vēl nav tas ļaunākais - steks galu galā ir galējais variants, ja nereaģē uz kāju. Trakāk ir tad, ja zirgs steku vispār "neņem galvā".

  5. decembris, 2011 @ 15.50
 • Krista

  Krista Nespēju klusēt, neizsakot viedokli par steka pielietošanu. 99% gadījumu jāju ar steku, visbiežāk vidēji garo. Jo steks pēc būtības ir PALĪGLĪDZEKLIS, nevis soda līdzeklis. Piekrītu, bieži tas nepareizi tiek uztverts un lietots kā "galējais līdzeklis, ja zirgs nereaģē uz kāju". Bet, manuprāt, tā ir tikai viena no desmitiem funkciju, ko steks pilda- ar nelieliem pieskārieniem iespējams palīdzēt zirgam skaidrāk saprast komandas- sakopoties(pastumt pakaļkājas un dibenu zem ķermeņa), diktēt ritmu, mācīt un uzlabot sānkustības un ķermeņa ieliekšanu un vēl un vēl un vēl. Tā ka Sabīnes uztraukums par to, ka zirgs neadekvāti reaģē uz steku, ir pilnīgi pamatots un saprotams. Vēlu pacietību un mīlestību darbā ar šo zirgu! Un es varu garantēt- pozitīvas emocijas un panākumi neizpaliks! :)

  6. decembris, 2011 @ 21.03
 • FB_1845746699

  Evita Baradovska Nevienam zirgam nav jábég, vai jabaidás no palíglídzekliem. Ja zirgs to dara, visticamak steks tiek pielietots nevietá, vai zirgam ir bédíga iepriekséjá pieredze. Nevajag nemt to steku, ja zirgam bail, prieksh kam? Zirgam bús bail no shaviena trokshna, ko tad? Siesim pie koka un bliezísim no bises kamer zirgs pieradís? Uzmanīgi vērojot savu zirgu, viņš jums parādīs pareizo ceļu kā iegūt pilnīgu viņa uzticību. Rīkojoties konsekventi un ar mīlestību – tad rezultāti neizpaliks ideáls padoms, zelta vérts!!!

  7. decembris, 2011 @ 8.31
 • valerija

  valerija varu teikt tua ka ar situa zirgu bus luati labi panakumi meginiat vinu macit bez patagas un tikai miarigi vajag piaiat un daudz jaruna jastrada un tikai vianam cilvekam nevajaga iat ar patagu ,vajag macit bez patagas,varu pateikt tua ka man ari bija tada keve pat trakaka a beigas izgaja ka vis labaka un vis uzticama keve zinu tua ka vairs nebus tada zirga.

  7. decembris, 2011 @ 16.45
 • inguna

  inguna Par steku runajot mana ķēve no sākuma arī baidījās, bet tad es vasarā izdomaju citu variantu kā pieradināt pie tā. Kad gāju pie zirgiem vienmēr ieliku pie kājas aiz zābaka malas, tā lai var labi redzēt un kad piegāju klāt vienmēr ar to apglaudīju. Tagad pargajienos ja ejam panemu lidzi un piestiprinu pie segliem tikai ta lai redz un ja ir lidzi nekad nav nacies izmantot, jo respekte, bet vairs nebaidās.

  12. decembris, 2011 @ 13.25

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase