Kāpēc daži zirgi rudenī ir noguruši un depresīvi?

Marta jautā:

Vai iespējams uzzināt vairāk par zirga rudens nogurumu-depresiju? Cik tas varētu būt ilgs, cik to respektēt, ko būtu ieteicams darīt?

Zirgam.lv atbild:

Pie noteikuma, ka zirgs ir vesels, un tam nav bijusi ilglaicīga pārslodze, zemāk piedāvājam informāciju, kas varētu palīdzēt izprast rudens noguruma iemeslu.

Nav pamata domāt, ka rudens-ziemas depresija ietekmē tikai cilvēkus, saka Normans E. Rozentāls, grāmatas „Winter blues: everything you need to know to beat seasonal affective disorder“ autors.

Viņš gan vairāk ir speciālizējies situācijās ar cilvēkiem, bet stāsta par kādu gadījumu, kad pie viņa konsultējusies veterinārārste no Floridas. Viņa stāstījusi, ka viņas zirgs Tango, kas vasaras mēnešos spējis pārvarēt vissarežģītākos šķēršļus, rudenī kļuvis apātisks un netiek galā ar sarežģītām situācijām, ka viņa prāts ir kā miglā tīts. Viņa vēl teikusi, ka zirgs rudenī jebkuru situāciju uztvēris saasināti un pārspīlēti. Tango pat veterinārāsti Deboru esot nosviedis, un viņa apsvērusi iespēju tikt no zirga vaļā, bet tad atcerējusies, ka zirga māte, 28 gadus veca ķēve, arī rudens un ziemas mēnešos uzvedusies līdzīgi. Līdzīgā uzvedība likusi ārstei aizdomāties, ka iespējams Tango no mātes šo uzvedību ir mantojis. Dr. Maršala konsultējusies ar Normanu un abi kopā izlēmuši, ka virs zirga boksa novietos spožu lampu, kuru darbinās no rītiem un vakaros, laika posmā no septembra līdz pat aprīlim. Apbrīnojami, bet šī mazā pārmaiņa pilnībā izmainīja Tango uzvedību, tā darbaspējas atgriezās. Daktere teica, ka nekad vēl ziemā nav jājusi ar zirgu, kas burtiski lidojis.

Izrādās, ka šo „fenomenu“ angliski sauc par seasonal affective disorder (SAD), bet latviski tā varētu būt rudens-ziemas depresija. Rudens depresiju izraisa saules trūkums, rezultātā organisms sāk pastiprināti ražot miega hormonu melatonīnu. Ja melatonīna daudzums organismā ir paaugstināts, tad var rasties tādi simptomi kā nogurums, miegainība, nevēlēšanās strādāt. Dienas gaisma, saule palīdz ražot serotonīnu, kas ir viens no spēcīgākajiem garastāvokļa, apetītes u.c. noteicējiem organismā. Vasarā gan mums, gan zirgiem tiek daudz saules (līdz ar to arī paaugstinās serotonīna līmenis), tāpēc arī garstāvoklis ir labs, un darbaspējas ir daudz lielākas. Rudens un ziemas mēnešos, kad saules gaisma samazinās, mēs cenšamies turpināt ierastās gaitas, bet patiesībām esam tādā kā „miega režīmā“. To pašu var attiecināt uz zirgiem, īpaši laika posmā no oktobra līdz aprīlim.

Daudzos materiālos, kā risinājumu iesaka gaismas terapiju – virs zirga boksa vai stallī izvietojot papildus gaismas objektus. Horseandhound forumā atradām piemēru, kur katru dienu 20 minūtes zirgi tiek apgaismoti ar 10 000 lux stipruma lampām, kas ir analogs rīta saules stiprumam. Idejas autors saka, ka šīs 20 minūšu peldes uzlabo zirgu garstāvokli, dabiski tos pamodina un uzlabo sniegumu.

Atpakaļ

1 komentārs

  • valerija

    valerija man ari ir tada problema ka pavasari erzelitis man ir nespecigs tuksus ratus velk ka vecs kleperis daza uz damam neskatas uzvedas ka kastrets zirgs a tiklidz padzivuajas pa aru kaut nedelu tad aizmirst savu nuagurumu un vis atkal kartiba

    7. decembris, 2011 @ 16.34

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase