Kurš zirga apmācības veids ir saudzīgāks?

Zirga iejāšanas metodes ir daudz un dikti diskutētas. Tikai pavisam nesen pētnieki veikuši eksperimentu, kurā salīdzinājuši tradicionālās un dabiskās (natural training) apmācības metodes emocionālo efektu uz zirgu. Atklājies, ka dabiskās metodes jaunzirgiem radījušas vismazāko satraukumu.

Pētījumu vadīja poļu zinātnieks Vitolds Kedzierskis (Witold Kedzierski) no Ļubļinas dabas zinātņu universitātes dzīvnieku bioķīmijas un psiholiģijas nodaļas. Dabiskajā apmācībā ar zirgiem individuāli tika strādāts apaļajā aplokā, tiem mācīja pakļauties spiedienam un iepazīties ar neparastiem objektiem. Dabiskās apmācības treneri mācīja zirgiem akceptēt seglu uzlikšanu un nest cilvēka svaram līdzīgu smagumu. Kedzierskis saka, ka pamatdoma bija, lai dabiskajās apmācībās treneri komunikācijā ar zirgu izmantotu tikai savu ķermeņa valodu.

Tradicionālajā apmācībā zirgiem tika prasīts soļot uz trenažiera, un pēc tam tie tika kordoti treniņlaukumā. Tiklīdz tika sasniegti kontrolēti rikši, treneris uzlika seglus un zirgs kordots, kamēr tas pieņem seglus. Pēc tam mugurā zirgam kāpa treneris.

Darba grupa pētījumā strādāja ar 32 divarpusgadīgiem Arābu šķirnes zirgiem, kas tika sadalīti divās grupās. Pētnieki novēroja zirga sirds ritmu trīs treniņu programmas brīžos – pirmo reizi ar segliem mugurā, pirmo reizi staigājot ar segliem un pirmo reizi, kad tiem mugurā uzkāpa cilvēks. Papildus drošībai, tikai mērīts arī zirgs sirds ritms, kad tas ir „atpūtas režīmā“ pirms treniņa.

Atklājās, ka zirga sirds ritms bija atkarīgs no tā, kurā grupā tas atradās. Zirgiem, kuriem tika pielietota dabiskā apmācības metode, bija viszemākie sirds ritma rādītāji, kas nozīmē to, ka zirgi vismazāk satraucās. Ar tradicionālo metodi trenētajiem zirgiem, sirds ritma rādītāji bija visaugstākie, īpaši brīdī, kad tika savilkta vēderjosta un brīdī, kad zirgam mugurā kāpa jātnieks.

Vitolds Kedzierskis secina, ka apmācības ar dabisko metodi zirgiem emocionāli ir daudz saudzīgākas. Viņš saka, ka īpaši lielu stresu tradicionālajā apmācībā izrādījuši “vīriešu kārtas” pārstāvji, bet jaunās ķēvītes to uztvērušas nedaudz mierīgāk. Pētnieks uzsvēr, ka noteikti jāatceras, ka katrs zirgs uzvedas atšķirīgi, tāpēc treniņu metodes ieteicams lietot apdomīgi.

Avots

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase