Kā panākt, ka zirgs apvidū ir mierīgs?

Jūs jājat pa laukumu, kur zirgs uzvedas labi, bet tiklīdz nokļūstat apvidū, sākas problēmas. Kur meklēt risinājumu?

Jautājums. Ar savu zirgu varu bez problēmām jāt apaļajā laukuma, bet tiklīdz apvidū nokļūstam klajā laukā, tas vairs mani neklausa un sāk dīdīties un rauties uz priekšu. Nekas no tā, ko esmu mēģinājusi darīt, nelīdz. Kā lai risina šo problēmu?

Atbilde. Lai gan saki, ka ar zirgu bez problēmām var jāt apaļajā laukumā, tu nesaki, kā zirgs uzvedas, piemēram, manēžā. Apaļais laukums ir ļoti ierobežojoša vide, kurā ir maz faktoru, kas novērš uzmanību. Daudzi zirgi jūtas droši šādā slēgtā vidē, tādēļ arī bieži ir labāk ar jaunzirgu sākt strādāt apaļajā laukumā, pēc tam pamazām pārejot uz manēžu, kas ir lielāks izaicinājums. Un tikai pēc tam ar zirgu doties apvidū. Tādēļ pirms doties meklēt piedzīvojumus apvidū, labāk ar savu zirgu pastrādā parastajā laukumā vai manēžā.

Ar zirgu vajadzētu piestrādāt pie pašiem pamatiem, lai iemācītos atgūt zirga uzmanību, kad tā domas kaut kur aizklejojušas. Jāsoļo, jārikšo. Ja zirgs sāk rīkoties līdzīgi kā klajā laukā, jāpiestrādā pie “uzmanības novēršanas paņēmieniem”. Ja rikšo un jūti, ka zirgs ir sasprindzis, sāc ar zirgu jāt vidēji lielos apļos, līdz tas atkal pievēršas tev. Tas nenozīmē, ka zirgs jāsāk griezt uz vietas vai ar to jājāj ļoti mazos voltiņos, jo tas zirgu tikai satrauks. Tev jājāj aplī, kura diametrs ir kordas garums. Turpini to, kamēr zirgs atkal nomierinās. Tad var atsākt rikšošanu pa arēnu.

Ja zirgam ir izveidojies nelāgs ieradums tevi ignorēt, kad kaut kas cits novērš tā uzmanību, rikšošana pa apli var būt sarežģīta. Ja tomēr tas tā notiek, tad ar zirgu vajadzētu izjāt pāris lielākus apļus vieglā riksī, tad palielini ātrumu. Ja zirgs saglabā uzmanību, tad turpini tādā pašā garā jāt pa arēnu abos virzienos. Kamēr zirgs nav mierīgs un savākts arēnā, nevajadzētu ar to doties apvidū!

Ja zirgs labi uzvedas laukumā, tad nodarbības var pārcelt apvidū. Tiklīdz nokļūsti klajā laukā, apsoļo pa to pāris lielus apļus, tad parikšo, kad jūties ērti. Tiklīdz  zirgs atkal atsāk vecos niķus, sāk satraukties, atkal mierīgi vajadzētu izjāt kādu aplīti. Galu galā zirgam vajadzētu saprast, ka vienkāršāk ir labi uzvesties un iet taisni, nevis tērēt savu enerģiju, riņķojot. Taču jāatceras, ka zirgs, kurš ir uztraukts, neuzmanīgs un mēģina izrauties, var būt bīstams. Ja šie padomi nelīdz, noteikti vajadzētu aprunāties ar treneri!

Rakstā izmantoti materiāli no lapas horsechannel.com

Bildes atsauce

Atpakaļ

3 komentāri

 • Virsaitis

  Virsaitis Nedrīkstētu aizmirst arī to, ka uzticība un drošība zirgā neveidojas voltos un citās prasībās, bet gan cilvēka-zirga savstarpējās attiecībās. Visproduktīvākais, lai arī nereti - ilgāks risinājums būtu vispirms mēģināt atrast zirga nedrošības iemeslus un kā cilvēks kā "bara vadonis" var palīdzēt zirgam atrast psiholoģisko komfortu, ne tikai iemācīt būt fiziski kontrolējamam.

  16. novembris, 2011 @ 12.06
 • Nadina

  Nadina +5 Virsaiti. volti te neliidzes.. visam pamataa ir uzticiba..

  16. novembris, 2011 @ 12.38
 • Viktorija

  Viktorija pēc personīgās pieredzes zinu, ka vispirms jābūt mierīgam un pašpārliecinātam pašam jātniekam.. protams, ka pieradināšana ir nepieciešama kā pie jebkura svešā, bet, galvenais, pašam jātniekam nebaidīties, ka zirgs kaut kur leks vai skries.

  16. novembris, 2011 @ 12.52

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase