Vai ir labi laist zirgu ganīties salnā?

Alise jautā:

Es vēlējos pajautāt vai būtu iespējams, ka Jūs izveidotu rakstu par to vai ir labi laist zirgus no rītiem ārā, kad ir salna. Cik tas ir veselīgi zirgam? Man šis jautājums šobrīd ir ļoti aktuāls tāpēc būtu ļoti pateicīga, ja Jūs varētu izveidot šādu rakstu, jo domāju, ka ne man vienīgai šis šobrīd ir diezgan aktuāls temats.

Zirgam.lv atbild:

Pēc dažādu interneta resursu izpētes, noskaidrojām, ka nepastāv kāds ļoti ierobežojošs faktors, kas aizliegtu zirgu ganīt salnā, jo salna ir plāns ledus kristāliņu slānis, kas veidojas no ūdens tvaika (tātad nekas kaitīgs). Cits jautājums ir par to, ko satur pati apsalušā rudens zāle. Zināms, ka zālei visaugstākais cukura līmenis ir pavasarī un rudenī, tāpec būtu noteikti jāņem vērā sava zirga īpatnības, lai noteiktu – cik ilgi tam nepieciešams ganīties šādā zālē.

Zemāk noderīga informācija, kas varētu palīdz pieņemt pareizo lēmumu.

– Zālei sasalstot, cukura līmenis paaugstināsies, jo tā cukuru vairs neizmantos augšanai, bet gan uzkrās. Ja zirgam ir pieejamas ganības ar garu, leknu zāli, kas gan rudenī ir reti, jo parasti ganības jau ir labi noganītas, tad nebūtu ieteicams to ilgi laist ganīties. Kā galvenais iemesls tiek minēts tas, ka zirga organisms varētu netikt galā ar paaugstināto cukura līmeni, izraisot gāzes gremošanas sistēmā, kolikas vai pat laminītu.

– Daudzi apgalvo, ka nav nepieciešams raizēties par rudens zāli, jo kā tad to varētu ēst savvaļas zirgi. Vairums pretinieku šim apglavojumam min faktu, ka savvaļas zirgiem pieejamā zāle nav tik bagātīga kā “mājas” zirgiem. Kā arī savvaļas zirgi ik dienas daudz pārvietojas, tā spējot tikt galā ar papildus cukura daudzumu organismā.

– Vairums zirgu īpašnieku saka to, ka viņu zirgi ganās ārā 24/7, un tiem nekad rudens zāle nav sagādājusi problēmas. Eksperti komentē, ka šādā situācijā zirga organisms varētu būt adaptējies, bet noteikti esot jāuzmanās no leknas, zaļas un garas sasalušas zāles. Drošāk zirgu ir ganīt garā, bet jau nedaudz sadzeltējušā zālē, jo tur cukura būs mazāk.

– Neskatoties uz to, ka īsā zālē cukura līmenis rudenī ir augstāks, zirgu tur ir drošāk laist ganīties, jo tas spēs apēst mazāk šādas zāles. Ja zirgu ielaidīsiet garā, leknā zālē, tad zirgs spēs īsākā laika posmā uzņemt lielākus zāles apjomus, un cukura līmenis tā organismā straujāk paaugstināsies.

– Eksperti rudenī rekomendē zirgiem aplokā ievietot sienu, lai tie tad varētu nedaudz ēdienkarti dažādot un cukura līmenis nebūtu tik augsts.

Secinājumi:

Mūsuprāt, pirms izlemt par zirga ganīšanu apsalušā zālē, īpašniekam noteikti būtu jāņem vērā sava zirga īpatnības. Ja ir novērots, ka zāle rudenī un pavasarī rada zirgam veselības problēmas, tad nebūtu ieteicams to ilgi ganīt.

Iespējams, ka zirgam.lv lasītājiem ir kādi novērojumi attiecībā uz zirgu ganīšanu rudens treknajā zālē, salnās?

Atpakaļ

12 komentāri

 • Ilze

  Ilze vismaz mani vienmēr mācija, ka grūsnas ķēves nevar laist ārā kamēr ir salna, jāpagaida,kamēr nokūst. draudot izmešanās risks.

  3. novembris, 2011 @ 9.24
 • Favis

  Favis Bet vai tam tiešām ir pamatojums? Kādreiz daudz ko teica, kam izrādās nav pamatojuma, piemēram, uzskats, ka zirgam pēc slodzes nedrīkst dot dzert.

  3. novembris, 2011 @ 10.08
  • Enģelītis

   Enģelītis » Favis Protams ,ka nevar..:O Tad Zirgs ir norakstāms..:( Dusulis... Nekādā gadījumā pēC slodzes nevar Dot dzert ūdeni vismaz Divas stundas...;)

   26. februāris, 2013 @ 14.06
 • up

  up Ja nemaldos, tad ķēvēm izmešanās risks pastāv, ja tās ēd sasalušu barību, piemēram, sasalušu skābsienu.

  3. novembris, 2011 @ 10.24
 • Anna

  Anna Mans uzskats, ja zirgs ir regulāri barots, to var laist kāda grib zalē, vinam nav bada sajutas un tatad nebūs nekādas velmes pieēsties sasalusu zāli. Bet, kas saistās ar grusnām ķēvēm,vēlams tomer skatities, kādas kvalitates bariba, tām tiek piedāvāta.

  3. novembris, 2011 @ 12.28
 • Esila

  Esila Kā saka, cik cilvēku, tik viedokļu. Kādreiz stallī bija zirgs ar emfizēmu un trenere vienmēr viņu uzmanīja, nelaida ganīties sasalušā zālē, ja pirms tam nebija izbarots siens un spēkbarība, jo pēc nakts izejot ganībās zirgi uzreiz sāk ēst un pēc tādām ganībām šis zirgs sāka klepot. Vispār trenere uzmanījās ar zirgu laišanu laukā salnās, jo teica, ka zirgi varot dabūt klepu, ja saēdas aukstu zāli, jo kā jau rakstā minēts, zāle ir pārklājusies ar sasalušu ūdeni.

  3. novembris, 2011 @ 22.58
 • Dace

  Dace Zirgs taču ir dzīvnieks ar saviem instinktiem un maņām, gan jau paši zina, ko un cik daudz var... Tas mūsdienās cilvēki pieraduši tuntulēt zirgus un uzmanīt kā mazus bērnus, apspiežot to dabīgo stāvokli ar segām, barības ierobežojumiem utt., padarot tos trauslākus un vieglāk uzņēmīgus pret dažādiem apstākļiem, bet pēcāk paši brīnās, kas šiem par vainu. Kā tad senos laikos zirgus kopa, un nekādas vainas nebija bez visām segām un auksto laiku! Jāsaprot taču, ka zirgs nav cilvēks un viņam pie plus 5 grādiem nav jāmet sega mugurā stallī stāvot....

  17. novembris, 2011 @ 8.37
 • Favis

  Favis Eņģelīt, Jūs par to dzert nedošanu 2 stundas pēc treniņa, postā nedaudz augstāk, to tā nopietni domājat? Man to gribētos uztvert kā ironisku piezīmi, taču ir cilvēki, kas kā izlasa, tā to arī saprot.

  26. februāris, 2013 @ 14.27
  • Cherrij

   Cherrij » Favis Un ne tikai saprot. šis mīts par dzert nedošanu vairākas stundas pēc treniņa ir ļoti izplatīts. Interesanti, kā gan zirgi ar brīvu piekļuvi ūdenim vēl nav norakstīti.

   26. februāris, 2013 @ 18.08
  • Enģelītis

   Enģelītis » Favis http://zirgam.lv/2010/04/20/vai-drikst-dod-sakarsusam-zirgam-dzert-aukstu-udeni/ Nu palasi nedaudz.... Esmu arī iepriekš rūpējusies par ļoti daudziem Zirgiem..Visi Zirgu īpašnieki man To piekodina nedarīt...;) ņemat par Labu....;)

   27. februāris, 2013 @ 18.43
 • Bubis

  Bubis Tā kā zirgus turu jau vismaz 25 gadus,tad no pieredzes varu teikt,ka visu ir jādar ar prātu un saprašanu.No rīta zirgus,arī grūsnās ķēves droši var laist arī sasalušā-ar salnu esošā zālē,ja vien zirgi ir no rīta pabaroti,respektīvi,padzirdīti un jau iekoduši nedaudz sienu.Tad pat lekno zāli viņi knibinās nevis sarīsies.Es gan piekopju ilgo turēšanu ganos,vismaz līdz oktobra beigām,tad jau no tās zāles nekas daudz ganos nav palicis,jebkurā gadijumā aplokos jau tiek ieripināts arī kāds siena rullis un atkal jau tas palīdz zirgiem sadalīt to ēšanu.Tā izvairīsieties gan no pārrīsānās,gan no kolikām.Par to dzirdināšanu...parasti,kad pie manis nonāk jātnieki no citiem staļļiem,pirmā nesaprašana ir,kad saku lai ļauj zirgam padzerties pēc treniņa.Tā padzeršanās arī ir vienkārši nedaudz jāparegulē,vienkārši neļaujot tempt ūdeni neatraujot galvu,bet gan mācot zirgam remdēt slāpes pa malciņam.Man stallī visi zirgu gadu gaitā to paši jau ir iemācījušies un šādā veidā var gan zirgu saglabāt veselīgu,gan izvairīties no lielākām problēmām.Otra lielākā kļūda ir tā,ka jātnieki zirgu kā no aploka ieved,tā seglus uzmet mugurā un prom jāt.Pirmais noteikums,arī pirms treniņa pārliecināties,vai zirgam nevajag tomēr iedot padzerties,jo treniņa laikā viņš zaudēs caur sviedriem daudz šķidruma un atnākot uz stalli slāpes būs daudz lielākas un ja sādu zirgu arī vēl pēc treniņa 2 stundas nedzirdina,tad tādam jātniekam vai saimniekam gribētos iedot vienkārši bietē par zirga spīdzināšanu.

  27. februāris, 2013 @ 8.32

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase