Igaunijas lepnums – 3 zirgu šķirnes

Ne tikai mēs Latvijā varam lepoties ar savu zirgu šķirni. Igaunijā tādas ir veselas trīs! Piedāvājam pavisam nelielu apskatu par šīm šķirnēm.

Kā citās zemēs, arī Igaunijā zirgus tradicionāli izmantoja kā transportu, kā arī zemes darbiem, tādēļ dažādas šķirnes attīstījās noteiktā laika posmā, atkarībā no cilvēku vajadzībām. Taču, tā kā konkrētas zirgu šķirnes vairs netika izmantotas lauksaimniecības darbiem, sākās to šķirņu noriets, kuras bija veidotas tieši šim uzdevumam. Tādēļ grūti arī klājas Igaunijas zirgu šķirnēm. Zūdot to praktiskam pielietojumam, sarucis arī šo šķirņu zirgu skaits. Tas tiešām ir skumji, jo Igaunijas zirgu šķirnes tiešām ir īpašas.

Igaunijas ardenis

Šī šķirne radīta ar vienu mērķi – veidot izturīgu un spēcīgu zirgu, kuru viegli uzturēt, kurš ir pietiekami temperamentīgs, kā arī ātri kustas. Šķirne tika veidota, lai apmierinātu vajadzību pēc lieliem zirgiem.

Šķirnes pamatā ir Igaunijas t.s. kleperis un milzīgie ardeņi. Igaunijā palicis tikai neliels skaits tīrasiņu šķirnes zirgu, taču iespējams, ka cilvēku attieksmei manoties, šī šķirne nav lemta iznīcībai.

Šīs šķirnes ciltsgrāmata tikai izveidota 1921.gadā, taču oficiāli šī šķirne atzīta tikai 1953.gadā. Lai gan sākotnēji bija veidotas 8 asinslīnijas, 2004.gadā bija saglabājušās tikai 4 asinslīnijas, piedzimstot tikai 14 tīrasiņu kumeļiem. 2009.gadā bija reģistrēti 233 zirgi, tajā skaitā 84 kumeļmātes un 6 ērzeļi. Taču daudzus māca bažas par to, ka zirgus apdraud tuvradniecība, kas pasliktina zirgu veselību un samazina reproduktīvo efektivitāti. Visi seši ērzeļi bija tuvi radinieki. Tā kā ir tik neliels zirgu skaits un tā kā nav vaislas materiāla, turpmākā tuvradniecība nav novēršama. Kopš 2011.gada šķirni uzskata par apdraudētu. No trim Igaunijas zirgu šķirnēm, šī ir visapdraudētākā.

Igaunijas kleperis

Šī šķirne ir pēdējā no zirgu šķirnēm, kas pieder ziemeļu mežu zirgu grupai, kas agrāk dzīvoja Krievijas ziemeļos, kļūstot par vietējo somugru tautu zirgiem. Citas šīs grupas zirgu šķirnes ir gandrīz izzudušas.

Zirgi nav pārāk lieli, galva ir proporcionāla, ar platu pieri, kakls ir salīdzinoši īss un spēcīgs, ķermenis ir muskuļots. Krūtis šiem zirgiem ir ļoti platas, kājas īsas, bet nagi – pamatīgi. Šķirnei raksturīga neparasta izturība.

Krāsa lielākoties bēra, kastaņbrūna, melna vai pelēka. Vidējais svars – 430 kg. Uzskata, ka šīs šķirnes zirgi ir ilgdzīvotāji.

Estonian_native_horse

Foto: Rozpravka

Pirmās ziņas par šo šķirni parādījušās jau 11.gadsimtā. Tajā laikā igauņi bija bagāti un viņiem bija labi zirgi. Šie zirgi tika uzskatīt par ļoti labiem, tādēļ daudzus aizveda uz Zviedriju un Krieviju, lai uzlabotu vietējo šķirņu stāvokli. Tos par labiem uzskatīja arī militārām vajadzībām.

Apzināta šīs šķirnes veidošanas sākās 1921.gadā, kad tika dibināta Igaunijas Vietējo zirgu šķirņu biedrība. Līdz 1937.gadam vaislai tika izmantoti 13 ērzeļi. Kopš 1992.gada, kad biedrība tika atjaunota, par šķirni ar valdības atbalstu sāka maksāt subsīdijas.

Igaunijas torijs

Toriju krāsa galvenokārt ir melna, bēra, kastaņbrūna. Mūsdienās torijs tiek izmantots ratu vilkšanai. Tam ir liela/vidēja lieluma galva, vidēji īss, spēcīgs kakls, plata un gara mugura, zirgs ir muskuļots. Torijiem ir platas krūtis. Ērzeļi parasti ir 162 cm augsti. Šķirne ir salīdzinoši auglīga, uz 100 vaislas ķēvēm piedzimstot 86 kumeļi.

Šķirne no 1890. līdz 1950.gadam tika veidota Tori audzētavā. To veidoja, krustojot vietējo kleperi ar Eiropas šķirnes zirgiem. Šķirni galvenokārt veidoja viens ērzelis vārdā Hetman, vaislai izmantojot šo ērzeli un viņa dēlus. 1930.gadā parādījās tuvradniecības sekas, kuras izskauda, izmantojot Bretons pasta zirgu ērzeļus, kā rezultātā parādījās liela auguma toriji, bet pasliktinājās to gaitas. Lai to labotu, šķirni krustoja ar hanoveriešiem un traķēniešiem. Pēdējā laikā parādījušās tendences torijus padarīt par viegliem sporta zirgiem, zaudējot tīrasiņu toriju līnijas. Igaunijā atlikuši vairs vien 100 tīrasiņu šīs šķirnes pārstāvju.

13925

Foto: http://www.visitestonia.com

Tori_horse_universal

Vecā/universālā tipa torijs

Foto: Rozpravka

Tori_sport_horse

Sporta tipa torijs

Foto: Rozpravka

Raksta atsauce 1

Raksta atsauce 2

Raksta atsauce 3

Raksta atsauce 4

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase