Problēma – zirgs kļūst nekontrolējams

Problēma. Ja zirgs nobīstoties, sāk nekontrolēti skriet, jums ir nopietna drošības problēma. Tāds zirgs var pakļūt zem auto, kā arī, ja esat tā mugurā, sagādāt jums milzu raizes. Tādēļ ir jāizvērtē, kā var beigties jūsu jāšana ar tādu zirgu.

Risinājums. Ja pēkšņi attopaties, ka zirgs, kurā sēžat, nolēmis “mest kājas pār pleciem”, jums jāmēģina zirga enerģiju novirzīt citā gultnē. Pirmkārt, mēģiniet sagriezt to voltā, lai skriešanu dzīvniekam padarītu pēc iespējas neērtāku. Ir reizes, kad zirgs ir tik ļoti nobijies, ka vairs nereaģē uz jūsu komandām. Tādēļ varētu būt gadījumi, ka jums jātver pie pašas trenzes, lai gūtu zirga reakciju. Ar vienu roku, turot, pavadu, ieķerieties zirga krēpēs, vienlaikus ar otru roku velkot pavadu uz augšu un uz sevi.

Ja atrodaties manēžā, iespējams zirga galvu pagriezt pret sienu, bet tas var būt sarežģīti un prasa zināmu pieredzi no jātnieka. Ja atrodaties ārā, iespējams zirgu virzītu uz sētas pusi, taču, ja zirgs ir ļoti nobijies, tas var arī sētai pārlēkt.

Ja jums ir pietiekamas prasmes, lai ātri zirgu apturētu, kad tas satrakojas, jūs spējat ātri atrisināt šo problēmu. Taču, ja tomēr zirgu ātri nespējat apturēt, jūsu un zirga dzīvības var būt briesmās. Ja šī problēma atkārtojas, jums būtu jādomā par to, lai dzīvnieku pārdotu, pat tad, ja pieredzējušāks jātnieks spēj zirgu savaldīt. Jo sekas var būt briesmīgas!

Sliktie ieradumi. Jāatceras, ka zirga sliktie ieradumi attīstās negatīvas pieredzes vai nepareizas apmācības dēļ. Zirgi bieži iemācās lietas, kuras mēs negribam tiem iemācīt. Tādēļ liela uzmanība jāpievērš mazām niansēm un detaļām jūsu zirga uzvedībā. Neļaujiet zirgam ņemt virsroku, nekādā veidā neattīstiet tā nelāgos ieradumus, ļaujot zirgam slikti uzvesties. Nekādā gadījumā nepiedāvājiet zirgam kārumus vai uzslavas, mēģinot to nomierināt vai uzpirkt, lai tas sāktu jums klausīt!

Slikto ieradumu novēršanai bieži nepieciešama jātnieka pārliecība un arī prasmes. Nav iespējams likt sliktajam ieradumam pazust, to vienkārši var atvirzīt fonā, sekojot, lai šī problēma atkal neparādās priekšplānā. Aizmirstot par problēmu, tā atkal var pēc kāda laika parādīties.

Bieži mēdz būt tā, ka tad, kad saimnieki nosūta savu zirgu pie profesionāļa uz “pāraudzināšanu”, problēma atkal pēc kāda laika atgriežas. Tas nenozīmē, ka profesionālis nav veicis savu darbiņu. Profesionālis ir atradis veidu, kā problēmu atrisināt, bet saimnieka rīcība atkal liek tai atgriezties.

Tādēļ vienmēr jāseko saprātam, neļaujot savam ego uzvarēt smadzenes. Ja izmantojat palīdzību, pārliecinieties, ka no tās būs kāda jēga, izvairoties no tiem, kas apgalvo, ka “zina visu”. Jāatceras, ka nepastāv ātri vai maģiski problēmu risinājumi. Zirga trenēšanai nepieciešamas prasmes un stratēģija, kas apvienotas ar sistemātisku darbu!

Izmantoti materiāli no grāmatas “Bombproof Your Horse” (SGT. Rick Pelicano), 2004.

Bildes atsauce

Atpakaļ

6 komentāri

 • Es

  Es Vislabākais problēmas risinājums-izvairīties no iespējas šai problēmai realizēties.

  13. oktobris, 2011 @ 9.20
 • Zeme

  Zeme Labs ieteikums risinājumam: "Ja šī problēma atkārtojās, jums būtu jādomā par to, lai dzīvnieku pārdotu". Un tad jaunajam īpašniekam drošības problēmas neatkārtotos? Jāuzmanās no pārdodamiem zirgiem....

  13. oktobris, 2011 @ 11.38
  • admin

   Zirgam.lv » Zeme Paldies par komentāru! Šajā gadījumā gan laikam runa ir nevis par "iesmērēšanu", bet rīcību, ja jātniekam pietrūkst Sabīnes minētās pieredzes. Varbūt tā vienkārši ir zirga un jātnieka nesaderība, kā rezultātā rodas problēma? Protams, ka ar zirgu jāstrādā, bet ja nav nedz iespēju, nedz pieredzes to darīt, ko tad?

   13. oktobris, 2011 @ 14.25
 • _draugiem_83495

  Sabīne Audare Piekrītu Zemei, zirgs ir nevis jāpārdod, bet jāstrādā, lai problēma vairs nebūtu! Kā tad būs ar sirdsapziņu kādam tādu zirgu iesmērējot?? Un, ja zirgam treniņā ir intensīva gan fiziskā, gan it īpaši, garīgā slodze, nekontrolēta bēgšana ir grūti iedomājama! Un lai būtu tā garīgā slodze, ir jābūt pieredzējušam jātniekam.

  13. oktobris, 2011 @ 12.43
 • ieradums

  ieradums "Bieži mēdz būt tā, ka tad, kad saimnieki nosūta savu zirgu pie profesionāļa uz “pāraudzināšanu”, problēma atkal pēc kāda laika atgriežas. Tas nenozīmē, ka profesionālis nav veicis savu darbiņu. Profesionālis ir atradis veidu, kā problēmu atrisināt, bet saimnieka rīcība atkal liek tai atgriezties." Nevis profesionālis nav veicis, bet saimnieks nav veicis savu darbiņu!!! Vai nebūtu vislabākais variants, ja saimnieks mācītos un strādātu kopā ar savu zirgu profesionāļa uzrauzībā. Jo, kādēļ bieži uzskatam, ka "jāpāraudzina" ir TIKAI zirgs, pašiem nemācoties? Protams, ka patiešām profesionālis zinās ko un kā darīt, bet, ja atgriežoties pie saimnieka, saimnieks turpina rīkoties pēc savām vecajām metodēm (kas ir redzēts), arī ikviens cits zirgs var neizturēt...

  13. oktobris, 2011 @ 17.56
 • FB_1845746699

  Evita Baradovska man kā parasti ir ko teikt :) Esmu sastapusi zirgu, kuru nevajag jāt. Pie šī secinājuma nenonācu pati, bet man ilgstošā laika periodā to centās ieskaidrot patiešām profesionāi sportisti, cilvēki ar ļoti lielu pieredzi. Ne viss ir risināms ar darbu, laiku un pacietību. Diemžēl ir zirgi ar psiholoģiskas dabas problēmām. Jāt ar viņiem var, piemēram apvidū, bet sportot nevajag., viņi ir kā bumba ar laika degli, tikai laiks mums nav zināms. Jāt var ar visiem, bet ar dažiem, vienkārši nevajag. Cilvēkam negribas atzīties savā nevarēšanā, bet šī negŗibēšana var nodarīt pāri gan zirgam, gan cilvēkam.

  17. oktobris, 2011 @ 8.50

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase