Edvards Gals – viss iet savu gaitu tālāk!

Interneta portālam Pferdeplus izdevies nointervēt Edvardu Galu, kurš septembra vidū vadīja semināru „Glock Horse Performance” centrā Austrijas pilsētā Villahā.  Intervijā trīskāršais pasaules čempions atklāti runā par grūtajiem laikiem pēc Totilas pārdošanas un sniedz topošajiem jātniekiem pārsteidzošu padomu – nekļūt par profesionālu jātnieku!

Jūs droši vien bieži izvaicā par Totilas, tā nu arī mēs nevaram no šīs tēmas izvairīties. Cik grūti bija samierināties un aizmirst ar Totilas kopā pavadīto laiku?
Edvards Gals: Protams, sākumā bija briesmīgi, taču galu galā nākas domāt par nākotni. Mājās tāpat gaida darbs, daudzi citi zirgi, kuri arī ir jātrenē. Viss turpinās tālāk, un tas krietni palīdz. Es nekad neesmu domājis par jāšanas karjeras beigšanu. Varbūt kad būšu sasniedzis visu, Olimpiskās spēles, varbūt tad es uz kādu laiku iepauzētu ar sacensībām. Taču tas tā, dzīve vienmēr turpinās.

Ko Jūs kā jātnieks no šī laika esat ieguvis, vai ir kas tāds, ko esat iemācījies no šī izcilā zirga, kas Jums tagad palīdz darbā ar citiem zirgiem?
Es esmu iemācījies izbaudīt – izbaudīt jāšanas procesu, izbaudīt labos brīžus. Jo arī tie kut kad paiet. To nedrīkst aizmirst.

Totilas sniegums Pasaules čempionātā Roterdamā nebija tik veiksmīgs, kā visi bija gaidījuši. Vai šādos brīžos Jūs jūtat kaut kādu gandarījumu?
Nē, nekādā ziņā. Es nedomāju par tādām lietām vispār. 4191512654_6de757b9fe

Jūs esat ļoti īsā laika periodā sasniedzis vairākus pasaules rekordus, nostiprinājis savas pozīcijas iejādes ranga augšgalā. Kurš panākumu brīdis ir bijis pats emocionālākais Jūsu karjerā?
Tas bija, kad pirmo reizi ar Totilas kļuvu par Holandes čempionu. Pēc tam viss notika diezgan ātri. Tā bija piektā reize, kad vispār startēju Lielajā Balvā ar Totilas, un mēs jau varējām pārspēt Ankiju! Tas bija īpašs brīdis!

Vai no šodienas skatu punkta ir kādas sacensības, kurās, Jūsuprāt, varēja iet vēl labāk?
Varbūt. Bet man tad būtu vēlreiz tās jāredz. Noteikti vēl bija potenciāls izaugsmei. Taču es neskatos savas uzstāšanās video, jo manā atmiņā tās palikušas kā teicamas, un, ja noskatītos tās vēlreiz, gan jau atklātu kādas kļūdas, kur šis un tas varēja būt labāk. Lai gan Āhene bija tuvu tam… Es gan labāk paturu atmiņā to īpašo sajūtu, kas pārņem pēc starta… kā es tobrīd jutos, nevis vēlreiz to visu apskatīt un zaudēt šo perfekto sajūtu.

Starptautiskā līmeņa sacensību zirgi ir pakļauti milzīgam stresam. Kā Jūs palīdzat saviem zirgiem no tā atgūties?
Parasti sacensībās viss ir savādāk, tādēļ es cenšos visu maksimāli darīt tā, kā daru to mājās. Tas gan nav vienkārši. Taču es cenšos zirgus barot vienā un tajā pašā laikā, un, ja sanāk, arī jāt tajā pašā laikā, kā mājās. Ir svarīgi zirgam ļaut būt zirgam: pie mums zirgi iet ārā aplokos vai tiek ganīti. Ir svarīgi, lai pēc saspringtām sacensībām zirgi varētu to visu „izmest” no prāta. Citādāk arī viņiem pārietu vēlme tajā visā piedalīties. Allaž ir jācenšas zirgus pozitīvi atbalstīt un slavēt katru dienu, tad tie labprāt strādā.

Kādas pārmaiņas Jūs gribētu redzēt starptautiskajā iejādes sportā?
Tam būtu jākļūst daudz atvērtākam. Iejādes sportā ir praktiski tikai individuālisti, katrs ir pats par sevi. Vajag vairāk kopības sajūtas, kā konkūrā, kur viss ir brīvāk – to es vēlētos redzēt. Pie mums viss ir vienmēr tik sasprindzināti, lai gan tagad jau var vismaz ar tiesnešiem aprunāties, kas ir mainījies pēdējā laikā, jo agrāk tā nebija. Iejādes sports piesaista arī vairāk un vairāk skatītāju – konkūristi un pat ar jāšanu pilnīgi nesaistīti cilvēki nāca, lai paskatītos uz Totilas. Pagājušajā nedēļā iejādes sacensībās Brazīlijā, piemēram, brīvās izvēles programmā skatītāju vietas bija pilnībā izpārdotas! Turklāt brazīlieši labprātāk jūt līdzi konkūram vai futbolam! Tomēr publika aplaudēja pat par atsevišķiem elementiem, valdīja lieliska atmosfēra un bija ļoti grūti koncentrēties.

Kas ir nepieciešams, lai kļūtu par labu iejādes jātnieku?
Pats galvenais: labs zirgs. Un jābūt arī īstajam pārim: jātniekam un zirgam ir jābūt savstarpēji piemērotiem. Tad ir nepieciešams arī talants! Svarīga ir arī pacietība un izturība. Ir jāmāk priecāties par sasniegumiem, bet vēl jo vairāk jāmāk pārvarēt neveiksmes. Un papildus visam nepieciešama arī veiksme!

EdwardGalKo Jūs domājat par Karlu Hesteru un viņa zirgu Uthopia?
Viņš ir ļoti jauks cilvēks, ar milzu pieredzi un par spīti panākumiem ir palicis vienmēr piezemēts.

Ko Jūs ieteiktu jaunajiem jātniekiem, kas vēlas savu aizraušanos ar zirgiem pārvērst par profesiju?
Nedariet to! Tas diemžēl nav tik vienkārši, kā izskatās. Kad nav panākumu, tad iet ļoti smagi. Ja cilvēkam vienkārši ir labs zirgs, bet naudu viņš pelna kur citur, un negūst panākumus jāšanā, tad tas ir labāk nekā tad, ja jāšana ir darbs. Ir jābūt tiešām sīkstam. Bieži vien sākuma apstākļi nav optimāli, un nevar visu laiku gaidīt uz labākiem laikiem. Kad es sāku jāt, nebija nekādas manēžas, un es arī ziemā braucu ar mopēdu uz stalli: kad tur nonācu, nereti biju teju piesalis pie mopēda.

Vai Jums bija dabas dots talants?
To nevar tā gluži pateikt! Man grūtības sagādāja tas, ka man viss ātri padevās, bet man nācās iemācīties ar to tikt galā. Taču nevar arī visu izspiest ar varu. Ir jau tāds teiciens: „Labāk” ir ienaidnieks vārdam „labi”. Kā jātniekam ir jāiemācās ļaut lietām būt vienkārši „labām”, nevis nepārtraukti tiekties uz to, lai tās būtu vēl „labākas”.

Vai jums bija vai ir kādi paraugjātnieki?
Nē, man nekad nav bijis nekādu paraugu. Allaž ir jāizvēlas pašam savs ceļš, un es nekad negribēju kādu kopēt. Man daudz svarīgāk ir gūt baudu no tā, ko daru. Jāšanai ir vispirms jābūt patīkamai nodarbei, to arī zirgs sajūt un to var redzēt no malas.

Kā Jūs vislabprātāk pavadāt brīvdienas bez zirgiem?
Tā nekad nenotiek! Šogad mums bija tikai viena brīva nedēļas nogale, un tad mēs palikām mājās un vienkārši aprūpējām zirgus un stalli.

Jūs dalāties savās zināšanās arī kā treneris. Ko sagaidāt no saviem skolniekiem?
Maniem skolniekiem jācenšas realizēt to, ko es tiem saku. To es sagaidu. Vai tas izdodas, ir jau cits jautājums, un nav liela bēda, ja viss uzreiz nesanāk. Taču es sagaidu, lai tie patiešām un no visas sirds censtos. Ir pilnīgi vienalga turklāt, vai tas ir iesācējs vai Lielās Balvas jātnieks.

Sagatavoja Sigita Eitcena

Avots

Atpakaļ

1 komentārs

  • sunny

    sunny Loti laba intervija ar dazam svarigam atzinam.

    30. septembris, 2011 @ 12.09

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase