Zirga vešana pie rokas – pamatu pamats

Viena no vissvarīgākajām lietām, kas zirgam noteikti jāapgūst ir iešana līdzi cilvēkam, saka Maikls Pīss, kas jau 25 gadus trenē jaunus un problēmzirgus visā pasaulē. Šobrīd viņa mājas ir Oksfordšīrā, Anglijā. Maikls izmanto „Domā kā zirgs” filozofiju, kas palīdz zirgiem un to jātniekiem sasniegt mērķus.

Visu treniņu pamats ir zirga vešana, šajā procesā tiek veidoti noteikumi, zirgam tiek iemācīts uzmanības un cieņas svarīgums, šeit tiek dibināti pamati veiksmīgai sadarbībai nākotnē.

Maikls Pīss saka, ka vispirms viņš jebkuram zirgam, kas atvests pie viņa uz treniņu, iemāca tikt vestam. Tikai tad viņš ķeras pie citām lietām.

Pamatmanieres ir vienkāršas – lai ko jūs darītu, jums ir jābūt pārliecinātam, ka zirgs klausās, ka tas būs pieklājīgs un respektēs jūsu personisko lauku, ka tas kustēsies pa labi-kreisi-uz priekšu un atpakaļ tad, kad jūs to viņam prasīsiet.

Ir ļoti svarīgi zirgu apmācīt izpildīt jūsu prasības, jo ja tā padomā, tad zirgs ļoti bieži tiek kaut kur vests, un tam regulāri jāizpilda dažādi jūsu norādījumi – tas tiek vests uz un no ganībām, zirgs tiek apkopts, segts, turēts pie rokas, kad ierodas kalējs vai veterinārārsts u.c.

Mācīties ir vienkārši

Jaunzirgus var pielīdzināt baltam audumam, jo tiem nav bijusi liela saskarsme ar cilvēka prasībām. Šis ir labākais brīdis, kad zirgam iemācīt pamatmanieres, jo zirgam nav iepriekšējas uzvedības pieredzes, kas varētu radīt sarežģījumus.

Visticamāk, ka zirgs jūs uzskatīs par kādu, ko ir vērts klausīt vai kādu, pār kuru ir jāņem virsroka. Ja nepareizi ar zirgu apiesieties, tad zirgam liksies, ka esiet kaut kas tāds no kā tam ir jābaidās.

Ja jums ir jauns zirgs, kas nav ievadāts, tad ir tikai dabiski, ka tas būs skeptiski noskaņots pret apkārtējiem cilvēkiem. Ar šādu zirgu jums ir jābūt ļoti delikātam.

Maikls saka, ka viņš dod priekšroku nodarbībai nelielā iežogojumā, vēlams stallī. Viņa galvenais mērķis sākumā esot tikai pieradināt zirgu, ka tā apaušiem tiek piekabināta korda vai vedamais striķis. Pēc tam viņš zirgam cenšas iemācīt soli pa solim tik vestam. Maikls apgalvo, ka stallim/boksam ir liela priekšrocība, jo tas ir pietiekami mazs, lai zirgs uzmanība visu laiku būtu vērsta pret cilvēku.

Pirmie apmācības soļi

1. Ieejot boksā pie zirga, uzvedieties tā, lai zirgs par jums izrāda interesi, bet lai tas nebēgtu no jums projām. Mierīgi un pārliecinoši pieejiet tam klāt un piekabiniet striķi pie apaušiem.

2. Jaunzirgam varētu rasties vēlme atkāpties vai kļūt nedaudz saīgušam par šādu notikumu pavērsienu. Ja tas notiek, tad nevelciet zirgu – ļaujiet tam atkāpties. Tajā pat laikā – stāviet ar seju pret to un neļaujiet virvei nokļūt zirgam sānos vai aiz tā.

3. Pagaidiet pāris sekundes kamēr zirgs uz jums paskatās. Kad tas notiek – jums ir pievērsta zirga uzmanība, un tagad jums ir jāiedrošina tas spert pirmo soli pretī jums.

4. Speriet divus līdz trīs nelielus soļus prom no zirga, vērojiet vai tā variet piesaistīt viņa uzmanību. Ja zirgs neseko, nevelciet to, bet gan ar roku nedaudz pavirziet striķi sāņus, lai dotu zirgam brīvu vietu. Vairums zirgu būs ziņkārīgi un spers pirmo soli tur, kur tikko bija atradies striķis. Ja tā notiek – tad ejiet uz priekšu un mēģiniet iedrošināt zirgu vēl dažiem soļiem.

Ja zirgs „sastingst” un nesper pirmo soli vai sper tikai vienu vai divus un tad apstājas, jums nāksies to papildus iedrošināt.

Tāpat kā iepriekš, speriet pāris soļus no zirga projām, bet pagriezieties ar seju pret to. Nostājieties mazliet sāniski pret zirgu, paņemiet virvi, nedaudz to nostiepiet un ar maigām kustībām aiciniet zirgu spert soli uz priekšu.Turpiniet zirgu ”aicināt” doties uz priekšu, ja nepieciešams pamainiet leņķi. Tiklīdz kā zirgs sper soli, dariet arī to jūs un aiciniet doties to tālāk.

5. Atkārtojiet šo vingrinājumu tik ilgi, kamēr ar zirgu bez apstāšanās droši variet pārvietoties pa boksu vai stalli, tikai tad mēģiniet to darīt apvidū.

Avots

Bilde

Atpakaļ

6 komentāri

 • FB_1845746699

  Evita Baradovska Ļoti labs raksts, vadāšana pie rokas ir labas "zāles" arī tiem zirgiem, kuri negrib stāvēt, kad kāpjam mugurā. Vadājot pie rokas, zirgs iemācās koncentrēt savu uzmanību uz cilvēku.

  28. septembris, 2011 @ 11.26
  • Alise

   Alise » Evita Baradovska Man atkal ir problēma ar zirgu kad jākāpj mugurā! Es nesaprotu tieši liekot kāju kāpslī zirgs sāk dīdīties un iet uz prieksu vai rinki! kĀ ES PAR Spīti tam vienalga uzkāpju liekot kāju pāri zirgs apstājas un stāv! Kapēc viņš nevar arī stāvēt kamēr kāpju? :D

   5. maijs, 2017 @ 17.17
 • daiga

  daiga Ļoti daudz, vai pareizāk sakot, gandrīz visu zirgam var iemācīt, nekāpjot viņam mugurā. 'Tas gan nenozīmē, ka mugurā kāpšanu var atlikt, jo zirgi, tāpat kā cilvēki, jauni visu apgūst labāk, nekā jau nobriedušā vecumā. Vienkārši, mēs bieži vien nemākam zirgu pareizi sagatavot tam ,ko mēs viņam prasīsim mugurā sēdēdami un tad pieļautās kļūdas ir grūti labojamas, bet cik gan ir tādu, kas par to aizdomājas. Visbiežāk jau vaino zirgu.

  11. oktobris, 2011 @ 12.14
 • pūka

  pūka Un kā cīnīties, ja zirgs pa visu varu grib iet pa priekšu.. nu vismaz pa tādu gabaliņu, ka cilvēks atrodas AIZ viņa pleca.. iet pie rokas civilizēti, tik tā steigšanās.. visu laiku spiediens uz pavadas.. Nu ir mēģināts viņu uzreiz viegli taka piecirst/pievilkt ar pavadu un apstādināt, atkapināt un tad atkal doties uz priekšu, bet zirgs atkal steidzas.. ne pārspīlēti, bet spiediens uz pavadas ir. tā viņš māk visu - stāvēt, atkāpties uz minimālu pirkstu spiedienu uz krūtīm, griezt dibenu/priekšu uz pieskārienu utt. pilnīgi bez problēmām visu izpilda, ko prasa, māk arī atkapšanos, kad cilvēks iet virsū (nu principā izgājis visus parelli pamatus),bet tieši problēma ar to vešanu pie rokas. Puika aktīvs, solis vienmēr enerģisks.. gaita ātraka protams, nekā vedējam, bet nu nevar jau vienmēr cilvēks skriet viņam blakus vai iet tādā iestieptā/velkošā pavadā.. nu nav jau trakākā problēma, bet nu likt un raustīt viņu ar ķēdi vai vnk saraustīt arī negribās, varbūt kāds humānaks veids..

  9. februāris, 2012 @ 20.52
  • prieciigaa

   prieciigaa » pūka Man arī ar daudziem zirgime ir nācīs par šo cīnīties.. Kad apnika pielietot spēku un ģriezt rinķī, pati sāku domāt par sevi, nevis koncentrēties uz to kā skrien zirgs. Palīdzēja tas, ka piedomāju pie savas elpošanas, sava soļa garuma, savām domām( vari domāt gan par mierīgu ritmu, vai domāt par atpūtu pludmalē, vienalga, galvenais, lai ir nesteidzīgas domas), pēc tam, kad esi tikusi galā ar sevi, sāc to sūtīt zirgam, domas vērs uz to, ka var visu darīt mierīgi, ja runā balsī, tad arī mierīgā un nesteidzīgā tempā. Pamēģini, varbūt palīdz. Līdz šim man ir nostrādājis.

   9. februāris, 2012 @ 21.47
 • pūka

  pūka Nu es nez, lai gan esmu visnotaļ emocionāla un aktīva, bet darbojoties ar zirgiem es vienmēr cenšos savākties un uzvedos maksimāli lēnprātīgi un pacietīgi, it īpaši ar jaunajiem, kāds ir viņš.. tikko zaļš 3gadnieks, kuram apmācība tik tagad sāksies :) Viņam tas pat jau, manliekas, ir iegājies kaut kā norma.. tā viņš visu citu saprot, esmu daudz ar viņu darbojusies.. arī,piemēŗam, māk-kad es eju ātrāk - viņš arī sākt iet ātrāk, bet kad palēninu gaitu, pievelku pavadu un saku - neskrieeen, ta viņš arī iet lēni lēni abi knapi kustam, un atkal sākam iet ātrāk.. BET to viņš izpilda ka komandu - īslaicīgi.. normālā iešana - uz/no aploka, vešana vienalga kur; ir,ka viņš tomēr grib iet pa priekšu ātrāk.. es jau nevaru iet a viņu un uz katru trešo soli raustīt un teikt neskrien, neskrien..(esmu darījusi arī tā, bet viņš to uztver īslaicīgi, kā komandu.. esam tā staigājuši varteikt 2h un visu laiku kladzināju :D) tam jau vajadzētu automātiski, ka viņš normāli iet blakus.. man jau nav problēmas ar viņu, bet gribu, lai citi, kas, piemēram, nav pieredzējuši ar zirgiem arī varētu viņu vest.. brr nu negribās man skandalēties ar viņu tā brutali :(

  10. februāris, 2012 @ 18.49

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase