Cik daudz zirgs drīkst nest?

Vai ir viens noteikts standarts, pēc kura noteikt lielāko pieļaujamo svaru, ko var nest zirgs? Parasti vienkārši pieņemam to, ka tik liels dzīvnieks kā zirgs, var panest ļoti daudz kilogramu, taču, vai tā patiesi ir? Vai pastāv ierobežojumi tam, cik daudz zirgs var nest?

Nav vienas viennozīmīgas atbildes uz šo jautājumu. Taču 2008.gadā ASV tika veikts pētījums par šo tēmu. Astoņiem zirgiem mugurā uzlika kravas, kas bija 15 līdz 30% no zirga ķermeņa masas. Rezultāti liecināja par to, ka zirgiem, kuri nesa nastu, kas bija līdz 20% no dzīvnieka ķermeņa masas, netika novērotas nekādas problēmas. Savukārt zirgiem, kas nesa svaru, kas bija 25 līdz 30 % no ķermeņa masas, tika novērotas elpošanas problēmas treniņu laikā, kā arī nākamā dienā zirgiem tika novērotas muskuļu sāpes. Tādēļ var pieņemt, ka vidējais svars, ko zirgs var nest, ir ap 20% no dzīvnieka ķermeņa masas.

Tomēr katrā konkrētā situācijā jāņem vērā zirga pašsajūta. Svarīgs ir arī zirga fiziskais stāvoklis, kā arī tas, ko zirgam liek darīt. Ja zirgs ir labā fiziskā stāvoklī, tam ir lieli kauli, jūs dodaties lēnā pastaigā, nav pamata uzskatīt, ka zirgs jutīsies slikti, ja svars uz tā muguras būs lielāks par 20% no tā ķermeņa masas. Tiek pieņemts, ka ap 550 kg smags zirgs var nest 110 kg smagu nastu. Taču ikdienā bieži vien šī proporcija netiek ievērota, bet samērojot treniņa slodzi, nav teikts, ka zirgs izjutīs lielu diskomfortu.

Vēsturiski 20% nosacījums tika ievērots pirms 2008.gadā veiktā pētījuma. Piemēram, ASV militārās kavalērijas 1920.gada zirgu apsaimniekošanas rokasgrāmatā sacīts, ka zirgs nedrīkst nest vairāk par 20% no savas ķermeņa masas, kopā skaitot gan aprīkojumu, gan jātnieku.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase