Zirgi nekad neaizmirst savus cilvēku draugus

Pētījumā atklāts, ka zirgi ne tikai labi atceras cilvēkus, kas pret tiem labi izturējušies, bet arī ļoti labi saprot dažādus vārdus.

Pamatdoma:

• Zirgi ir uzticīgi tiem cilvēkiem, ar kuriem tiem bijusi pozitīva pieredze

• Zirgi atceras cilvēkus pat pēc ilgas atšķirtības

• Zirgi balss komandas saprot daudz labāk kā, iespējams, jums liekas

Pavisam nesen zinātnieki atklājuši, ka zirgi var būt vieni no uzticīgākajiem ilgtermiņa draugiem, ja vien pret tiem pareizi izturas.

Atsaucoties uz pētījumu, izrādās, ka zirgi ļoti labi saprot arī vārdus un tiem piemīt lieliska atmiņa, jo pētījuma laikā zirgi spēja atcerēties cilvēkus pat pēc ilga atšķirtības perioda. Iespējams, ka saikne starp cilvēku un zirgu ir savvaļas zirga evolūcija, jo tie savvaļā respektē savus sugas brāļus un ir arī ļoti „atvērti” draudzībai ar citiem, tos neapdraudošiem, dzīvniekiem.

Pētījuma vadītāja Karola Senkija (Carol Sankey) stāsta, ka zirgi uztur ilgtermiņa attiecības ar atsevišķiem bara locekļiem, reizēm, veidojot savu baru, tie komunicē arī ar citu baru indivīdiem. „Dažos gadījumos, zirgu attiecības ir ļoti ilgas un reizēm pat visas dzīves garumā,” teic Senkija, kuras pētījums ir akceptēts publicēšanai žurnālā „Dzīvnieku uzvedība” (Animal Behavior).

Etoloģiste Senkija no Rennes Universitātes Francijā kopā ar kolēģiem pētīja 20 angloarābus un 3 franču jājamzirgus. Zinātnieki pārbaudīja, cik labi zirgi atceras savu treneri-sievieti un viņas komandas pēc 8 mēnešus ilgas atšķirtības.

Treniņprogrammā ietilpa 41 komanda, kas pamatā bija saistīta ar zirga kopšanu un medicīnisko aprūpi. Piemēram, zirgam bija jāklausa komandai „stāv”, tam pēc komandas bija jāpaceļ arī kāja, jāatļauj temperatūras mērīšana ar termometru u.c. Kad zirgs izpildīja visu, ko trenere prasīja – tas tika atalgots ar ēdiena granulām.

Pēc atalgojuma saņemšanas, tika novērots, ka zirgs izrāda pozitīvu uzvedību pret treneri – to ošņājot vai laizot. „Zirgi šādi uzvedas arī barā, tāpēc šo uzvedību nevar asociēt kā papildus ēdiena meklēšanu,” stāsta pētnieki.

Tie zirgi, kuri netika atalgoti par uzdevumu izpildīšanu, izrādīja 4 līdz pat 6 reizes vairāk negatīvas uzvedības. Tie koda, spēra un krita virsū trenerei.

Pēc 8 mēnešu atšķirtības, atalgotie zirgi tiecās komunicēt ar treneri un šķita, ka tie pieņem labāk arī svešus cilvēkus, jo tiem par cilvēkiem bija izveidojušās pozitīvas atmiņas. Pētnieki, izanalizējot rezultātus, apgalvo, ka zirgi nav pārāk atšķirīgi no cilvēkiem, jo tie uzvedas, mācās un atceras daudz labāk, ja viss notiek pozitīvā vidē.

Senkija uzsver, ka daudzi cilvēki, trenējot savus suņus, pārsvarā izmanto balss komandas, bet vairums treneru jāšanas sportā pielieto trenzes vai jātnieka kājas spiedienu, jātnieka svara maiņu seglos u.c.

Ir zināms, ka zirgi spēj mācīties un atcerēties cilvēku vārdus, tie pat spēj dzirdēt daudz labāk nekā suņi. Pētnieki uzsver, ka treneriem zirgu apmācībā noteikti vajadzētu izmantot balss komandas, lai iegūtu lielākus panākumus.

Džila Stāra (Jill Starr), kas ir Savvaļas zirgu glābšanas organizācijas prezidente, gan uzskata, ka jātniekam nevajadzētu parāk daudz runāt, lai tas spētu vairāk uztvert zirga ķermeņa valodu. Viņa arī piekrīt tam, ka zirgi ir uzticīgi, inteliģenti un tiem ir ļoti laba atmiņa – gan par labiem, gan sliktiem notikumiem.

Džila saka, ka zirgi var būt ļoti piedodoši, bet tie nekad neaizmirst.

Varbūt Jums ir kāds gadījums iz dzīves, kas apliecinātu zirga lielisko atmiņu?

Atsauce

Atpakaļ

6 komentāri

 • _draugiem_3744317

  Samanta Pociusa Man ir bijis viens gadījums! Man Latgalē dzīvo radinieki, bet pati dzīvoju Kurzemē. Tur kaimiņos ir ķēve kura itkā neklausot. Es ar šo zirgu ļoti iedraudzējos un pat jāju ar viņu. Mani radinieki gan teica ka esmu traka, jo šis zirgs visus met nost. Bet man gan šķita ka tā nav un pateicu ka ar šo zirgu var mierīgi jāt. Tad nu pēc nedēļas braucu prom. Pēc mēneša piezvanīju un prasīju kā tad zirgam iet, bet viņi man atbildēja ka zirgs nemaz neklausa. Sanāca aizbraukt uz turieni tikai pēc gada. Kad satiku ķēvi man bija bail ka viņa mani arī neklausīs, bet tā nebija. Viņa mani patiešām atcerējās...

  15. augusts, 2011 @ 13.37
 • _draugiem_2978129

  Aija Luse Man pēdējā piecgadē gadījās neplānots pirkums nomērdēta 9 mēnešus veca kumeļa izskatā. Nesen viņam palika 3 gadi un neviens nespēj noticēt, ka tas ir tas pats zirgs. Tā ir stāsta viena daļa. Otra - viņš šoziem pusgadu nostāvēja citā stallī, sakarā ar trenējamo zirgu vietas trūkumu, bet jebkurā brīdī, kad pie viņa ierados, viņa skatiens man seko, izmanto katru izdevību man pieskarties ar purnu, pievērst uzmanību. Viņš ir tāds mīlulītis.. Viņš atceras un atcerēsies visu mūžu, kas viņu izcēla no garantētas nomērdēšanas..

  15. augusts, 2011 @ 15.36
 • _draugiem_282484

  Austra Auša Pozitīvā Man bija savs zirdziņš no gadu un 4 mēnešu vecuma līdz aptuveni 4 gadu vecumam, tad tika pārdots dažādu iemeslu dēļ, un aizbrauca uz Somiju. Es tiku pie viņa ciemos. Viņš mani perfekti atcerējās, uzreiz zināja kā mani nomest, kad klausīt, kad nē, un mūsu mīļāko spēli ( Salkas pa aploku) izcili atcerējās un līda pie manis mīļoties, satikāmies mēs ar viņu pēc 3 gadu neredzēšanās. Un visi kas zināja kā man ar viņu bija gājis uzreiz kad uzzināja, ka es tikšu ar viņu jāt, zināja, ka es kritīšu zemē. Tiesa staļļa pārējās meitenes mēs arī sabiedējām, jo salku laikā viņš mani ķer lēkšos, un ja es par strauju apstājos man sanāk viņš divkājās virs galvas :P Bet viss forši :)

  19. augusts, 2011 @ 21.54
 • Linda

  Linda Līdzīgi ir ar manu ķēvi - viņa bija viena no tiem zirgiem, par kuriem kādus gadus atpakaļ bija sižets Bez Tabu, kad saimniekam tika konfiscēti zirgi par necilvēcīgu izturēšanos pret šiem dzīvniekiem. Pirms gada pārpirku viņu sev - dzīvnieks bija kļuvis tik ļoti neuzticīgs cilvēkam, ka nevarēja pacelt roku, lai viņu noglaudītu. Nu jau ir gads rinķī, un šķiet, ka viņa saprot, ka ir daļa no manas dzīves, ka es atdodu visu savu brīvo laiku un enerģiju viņai, un šķiet, ka arī viņa dot pretī, cik nu viņa var savos 17 gados. Vēl stallī komandas biedri smējās, ka viņa esot "radio vadāms zirgs", jo klausa un vārda, uz balss intonāciju. Šeit tad, laikam, pierādās, ka zirgs atceras vārdus, un to, ar ko šie vārdi saistās.

  17. februāris, 2012 @ 0.53
 • laura

  laura Labs raksts! Paldies! :)

  7. augusts, 2012 @ 22.58
 • andris

  andris zirgiem ir laba atmina man ir viens draugs zirgs (sirms) draugs, vins bubina ka ierauga mani un es un vins mani lot mil ka es ta zirgs ilgi nevar bez tiksanas,kad tiekamies esam lot laimigi!!!

  23. maijs, 2015 @ 16.02

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase