Kā rīkoties, ja zirgs pa laukumu auļo un nav apstādināms?

Jautā Anna:

Labdien, man ir problēma ar kādu ķēvi. Cik saprotu, viņa vēl ir ļoti jauna, tikko iejāta. Ar šo ķēvi trenējos nesen, viņai ir ļoti mīkstas gaitas un ārpus treniņiem – arī jauks, sabiedrisks, miermīlīgs raksturs. Bet problēma ir tāda, ka ar šo zirgu nevar mierīgi palēkšot, tas auļo un nesas, un nav apturams. Man šķiet, tas tāpēc, ka sacenšas ar citiem zirgiem uz laukuma, vēlas būt ātrākā. Lēkšojot garām šiem zirgiem, ķēve vienmēr pāriet auļos. Man tas nepatīk. Ne jau tāpēc, ka nevaru noturēties (tiesa gan, lēkšus apguvu pavisam nesen), bet gan bail, ka varam ietriekties žogā, uzskriet uz kādu šķērli (jau reiz gandrīz gadījās uzskriet metrīgam šķērslim, bet esmu lēkusi tikai 50 cm), jo zirgam ir uz to nosliece. Labprāt auļotu ar viņu brīvā dabā, taisnā līnijā, bet ne jau pa apli laukumā. Citādi man šis zirgs ļoti patīk, negribu no tā atteikties. Ko darīt? Varbūt ņemt garākas pavadas, atteikties no steka? Varbūt izmēģināt sēdēt manēžas uzsēdē (ar šo zirgu lēkšoju tikai puspiesēdē)?

Atbild Airisa Penele no z/s “Lielceri”:

Lai varētu atbildēt uz Jūsu jautājumu, būtu jāprecizē ķēves vecums, un kad viņa ir apjāta, kā arī Jūsu jāšanas prasmes apgūšanas ilgumu. Pēc tā kā Jūs noraksturojāt savu ķēvi, viņa ir diezgan temperamentīga un lēkšus Jūs arī nesen kā esat apguvusi. Tikko apjātam zirgam ir ļoti svarīgi, lai jātnieks būtu ar pieredzi, kurš varētu apmācīt jaunzirgu. Bieži vien, ja jātnieks nesēž stabili zirga mugurā, tas var sabīties, un no tā arī var paātrināt gaitu līdz pat auļiem, un ja rokā plandās steks, tad labi vien ir, ka priekšā ir žogs. Iesaku Jums apgūt lēkšus uz kāda vecāka zirga, kurš to labi pieprot, un pēc tam mēģināt ar savu ķēvi. Kad celsiet viņu lēkšos, palūdziet pārējos jātniekus pasoļot laukuma vidū, kamēr Jūs lēkšojat, tad ķēvei nebūs ar ko sacensties, tikai dariet to trenera pavadībā, un Jums izdosies, lai veicas.

Atbild Gundega Krīgere no JSK “Temperaments”:

Iemesli jau var būt visdažādākie: iespējams jātnieka uzsēde un vadības līdzekļu pielietošana, inventāra neatbilstība konkrētajam zirgam (t.i. varbūt segli spiež), varbūt ir jāpiestrādā pie zirga vadības, rokas-kājas pielietošanas, varbūt paceļot lēkšos jātnieks neapzināti iekrampējas pavadās vai sasprindzinās, radot zirgam sajūtu, ka kaut kas nav kārtībā, varbūt zobu vaina – asumi, āķi vai vilka zobi. Šajā gadījumā jātniekam vajadzētu vērsties pēc padoma pie sava trenera, jo tas vislabāk zinās kāds ir zirgs un kāds jātnieks. Varbūt var pamainīt jātnieku un pavērot vai citam pieredzējušākam jātniekam zirgs to pašu dara? Lai spētu no šīs problēmas tik vaļā, pārim būtu jāapsver treniņi pie zinoša trenera.

Paldies A. Penelei un G. Krīgerei par atbildēm!

Atpakaļ

11 komentāri

 • linda

  linda labdien ko man dariit ja mans ssetlandes ponijs kuru iejaaju , diezgan vecs 9 gadi vai tas veel ir iespeejams - llauj uzsesties virsuu taa kaa daamu seglos , bet kad vienkaarsi pacell kaaju, bet neliek paari mugurai, tas jav ir gabalaa , esmu kordojusi vinu ar sviedreneem uz muguras, un visaadi nneemusies , bet arii no segliem vinai bail, bet vinai pasa ir mieriigas dabas ne sper ne kozz , bet loti loti baliiga . manu praat vina ir pa vecu.. :(

  29. novembris, 2011 @ 8.31
 • _draugiem_83495

  Sabīne Audare Piekrīšu G.Krīgeres viedoklim, un no personīgās pieredzes varu pastāstīt, kad darīšana bija ar vnk. temperamentīgu ķēvi, ļoti labi nostrādāja vingrinājums, līdz ko zirgs sāk nesties, viņu pilnībā apstādināt, tas protams iesākumā bija ļoooti daudz reizes treniņa laikā, bet pēc tam arvien mazāk un mazāk, līdz kamēr šis netikums izzuda! Ja ir grūti darboties tikai ar pavadu, pamēģini iesaistīt špruntu, vismaz martingalu, jo citi zirgi ir viltīgi un uzķer momentu, ka uzceļot galvu debesīs, nekas vairs īsti Tev nepalīdz :) Bet vēlreiz piekritīšu G. Krīgerei, zobi būtu jāapskatās gan ;)

  5. decembris, 2011 @ 20.29
 • Enģelītis

  Enģelītis Man Bija tāda Pati problēma..tikai ar KAstrētu ērzelīti...;)

  25. marts, 2013 @ 11.20
 • darja

  darja Man arī ir tada problema ar 13-gadīgo kastratu. Nopirku ļoti vāju, ar bašlaku. Un pēc ziemas tik noapaļojas un adoptejas! Jau ap 3 menešiem mes trenejamies, macijos savakt to, jo vel janvārī nevareju apturet to. Tagad gan lekši ir ļoti leni. Bet dažkart viņam ir tads šļaksts - pekšņi no soļies pariet uz auļiem, bez manas komandas. Tad es parasti gaju uz mežu, un auļoju ka tik vien ātri viņš var. Cik atceros, vel cita stallī bija 16-gadiga ķeve, tas visspār ir traks zirgs. To apstadinat bija nereali. Kadu dienu es izlasiju, ka tadus zirgus var apturet ar voltiem; lekšot , katru apli jāsamazina diametrā. Un tas darbojas :) Neesmu specialists, bet, manuprāt, vajag vairak auļot ar to, vai samazināt auzu barību. Ja nevari apturet to - volti palidzēs, neturi pavadas stingri un nedoma apturet to ar spēku, ķevei var palikt stingra mute. Bet atkartojus - neesmu liels specialists. Paruna ar treneriem.

  9. aprīlis, 2014 @ 17.50
  • Ineta

   Ineta » darja Man zirgs šausmīgi nesās lēkšos un mēģinājums apturēt ar voltu beidzās ar ietriekšanos šķērslī, otrs mēģinājums beidzās ar to, ka zirgs nevis samazināja ātrumu bet paņēma voltā tādu slīpumu, ka izlidoju no segliem un salauzu roku. Ko darīt šādā situācijā?

   30. novembris, 2014 @ 21.11
 • Inga

  Inga Iesaku pamēģināt gaitu pārejas, nedragāt auļos 5 minūtes, bet pacelt un palēkšot pusapli, tad parikšot, pasoļot un tādā garā. parikšot tad, kads citi lēkšo.

  19. jūnijs, 2017 @ 21.58
 • Anete Līķere - Rāte

  Anete Līķere - Rāte Sveiki, man ir 5 gadīgs kastrāts, liels, skaustā aptuveni 170+, nu jau kādu laiciņu lēkājam līdz 110cm. Problēma ir, ka zirgam patīk raustīt galvu ejot uz šķērsli, citreiz pat neredz škērsli, kad uzrauj galvu, tādēļ grūti koncentrēties un pareizi pievadīt. Sacensībās esam lekuši 100cm, tur viņš paliek nekontrolējams grib nesties, kad vajag izsūtīt, pēctam vairs nevar noturēt, arī 80-90cm. Lietoju mīksto trīsdaļīgo trenzi, kā arī martingalu. Vai kādam ir kādi ieteikumi, ko darit, lai nerautu galvu? Pašai man ir 21 gads ir pieredze, Jāju 5 gadus

  14. novembris, 2020 @ 1.56
 • Anete Līķere - Rāte

  Anete Līķere - Rāte Sveiki, man ir 5 gadīgs kastrāts, liels, skaustā aptuveni 170+, nu jau kādu laiciņu lēkājam līdz 110cm. Problēma ir, ka zirgam patīk raustīt galvu ejot uz šķērsli, citreiz pat neredz škērsli, kad uzrauj galvu, tādēļ grūti koncentrēties un pareizi pievadīt. Sacensībās esam lekuši 100cm, tur viņš paliek nekontrolējams grib nesties, kad vajag izsūtīt, pēctam vairs nevar noturēt, arī 80-90cm. Lietoju mīksto, parasto trenzi, kā arī martingalu. Vai kādam ir kādi ieteikumi, ko darit, lai nerautu galvu? Pašai man ir 21 gads ir pieredze, Jāju 5 gadus

  14. novembris, 2020 @ 1.57
  • Irbe

   Irbe » Anete Līķere - Rāte Vai ir izslēgti jebkādi fiziskie faktori, kas zirgu varētu ietekmēt? Kad pēdējo reizi pārbaudīta seglu deramība, zobi, vai zirga muguru ir pārbaudījis vetārsts/hiropraktiķis?

   16. novembris, 2020 @ 13.38
 • lilita

  lilita Ja ir pārbaudīti fiziskie faktori, kas zirgam varētu traucēt, vai ir mēğināts treniņos mierīgi lekt no rikšiem? Man tas palīdzēja pie diviem śādiem zirgiem, kas tesās uz šķērsli nekatoties. Princips vienkāršs, mīkstā kontaktā rikšot voltā gar šķērsli un kad zirgs pilnībā atslābis, var iet virsū. Pēc šķēršļa turpinam rikšot voltā kamēr atslābst. Galvenais pašai būt mierīgai un arī zirgu ar balsi mierināt un slavēt. Kad jau zirgs ir gatavs lekt no rikšiem mierīgi, nestresojot, var pirms šķēršļa sākt pacelt dažus tempus lēkšos. Tas gan nebūs vienas dienas darbs. Galvenais mīksta roka un miers. Un lēkšos bez lekšanas lēkšot voltā un kad zirgs mierīgs, prātīgi taisnē izsūtīt, tad atkal voltā, kamēr lēkši ir viegli kontrolējami. Kad šis viss ir panākts mierīgi, tad var mēğināt lekt no lēkšiem ar to pašu voltu principu.

  17. novembris, 2020 @ 8.32

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase