Ja zirgs neiet uz priekšu

Braukt ar velosipēdu mēdz būt grūti. Tajā mirklī, kad pārstājat mīt pedāļus, ritenis apstāsies, ja vien nebraucat lejā pa kalnu. Jājot ar zirgu nevajadzētu pielikt tik daudz pūļu, lai panāktu, ka tas kustas uz priekšu. Tomēr mēdz būt gadījumi, kad zirgs vienkārši ignorē komandas un tas reaģē uz jūsu kāju tāpat kā ritenis. Ja jums visu laiku ar zirgu “jāminas” kā ar riteni, žmiedzot un spiežot, lai zirgs kustētos uz priekšu, jāšanas process var sagādāt maz prieka un baudījuma. Ja vēl piedevām jums no zirga jāpanāk ātra reakcija, piemēram, tuvojoties šķērslim, bet zirgs kļūst arvien lēnāks un lēnāks, tas jau var izraisīt dziļu nepatiku.

Tādēļ jums jāpanāk, ka zirgs reaģē uz jūsu komandām virzīties uz priekšu pietiekami ātri.

Vai jūsu zirgs labi reaģē uz jūsu kāju komandu, jeb paiet laiks, pirms tas saprot, kas jādara? Ja neesat pārliecināts, ka viss notiek tā, kā tam jānotiek, rausieties vien zirga mugurā un sūtiet to uz priekšu. Ja paspējat galvā pateikt “viens tūkstotis un viens” pirms sagaidāt kādu reakciju, ziniet – jūs neesat izpildījis savu mājasdarbu.

Ja zirgs jūs ignorē, jums jāpastrādā pašam ar savām reakcijām. Lai gan daži zirgi ir jutīgāki par citiem, ja zirgs jūs ignorē, tā patiesībā ir jūsu atbildība! Zirgam, kas nerespektē jūsu komandas, jāliek saprast, ka tam jums jāklausa.

Lai panāktu to, ka zirgs paklausa komandai, gadījumā, ja tas ignorē jūs, jums jāpiemēro tā pati komanda, bet spēcīgāk. Citiem vārdiem sakot, ja zirgs turpina krākt pēc jūsu komandas, kuru dodat, piespiežot kāju zirga sāniem, jums nekavējoties ar asu kustību jāiespiež papēdis zirga sānos. Ja arī to zirgs ignorē, jums vēl uzstājīgāk ar spēcīgāku pieskārienu jāliek saprast, ko no zirga vēlaties, pat ja nepieciešams, izmantojiet steciņu. Ideālā gadījumā steks jāizmanto, pieskaroties tieši aiz jūsu kājas. Tādā veidā zirgam liksiet saprast, ka kājas komanda saistīta ar steka pielietošanu. Bez tam, ja steks tiek izmantots tā aizmugurējā daļā, tas centīsies no steka aizmukt un virzīsies uz priekšu.

Pareizais komandas došanas veids ir tāds, kas liek zirgam saprast, kas jādara. Jūs noteikti gribēsiet, lai zirgs paklausa uzreiz, bet tas nenozīmē, ka jau no paša sākuma jums jāsāk vicināt savs iejādes steks. Zirgam vienmēr ir jādod iespēja pierādīt, ka tas patiešām klausās. Savādāk jūs sodāt zirgu par to, ko tas vēl nemaz nav izdarījis. Jūsu pātaga ir tikai palīglīdzeklis, ar kuru nodrošināt autoritāti, taču to nedrīkst izmantot, lai zirgam sistu pa galvu, vai tad, kad esat sadusmojies! Ja esat nikns, kāpiet zemē no zirga, dziļi ieelpojiet, lai ātrāk atkal varētu darboties kā sava zirga skolotājs.

Jums jāpanāk, ka zirgs jūs klausās, tāpat jums jāpanāk tas, ka zirgam skaidri un gaiši liekat saprast, ko no tā vēlaties. Kad esat panācis vēlamo rezultātu nedrīkst aizmirst, ka zirgs to pēc kāda laika var atkal aizmirst, tādēļ jums vienmēr jābūt gatavam nekavējoties reaģēt, ja zirgs neklausa komandām.

Rakstā izmantoti materiāli no Rika Pelikano grāmatas “Bombproof Your Horse”, 2004

Bildes atsauce

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase