Ūdens nozīmīgums zirga ikdienā

Kad kāds patērē 8 – 12 galonus (1 galons ir apmērām 4,54 litri) ūdens dienā, ir skaidrs, ka ūdens ir nozīmīgs viņam un ikvienai citai dzīvai radībai uz Zemes. Tādiem dzīvniekiem kā zirgiem ir nepieciešams uzņemt lielu ūdens apjomu katru dienu vai nu ārā, ganībās, vai stallī, jo atūdeņošanās (ūdens trūkums organismā) var izraisīt nopietnas veselības problēmas.

Šajā rakstā tiks apskatīti jautājumi saistībā ar to kāpēc tīrs, svaigs un viegli pieejams ūdens ir nozīmīgs katra zirga ikdienā. Savā grāmātā Makgrava (McGraw, 2003) raksta, ka visiem zirgiem ir nepieciešams tīrs, svaigs ūdens. Ūdenim ir jābūt viegli pieejamam kā stallī, tā āra ganībās. Pēc R. Heirstones (Hairston, 2004), ūdens trauks ir viena no neatņemamajām katra staļļa sastāvdaļām, kopā ar barošanas vietu, spaiņiem, sāli un pakaišiem. Stallī ūdens var būt pieejams zirgiem caur automātiskajām dzirdinātavām vai piekarināmos spaiņos pie sienām, un Heirstone (2004) savā grāmatā uzsver abu dzirdināšanas metožu plusu un mīnusus. Lietojot automātiskās dzirdināšanas sistēmas, zūd vajadzība pēc regulāras spaiņu uzpildīšanas un nav jāsaskaras ar ūdens sastāvēšanās problēmu, bet zirgu īpašnieki/apkopēji zaudē iespēju sekot līdzi, cik īsti konkrētais zirgs patērē ūdeni ikdienā, jo sistēma pastāvīgi uzpilda trauku.

Kā viegli pieejams ūdens avots ganībās var tikt izmantots dīķis vai kāda pieteka, upīte. Tās ir ideāls ūdens avots, jo tās nodrošina lētu un apjomīgu ūdens avotu. Zirgu īpašniekiem der atcerēties, ka pietekas ir visu laiku brīvi plūstošas un tas ierobežo baktēriju un aļģu veidošanos ūdenī, kas ir labi, jo pārāk liela aļģu savairošanās ūdenī var izraisīt zirgam gremošanas traucējumus. Turpretī, dīķiem (ūdenim dīķi), ir nosliece sastāvēties, bet, ielaižot dīķī karūsas vai kādas citas zivis, īpašnieks var kontrolēt aļģu populāciju dabiskā veidā. (Hairston, 2004)

Ja ganībās nav pieejams nekāda veida dabisks ūdens avots, tad ir iespējams izveidot dīķi vai izmantot ūdenstvertnes, jo drošs un tīrs ūdens ir ganību galvenā prioritāte. Ūdenstvertnēs var uzglabāt no 55 līdz 100 galoniem ūdens ( 1 galons ir apmērām 4,54 litri), un iztukšojot tās ir ērti iztīrāmas, kas ir pietiekami nozīmīgi, jo ūdenstvertnes būtu ieteicams iztukšot un iztīrīt vismaz vienu reizi nedēļā, lai novērstu nevēlāmu baktēriju un aļģu savairošanos tajās. Turklāt, ūdenim tvertnēs nevajadzētu saturēt augstu nitrātu un pesticīdu līmeni, tāpēc to būtu vēlams pārbaudīt katrus 3 – 4 mēnešus. (Hairston, 2004)

Ikdienas ūdens krājumi ir nozīmīgi zirga veselībai un “zirgu barošanas speciālisi uzskata ūdeni par visnozīmīgāko uzturlīdzekli zirga uzturā (Hairston, 2004:44)”. Ir sastopami divi mīti par zirgiem un ūdeni. Pirmajā mītā ir teikts, ka ūdens pēc zirga barošanas ir kaitīgs. Makgrava (McGraw, 2003) apšauba šo mītu un savā grāmatā autore izskaidro, ka ja vien zirgs necieš no pārmērīgas piepūles, kad jebkurā gadījumā tam būtu jābūt atļauts uzņemt nelielu ūdens daudzumu pakāpeniski, zirgam vienmēr būtu jābūt pieejamam ūdens avotam. Tāpat, Ričards (Richards, 2007) atbalsta šo domu, uzsverot, ka pārkarsušam zirgam neliela ūdens daudzuma (daži malki) uzņemšana, katras 5 minūtes atdzišanas laikā ir ieteicama un it nemaz nav kaitīga.

drinking-horse_60747

Otrajā mītā ir teikts, ka mūsdienu mājas zirgiem nav nepieciešams uzņemt lielu ūdens daudzuma ziemas periodā un sniega ēšana pilnīgā nodrošina viņiem nepieciešamo ūdens daudzumu. Rois (Roy, 2010) atklāj šī mīta nepatiesumu un savā rakstā paskaidro, ka zirgi savvaļā var pielāgoties izdzīvošanai no mazāka ūdens daudzuma, tomēr tie joprojām var izdzīvot ilgāk bez ēdiena nekā bez ūdens. Rois (Roy, 2010) tāpat apgalvo, ka samazināta ūdens uzņemšana var ietekmēt gremošanas sistēmu un izraisīt kolikas, un uzsver, ka sniega ēšanai zirgam ir jāpatērē liels enerģijas daudzums, tāpat kā, lai vēlāk šo sniegu izkausētu savā ķermenī. Šāda sniega ēšana zirgam “neatmaksājas,” jo neviens zirgs neapēdīs 25 galonus lielu kalnu ar sniegu sakrāmētu grozos, jo ir nepieciešamas vismaz 10 collas (1 colla = 2,54 cm) bieza sniega kārta vai iegūtu 1 collu organismam lietojama ūdens. Savu rakstu Rois (Roy, 2010) noslēdz ar apgalvojumu, ka zirgu nodrošināšana ar tīru, svaigu ūdeni visa gada garumā ir spēcīgs paņēmiens, lai samazinātu koliku rašanās risku un veicinātu labu gremošanas sistēmas darbu un ķermeņa kondīciju. Normālos apstākļos zirgs izdzer apmērām 8 galonus ūdens dienā, bet ir iespējams, ka zirgam ir nepieciešams uzņemt pat 15 vai 20 galonus ūdens, ja šis zirgs dzīvo karstos laikapstākļos vai strādā ar lielu piepūli karstā laikā, ir stāvoklī vai baro kumeļu. (Hairston, 2004; McGraw, 2003)

Ūdens nodrošina locītavu kustīgumu un pozitīvi iedarbojas tādās jomās kā gremošanas sistēma, asins cirkulācija, kermeņ temperatūras regulēšana, organisma šūnu atjaunošanās un dažādu vielu izvadīšana no ķermeņa. Bez tam, tas palīdz novērst kolikas, muskuļu bojājumus un atūdeņošanos. (Hairston, 2004; Richards, 2007). Atsaucoties uz Makgravu (McGraw, 2003) un Ričardsu (2007) atūdeņošnās var novest pie cietiem izkārnījumiem, ādas elastības zaudēšanas, un atkal jau, kolikām.

Ričards (Richards, 2007) tāpat arī piebilst, ka ūdens palīdz nodrošināt impulsu darbību starp smadzeņu šūnām, kas nodrošina maņu orgānu un muskuļu darbību. Šis apgalvojums vēlreiz pierāda, ka svaigs un tīrs ūdens ir zirgu īpašnieku/audzētāju augstākā prioritāte. Joprojām atsaucoties uz Ričardsu (Richards, 2007), zirgs var izdzīvot vairākas nedēļas bez barības, bet nomirs 5 – 6 dienās bez ūdens.

Zirga ķermeņa ūdens nepieciešamība var tik izteikta vienkāršā formulā, kurā 2 -3 mārciņām (1 mārciņa = 453,6 g) ūdens ir jānosedz katra 1 sausās barības mārciņa. Heirstone un Makgrava (Hairston, 2004; McGraw, 2003) piedāvā vēl vienu veidu, kā pārbaudīt vai vai zirgs cieš no atūdeņošanās – “pinch test (angļu val.).” Zirga īpašnieks/ kopējs var veikt tādu kā iekniebienu (saspiest zirga ādu) zirga plecā. Zirga ādai būtu nekavējoties jāiztaisnojas un jāizlīdzinās, un nebūtu jābūt manāmām nekādām kniebiena pēdām, bet, ja āda paliek saspiesta, zirgs, iespējams, cieš no atūdeņošanās. Tad būtu nepieciešams konsultēties ar veterinārārstu.

Apkopojot visu iepriekš aprakstīto, svaigs, tīrs no baktērijām un aļģēm, un 24/7 pieejams ūdens ir svarīgs katra zirga ikdienā, tā kā katrs orgāns/ orgānu sistēma zirga ķermenī ir atkarīga no tā, lai funkcionētu veiksmīgi. Apskatot vidējos rādītājums, vienam zirgam būtu jāpatērē 8 – 12 galoni ūdens dienā, bet šis daudzums var palielināties laikapstākļu, intensīvu trenniņu vai ķēves grūtniecības, vai zīdīšanas dēļ. Ūdenim ir jābūt pieejamam zirgam vai nu stallī caur automātiskajām dzirdināšanas sistēmām vai ar spaiņiem, vai āra ganībās dīķī, pietekās, ūdenstvertnēs. Bez tam, ir atrodami divi mīti par ūdens nepieciešamību zirgam un abi  ir, atsaucoties uz konkrētiem autoriem, atzīti par nepatiesiem. Kas attiecas uz to, kā kāds var pārbaudīt vai viņa/viņas zirgs necieš no atūdeņošanās, ir sastādīta formula, ar kuras palīdzību var izrēķināt nepieciešamo ūdens daudzumu zirgam salīdzinot to ar uzņemtās barības apjomu. Tāpat arī var pielietot vienkāršu testu ar iekniebienu zirga plecā, lai pārliecinātos, vai zirgs necieš no ūdens trūkuma.

Kopumā ņemot, raksta autore iesaka visiem zirgu īpašniekiem/kopējiem neaizmirst, ka ūdens ir visaugstākā prioritāte viņu zirgu uzturā, lai izvairītos no augstāk minētajām veselības problēmām.

Paldies Maijai Jostai par materiālu!

Izmantotā literatūra:

1) Hairston, R. (2004) The Essentials of Horsekeeping. New York: Sternilg Publishing Co., Inc.

2) McGraw, Eliza R.L. (2003) Everyday Horsemanship. New York: Sterling Publishing Co., Inc.

3) Richards, E. (2007) The Most Important Nutrient – Water.

http://www.thewayofhorses.com/water_for_horses_0707.html [Accessed May 25, 2011]

4) Roy, (2010) Water – The Most Important Nutrient for Horses.

http://www.horsefeedblog.com/2010/11/water-the-most-important-nutrient-for-horses/ [Accessed may 25, 2011]

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase