Jāšanas sports – karaliska aizraušanās

Pirms kāda laika ievietojām rakstu par Jordānijas princesi Haiju, tagad materiāls par citiem karaļnamu pārstāvjiem, kas aizraujas ar jāšanas sportu.

Britu karaļnams izsenis bijis slavens ar tradicionālo aizraušanos ar jāšanas aktivitātēm. Lielisks piemērs tam ir karaliene Elizabete II, kas allaž demonstrējusi pieķeršanos šiem cēlajiem dzīvniekiem, un šo mīlestību nodevusi tālāk saviem bērniem un mazbērniem. Pati karaliene ne tikai jāj, cik to atļauj viņas vecums un veselība (vēl 80 gadu vecumā viņa ir manīta sēžam seglos), bet arī nodarbojas ar zirgu audzēšanu. Karaļnama zirgaudzēšanas tradīcijas ir vairāk nekā 200 gadus senas, īpašu uzsvaru liekot uz auļotāju audzēšanu.

QUEEN RIDING WINDSOR

Elizabetes II dēls princis Čārlzs jau no jaunības dienām bijis kaislīgs polo spēlētājs un piedalījās polo sacensībās līdz pat 1992. gadam, pēc tam nolēma „ ar godu aiziet no sporta karjeras” un līdz 2005. gadam turpināja piedalīties labdarbības pasākumu turnīros. Agrākajos gados gūtās traumas – lauzta roka un smags kritiens ar bezsamaņas sekām – lika par sevi manīt un princis pamāja ardievas polo spēlei zirga mugurā. Čārlzs bieži piedalījās lapsu medībās zirga seglos, līdz šī izklaide Apvienotajā Karalistē tika aizliegta 2005. gadā.

charlespolo

Savukārt savu mīlestību pret polo viņš mantojumā nodevis abiem saviem dēliem – prinčiem Viljamam un Harijam.

prince_harry_polo prince william

Anglijas princese Anna (dzimusi 1950. gada 15. augustā) ir Anglijas karalienes Elizabetes II vienīgā meita. Karaliskās princeses titula nēsātāja Anna ir pazīstama kā aktīva labdarības entuziaste, kas iesaistījusies kā patrone vairāk kā 200 labdarības organizācijās. Taču princese Anna ir pazīstama arī kā kaislīga jātniece. Lai gan ievērojama britu karaļnama aprindu pārstāvju labprāt dodas tradicionālajās izjādēs, princese Anna izceļas ar īpašu mīlestību pret jāšanas sportu – viņa ir pirmā britu karaļnama pārstāve, kas piedalījusies Olimpiskajās spēlēs. Mācījusies cita starpā arī slavenajā Vīnes Spāņu jāšanas skolā, 21 gada vecumā princese ieguva individuālo zelta medaļu Eiropas trīscīņas čempionātā, kā 1971. gadā viņai piešķīra titulu – „BBC Gada sporta personība”. Vairāk nekā piecus gadus viņa piedalījās sacensībās britu trīscīņas komandas sastāvā, iegūstot sudraba medaļas kā individuālajā, tā komandu konkurencē 1975. gada Eiropas trīscīņas čempionātā ar pašaudzēto zirgu vārdā Doublet. Nākamajā gadā Anna piedalījās Olimpiskajās spēlēs Kanādas pilsētā Monreālā britu komandas sastāvā ar Karalienei piederošo zirgu Goodwill. Laikā no 1986. – 1994. gadam Princese Anna bija FEI prezidentes pienākumu pildītāja.

princese anna 1

Princeses Annas meita Zāra Filipsa iet mātes pēdās: 1981. gadā dzimusī Zāra ir ieguvis Pasaules čempiona titulu trīscīņā, un, tāpat kā māte, 2006. gadā ieguva BBC Gada sporta personības titulu. Ekseteras universitātē Zāra ieguvusi zirgu fizioterapeita kvalifikāciju. Pateicoties sponsoriem, Zārai izdevās izveidot pašai savu jāšanas sporta centru. Kopā ar savu zirgu Toytown viņa ieguva inviduālo un komandu zelta medaļas 2005. gada Eiropas trīscīņas čempionātā, bet gadu vēlāk Āhenē – Pasaules čempiona titulu viņai nodrošināja zelta indivuālā medaļa un komandu sudraba medaļa. Zāra bija nominēta kā viena no pieciem britu jāšanas komandas dalībniekiem, kam bija paredzēts piedalīties Pekinas Olimpiskajās spēlēs 2008. gadā, taču Toytown piedzīvotā trauma lika Zārai izstāties no komandas. Līdzīgas ķibeles pāri piemeklēja jau pirms 2004. gada Olimpiskajām spēlēm Atēnās. Kamēr pasaule atguvās pēc Pekinas Olimpisko spēļu skandāliem, 2008. gada oktobrī kādu trīscīņas sacensību laikā Francijā Zāra nokrita no cita sava zirga ar zīmīgu vārdu Tsunami II; zirgs diemžēl lauza kaklu kritienā, un to nācās iemidzināt. Zīmīgi, ka pirms gada pāris piedzīvoja līdzīgu kritienu, kas gan beidzās bez nopietnām sekām, tikai lieku reizi atgādinot un brīdinot, cik bīstams ir trīscīņas sporta veids.

zara phillips

Vēl kāda karaliskas izcelsmes zirgu mīļotāja meklējama nedaudz tālāk uz Eiropas ziemeļiem – Dānijas princese Natālija no Seinas-Vitgenšteinas-Berleburgas. Dzimusi 1975. gada 2. maijā, princese Natālija ir Dānijas princeses Benediktes – Dānijas karalienes Margrētas II jaunākās māsas – meita. Arī viņa atklāja savu mīlestību pret zirgiem un jāšanu jau agrā bērnībā un ir pārvērtusi savu aizraušanos par profesiju. Tā aizsākās 1994. gadā Zviedrijas slavenākajā zirgaudzētavā Flyinge ar kādreizējo Pasaules čempioni iejādē – Kiru Kirklundu kā treneri. Pēc četriem ļoti veiksmīgiem darba un treniņu gadiem, kuru laikā Dānijas komandas sastāvā princese Natālija ieguva bronzas medaļu Eiropas čempionātā, viņai nācās nomainīt treneri, jo Kirklunda pārcēlās uz Angliju. Natālija pārgāja Klausa Balkenhola – Vācijas iejādes komandas trenera – paspārnē. 2000. gada Olimpisko spēļu Dānijas komandas sastāvā viņa ieguva rezerves jātnieka vietu, pēc tam piedalījās Eiropas Čempionātā 2001. gadā, iegūstot bronzas medaļu, un 2002. gadā Pasaules čempionātā, kur ierindojās 4. vietā. 2008. gada Olimpiskajās spēlēs Pekinā princese Natālija piedalījās ar pašaudzēto un pašas trenēto zirgu Digby un ieguva bronzas medaļu. Kopā ar māti princese Natālija velta savu laiku un uzmanību arī zirgu audzēšanai, 2005. gadā atklājot savu zirgaudzētavu.

Nathalie-zu-Sayn-Wittbenstein

Pēc ārzemju materiāliem sagatavojusi Sigita Eitcena

Nepublicētais materiāls žurnālam “Zirgam”

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase