Uzslavas darbojas labāk nekā sodi

Jau iepriekš esam rakstījuši par to, ka uzslavas darbojas labāk nekā zirga sodīšana. Interneta dzīlēs atradām vēl padomus attiecībā uz šo tēmu.

Pretēji sodam uzslava izskaidro zirgam, kas jādara, un nodrošina to, ka zirgs ir apmierināts un vēlas sadarboties. Uzslavas var būt dažādas, piemēram, var papliķēt zirgam pa kaklu jeb vienkārši ar balsi paslavēt. Kā atzinību par labi veiktu darbu var arī jāt vienkārši taisni uz priekšu, jeb ļaut zirgam izstiep kaklu. Pat pavadas atbrīvošana vai kājas turēšana neitrālā stāvoklī var likt zirgam saprast, ka tas visu izdarījis pareizi. Piemēram, ja zirgs ir uztraukts un iet uz priekšu, atlīdzība var būt tad, kad jātnieks “atbrīvo” kāju tajā pat mirklī, kad zirgs turpina iet mierīgi. Zirgs iemācās un saprot, ka tad, kad jātnieks dod komandu, piesiežot kāju pie zirga sāniem, bet tas iet uz priekšu, tūdaļ saņems uzslavu, jo nekavējoties kājas spiediens uz sāniem tiks samazināts.

Sods neliek saprast zirgam, ko darīt. Tas attiecas uz noteiktu rīcību, kas nav jātniekam pieņemama. Piemēram, sods var likt saprast zirgam, ka nedrīkst kost, dīdīties vai lēkt sāņus. Taču sods nepaskaidro, kā izmantot savu ķermeni, lai rīkotos tā, kā to vēlas jātnieks. Jātnieks var sodīt zirgu par to, ka tas “ieguļas” pavadā, bet tas zirgam saprotamā veidā nepaskaidro, ko darīt, lai sodu nesaņemtu. Soli pa solim ar uzslavu iespējams radīt zirgā sapratni par to, ko no dzīvnieka prasa. Ja jātnieks uzstāj, neļaujot zirgam saprast, ko no tā vēlas, zirgs var kļūt īgns un var pārstāt vispār reaģēt uz komandām. Dažreiz sacensībās redzamas piešu pēdas uz zirga sāniem, jātnieks dzen zirgu uz priekšu, bet zirgs izrāda savu neapmierinātību un nevēlas iet uz priekšu. Tas nozīmē, ka zirgs un jātnieks runā divās dažādās valodās.

Regulāri atkārtojot sodus, zirgs var kļūt truls. Sods neliks zirgam vingrinājumu saprast labāk. Vienlaikus atkal un atkal atkārtojot vienus un tos pašus vingrinājumus, nogurst muskuļi un rodas diskomforts. Tādēļ, ja zirgs izdarījis kaut ko pareizi, izdariet to vēlreiz, bet tad pievērsieties kaut kam citam.

Ja zirgs netiek uzslavēts, bet trenēts, par pamatu ņemot sodus un atkārtojumus, zirgs drīz ienīdīs treniņus un tas vairs nebūs gatavs sadarboties. Turpretim, ja dāsni zirgu uzslavēsiet, zirgs saglabās pozitīvismu.

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Rakstu sagatavoja L.Dombrovska

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase