Vai aizjūga sedulkas ražo īpaši izteikta skausta zirgiem?

Publicējam mums iesūtītos jautājumus, kas bija paredzēti pirmajam žurnālam.

Aiga jautā:

Vai ŠIRU aizjūga sedulkas tiek ražotas īpaši izteikta skausta zirgiem un ja jā, tad varbūt ir iespēja arī redzēt fotogrāfijā un kur un pie kā tādus var pasūtīt individuāli zirgam?

Atbild pajūgu braucējs Andis Pavlovskis:

Sedulkas vieta atrodas 15 – 20 cm aiz zirga skausta augstākās vietas. Šajā vietā tai jāatbilst zirga ķermeņa formai. Skausta pusē sedulkas spilvenu polsterējums ir plānāks, tādējādi šeit – līdzīgi kā segliem – atrodas maza „kamera”, kas novērš sedulkas atrašanos uz zirga skausta (E. Oese, Zweispännig Fahren, 1989).

Ne drukātajos, ne Internet / elektroniskajos avotos neatradu informāciju, ka ražotāji piedāvātu sedulkas bezloka jeb krūšu siksnas aizjūgam, kas būtu šūtas speciāli zirgiem ar izteiktu skaustu vai tieši otrādi – zirgiem, kuriem skausts nav izteikts. Ražotāji piedāvā dažādu izmēru un modeļu aizjūgus – no ponija līdz pat ļoti liela zirga izmēram, no kuriem tad savam zirgam jāizvēlas visatbilstošākais.

Ja šķiet, ka zirgam, kuram ir izteikts skausts, sedulka varētu radīt apmatojuma noberzumus vai pat ādas ievainojumus, jāpārliecinās, ka sedulka ir novietota pareizajā vietā uz zirga muguras, ne skausta. Iespējams, ka nepieciešami sedulkas polsteri.

Vēl viens risinājums – izvēlēties aizjūga modeli, kuram sedulkas ir šaurākas. Jāatceras, ka vienjūga bezloka aizjūgiem sedulkas vienmēr būs platākas nekā divjūga vai četrjūga aizjūgu sedulkas.

Bildē – kā pareizi uz zirga jābūt uzliktai sedulkai.

Bildē – kā pareizi uz zirga jābūt uzliktai sedulkai.

Protams, ir iespējams aizjūgu ražotājiem pasūtīt pēc individuāliem izmēriem šūtu aizjūgu, taču jārēķinās ar attiecīgām izmaksām.

Loka aizjūga sedulkas pareiza uzlikšana ir balstīta uz tiem pašiem principiem.

Sedulkas bezloka aizjūgam pēc individuāliem izmēriem šuj arī zirglietu ražotāji Latvijā. Interesēties veikalā „Zirgu stallis”, Rīgā, Nometņu ielā 10.

Titulbildē (autors Z. Pavlovska): 2010.gada Pasaules vicečempions polis Bartlomejs Kviateks ar zirgu Niger.

Paldies Andim Pavlovskim par atbildi!

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase