Barošanas 2×2: kā novērst kuņģa čūlas

Lai gan bieži kuņģa čūlu un gastrīta veidošanās iemesls zirgiem ir jāšanas un sacensību izraisītais stress, barošanas veids un saturs arī ir viens no faktoriem, kas to var ietekmēt tā saucamā zirgu kuņģa čūlu sindroma rašanos.

Mēs cenšamies sastādīt barošanas programmas, lai nodrošinātu savus zirgus ar visu tiem nepieciešamo, taču veselīgas gremošanas sistēmai nepieciešams kas vairāk par pareizi izvēlētām barības vielām. Lai gan īpašniekam ir vieglāk zirgu barot pāris reizes dienā, tas ir viens no pierādītajiem iemesliem kuņģa čūlu izraisīšanai. Viens no vienkāršākajiem risinājumiem ir nodrošināt biežākas ēdienreizes un samazināt „badošanās” periodu. Lai samazinātu apkārtējās vides radīto stresu un novērstu kuņģa čūlu veidošanos, pamatā jāievēro sekojoši principi – ja iespējams, zirgam jābūt pieejamam sienam visas dienas garumā, jāierobežo ogļhidrātus saturošās barības ēdienreizes un jāiekļauj zirga ēdienkartē lucernas siens, kā arī jānodrošina iespējami ilgas pastaigas ganībās.

Kādēļ zirgiem tik bieži rodas kuņģa čūlas?

Zirgi ir uzņēmīgāki pret kuņģa čūlām vairāku iemeslu dēļ, taču lielākā problēmas daļa slēpjas zirga kuņģa uzbūvē.

Zirga kuņģis ir ļoti mazs, salīdzinot ar pārējo tā gremošanas trakta daļu, un tas vislabāk darbojas ar nelielām, biežām maltītēm, tieši tā, kā zirgs mēdz ēst dabā. Kuņģim ir arī divi dažādi nodalījumi – viens ar dziedzeru zonas epitēliju, bet otrs ar plakanšūnu zonas epitēliju. Dziedzeru daļā atrodas visi tie dziedzeri, kas ražo gremošanas enzīmus un citus faktorus, kas palīdz aizsargāt kuņģi, bet plakanšūnu daļa kalpo kā barības saturēšanas vieta. Dziedzeru epitēlija segto daļu var iztēloties kā kuņģa aizsargājamo daļu; tā gļotāda aizsargā audus no skābēm, kuras izdala šajā aizsargātajā daļā izvietotās šūnas. Plakanšūnu daļa savukārt ir neaizsargātā daļa. Šīs abas daļas atdala līnija, ko dēvē par margo plicatus. Vairums kuņģa čūlu atrodas tieši virs šīs līnijas kuņģa neaizsargātajā daļā. Pretstatā suņiem un kaķiem, kuriem kuņģa skābe izdalās, reaģējot uz ēdienu, zirgiem un zālēdājiem dabiski paredzēts visu laiku uzņemt barību, tādēļ to kuņģi nepārtraukti jābūt ēdienam un siekalām, kas nosaka arī nepārtrauktu kuņģa skābes izdalīšanos. Ja zirgam nav pieejams siens vai zāle nepārtraukti, kuņģa skābe uzkrājās un nonāk kuņģa neaizsargātajā daļā, noārdot aizsargslāni un izraisot čūlas.

Jāatzīmē, ka zirgu kuņģa čūlas sindroms ir uzskatāms par cilvēka izraisītu slimību: pretstatā cilvēka gastrītam, kuru izraisa Helicobacter pylori baktērija, zirgiem šāda baktērija nekad nav konstatēta. Zirgu kuņģa čūlas ir saistītas ar to veidu, kādā cilvēki liek tiem uzņemt barību, izmainot to dabiskos zālēdāju instinktus un pārtraucot dabiskos gremošanas procesus.

Citi čūlas izraisoši faktori

  • Neregulāra barošana, maz rupjās barības / daudz spēkbarības
  • Nepietiekamas kustības brīvībā
  • Intensīvi treniņi
  • Paaugstināts stresa līmenis
  • Nesteroidālo pretiekaisuma medikamentu (NSAID) pārlieka lietošana.

Barošanas problēmu faktori

Lai arī zināms, ka neregulāras ēdienreizes ir viena no kuņģa čūlas izraisošajām vainām, pētījumi liecina, ka kuņģa čūlu veicina arī ēdienkarte, kas satur daudz šķīstošos ogļhidrātus, bet maz šķiedras. Šādu barību zirgs apēd ļoti ātri, kā rezultātā izdalās maz siekalu un starp maltītēm ir ilgāks laiks. Barība strauji nonāk kuņģī, kuram nav nekādu iespēju izveidot aizsargslāni pret šādām straujām izmaiņām pH vērtībās. Piemēram, pH vērtība zirgam, kuram vairākas stundas nav bijusi pieejama barība, ir 2.0 vai mazāk. Zirgiem, kam ir brīvi pieejams siens 24 stundas diennaktī, kuņģa pH rādītāji ir krietni augstāki nekā tiem zirgiem, kas spiesti ilgāku laiku pavadīt badojoties.

Vēl viena problēma saistībā ar augstu ogļhidrātu līmeni un zemu šķiedru saturu ir – tā kā šāda barība ātri nonāk kuņģi, tās straujā fermentācija var izraisīt kolikas vai pat nagu karsoni.

Kā lai baro zirgu?

Tā kā zirgiem ar gastrīta problēmām ir jāizvēlas tāda ēdienkarte, kas satur maz šķīstošo ogļhidrātu, ir būtiski atšifrēt patreizējās barības rādītājus. Pamatā spēkbarība – kukurūza, auzas, mieži – ir tā graudu barība, kas satur visvairāk šķīstošo ogļhidrātu, turpretī kviešu klijās, cukurbiešu graizījumos, lucernā, rīsu klijās to ir krietni mazāk.

Zirgu barības avotu uzturvielu sastāvs

Barības avots Proteīni (%) Tauki (%) Šķiedras (%) Ciete & cukurs
Kukurūza 8 4 2 67.7
Mieži 11 2 5 65
Auzas 12 5 12 53
Sausa lucerna 18 2.6 25 23.9
Timotiņa siens 9 2.5 30 17.8

Ideālais variants ir ganību diēta, kur zirgam ir iespēja visas dienas laikā uzņemt nelielus zāles daudzumus, visu laiku košļājot un lēnām sagremojot. Tomēr mūsdienu sporta zirgu dzīve bieži vien nav savienojama ar šādu dzīvi ganībās, tādēļ ir būtiski nodrošināt brīvu pieeju sienam un ierobežot badošanās periodus starp maltītēm.

Pastāv arī pierādījumi, ka lucernas siens, pat ja ar to aizstāj tikai pusi no siena daudzuma, palīdz izvairīties no kuņģa čūlām. Lucerna satur daudz proteīnu un kalcija, kas aizsargā pret kuņģa skābes iedarbību. Tāpat lucernas apvalks satur noteiktas gremošanas procesa vielas kā lignīnu, kas nodrošina labāku aizsardzību nekā zāle.

Grūti barojamo un nervozo zirgu ēdienkarte

Lai gan vidusmēra zirgam kuņģa čūlas gadījumā ēdienkarte ir pietiekami skaidra, situācija kļūst grūtāka, ja runa iet par viegli uzbudināmiem zirgiem vai zirgiem, kuriem ir problēmas ar svara noturēšanu.

Tauku satura palielināšana var šādiem enerģiskiem zirgiem, kam ir problēmas ar kuņģa čūlām, nodrošināt „mierīgākas” kalorijas. Saglabājas nosacījums nodrošināt pietiekamu pieeju sienam un izvēlēties tādu spēkbarību, kas satur vairāk tauku un šķiedru izcelsmes enerģijas avotus.

Ja runa iet par grūti nobarojamiem zirgiem, ir svarīgi palielināt kaloriju daudzumu, kas tiek uzņemts no šķiedrām un taukiem. Tauku satura palielināšana ir vieglākais veids, kā zirga ēdienkartē paaugstināt kaloriju līmeni. Enerģijas līmeni var būtiski palielināt, pārejot uz augsta tauku satura barību vai aizstājot kādu daļu no spēkbarības ar augu izcelsmes eļļu. Viens no vieglākajiem veidiem papildus tauku pievienošanai ir 0.5-1 kg rīsu kliju pievienošana spēkbarībai. Rīsu klijas var droši dot dažāda tipa zirgiem, un tās arī nenoslogo gremošanas sistēmu ar ogļhidrātiem.

Kā ir ar kuņģa čūlu ārstēšanas līdzekļiem?

Tirgū ir pieejami dažādi medikamenti kuņģa čūlu ārstēšanai, taču, lai arī lielākā daļa no tiem ir iedarbīgi, tie tomēr ne vienmēr novērš problēmu ilgtermiņā. Kuņģa skābe izdalās zirga kuņģī pamatoti. Tā ir otrā fronte (zobi ir pirmā), kurā tiek sašķelta barība, lai tā varētu nonākt pārējā gremošanas traktā un tikt tālāk uzņemta. Kuņģa čūlas medikamenti bloķē skābes izdalīšanos, kas reizēm īstermiņa risinājumiem ir nepieciešams, lai atjaunotu kuņģa gļotādu, bet ilgtermiņā tas tikai traucē dabiskajam gremošanas procesam.

Universāla problēma

Lai gan nav konkrētu zirgu šķirņu, kas ir uzņēmīgākas pret kuņģa čūlām kā citas, jebkurš zirgs, kam ir tendence uz nervozitāti vai kas atrodas paaugstināta stresa vidē, ir pakļauts kuņģa čūlas riskam. Zinātnieki lēš, ka 93% auļotāju ir kuņģa čūlas, bet 63% sporta zirgu, kas nav saistīti ar auļošanas disciplīnu, savas karjeras laikā saslimst ar kuņģa čūlu. Čūlu novēršana un ārstēšana ir dažādu riska faktoru, kam ir pakļauti sporta zirgi, pārvaldīšanas process ar mērķi maksimizēt šo zirgu sportisko sniegumu.

Informāciju sagatavoja Sigita Eitcena

Avots: Chronicle of the Horse

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase