Princesēm piestāv zirgi

Princesēm taču piestāv zirgi, vai ne? Šajā ziņā Jordānijas princese Haija Bint Al Husseina (37) pilnībā atbilst savam titulam, taču viņa nebūt nav pasaku varone, bet gan mūsdienīga biznesa sieviete, sabiedriska aktīviste, sieva, māte un jāšanas sporta entuziaste vienā personā. Kopš 2006. gada viņa ir uzņēmusies Starptautiskās Jāšanas sporta federācijas (FEI) prezidentes pienākumus. Pagājušā gada nogalē princesi ar pārliecinošu FEI Ģenerālasamblejas atbalstu pārvēlēja šajā amatā vēl uz četriem gadiem. Princese Haija ir pierādījusi, ka karaliskais statuss vēl nenodrošina dzīvi kā pasakā un viss ir pašu rokās, ja vien pietiek neatlaidības: “Es uzskatu, ka cilvēki ir pelnījuši tiesības būt par jebko, ko viņi vēlas.”

Katrai princesei savs skandāls

Interese par zirgiem princesei Haijai radās jau agrā bērnībā. Reiz viņa devusies pie tēva Jordānijas karaļa Huseina Bin Talala parunāties par zirga iegādi. Princese bija nolūkojusi zirgu vārdā Skandāls, tāpēc tēvs viņai vaicājis: “Vai tev tiešām to vajag?”. Princese atteikusi: “Tēti, katrai princesei ir savs skandāls, un, ja tu vēlies, lai mans atnāktu uz četrām kājām, nevis divām, tad labāk nopērc man to zirgu.” Lieki piebilst, ka zirgu viņa dabūja. Kāds gadījums apliecināja, ka princese zirgus patiesi mīl un spēj par tiem rūpēties no sirds. Karaļa staļļos dzemdībās gāja bojā kāda ķēve, un karalis uzticēja bāreņa aprūpi savai meitai. Princese kumeliņu izbaroja ar pudelīti, apmācīja un iejāja pati, īstenojot teju katras mazas meitenes sapni par zirgu.

Jāšana princesei arvien ir sniegusi iespēju “atslēgties” no karaliskās dzīves ierobežojumiem. 12 gadu vecumā princese Haija piedalījās Jordānijas lielākajās sacensībās konkūrā un jau guva uzvaru. Karaļa kausu sacensību noslēgumā meitai pasniedza tēvs. 18 gadu vecumā viņa ieguva Individuālo bronzas medaļu Pan arābu jāšanas sporta spēlēs, būdama vienīgā sieviete, kurai izdevies to paveikt.

Karaliska izglītība

Princese Haija ir Jordānijas karaļa un karalienes vecākā meita. Pāris gadus pēc Haijas nākšanas pasaulē viņas māte traģiski gāja bojā helikoptera katastrofā.

Kā jau daudzas karaliskas izcelsmes arābu ģimeņu atvases savu izglītību princese Haija ieguvusi Lielbritānijā, kur sākumā apmeklēja Badmintonas meiteņu skolu Bristolē, Brianstonas skolu Dorsetā, bet vēlāk Sv. Hildas koledžu un Oksfordas Universitāti, kuru pabeidzot ieguva bakalaura grādu filozofijā, politikā un ekonomikā.

Grib būt profesionāla jātniece

Pēc skolas beigšanas princese vēlreiz devās pie tēva, šoreiz, lai pārrunātu savus karjeras plānus: būt par profesionālu konkūra jātnieci. Lai gan Jordānija karaļa PrincessHajaHuseina valdīšanas laikā pēc Austrumu standartiem jau bija gana progresīva valsts, tomēr nodarbošanās ar sportu profesionālā līmenī netika uztverta kā pienācīga karjera augstdzimušām personām. Sabiedrībā daudzi nosodoši izteicās, ka princeses māte nekad neko tādu nebūtu atļāvusies, taču viņas tēvs atvairīja jebkuru kritiku. Viņš pat izdomāja savai meitai “progresīvu” iesauku “trucker” (smagā automobiļa vadītāja – tulkojumā no angļu valodas), jo viņa bija un joprojām ir vienīgā sieviete Jordānijā, kura ieguvusi smagā automobiļa vadīšanas tiesības. Tās Haijai bija nepieciešamas, lai pati varētu vadīt zirgu pārvadājamo transporta līdzekli.

Karalis Huseins sportu uzskatīja par neatsveramu attīstības iespēju šī nemierīgā reģiona jauniešiem, un atbalstīja savu meitu, cik vien spēja. 1994. gadā viņš nodibināja Harmonijas komandu – starptautisku konkūra zirgu komandu, par kuras sporta direktori iecēla princesi Haiju. Tāpat viņš mudināja savu meitu izpētīt starptautiskā sporta struktūru, lai pēc aktīvās konkūra karjeras beigām viņa varētu pievērsties sporta sistēmas restrukturizācijai Jordānijā.

Smags kritiens

No 1995. līdz 2002. gadam Harmonijas komanda uzvarēja 36 starptautiskās sacensībās, astoņās nacionālā līmeņa, septiņās starptautiska līmeņa Grand Prix sacensībās un vienās Volvo Kausa kvalifikācijas sacensībās. 10 gadus Princese pavadīja trenējoties Īrijā, Vācijā, Holandē un Francijā, tai skaitā pie tādiem slaveniem treneriem kā Tomijs Staks, Pols Šokemole, Hans Horns u.c. Viņa ieguva daudzpusīgu jāšanas sporta izglītību, piedalījās arī auļošanas sacensībās. Taču kādā no tām viņa krita un pakļuva zem zirga, gūstot daudzas traumas un pat kaulu lūzumus. Bažīdamies par meitas veselību, karalis Huseins lūdza viņu vairs nenodarboties ar auļošanu, lai gan princese uzskatīja, ka tas ir visaizraujošākais un zirgiem dabiskākais sporta veids, aiz kura otrajā vietā viņas simpātijas iekaroja izturības pārjājieni.

Sapnis – Olimpiskās spēles

Pēc tam, kad 1999. gadā nomira karalis Huseins, princese aiz bēdām teju atmeta ar roku jāšanas sportam un savam sapnim – dalībai Olimpiskajās spēlēs. Taču viņas brālis karalis Abdula palīdzēja māsai atgūties un saņemt spēkus. 2000. gadā princese tomēr piedalījās Sidnejas Olimpiskajās spēlēs ar Harmonijas komandai piederošo ķēvi Lucilla II. Princesei pat nācās veikt dažas “formalitātes” – noslēgt līgumu ar itāliešu dizaineri Loro Pianu, un viņa līdz 2001. gada oktobrim jāšanas sporta sacensībās pārstāvēja Itāliju, jo Jordānijā sportistiem netiek piešķirts profesionāļu statuss. 2002. gadā viņa pārstāvēja Jordāniju Pasaules jāšanas sporta spēlēs Spānijas pilsētā Heresā, kur, starp citu, satika savu nākamo vīru, bet 2005. gadā pat kvalificējās un piedalījās Pasaules Izturības jāšanas čempionātā, kas notika Dubajā. Vēl pirms pārvēlēšanas FEI prezidentes amatā princese Haija tika izteikusi nopietnu vēlmi piedalīties 2012. gada Londonas Olimpiskajās spēlēs.

Laulības un skandālsHaja and her husband

2004. gadā princese salaulājās ar šeihu Muhamedu bin Rašīdu Al Maktūmu, Apvienoto Arābu Emirātu (AAR) viceprezidentu, premjerministru un Dubaijas valdnieku. Pēc trīs gadiem viņiem piedzima meita Šeiha Al Džalila. Zīmīgi, ka Haijas meitiņas dzimšanas dienas datums – 2. decembris – tiek atzīmēts kā AAR konfederācijas dibināšanas diena. Princese ar ģimeni pastāvīgi dzīvo Dubaijā, taču bieži ceļo uz savu dzimteni Jordāniju. Viņa turpina jāšanas nodarbības, daloties šajos priekos arī ar savu meitiņu, kurai pieder mazs ponijs.

Laulība ar šeihu, prasmīgu un azartisku jātnieku, princesei ir atnesusi arī kādu skandālu. 2009. gada sākumā viņas vīra zirgam Tahanam, ar kuru viņš piedalījās izturības pārjājiena sacensībās Dubaijā, asinīs konstatēja aizliegtās vielas 16-b hidroksistanozololu un guanabenzu. Šīs vielas zirgiem tiek lietotas, lai samazinātu slodzes izraisītu plaušu asiņošanu. Šeihs Muhameds gan noliedza, ka būtu zinājis par šo vielu lietošanu viņa zirgam, taču atzina, ka ir atbildīgs par dzīvnieku. Princese šīs lietas izmeklēšanā nepiedalījās. Lai tiktu ievērots taisnīgums un objektivitāte, viņa savas prezidentes pilnvaras attiecībā uz spriedumu nodeva FEI otrā viceprezidenta Hodsona rokās.

home_portrait/Princess HajaMusulmaņu sievietes paraugs

Princese Haija Rietumu pasaulē pat tiek uzskatīta par mūsdienu musulmaņu sievietes paraugu – apveltītu ar spēcīgu gribu, bet skaidri apzinoties atšķirību starp brīvību un pārmērībām, spējīgu apvienot pasaules modernās tendences ar Austrumu tradicionālajām vērtībām.

Daudzu starptautisko un reģionālo aktivitāšu vidū princeses Haijas galvenā uzmanība pievērsta humānajai palīdzībai veselības aprūpē, izglītībā, jaunatnes un sporta attīstībā. 2007. gada septembrī Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ģenerālsekretārs pasludināja princesi par ANO Miera sūtni, kas ir augstākais ANO goda tituls, ko piešķir kādai personai. Princese Haija bija arī pirmā arābiete, kas kļuvusi par ANO labas gribas vēstnieci.

Princese aktīvi darbojas daudzās zinātnes, kultūras un sporta jomās kā kultūras, izglītības un zinātnes centru patronese, dažādu padomju un organizāciju prezidente, tai skaitā Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) locekle un SOK Starptautisko attiecību komitejas biedre.

Pēc ārzemju materiāliem sagatavojusi Sigita Eitcena

Nepublicētais materiāls žurnālam “Zirgam”

Atsauces 1, 2, 3

Foto: interneta resursi

Atpakaļ

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase