ASV izstrādāta jauna sistēma klibuma noteikšanai

Klibums ir kaite, kas zirgus skar visbiežāk. Misūri universitātē (ASV) veterinārārsti ir izstrādājuši sistēmu, lai efektīvi konstatētu šo ligu, izmantojot kustību analizatorus. Šo sistēmu sauc par “klibuma noteicēju” (Lameness Locator).

Misūri universitātes profesors Kevins Kīgans (Kevin Keegan) jau gadiem ilgi ir sekojis zirgu kustībām, kad tas klibo. Zirga klibums var kļūt par nelielu problēmu, kas skar tikai vienu locekli, bet šī kaite var arī pārvērsties par komplicētu problēmu, kas skar vairākus locekļus. Tādēļ veterinārārsti un zirgu īpašnieki zina, cik svarīgi konstatēt šo problēmu pēc iespējas ātrāk. Ir gadījumi, kad pat eksperti nevar vienoties par neliela klibuma vai vairāku kāju klibuma cēloņiem un izpausmēm, paļaujoties tikai un vienīgi uz novērojumiem.

Misūri universitātē jau kopš 1990-ajiem gadiem mēģinājuši radīt objektīvu metodi klibuma konstatēšanai. Kīgans un viņa kolēģi sāka ar trenažieriem un kamerām, kas fiksē kustīgus objektus (high speed cameras). Kopumā šai metodei nebija nekādas vainas, bet tas nebija praktiski, jo šāda metode bija ļoti dārga. Bez tam trenažierus un speciālo aprīkojumu nebija iespējams izmantot ārā uz lauka. Bija jāņem vērā arī fakts, ka zirgi uz trenažiera nekustas tāpat, kā uz zemes.

Kīgana komanda sadarbībā ar Japānas speciālistiem izstrādāja sensoru sistēmu, kas tiek novietota uz zirga galvas, labās priekškājas un krustiem. Sensori uzrauga un konstatē zirga ķermeņa kustības, kamēr zirgs rikšo. Iegūto informāciju salīdzina ar datu bāzē esošo informāciju, kas iegūta, novērojot veselus un klibus zirgus.

Jaunais produkts ir piesaistījis daudzu uzmanību – Nacionālais zinātnes fonds projektam ir piešķīris 500 tūkstošus dolāru (ap 250 tūkstošiem Ls) turpmākiem pētījumiem un attīstībai.

Kīgans norādījis, ka tagad lielākais izaicinājums ir ar jauno produktu iepazīstināt veterinārārstus, viņus apmācīt, lai varētu interpretēt datus un parādīt, ka sistēma tiešām darbojas.

Video redzams, kā sistēma strādā:

Raksta atsauce

Bildes atsauce

Tekstu sagatavoja L.Dombrovska

Atpakaļ

1 komentārs

  • kire

    kire Interesante metode, domāju, ka varētu būt progresīva, bet tās līmlentes gan mazliet sasmīdināja :D

    22. marts, 2011 @ 10.58

Komentējiet

Zirgam.lv
Draugiem.lv pase